کدام لاستیک برای کدام خودرو؟

دسته: عمومی
۴ دیدگاه
پنج‌شنبه - 1 اسفند 1392

ما جماعت ايراني  براي خريدمايحتاج خود هميشه فاكتور قيمت وكشورسازنده را مد نظر قرار ميدهيم. اما با توجه به اينكه گاهي ندانسته اقدام به خريد اجناسي  ميكنيم كه همين اجناس ميتوانند بلاي جان ماعزيزانمان باشند. بهتراست براي بعضي خريدها از ديگران كمك گرفته ويا قبل از خريد مطالعه كنيم.يكي از اجناسي كه براي خريد آن بايد دقت زيادي كرد لاستيك خودرو هست چون مستقيم با جان ومال ماارتباط دارد. براي راحتي دوستان وهمشهريان گلم دررابطه بالاستيك خودرو. مطالبي را از وبلاگ مكانيك خودرو انتخاب كرده ودر اختيار شما قرار ميدهم.به اميدي كه هميشه سلامت بوده وروزگار بروفق مرادتان باشد.

 انتخاب لاستيك متناسب با کاربری

فعالان بازار لاستیک توصیه می کنند به منظور انتخاب صحیح رینگ و لاستیک ،پس از مطالعه کتابچه راهنمای خودرو ،به کاربری ماشین تان توجه کنید.به گفته آنها ، دراین زمینه به عواملی مثل کاربری استاندارد یا اسپرت،تحمل بار معمولی یا زیادو…. باید توجه کنید.معمولا خودروهایی که از کمپانی خارج می شونددارای لاستیک های فابریک با کاربری استاندارد هستند .گام بعدی در انتخاب لاستیک توجه به نوع تکنولوژی تولیدی آن است. به طور معمول لاستیک های موجود در بازار در دو نوع بایاس و رادیال است.به گفته کارشناسان ، در تولید لاستیک های بایاس که از تکنولوژی قدیمی برخوردار هستند،از الیاف ورشته های نخی استفاده می شود.درحالیکه در تولید لاستیک های رادیال از رشته های سیمی استفاده می شود.از دغدغه ها ونگرانی هاي ديگر رانندگان در زمان خرید لاستیک، خرید یک لاستیک تازه تولید شده است.

متاسفانه در کشور ما لاستیکهای خارجی بیشماری وجود دارد که بیش از پنج سال از تاریخ ساخت آنها گذشته است.این مورد برای لاستیکهای ساخت داخل کمتر وجود دارد.خطرات این لاستیکها با توجه به شرایط آب و هوائی گرم و جاده های پر دست اندازو  … باعث ناامنی استفاده از این لاستیکها در جاده های کشور به خصوص در زمان مسافرت  می گردد.

این لاستیکها که در بازار به اصطلاح لاستیک انباری شناخته می شوند.به دلایل مختلفی نظیر توقیف محموله های قاچاق، عدم فروش در یک کشور به دلایل مختلف و انتقال آنها به یک کشور ثالث و یا لاستیکهائی که در یک سری ساخت در کارخانه مشکل فنی داشته و توسط تولید کنندگان به کشورهای جهان سوم قاچاق می گردند.و دلایل بسیار دیگر که فقط سازندگان ازآن باخبر هستند.انباري محسوب ميگردند

لاستیکهای انباری هیچ تفاوت ظاهری با یک لاستیک تازه تولید شده ندارند. وازنظر شکل ظاهری نمی توان تشخیص انباری بودن آن را داد.سازندگان خودرو جهت مشخص نمودن زمان تولید لاستیک ملزم به ثبت تاریخ ساخت هستند.

متاسفانه این تاریخ به گونه ائی برلاستیک درج شده که توسط مصرف کننده قابل تشخیص نیست.اما با كمي تامل به راحتی میتوانید زمان تولید لاستیک را متوجه شوید.در جداره بیرونی لاستیکها یک عدد چهار رقمی درج شده است که مشخص کننده زمان تولیدآن است. این عدد بر اساس سال تولید و تعداد هفته است. دو رقم اول تعداد هفته و دو رقم آخر سال تولید را نشان می دهد.قابل ذکر است مصرف لاستیک هایی که  ازتاریخ تولید آنها بیش از 3 سال می گذرد مناسب نیست.

