سانسورچی ها بدانند مردم دنبال حقیقتند

دسته: اجتماعی , اخبار ایران , خواندنی ها , سیاسی , عمومی
بدون دیدگاه
پنج‌شنبه - 26 تیر 1393

به گزارش بافق فرداهاشمی رفسنجانی
آیت الله هاشمی: مردم نگذاشتند انقلاب بیش از این منحرف شود/ سانسورچی ها بدانند مردم دنبال حقیقتند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، خبرنگاران، روزنامه نگاران، نویسندگان، مدیران مسؤول روزنامه¬ ها، خبرگزاری¬ ها و سایت¬ های خبری و جمعی از فعالان در عرصه¬ های مجازی، سینماگران و مستندسازان با آیت¬ الله هاشمی رفسنجانی دیدار و گفت¬ وگو کردند.
به گزارش «انتخاب»، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در این دیدار با تشکر از حسن ظن و زحماتی که خبرنگاران و روزنامه نگاران در سال¬های اخیر برای حفظ اصالت انقلاب و حمایت از دلسوزان نظام كشيدند، گفت: آزادی بیان، آزادی اظهار نظر و جلوگیری از سانسور و تهدید ، حق هر انسان و از مصرّحات اسلام و قانون اساسي است، همه در این موضوع اشتراک نظر دارند و در عمل است که معتقدین واقعی از ظاهرسازان جدا می ¬شوند.
ایشان با قرائت آیه «فبشّر عبادی الذین یستمعون القول و یتبعون احسنه»؛ به تشریح و تفسیر آن پرداخت و گفت: بستن گوش و چشم مردم در مقابل حقایق؛ یعنی بستن در سعادت به روی انسان ها و هرکسی این کار را با هر هدف و توجیهی انجام دهد؛ به اسلام، انقلاب اسلامی و مردم ایران ستم می¬نماید.
آیت¬الله هاشمی رفسنجانی «لا اکراه فی الدین» را آیه افتخار مسلمانان در همه اعصار ؛ به ویژه در عصر انفجار اطلاعات دانست و گفت: هرکس چنین جملاتی را در فرهنگ دینی خود داشته باشد، از آن تابلو می¬سازد و به آن می¬نازد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تقسیم سخنان پیامبر(ص) به وحی و جملات ایشان، گفت: رسول مکرّم اسلام به مسلمانان میفرمود که مطالبي كه وحي است، انتقاد ناپذير است اما تصميمات خود من مي¬تواند مورد سؤال و اعتراض باشد.
ایشان آیات موکّد بر مشورت در قرآن را توجه به آرا و نظر مردم در دین مبین اسلام خواند و گفت: مشورت حکومت¬ها با مردم در گذشته بیعت بود و در عصر حاضر انتخابات است که شیوه¬ی اداره¬ی جامعه را انتخاب می¬ کند.
آیت¬ الله هاشمی رفسنجانی با استناد به گفتار و نوشتار« جرج جرداق»؛ به صبوری¬های حضرت علی(ع) در برخورد با مخالفان عنود اشاره کرد و گفت: شخصیت عظیمی چون آن امام همام در جلسه¬ ای که کسی به ایشان توهین کرد و پیروانشان برآشفتند و درصدد تنبیه بودند، دستور دادند كه تحمل نمایید.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری توهین¬ های که در سال¬های اخیر به شاگردان امام که زبرالحدید مبارزه بودند، گفت: کسانی در جامعه ادعای انقلابی گری دارند که در سال¬های مبارزه به خاطر اندیشه ¬های متحجرانه ؛ مبارزه را تلاش برای برافراشتن پرچم ضلالت میدانستند.
آیت¬ الله هاشمی رفسنجانی با تبیین اهداف انقلاب اسلامی و مخاطرات ایام مبارزه گفت: مردم به اسلام واقعی روی آورده بودند که در گفتار و رفتار امام راحل متجلّی بود.
ایشان رشد آگاهی جامعه را دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی خواند و گفت: الان جوانان یک روستای دور افتاده در استان¬های مرزی مانند دانشجویان دانشگاه ¬های تهران تحلیل می¬ کنند و این نشان می¬ دهد که از ابزارهای اطلاع سانی در جهت درست و برای رشد اطلاعات و آگاهی خویش استفاده می¬نمایند.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام فشارها و اذیت ¬های سال¬ های اخیر را برخاسته از سیاست¬ زدگی بعضی¬ ها در جامعه دانست و گفت: مردم ایران با درک عمیق و درست از شرایط، یک روز وارد عرصه¬ ی انتخابات شدند و سیاسی ترین کار ممکن را انجام دادند و نگذاشتند انقلاب اسلامی بیش از این منحرف شود.
