فرفره های میدان دانشجو را باد برد

دسته: مقالات
۲۴ دیدگاه
سه‌شنبه - 15 بهمن 1392

DO3P0551-copy2-228x300

زمانیکه شهردار جدید ، بر کرسی شهرداری بافق، نشست، اولین چیزی که به ذهن بنده رسید این بود که با تحصیلات وی ـ کارشناسی عکاسی ـ به زودی مولفه مهم زندگی مدرن شهری، که تاثیر روانشناسی قابل تاملی هم دارد ـ رعایت و اجرا خواهد شد : زیباسازی شهری.

چندی پیش مردم شهر ما شاهد روئیدن چهار فرفره فلزی به رنگهای گوناگون در میدان دانشجو ـ روبروی مجسمه دو یوزپلنگ آسیایی ـ بودند. چهار فرفره فلزی که با وزش باد می چرخیدند. وجود و رویش این چهار عنصر فلزی در این منطقه، بر اساس کدام قانون زیبایی شهری و تناسب محیطی، فرهنگ و سنت مردم بافق و … بوده است؟ آیا صرفاً به دلیل وجود پارک بازی در این میدان، از آنها استفاده شده است؟ در اینصورت چرا در اطراف پارک، و یا ورودی آن نصب نشده و بگونه ای قرار گرفته که به عنوان یکی از اِلِمانهای شهری بافق، در ابتدای بلوار انقلاب شناخته شود؟ وقتی در منطقه بافق، یوزپلنگ آسیایی آنچنان درنقطه کانونی توجه حافظان محیط زیست دنیا قرار دارد و دو مجسمه یوزپلنگ، را در این میدان بدین واسطه، بعنوان نمادی از وجود آخرین بازماندگان این حیوان نادر و زیبا (چیتا) می شناسند، نصب چند فرفره فلزی روبروی آن، بر اساس کدام مجوز و بر اساس کدام نظر صاحبنظر و کارشناس زیبایی شهری بوده است؟

نکته جالب اینکه ، هفته پیش، یکی از این فرفره ها، بدلیل عدم اتصال درست به پایه آن، با وزش باد، از محل نصب خود جدا شده و با افتادن در خیابان، به اتومبیل رهگذری برخورد کرده است. و جالبتر اینکه اکنون، اثری از هیچکدام آنها نیست و گویا کودکی آنها را برده است.

IMAG0735-copy-300x169 (1)

سوال اصلی این است: اگر دلیل موجه ای و نظر صائبی برای وجود آنها در این منطقه بوده و هزینه ای در حد چند میلیون تومان، برای ساخت آنها صرف شده است، اکنون چه شده است؟ به یاد مجسمه عقابی می افتم که در ابتدای بلوار آهن در سال 83 نصب شد، اما پس از چند روز، از محل برداشته و به نقطه نامعلومی منتقل شد که دیگر اثری از آن دیده نشده است. آنزمان هم نفهمیدیم، وجود عقابی به این شمایل ـ نه شمایل عقابهای منطقه بافق ـ به چه دلیل بوده است.

توجه به مسئله زیباسازی و مبلمان شهری، اقدامی بسیار مهم در جهت رفع نیازهای روحی و روانی شهروندان در یک محیط شهری است. پرداختن به این مسئله خصوصا در دنیای امروز که شیوه زندگی تغییر و نیازهای جدیدی نیز ظهور کرده است، از اهمیت بیشتری برخوردار است.

از شهردار هنرمند و هنرشناسی بافق، خواستارم فاکتورهای موثر در زیباسازی شهری را از قبیل : فرم، مواد و مصالح، رنگ، نور، ماهیت، فرهنگ، سنت و دیگر مسایل را که خود خوب می داند، رعایت کرده و زین پس شاهد حضور چنین اِلِمانهای بی ارزشی از نظر محتوی، رنگ، مفهوم، فرم ، ساخت و موقعیت نباشیم. صرف اینکه در جایی و در شهری دیگر، از اِلِمانی استفاده شده، دلیل بر استفاده آن در شهری متفاوت از لحاظ موقعیت، فرهنگ و مردم نیست. یادمان نرود تا چند وقت پیش در بافق، نظیر بسیاری از شهرهای کشور، نخلهای رنگی با رنگهای گرم و زننده که به شدت نازیبا بودند و یا درختان فلزی نوری در میادین روییدند و خشک شدند.

