هشداری برای روزهای در راه

دسته: مقالات
۲۳ دیدگاه
چهارشنبه - 4 تیر 1393

porfala

بافق در انتخابات دو مرحله ای سال 1384 که به منجر به پیروزی محمود احمدی نژاد بر علی اکبر هاشمی رفسنجانی شد، جزء ده شهر اول ایران بود که بیشترین رای را به محمود احمدی نژاد داده بودند. چیزی بیشتر از 90% و با این کار، تعجب ناظران و تحلیل گران را برانگیختند.

در آن سالها اصلی ترین دلیلی که برای این رای غیرمنتظره بافقی ها عنوان شد این بود که سیاست های اقتصادی دولت سید محمد خاتمی در باز کردن پای شرکت های متعدد خصوصی به معادن بافق و بخصوص معدن چغارت، باعث نارضایتی کارگران و درنتیجه روی آوردن آنها به رقیب انتخاباتی هاشمی شده است.

اکنون و پس از گذشت نزدیک به 9 سال از آن زمان، دولت اعتدال و تدبیر حسن روحانی نیز دارد به نوعی قدم در همان وادی می نهد و  احتمالا خودش را گرفتار همان سیاست قابل تامل می کند.

ممکن است نظریه پردازان و اندیشمندان علوم سیاسی و اقتصادی راه حل های کلی برای بهبود شرایط داشته باشند و ارائه دهند اما من می گویم در این میان باید حتماً به بافت های بومی و خواست های محلی توجه ویژه کرد.

بی تردید اهل اندیشه بدلیل تحلیل روند تاریخ، درست نتیجه گرفته اند که برای ایجاد تغییرات اساسی  و حرکت بسوی رشد و توسعه، باید طبقه متوسط شهری را تقویت کرد. چون تنها این طبقه است که هم شوق و اشتیاق فراوان برای تغییر و تحول دارد و هم از عهده چنین کار بزرگی برمی آید. اما من درباره اجرایی کردن این نظر، دست کم در مورد بافق با اندکی تامل بیشتر سخن می گویم.

طبقه متوسط در شهر بافق بسیار نحیف است. به دلیل وجود معدن و حضور طولانی مدت کارگران معدنکار، غلبه با تفکرات عدالت جویانه و مساوات طلبانه بوده است. اگر موتور محرکه طبقه متوسط برای حرکت و تحول، نگاه خوشبینانه به پندارهای سرمایه سالاری باشد حداقل در شرایط فعلی امکان بروز و ظهور چنین دیدگاهی در بافق چندان مهیا نیست و هرگونه دست کاری در معیشت و اقتصاد این شهر، می تواند برای سیاسیون بسیار پرهزینه باشد.

آقای حسن روحانی و تیم اقتصادی ایشان وقتی 73 میلیون ایرانی برای دریافت همان مبلغ ناچیز 45000 تومان ثبت نام کردند باید نیک دریافته باشند که تغییر در نگرش معیشتی ایرانیان سخت دشوار و حتی خطرناک است.

درحال حاضر و با همه انذارها و اندرزهای تاریخی، دولت تدبیر و امید و تیم اقتصادیش دست به یک ریسک بسیار خطرناک در بافق زده است.

اگر با کمی مسامحه آقای حسن روحانی را برآمده از رای طبقه متوسط بدانیم باید در نظر داشته باشیم که شهر بافق با وجودی که به ایشان رای خوبی داد اما به رقیب عقیدتی او یعنی سعید جلیلی هم رای کمی نداد که این امر دلیلی بر داشتن پایگاه رقبای ایشان است.

رئیس جمهور و تیمش با دست زدن به مالکیت شرکت سنگ آهن چغارت به عنوان شریان حیاتی و اقتصادی شهر بافق،( در حال حاضر به درستی یا نادرستی علمی قضیه کار ندارم) بدون کوچکترین شکی، شانس خویش برای دوره های بعدی انتخاباتی در شهر بافق را از دست داده اند.