فرضا درج عدد 1607بر روی یک لاستیک یعنی این لاستیک در هفته شانزدهم سال 2007 تولید شده است.نکته ی دیگر قابل ذکر در مورد لاستیک های ایرانی این است که در هنگام خرید حتما دارای علامت استاندارد باشند.حال اگر لاستیک ایرانی در دوطرف خود دارای مهراستاندارد باشد این لاستیک  درجه یک . ولي اگر لاستیک تنها در یک طرف دارای علامت استاندارد باشد بیانگر لا ستیک درجه دو می باشد.

وامامشخصات عمومي لاستيك خودرو  

روي ديواره بيروني هر تاير، اعداد و كدهايی درج شده است كه در حقيقت شناسنامه لاستيك خودرو هستند. در ذیل مفهوم اين علائم بيان شده است.

 اندازه لاستيك خودرو با علائمي همچونP185/60R1۴ نشان داده مي‌شود.که بدین معنی میباشد:

P = تاير خودروي شخصي

 185= پهناي تاير  (برحسب ميلي­متر)

 60= نسبت ارتفاع ديواره لاستيک به پهناي آن (برحسب ميلي­متر)

R = راديال

14= قطر رينگ (بر حسب اينچ)

  M+S=استفاده در تمام فصول

89H  –حرف لاتين مربوط به  شاخص سرعت و عدد 89 عنوان شاخص بار یا حد بارگذاری می باشد.

حداكثر سرعتي كه لاستيك مي‌تواند تحمل كند، با يك حرف از A تا Z بيان مي‌شود.براي مثال روي جداره تاير خودروي پرايد، نماد H براي سرعت درج شده كه نشان می­دهد  هنگامي كه تاير داراي فشار بار و بارگذاري مناسب است، حداكثر توان حركت 210كيلومتر در ساعت را داراست. برای اطلاع از میزان سرعت وبار لاستيك هریک از این حروف واعداد به جدول زیر مراجعه کنید.

شاخص سرعت

R

S

T

U

H

V

Z

سرعت به KM/H

170

180

190

200

210

240

240+

عددبعد از حرف شاخص بار

64

65

66

67

68

69

70

 

 

تحمل باربرحسب كيلو گرم

280

290

300

307

315

325

335

 آج تایرها

آج قسمت خارجی تایر است که مستقیما با سطح زمین در ارتباط است ، اهمیت آجها در جاده های شهری و اتوبان ها کمتر معلوم می شود و این یکی از همان دلایلی است که افراد نا آگاه فقط به زیبایی آج ها اهمیت می دهند . طرح‌های مختلف آج برای تخلیه بهتر آب از زیر تایر و افزایش قابلیت تایر در برخورد با شرایط گوناگون سطح جاده ساخته می‌شود. می‌توان به طرح‌های رگه‌ای (Rib) ، عرضی (Lug) ، ترکیبی از عرضی و رگه‌ای (Rib & Lug) و بلوکی (Block) اشاره کرد که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند. ولی نقش این بازیگران در جاده های شنی – برفی – مرطوب و کم اصطکاک به خوبی آشکار می شود ، انتخاب لاستیک با آج مناسب در شرایط سخت رانندگی فرمان پذیری خودرو را افزایش می دهد . انتخاب آجها با شکل مناسب از پرشدن لاستیک از گل و برف در جاده های  نا مطلوب نیز جلو گیری می کند . عمق آج در تایر نو 5/9 میلی متر است و تا عمق 2 میلی متر قابل قبول است .

                                                                                     به اميد فردايي بهتر

                                                                                  محمد رضا رضايي بافقي


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۸۹
برچسب ها:
دیدگاه ها
جواد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 1 اسفند 1392 - 1:11 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ممنون از مطالب ارزندتون موفق باشی

همشهری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 1 اسفند 1392 - 1:25 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ممنون جالب بود.نمیدونستم یه لاستیک اینقدر دنگ وفنگ داره.از این به بعد میدونم چطور انتخاب کنم

رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 2 اسفند 1392 - 11:01 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اینا را تو برنامه منو تو هم نشون داد.نکنه اونجا دیدی شیطون

ماشاالله شمس الدینی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 3 اسفند 1392 - 10:49 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام دوست خوبم ممنون مطلبتون جالب وحاوی نکات لازم وضروری برای رانندگان انواع وسائل نقیله میباشد.

You cannot copy content of this page