برای زیباسازی شهری ، نگاه به فرهنگ و مذهب مردم، صنعت حاکم بر آن و موقعیت جغرافیایی بسیار مهم است و بر این اساس می توان از اِلِمانهایی استفاده کرد که خود به تنهایی گویای نوع زندگی مردم سختکوش و قانع کویری بافق باشند. دو موضوع اصلی زیباسازی شهری یعنی پیراستن چهره شهر از عوامل ناهمگون و نازیبا و هم چنین ایجاد مناظر زیبا و مفرح دو موضوع اصلی زیباسازی شهری است که باید شهرداری آن را مد نظر داشته باشد.

نباید جایگاه زیباسازی شهری را از لحاظ درجه اهمیت، پست تر از دیگر طرح ها و پروژه های شهری دانست چرا که شهر زیبا و مدرن، پذیرای افراد برجسته امروزی است. مهندس حسن تفکری شهردار سابق، در این زمینه با تمام کمی ها و کاستی های  موجود، قدمهای نسبتا خوبی برداشت.

همانطور که نگاه مدیریت حاکم بر بزرگترین شرکت اقتصادی منطقه، یعنی شرکت سنگ آهن مرکزی، بر فراهم کردن بستر مناسب برای حضور دائمی متخصصان درجه یک معدنی کشور، برای توسعه صنایع جوار معدنی ـ که توسعه منطقه را نیز بهمراه دارد ـ دلالت دارد، نوع نگاه به مبلمان شهری بافق نیز باید به گونه ای باشد که چنین افراد برجسته و دنیادیده ای نیز آنرا تحسن کنند.

آقای شهردار، زیباسازی شهری مقوله مهم دنیای مدرن است که معجونی است از هنر، صنعت و روانشناسی. این هر سه در روح هنر عکاسی ، آمیخته است. پس، آستین همت را بالا بزنید.                                (  سید امین رضوی )


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۲۶
برچسب ها:
دیدگاه ها
مجتبي حيدري پور این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 15 بهمن 1392 - 8:33 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

احسنت آقاي رضوي.واقعا نوشته هاتون عالي و پر محتواست.وقتي نوشته هاتون رو ميخونم خجالت ميکشم که مطلب بنويسم.نکته سنجي،دقت،فصاحتو شيوايي کلامتون رو تحسين ميکنم

الاکلنگ این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 15 بهمن 1392 - 11:03 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای قاسم زاده این سایت بافق فرداست یا خوسف فرداست؟

محمود این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 16 بهمن 1392 - 7:40 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سيدجان قرار بود يك مقاله هم در خصوص حقوق هاي بالاي سنگ اهن و آثار مخرب آن بر مردم ديگر شهر بنويسي ….ي

میرغنی زاده این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 16 بهمن 1392 - 8:57 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای رضوی:ایجاد تنوع در المانهای شهری و تلفیق آن با سازه های انتزاعی جهت جلب توجه مخاطب به پیرامون زندگی است.
بااستفاده از ابزار و روشهای نوین شایدبتوانیم در این امر موفق باشیم
استفاده از فرفره بادی(پارکی) میتواند ضمن ایجاد چشم انداز بصری مناسب در فضای سبز، با طرحهای الوان و چرخشی خود نظر شهروندان را به پیرامون خود جلب کند.اگربخواهیم نگاه به طبیعت پیرامون خود کنیم که باید دورتادور شهر را با عناصر برگرفته از طبیعت شهرتزیین کنیم دل انسان به گونه ای کویری تر میشود.شاید جای آنها نامناسب باشد ولی من از چند نفری که سوال کردم با دیدن این فرفره ها(به زبان عامیانه)دلشون وا شده بود

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 16 بهمن 1392 - 9:00 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام الان 1392/11/16 ساعت8 و نیم صبح دوباره نصب شد

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 16 بهمن 1392 - 9:02 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

جای فرفره ها نسبتا خوبه مخصوصا زمانی که مردم بافق در شبهای تابستان به تنها جای تفریحی شهر یعنی همان میدن جلو هتل می روند حداقل این فرفره ها جلوشان می چرخه

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 16 بهمن 1392 - 10:10 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اتفاقا چند روز پیش یزد این فرفره ها را دیدم که نصب شده میخواستم پیشنهاد بدم فکر کنم فاصله این فرفره هایی که در بافق گذاشته شده زیاده وگرنه خیلی هم قشنگه حداقل بچه ها را سرگرم میکنه.

