رئیس آزمایشگاه مکانیک خاک بافق: نظارت بر تولید مصالح ساختمانی باید جدی تر شود

دسته: عمومی
۵ دیدگاه
یکشنبه - 29 تیر 1393

رئیس آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک بافق با اشاره به دغدغه مردم در انتخاب بنا و کارگر ساختمانی، گفت: تشکیل صنف تخصصی بنایی و کارگری و نظارت دقیق تر بر روی فعالیت های ساختمانی و تولید و توزیع مصالح ساختمانی باید بطور جدی در دستورکار قرارگیرد.

حسین محمدیان در گفت و گو با «بافق فردا» عنوان کرد: فعالیت های این مجموعه در زمینه های کنترل کیفی شامل عملیات بتنی، خاکی، آسفالت، مطالعات زمین شناسی، مقاومت مصالح و غیره است.
رئیس آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک بافق افزود: امروزه ساخت مجموعه بناها و ساختمان ها، پل ها، جاده ها و حتی در ساخت خانه های شخصی تفاوت بسیار گسترده ای نسبت به گذشته وجود دارد.
یک هزار و 100 آزمایش در پروژه های مختلف/استقبال کم شهروندان از خدمات آزمایشگاه
وی افزود: در 2 ماهه نخست امسال نزدیک به یک هزار و 100 آزمایش مختلف در پروژه های مختلف انجام شده است.
وی استقبال شهروندان از خدمات مختلف این مجموعه را بسیار ناچیز دانست و بیان کرد: بیشترین تعداد آزمایش ها در این مدت در بخش های راه و جاده سازی، ابنیه فنی و بتن انجام شده است.
وی بابیان این مطلب که در گذشته نوع مصالح ساخت در شهرستان تقریبا یکسان و بیشتر کاه و گل و غیره و نقشه ها نیز تا حدود زیادی شبیه یک دیگر بود، افزود: اکنون با افزایش انواع مصالح ساختمانی و نیز معماری های متفاوت باید مقاومت کلیه بخش ها، مصالح و اتصالات بطور جدی و دقیق بررسی شود.
وی با بیان این مطلب که ساختمان های کنونی بیشتر در قالب 4 دسته فولادی، بتنی، آجری، چوبی و غیره دسته بندی شده است، گفت: بدلیل گستردگی احداث مجموعه ساختمان های فولادی و بتنی در عصر کنونی رعایت استانداردها و قوانین و مقررات مربوط به این بخش باید بیشتر مورد بررسی و توجه قرار گیرد.
محمدیان درباره این پرسش شهروندان در خصوص تفاوت اسکلت های فولادی و بتنی، افزود: اگر ساخت این بناها با رعایت استانداردها، ضوابط و آئین نامه های اجرایی و اصول مهندسی موجود انجام شود تفاوت چندانی ندارند.
وی خاطرنشان کرد: ساختمان های فولادی یا اسکلت فلزی در برابر حرارت و آتش سوزی، موادشیمیایی و زنگ زدگی و پوسیدگی و غیره نسبت به سازه های بتنی مقاومت کمتری دارد.
وی استفاده از فولاد کم کربن، جوش پذیر و شکل پذیر را از محسنات یک سازه دانست و افزود: در زلزله هرچه اعضای یک سازه شکل پذیر و انعطاف پذیرتر باشد مقاومت ساختمان بیشتر و خسارت های جانی و مالی کمتری در بر دارد.
اجرای اسکلت فلزی و بتنی تضمین کافی برای زلزله نیست