حالا و در شرایطی که از انتخابات 24 خردادماه 92 و برگزیده شدن آقای حسن روحانی به مقام ریاست جمهوری ایران، یکسال می گذرد و کمی بیشتر از یکسال و نیم دیگر نیز به انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی مانده است، این علامت هشدار دهنده ای به بزرگان اعتدال و تدبیر است که درصورت بازی با نحوه مالکیت معدن چغارت و هدایت آن به بخش خصوصی ( که در نظریه عالمان، منافع فراوان دارد اما در پندار و عمل مردم بافق ، بسیار منفور و دارای عیوب و مضار بسیار است) بدست خویش خودشان را از رای مثبت مردم این شهر، محروم و عملاً و از همین الان بازنده انتخابات های آینده در بافق خواهند بود.

این را گفتم که اگر در این خانه هنوز کسی هست و گوش شنوایی مانده، تا دیر نشده، اصلاحی صورت گیرد. البته

گر نیاید به گوش رغبت کس

بر رسولان، پیام باشد و بس

محمد علی پورفلاح


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۷
برچسب ها:
دیدگاه ها
کارگر مظلوم این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 4 تیر 1393 - 10:17 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای پور فلاح
با سلام
شما از کجا میدانید که همه مردم بافق مخالف خصوصی سازی هستند .
اتفاقاً با توجه به اینکه ما از 40 سال دولتی خیری ندیدیم ، امیدواریم لااقل در خصوصی سازی خیری باشد لطفاً از طرف همه مردم صحبت نکنید. ما تمام قد و حتی بیشتر از قبل از دکتر روحانی بخصوص بخاطر مواضع اخیرشان حمایت میکنیم
به امید عدالت و پیشرفت در بافق

مهدی رضایی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 4 تیر 1393 - 10:20 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

مطمئن باش اینگونه بی توجهی به حقوق مردم و حقوق شهروندی مورد ادعای این دولت، نه در بافق بلکه در سطح استان اثر خواهد گذاشت. از همین الان جوکار نماینده فعلی به خاطر صداقتش در مجلس بعدی حضور دارد دخیل عباس را نمی دانم.

محسن اشراقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 4 تیر 1393 - 10:23 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

منافع سنگ آهن مرکزی در حال حاظر مال کل استان است. مردم استان حرکات دولتمردان تدبیر و امید را به شدت رصد می کنند. آینده همه چیز را رقم خواهد زد.

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 4 تیر 1393 - 10:55 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
تو این تحلیلها که تاحالا گذاشتن این تنها تحلیلی هست که پیشنهاد لازم الاجراء نداره و خواننده منتظر تحلیلهای بعدی می شینه یه جورایی به دل می شینه

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 4 تیر 1393 - 11:25 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای کارگر مظلوم اگر از دولتی بودن شرکت خیری ندیده اید وفکر میکنید در خصوصی سازی خیری هست سری به سایتهای کارگری یا روزنامه ها بزنید تا بفهمید در خصوصی سازی هم خبری نیست

    پيگير این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 4 تیر 1393 - 12:39 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

    اقاي كارگر مظلوم يه سري هم به معدن كوشك بافق بزنيد كه خصوصي شده است و چه ها بر سر كارگران مظلوم ان امده است و هيچ كس هم پاسخگو نيست . و ببينيد كه با مديريت صحيح در معدن فسفات چه اتفاق زيبايي روي داده است كه خودباوري و مديريت بافقي را در بافقي نشان مي دهد

مجتبی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 4 تیر 1393 - 11:29 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام.
آقای پورفلاح خدا می داند این آقایان برای چه از دولت حمایت می کنند ولی این را بدانید که حرف شما کاملا صحیح است براستی که این دولت هم همان راه را در پیش گرفته تا مردم از کرده خود پشیمان شوند و در دوره بعد به این دولت اعتماد نکنند.