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 16 بهمن 1392 - 10:33 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

امید پیشرفت هر چه سزیعتر مدیریت شهر

قلندر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 16 بهمن 1392 - 10:39 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

باد آمد تا بچرخاند سرش
چشم بد از جا بکند آن پیکرش
هر که آمد یک نقی بر او زد
عاقبت لرزه بیفتاد بر تنش
چون قلندر گر نباشد شهردار
دشمنانش رخت برون آرند برش
سیدا هر دم حرفی می زنی
تا کنی شاید ز شهر او را درش

مجتبی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 16 بهمن 1392 - 12:12 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای الاکلنگ این که گفتی یعنی چه؟؟؟

میرعلمی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 16 بهمن 1392 - 12:13 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

شهردار محترم کارتان عالی است با این گفته ها نظرهادلسرد نشوید

علیرضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 16 بهمن 1392 - 12:17 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سید. مثل اینکه شهرداری هر کاری میخواهد انجام دهدباید حتما نظر جنابعالی را لحاظ کند خداوکیلی بگذار کاری انجام بشه بهتر ازاینکه نشه ایرادها را میشه حضوری تذکر داد ورسانه ای نکرد

سید امین رضوی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 16 بهمن 1392 - 12:52 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

در جواب آقای قلندر باید بگویم :
من نمی گویم ز شهر بیرون کنید
بلکه می گویم تلاش افزون کنید
تا فضای شهرمان زیبا شود
هر چه می بینیم را همگون کنید
تا کسی در شهر ما بگذاشت پای
روحش از زیبایی اش افسون کنید
(این دوستان هم ما رو به چه کارایی که وا نمی دارن. نمردیم و شعر هم گفتیم)
از دوستان نظر دهنده دیگر هم متشکرم/ اینکه کسی دلش وا شود و بچه ها هم سرگرم باشند، نکته خوبی است، اما منظورم موقعیت آن در ابتدای بلوار انقلاب و تداعی المان شهری از ان بود، که در هرصورت از نظرات دوستان تشکر می کنم. در مورد بحث حقوق های بالای سنگ آهن هم ان شاء ا… در فرصتی مغتنم. از مجتبی حیدری پور هم متشکرم و مطمتنم با شناختی که از خود و خانواده اش دارم، روزی نویسنده خوبی خواهد شد، که اینها که گفت، همه لایق آنروز اوست نه امروز من. خوسف فردا هم نام بامسمایی است که لذت بردم. نمی توان عباس ابراهیمی و بنده را در سایت خوب بافق فردا، وزنه ای حساب کرد. این را از الاکلنگ به عنوان یک تعریف بخود گرفتم و خوشحال شدم. امروز هم دیدم دوباره نصب شده اند، گویا بلبرینگهای ان خراب بوده که تعمیر شده است. از دوستم در شهرداری که سوال کردم گفت اینها را برای پارک کوهستان خریداری کرده بودند، در انتهای خیابان بیمارستان ولیعصر، و به دلیل اینکه استفاده نشده و به قول معروف خاک می خورده در اینجا نصب کرده اند. منتظرم نظر زیبایی شناسانه شهرداری را بشنویم… موفق باشید

سید امین رضوی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 16 بهمن 1392 - 1:36 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

