شاید بهتر بود در محرم به جای اینهمه گروه گروه شدن با هم می شدیم

دسته: فرهنگی، هنری، مذهبی
۴ دیدگاه
پنج شنبه - ۱۶ آبان ۱۳۹۲

دوباره ماه محرم ، ماه عشق آمد . ماهی که شیعه و به وجود آن افتخار می کند . ماهی که اسلام به آن مدیون است . با آمدنش خاطرات دوران کودکی ام زنده می شوند . آن روز ها که دستان کوچکم را در دستان پدرم قرار می دادم و با او در عزاداری شرکت می کردم اما :

نمی دانم چرا همراه او فقط گودال قتلگاه را شناختم نه امام حسین (ع) را ؟! همچنین سوالات زیاد دیگری نیز در ذهنم است که نمی دانم چرا هنوز پاسخش را نیافتم .

نمی دانم چرا عزاداران در خیابان ها راه می افتند و عزاداری می کنند مگر عزاداری در خیابان با عزاداری در حسینیه ها و مساجد فرق دارد ؟ مگر ثوابش بیشتر است ؟ نمی دانم شاید می خواهند رحمی به تماشاگران بکنند که دور تا دور خیابان می نشینند و فقط نظاره می کنند و می گویند دیدن ثواب دارد ؟!

و چقدر ناپسند که آنان که از امام حسین (ع) پند می گیرند وقتی عزاداریشان تمام می شود و می روند ، خیابان را زباله دان خود می دانند و دلم به حال آن رفتگر می سوزد که چقدر از این روز خسته می شود ؟!

 نمی دانم چرا آنهمه اسباب نمایش به خیابان می آوردند ای کاش تنها برای ثواب باشد نه خودنمایی که بگویند هیئت ما چقدر بزرگ است ؟! منافقی به تمسخر می گفت : ((مگر روابط دختر و پسر در ماه محرم آزاد می شود ؟ )) چقدر دلم از حرفش گرفت مگر ما چه کرده ایم ؟!

نمی دانم ، شاید بهتر باشد اینبار خودمان را از بالا ببینم تا بفهمم علت چیست که گاه بهانه به دست کسانی می دهیم که چشم دیدن ما را ندارند ؟!

نمی دانم چرا اینهمه هیئت در شهر ماست مگر امام حسین (ع) یک هیئت با هیئت دیگری فرق دارد ؟! یا شاید می خواهیم که حس حکومت انسانیمان را با دستوردهی در هیئت ها برطرف بر طرف کنیم ؟!

 نمی دانم ، اما می دانم اگر صادق بودیم شاید بهتر بود به جای اینهمه گروه گروه شدن با هم می شدیم و یک دل برای سالارمان سینه می زدیم . شاید آنوقت از اتحادمان که این همه امام حسین (ع) بر آن تاکید داشت بیشتر ثواب می بردیم .

من هیچ نمی دانم

 اما می دانم ما اینقدر ها هم که ادعا داریم ، صادق نیستیم وگرنه  . . .

نویسنده :سرو


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۶
برچسب ها:
دیدگاه ها
مهدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

البته درست است کاش با نام می نوشتی نه با ادعای سرو

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

نمی دانم که هستی و چه می دانی بیشتر از دیگران ولی می دانم که نمی شود خیلی چیزها را باهم قاطی کرد نمی شود یک عملی را به عملی دیگر متصل کرد.
نمیشود گفت چون روابط دختر و پسر در خیابان فلان است پس …
بیائید تفکراتمان را توسعه دهیم کلی گوئی نکنیم دست روی جزئیات بگذاریم و با جسارت برای بهتر شدن قدم برداریم.
راستی بهتر است در همه زمینه ها ادعای کارشناسی نکنیم.

ابوالفضل این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۱۷ آبان ۱۳۹۲ - ۶:۲۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

تعدد هیات ها نمیتواند یک عامل منفی باشد و اینکه در نقطه نقطه شهر خیمه عزا برپا باشد امری پسندیده هست ولی باید عده ای از عزاداران بعد ازاتمام مراسم خیابانی بسیج شوند و درامر نظافت به مدد نیروهای شهرداری بشتابند و برخی نیز افرادناتوان و فقیر را شناسایی و انها را نیز از دریای غذاهای ماه محرم که خدایش گاها اسراف هم میشود بی بهره نکنند

سید این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۲ - ۳:۳۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

مطلب خوب به این میگن چون نظراتش زیباست حتی از خود مطلب زیباتر.