احسان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 4 تیر 1393 - 12:04 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

بنده صد درصد با کارگر مظلوم موافقم

کارگر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 4 تیر 1393 - 12:10 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

انهایی که می گویید خصوصی سازی صحیح است شما منافق بافق هستید

فتوحی بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 4 تیر 1393 - 12:26 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای کارگر مظلوم اگه از دولتی بودن شرکت خیری ندیدی این امتیلز داره که معدن غارت نمیشه وقتی خصوصی شد خاکش را تبره اسب میکنن 2ساله عزیز من دوما ماز این دولت تدبیر و امید خیری ندیدیم

پاگنده این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 4 تیر 1393 - 2:55 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

کارگر عزیز مظلوم نما 40 سال خودمون کردیم که … اگه تو این 40 سال حقمون رو مطالبه می کردیم و با هم میشدیم آیا بازم خیری نمیدیدیم فکر میکنی خیرمون تو اینجور خصوصی سازیه (بنام خصوصی به کام …)

حقیقت گو این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 4 تیر 1393 - 4:25 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

کارگرمظلوم!!!!!!تواز کارگری چه میدانی…امثال تـــــــــــــــــــــــــــــــــو بافق را نابود کردند.
خصوصی سازی=معدن کوشک،کارخانه کاشی،فولاد بافق…

""برادری کوچک!!"" این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 4 تیر 1393 - 7:59 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

همشهریان عزیز لطفأ به همه سلایق احترام بگذارید و کمی ملایم تر از همدیگه انتقاد کنید نباید نسبت به نظر و سلیقه خودمون تعصبی عمل کنیم؛خوبه که از تمام استدلال و نظر دیگران به نرمی استقبال کنیم تا باعث رشد و بلوغ فکری خودمان شود.انشاا… همه در کنار هم باعث رشد فکری و ترقی شهر سوخته مان باشیم چرا که این شهر مال ساکنانش است؛چه غریب چه اشنا

سید امین رضوی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 4 تیر 1393 - 11:08 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

درسته محمد علی عزیز و متاسفانه خرد جمعی بافق، به دلیل همان تفکر کارگرمآبانه شهری، همیشه دیر به روز می شود و بافق به همین دلیل هم عقب خواهد ماند. از اینرو، به مدیران شرکت سنگ آهن توصیه می کنم، بیایند و روی آموزش و فرهنگ مجموعه کار کنند. وقتی می بینیم که یک روزنامه دولتی ابنام روزنامه ایران که همیشه در سطح شرکت پخش می شد، متوقف شده است، که این بسیار بد است. اگر همین یک روزنامه وارد محیط کارگری شود، باعث می شود اندکی بر فرهنگ، سواد و نگاه کارگرمآبانه ای که گفتم، تاثیر بگذارد. کارگران در کنار کار های سختی که زحمت می کشند، می دیدند که در دولت و کشور چه خبر است.

    بیسواد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 5 تیر 1393 - 5:43 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

    سلام اقای رضوی دوره روزنامه کاغذی به سر اومده حالا واتساپ و تانگو و … اومده که ماشاله کارگرها از من وشما واردترندو اخباری که فردا تو روزنامه است اونا چند ثانیه بعدش خبر دارند

همکار این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 5 تیر 1393 - 6:25 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای رضوی شما یه جورایی خودت رو و نظرت رو یه سرو گردن بالاتراز بقیه میدونی.نگاه کارگرمابانه و.. یعنی چی؟همین کارگران یه عده شون ازتوخونه سایتها رو میبینند.یه عده از اینترنت شرکت و…فکرمیکنی تو عمق 300متری زمین اند و از همه جا بیخبر.روزنامه ایران هم که می اومد صفحه اولش و حوادث و جدولش رو میدیدند.صفحه اولش هم خبرهاش مال روز قبل بود که اکثرا زودتر میدونستن.اگربه خاطرحرفهای کاگرمظلوم این حرفهارومیزنی که اصلا معلوم نیست کدوم مرفه بی دردی این کامنت رونوشته اسمش روگذاشته کارگر مظلوم.اما در جواب کارگر مظلوم
شما تو کل ایران یه کارگرمظلوم غیرازخودت نشون ما بده که از خصوصی سازی راضی باشه!!!