علیرضا خان، که گفته اید شهرداری با ید نظر بنده رو لحاظ کنه، کجای این نوشته و نوشته قبلی بنده در مورد شهرداری (چاله خیابان مهدیه) این گفته رو تداعی میکرد؟ خداوکیلی یکبار هم که شده، نقد و منتقد را جدی بگیرید و هیچگاه سعی نکنید، به خاطر هر دلیلی، منتقدان شهرتون رو دلسرد کنید که جامعه بی انتقاد و پر از تعریف و تمجید به هیچ جایی نخواهد رسید. به منتقد هیچگاه، توهین نکنید و افترا نبندید. کار منتقد، اگر سازنده باشد، برای همه خوب است. از روحیه انتقاد در جوامع پیشرفته بهره بگیرید. اینهمه برنامه های ماهواره ای می بینید و می بینیم، می توانید به راحتی دریابیم که دلیل پیشرفت روز افزونشان، بها دادن به نقد است و کنار گذاشتن رودروایستی. هربار که نقدی نوشته ام، آماچ تیرهای تهمت افترا شده ام. دست بردارید. موفق باشید

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 16 بهمن 1392 - 2:17 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

خلاصه تر بنویس

جاده خاکی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 16 بهمن 1392 - 4:59 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
جناب اقای رضوی لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

خوسف زاده این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 16 بهمن 1392 - 6:30 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

منظور الاکلنگ نویسندگان خوسفی بودند . امین رضوی وعباس ابراهیمی .

بافق آباد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 17 بهمن 1392 - 12:25 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
خواهشا بزارین یه کاری برای بافق انجام بشه
تا اینکه پولها تو خزانه شهرداری بمونه و کاری نکنن
ضمنا بابت چراغانی زیبای شهر از شهردار محترم از طرف خودم و چندی از فامیل و همسایه و… کمال تشکر را دارم. به خدا با آمدن شهردار جدید تو این چند روز هوای بافق عوض شده و بافق دوباره جون تازه ای گرفته
یک ماه قبل که بارون زیادی اومده بود تو خیابون ایستگاه خودم از نزدیک دیدم شهردار چجوری زحمت می کشید و چند ساعت اونجا بود
آقای شهردار خسته نباشین

رنجبر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 18 بهمن 1392 - 10:01 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
از زحمات شهردار محترم و کارکنان محترم شهرداری تشکر می کنم
این فر فره ها یک سال و نیم پیش هم در تهران نصب شده بودند ضلع شمالی برج میلاد.
ما وقتی بچه بودیم با کاغذ این جور فرفره درست می کردیم . با دیدن این فرفره ها یاد دوران کودکی افتادیم . از طرفی قشنگ هم هست . آقای رضوی تو را به خدا این قدر ادا در نیاور.

بافقي تبار این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 19 بهمن 1392 - 4:49 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
شهر بايد زيبا بشه حالا با هر طرح ورنگي.
آقاي رضوي اگه مي تونيد يه سر بريد اصفهان تهران و كلانشهرها
زيباسازي شهر با استفاده از همين ابزار ها انجام ميشه
خوشبختانه شهردار فعلي توي چندتا شهر بزرگتر بودند و زندگي كردند
و حداقل اين طرح فرفره يه الگو برداري بوده از چند ميدان تهران و كرج

اصغرپاشنه طلا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 20 بهمن 1392 - 11:21 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

بابا هی گیربدید ؟
آخه برای صرفه جویی در برق میخواستن از انرژی باد استفاده کنن .درست میشه .

سازه کار این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 22 بهمن 1392 - 4:59 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام و احترام خدمت کلیه بافقی های ادیب و دانشمند
من چند روز پیشتر برای مدت کوتاهی برای ماموریت اداری به شهر تاریخیتان آمدم و توفیق بازدید کوتاهی از بافق را داشتم.
از روی کنجکاوی و برای شناخت بیشتر از تاریخ بافق در فضای مجازی وبگردی میکردم تا رسیدم به دو وبساست که این وبگاه یکی از آن دو میباشد. مقاله اقای رضوی و نظرات دیگران را در انتهای آن خواندم.
به یاد گفته های راننده سواری که من را از یزد به بافق اورد و در طول مسیر از هر دری سخن میگفت افتادم. اتفاقأ ایشان درمورد شهر بافق و تحولات بعد از تغییر شهرداری حرفهایی زد که به دلیل نا اشنایی من با موضوع خیلی به ان توجه نکرده و علاقه ای نشان ندادم. ولی یادم میاید در مقام مقایسه بین دو شهردار فعلی و قبلی و با خوش بینی زیاداز تحولات مثبت انجام شده میگفت.ایکاش ایشانرا میشناختم و به عنوان گواه به آقای رضوی معرفی میکردم.
با کمی دقت از مقاله اقای رضوی، میتوان به منفی بودن نظر ایشان نسبت به شهردار فعلی و احساس نوستالژی و دلتنگی زیاد از عدم حضور و همراهی شهردار قبلی ، که خداوند ایشان را در هر کجایی که هستند منصور و موید دارد، میتوان یافت. اقای رضوی این دلتنگی را پنهان نمیکند و یار سفر کرده را در مقاله خود به صراحت یاد میکند.
بدون اغراق و به سادگی میتوان دریافت که عنوان “روئیدن چهار فرفره فلزی به رنگهای گوناگون در میدان دانشجو” صرفأ قالب قضیه بوده و محتوی علیرغم نکات درست فنی ایکه در مقاله عنوان شده ، یک نگاه نقادانه صرف نمیباشد.به خصوص پاراگرافهای اول و اخر