آیت¬ الله هاشمی رفسنجانی در بیان علل پیروزی اندیشه اعتدال در انتخابات ریاست جمهوری، به نقش رهبری معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: یک جمله ایشان که رأی مردم حق الناس است، فضای اعتماد را به جامعه هدیه داد تا مردم به پای صندوق¬ها بیایند.
ایشان در بیان اهمیت «حق¬الناس» در آیات و روایات اسلامی و ضرورت توجه به آن در عصر حاضر، گفت: رهبری با علم و اجتهاد این جمله را گفتند و وظیفه خبرنگاران، نویسندگان و شخصیت¬های دینی و فرهنگی کشور است تا برای جاودان کردن و گسترش آن در جامعه تلاش کنند.
آیت ¬الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به سخنان اخیر آیت ¬الله خامنه ¬ای در خصوص اعتدال گفت: دانش ایشان ایجاب می ¬نماید که به اعتدال عقیده داشته باشند و این افتخار مردم ایران است که دولت اعتدال نیز شکل گرفته است.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بیان چرایی و چگونگی نام نویسی خویش در انتخابات ریاست جمهوری گفت: حقیقتاً نمی¬خواستم بیایم، اما وقتی اصرار مردم را دیدم؛ با خود گفتم که نباید به این همه تقاضاها، احساسات و استدلات عقلی و سیاسی پاسخ منفی بدهم.
ایشان با یادآوری اتفاقات پس از نام نویسی و نتیجه¬ ی انتخابات گفت: خداوند تاریخ ایران در این مقطع به گونه¬ ای رقم زد تا مردم نجیبانه و صبورانه انتخاباتی انجام دهند که دنیا را متحیّر کرد و نگاه آنان را به مردم ایران تغییر داد.
آیت ¬الله هاشمی رفسنجانی با تقبیح سانسور واقعیت¬ها در جامعه گفت: هیچ¬کس با سانسور سود نمی برد و سانسورچی ¬ها باید بدانند دل مردم همیشه با حقیقت است.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان آیات قرآن در نهی از غیبت و تجسس؛ گفت: در فضای اعتدال باید به این آیات روشن قرآن عمل شود که هم خواسته قانون اساسی و هم مطالبه عمومی است.
ایشان آگاهی مردم را ستود و با اشاره به نقش خبرنگاران در بیان واقعیت¬ها؛ گفت: هرچند حقایق بیشتر روشن شوند، جامعه بیدارتر و به طبع آن انقلاب نهادینه تر می¬شود.
در آغاز این دیدار آقای مظفر، مدیر نشر کویرـ آقای وکیلی، مدیر مسؤول روزنامه ابتکارـ سرکار خانم مهدیانی، سردبیر خبرگزاری کار ایران (ایلنا) ـ آقای دهباشی، مستندسازـ سرکار خانم دکتر توحیدلو، از نویسندگان فضای مجازی و آقای پورنجاتی از مسؤولین سابق فرهنگی کشور به بیان دیدگاه¬های خویش در خصوص: فضای آرام برای نویسندگان، کتاب و روزنامه، لزوم نهادینه شدن اعتدال در جامعه، توجه به واقعیت¬های جامعه، امیدواری مردم به تدابیر دولت یازدهم و ضرورت حفظ دستاورد انتخابات 24 خرداد 92 پرداختند.
دکتر جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز ضمن ارائه گزارشی از فعالیت¬ها و برنامه¬های این وزارتخانه در معاونت¬های مختلف، به ویژه معاونت مطبوعاتی، گفت: فرهنگ در فضای باز و آزادی که همه افراد دیدگاه¬ها و اندیشه ¬های خود را بیان کنند، رشد می¬کند و به تعالی می¬رسد.
وی با بیان اینکه در فضای بسته و سانسور شاهد رشد و بالندگی در هیچ حوزه¬ای به خصوص علمی، دانشگاهی، دینی و فرهنگی نخواهیم بود، افزود: باید اجازه بدهیم همه سلیقه ¬ها به اظهار نظرات خود بپردازند.
در پایان این مراسم همزمان با اذان، نماز مغرب و عشاء به امامت آیت¬ الله هاشمی رفسنجانی اقامه و افطار در فضایی صمیمی صرف شد.

منبع خبر : یزدان نیوز


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۰۴
برچسب ها:

You cannot copy content of this page