وی با بیان این مطلب که اجرای اسکلت فلزی و بتنی در یک ساختمان تضمین کافی برای مقاومت در مقابل زلزله و سایر حوادث نیست، گفت: برای احداث یک ساختمان مناسب باید اجرای بادبندها، اتصالات و جوش ها و سایر مولفه های اجرایی بطور علمی و فنی رعایت شود.
وی با انتقاد از توجه بیش از حد مردم به نماسازی و تزئینات ساختمان ها نسبت به مقاوم سازی، بیان کرد: متاسفانه در شهرستان آنگونه که باید استحکام و مقاومت بنا ها و ساختمان ها مورد توجه کافی قرار نگرفته و رعایت نمی شود.
کمبود جوشکار تخصصی اسکلت های فلزی در شهرستان
وی با اشاره به کمبود جوشکار تخصصی اسکلت های فلزی در شهرستان، افزود: بطور مثال در ساختمان های فولادی اجرای صحیح بادبندها بعد از تیر و ستون و در مواقع زلزله و باد حتی بیش از آنها اهمیت دارد.
دانستن برخی نکات اولیه ساخت توسط شهروندان ضروری است
محمدیان فراگیری، مطالعه و دانستن برخی نکات اولیه ساخت و اجرای ساختمان توسط مالکین و شهروندان علاوه بر نظارت های معمول را ضروری دانست.
وی درباره احداث ساختمان های اسکلت بتنی، خاطرنشان کرد: استفاده از میزان مناسب آرماتور، رعایت فاصله بین آرماتورها، عدم استفاده از میلگردهای زنگ زده و آغشته با روغن و گرد و خاک، بهره از مقدار و نوع مناسب سیمان و رعایت دانه بندی مصالح سنگی، بهره از آب مناسب مانند آب شرب و رعایت نسبت آب به سیمان برخی از شرایط قابل توجه در تیرها و ستون های بتنی است.
رئیس آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک بافق با اشاره به دغدغه مردم در انتخاب بنا و کارگر ساختمانی، گفت: تشکیل صنف تخصصی بنایی و کارگری و نظارت دقیق تر بر روی فعالیت های ساختمانی و تولید و توزیع مصالح ساختمانی باید بطور جدی در دستورکار قرارگیرد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۷۴
برچسب ها:
دیدگاه ها
آزمایش این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 29 تیر 1393 - 2:24 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

مطالب مفیدی بود برای جستجوی یک بنا و کارگر با این قیمتهای بالا چه خون و دلها باید خورد آخرش هم طرف شاید بنا نباشد اگر مکان یا سازمان یا شهرداری که هزینه عوارض و پایان کار را از مردم میگیرد بناها نیز از جانب خودش تامین میشد یا حداقل بناهای با تجربه که مورد تایید خودش نیز بود معرفی میشد اولا این همه مشکلات در مرحله ساخت و ساز نداشتیم و دوم اینکه وقتی یک بنا تایید شده شهرداری باشد به نظر اینجانب خرابیهای ساخت و ساز و مشکلات پایان کار را کمتر داریم چون شهرداری فقط هزینه نقشه و ناظر را میگیرد و هیچ نظارتی نمی شود حداقل اگر نظارتی نمی کند 4تا بنا که دوره حتی دیده باشد را به مالکین معرفی کند

شهروند این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 30 تیر 1393 - 12:31 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام وتشکر از مطالب جالبتان و مفید شما یک پیشنهاد دارم. اگر هزینه آزمایشات را کمتر کنید تا مردم عادی هم بتوانند از خدمات آزمایشگاهی بهره ببرند هنگامیکه مراجعه کردم به آزمایشگاه برای نمونه آزمایش بتن سقف منزل وقتی هزینه را به من اعلام کردند منصرف شدم

غصه دار این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 30 تیر 1393 - 1:06 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

تو را خدا کاری بکنید برای من بتن سقف ریختند از گل بدتر است تازه ناظر هم داشتم وقتی هم که به پیمانکارم اعتراض کردم گفت مگر من گفتم بیا برایت بتون بریزم موقعی که 10میلیون پول از من گرفت این حرفا نبود اگر می د انستم حتما نمونه آزمابشی می گرفتم رفتم بنا دیدم دوباره قسمتهایی که مجددا خراب است درست کنم

علی رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 30 تیر 1393 - 2:28 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

دوست عزیز غصه دار الان هم میتونی نمونه بتون بگیری ولی بخشی از بتونت خراب می شود اگر خیلی خراب کاری کرده این کار را بکنید

غصه دار این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 30 تیر 1393 - 3:02 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با تشکر از شما علیرضا عزیز از راهنماییتان بله متاسفانه خیلی خرابکاری کرده رویه بتن همین حالا که یکماهی بیشتر از آن نگذشته شنها از روی بتن کنده شده به نظر شما باید چکار کنم چون بنا دیدم قرار شده مجدد بتون کند چون پیمانکار که پولش را گرفته و زیر بار نمی رود

You cannot copy content of this page