سید امین رضوی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 22 بهمن 1392 - 9:24 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با تشکر از نظر دوست عزیزم آقای سازه کار. انچه ایشان از بعد مطلب فنی درست در مقاله من یاد کردند، نشان از اگاهی ایشان است و سپاسگزارم.ولی اگر منفی بودن نظرم را نسبت به این شهردار و دلتنگی از آن شهردار برداشت کرده اند، باید بگویم اشتباه می کنند، شاید نوشته ام خلاف این را برساند اما توضیح می دهم که بنده هیچ نسبت و ارتباط تنگاتنگی بجز سلام و علیکی با شهردار قبلی نداشتم و حتی با اینکه در شهردار پیمانکار بوده ام، با ورود شهردار قبلی که خود نیروی شرکت خود من بود، کارم را در مناقصه مجدد از دست دادم. لذا باید حمل بر این شود که با شهردار قبلی مشکل داشته ام اما هیچگاه سلیقه و منافع شخصی ام را بر طرفداری و حمایت یا دشمنی و مخالفت با مسئولی در نظر نگرفته ام. حتی با وجود آشنایی با مدیرعامل شرکتی که در آن مشغول به کارم، نیز به انتقاد از کارکرد شرکت و مدیریت وی پرداخته و حتی خواهم پرداخت. و هیچکس نمی تواند اثبات کند که در زمان دوسال مدیریت وی، بر شرکت سنگ آهن، منفعتی از لحاظ شغلی و یا کاری بخاطر آشنایی با وی نصیب من شده است. اگر این نوشته را نوشتم، به این دلیل بود که وجود این فرفره ها را به واسطه اینکه در چندین شهر کشور، وجود داشته ، در این نقطه از شهر نپسندیده و مغایر با قوانین زیباسازی شهری یافتم. دیگر اینکه شهردار فعلی را با تحصیلات رشته عکاسی، فردی یافتم که باید بیشتر بر روی زیباسازی شهری، نظر مساعدی داشته باشد اما خلاف این را یافتم. هر چند در سال 88 برای انکه فرماندار سابق ، مسعود شریعتی، را به عنوان شهردار معرفی کردند اما بعد از سه ماه، موافقت استاندار وقت حاصل نشد و وزارت کشور به ایشان رای مثبت نداد و با وجود اینکه وی فرماندار بوده، در هنرستان ساختمان خوانده بود و عضو یکی از مجامع ساختمانی شهر بود که نامش یادم نیست، تنها به این دلیل که بر اساس قانون، شهردار باید در رشته عمران تحصیلات داشته باشد، وی را رد کردند، امروز تعجب کردم که فردی را با تحصیلات عکاسی، شهردار شهرم کرده اند! اما بی انصافی است اگر نپذیریم که وی در شهرداری تهران کار کرده است حتی در روابط عمومی، و به همین دلیل انتظار داشتم بیش از دیگر شهرداران به زیبایی شهرم نگاه کند هر چند از کارکنان شهرداری شنیدم که بسیار فعال است و شاید به زودی مقاله ای از کارهای انجام شده اش بنویسم و بر توانایی اش مهر تاییدی بزنم. موفق باشید

میعل این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 23 بهمن 1392 - 6:28 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام سید جان از اینکه مینویسی خیلی خوشحالم.