مجید شاهی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 5 تیر 1393 - 5:04 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب اقای پور فلاح نمیدانم چه اتفاقی افتاده که نظرت نسبت به دولت تدبیر تغییر کرده ولی شما که یک انسان روشنفکر هستی بهتر من ودیگران اتفاقات را رصد میکنی ومیدانی زمینه این اتفاق در دولت قبل فراهم شده واین دولت با این امر مخالف بوده ورییس جمهور شخصا دستور توقف وگذاری را دادند اگر دولت قبل بوده این موضوع طور دیگری مدیریت میکرد ومطمئنا دوستان با این ارامش نمیتوانستند خواسته های خود را عملی کنند یاد وخاطره استاندار قبلی در اذهان ما بافقیها نقش بسته وبرخورد صبورانه استاندار ومدیریت عالی معاون سیاسی ایشان را هم دیروز ودر طول این 39 روز مشاهده کردیم امیدوارم در اینده نزدیک شاهد مقاله شما در مورد اهداف ومقاصد پشت پرده سردمداران این بازی شوم باشیم

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 6 تیر 1393 - 2:22 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای مجید شاهی شما برو مواظب عسکری باش و بیخود نظر نده.اگر این دولت با این امر مخالف بوده چرا میخواستند در کمال ارامش بفروشند .رییس جمهور اگر خیلی دلسوز بود و اگر بقیه دولتیها مثل خصوصی سازی دلسوز بودند اصلا پاکت را باز نمیکردند و همینجور مرحله مرحله رفتن جلو.اقای عسکری گفتن بارها به مردم و مسئولین هشدار دادم.چطور مردم یکبار فهمیدن اعتراض کردن ایشون میگن بارها گفتم. !!!!

مجید شاهی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 7 تیر 1393 - 4:38 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

عسکری با قدرت وقوت تمام به کارشان ادامه میدهند نیازی به مواظبت من وامثال من نداره

محمد120 این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 8 تیر 1393 - 4:41 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

خیلی واضح است که دل بعضی از افراد از کجا داغه ،حالاداره معلوم میشه که علت بعضی از این کامنتهای اعتراضی چیه ،خیلی ها چون این دولت مورد پسندشون نیست دنبال بهونه میگردند خب حق دارند لا اقل توی این دولت حق اظهار نظر بهشون میدن و مطمئن هستند که کسی کارشون نداره ولی قبلا چی؟حتی گوش ندادن که دردمون چیه که باتون به دستها رو آوردن،آقای پورفلاح هم اگه مثل من وخیلیهای دیگه در فرمانداری محاصره شده بود و بیدلیل کتک خورده بود این نظر را نداشت

طرفدار عسگرى این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 10 تیر 1393 - 4:46 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اقاى شاهى خواهشا خودت را به عسگرى نچسبان و خوب بدان هيچكس توى بافق تورا دوست ندارد و بگذار اين بنده خدا كارش را براى مردم به سرانجام برساند

کارگران سنگ آهن چغارت وسه چوهان بافق این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 12 تیر 1393 - 3:23 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

حضورمدیرمحترم عامل شرکت سنگ آهن بافق جناب آقای عسکری ضمن عرض سلام وخسته نباشیدهمه ماتقدیر وتشکر می کنیم اززحمات بی نظیر شما جهت احقاق حق کارگران زحمتکش سنگ آهن وآبادانی شهربافق چندروزی است که سوالاتی برای ماکارکنان سنگ آهن پیش آمده است وابهام که1دلیل نشست شماباکارگران قسمتهای مختلف سنگ آهن چیست ؟2دلیل عزل چندموردازمعاونین شرکت سنگ آهن چیست؟3دلیل عزل چندموردازسرپرست قسمتهای فرآوری ودیگر جاها4آیاشخصی تاکنون پیگیرحق تشعشع کارکنان و مردمان بافق شده است؟ به کجارسیده است؟5ازچه تاریخی کارگروه مطالبات خواسته های مردم آغازمی شودوچگونه مردم آگاه شوندتامشکلات روی هم نرود6نامه روزمزددائم نیروها وارتقاع آنهابه پله های بالاترنیزبرای نیروهامبهم ودغدغه شده است لطفامکان معینی رااعلام نماییدوبرای ماکارکنان شفاف سازی کنیدتاازدغدغه بیرون بیاییم مامنتظرجواب سوالاتمان هستیم ممنون ومتشکریم

مجید این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 15 تیر 1393 - 7:45 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای طرفدار. عسکری من نه نون خور عسکری هستم ونه کاری دست ایشون دارم که خودم را بهشون بچسبونم وبرام مهم نیست که کسی تو بافق من را دوست داره یا نداره شما بهتراست دلت به حال خودت بسوزه

You cannot copy content of this page