پدر ،مادر ،ما مقصریم

دسته: عمومی , مقالات
7 دیدگاه
جمعه - 1 ژوئن 2012

چند روزی از خبر درگذشت نوجوانی یازده ساله به علت برخورد موتورسیکلتش با دیوار در بافق می گذرد نوجوانی که به همراه دوست دوازده ساله اش موتورسیکلتی را که از نظر قانون هفت سال زودتر از موعد به عنوان راننده بر آن سوار بوده است می رانده. آری در شهر ما از این نمونه ها کم نیست که می بینیم پسرانی با جثه های بسیار کوچک -که به قول خودمان  هنور پایشان به زمین نمی رسد – رانندگی می کنند آن هم با یکی از بی اعتبارترین وسایط نقلیه.

شور جوانی و گاه بی فکری نوجوانی هنگام موتور سواری چه کارهای که نمی کند و گاه چه آزار و اذیتهایی که برای مردم ایجاد نمی کند و در آخر باعث چه لطمات جبران ناتپذیری که نمی شود و جالب اینجاست که همه ما از این موضوع ناراضی هستیم اما دریغ از اینکه عبرت بگیریم یا حداقل خودمان این رفتارها را مرتکب نشویم.

آری وقتی پسر نوجوانمان اولین هدیه قبولی در مقطع ابتدایی اش موتور سیکلت است .

وقتی آرزوی پسر شش ساله من داشتن موتور crm است که از همه موتورها تندتر برود و بتوان با ان تک چرخ زد.

وقتی تب تک چرخ زدن در حیاط مدرسه یا خیابانهای اطراف آن جای حل تمرین معادلات ریاضی را  گرفته است.

وقتی فرزندان پسرمان را دوست داریم چون آب و زمین کشاورزی باید به دست او سپرده شود و بجای پرسیدن از احوال درس از او احوال گاو و گوسفندمان را جویا می شویم.

وقتی بجای درخواست وجود پژوهشگاه و فرهنگسرا در شهر دنبال این افتاده ایم که کلاهمان را محکم بچسبیم تا باد نبرد و بیشتر به فکر خود هستیم تا همه.

وقتی پاتوقهای شبانه قلیان جایگزین باشگاههای ورزشی شده است.

وقتی….

راستی با رویه ای که پیش گرفته ایم آیا بهتر از این می شود

 چرا باید بجای اینکه هر روز و هر هفته پارچه های تبریک موفقیت های علمی ، ورزشی و فرهنگی فرزندان شهرمان را بر در و دیوار ببینیم باید پارچه های تسلیت از دست دادنشان را تا چهل روز بر دیوارهای خانه مان به نظاره بنشینیم؟

چرا آنقدر که به فکر تهیه پول ارابه های مرگ برای فرزندان خود هستیم به فکر فضای تربیتی برای سرافرازی آنها و خودمان نیستیم؟

آیا بهتر نیست حالا دیگر از خواب بیدار شویم و فرزندانمان را دریابیم،مدرسه را برای سرگرم کردن آنها نخواهیم،بیشتر با آنها از کتاب و فکر و اندیشه بگوییم تا ملک و زمین و دامداری و حس تکریم و احترام را در آنها نهادینه کنیم تا حس سرکشی و طغیان؟

براستی آیا نمی شود دوباره پای فرزندانمان را با رکابهای دوچرخه آشنا کنیم تا دستشان را به گاز موتور تا هم با عبور و مرورشان در شهر خیالی آسوده داشته ،ورزش را به آنها و آرامش را به مردم هدیه داده باشیم.

محمد علی قاسمزاده


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 1 ژوئن 2012 - 10:23 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

خدا پدر و مادرت رو بیامرزه حق گفتی خصوصا این مورد پاتوقهای قلیان کشی توی کوچه ما یه بنده خدا یکی از اتاقهای خونه اش رو براش یه درب دیگه گذاشته و کردتش پاتوق قلیان کشی از جوون 16 سال تا مردهای متاهل میاند و میروند واقعا دست نیروی انتظامی درد نکنه

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 1 ژوئن 2012 - 12:03 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

من پیشنهادم این است که رئیس اداره ورزش وجوانان به همراه رئیس هیاتهای ورزشی از مدیرعامل سنگ اهن دعوت به عمل اورند ودرزمینه فعال سازی از شرکت وباشگاه سنگ اهن کمک بگیرند تانوجوانان وجوانان درسالنها بیشتر مشغول باشند که این به نفع همه است

reza0061 این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 1 ژوئن 2012 - 12:56 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

چه کشکی چه ماستی همه اش تقصر این فرهنگ مزخرف امروز اسست اگه وقتی بچه میگفت موتور میخوام بابا یه سیلی ممیزد تو گوشش که سه دور دور خودش بچرخه آنوقت آدم میشد
نه اینکه وقتی بابا میگه نمیخرم پیر قهر میکنه فرداش بااب میره یکی دیگه میخره
شما فقط به یک نکته دقت کن تو وسایل نقلیه عمومی مثل تاکسی و خط واحد چند درصد مسافراش پسرهای 18تا30سال هستند

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 1 ژوئن 2012 - 5:05 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

روزی که اون جوون(آقابابایی)کشته شد شب همون روز با موتورهای crmتو خیابون تک چرخ میزنند و پلیسها فقط نظاره گر وقتی مراسم رغائب و …هست پیداشون میشه اونهم برای جریمه کردن

آسمان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 2 ژوئن 2012 - 12:35 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

بابا جوون باید یه جوری خودش را خالی کنه یا نه
چرا این پیست مادر مرده را درست نکردن تا جوون ها مجبور نشدن برای خود نمایی بیان تو خیابون و این کار ها را بکنند

ایمان ف این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 4 ژوئن 2012 - 2:11 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام من دقیقا با نظر اسمان موافقم جوان رو نمیشه منع از موتور سواری کردچون یکی از لذت های جوانی موتور سواریه ولی به طور صحیح و طبق قانون خودش .در مرحله اول باید دید چه عاملی باعث شده تا پیست موتور سواری بافق راه اندازی نشه چرا مگه زمین های دق چه ارزشی داره ایا کسی نقشه ای برا اونجا کشیده یا قراره در اینده پیشرفت کنه که بعضی ها برن کل بیابونو بخرند واقعا چرا چرا این منطقه که از لحاظ ﻛﻴﻔﻴـﺖ منطقه بسیار مناسبی است برا پیست نباید فعال شود ؟با توجه به علاقه زیادی که جوانان بافقی به موتور سنگین دارند باید مسئولان هرچه سریعتر اقدام کنند

m-h این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 10 ژوئن 2012 - 10:05 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

به نظرتون اگه پیست موتور سواری بسازن دیگه کسی تو خیابون تک چرخ نمیزنه!!!!؟
باید اول فرهنگ بیاد٫که اونم ……