از “تخته بافقي” تا موشك هاي نوار غزه

دسته: اجتماعی , خواندنی ها , عمومی , مقالات
۹ دیدگاه
سه‌شنبه - 31 تیر 1393

میرسلیمانی

از “تخته بافقي” تا موشك هاي نوار غزه
(سردار شهيد حاج ناصر جمال بافقي )
يكي از طراحان و اولين نفرات حوزه صنايع موشك سازي ايران سردار حاج ناصر جمال بافقي بود كه از روزهاي آغازين تلاش سپاهيان ايران در بومي سازي صنايع موشكي با اختراعات و ابتكارات خود پايه ريز اين صنايع مدرن وكارامد بود.او در نبود امكانات اوليه و براي بهره مندي از مواد اوليه داخلي و قطع وابستگي خارجي براي تست موشكها تخته اي را ابداع نموده بود كه هنوز هم بين دوستانش در صنايع موشكي به ” تخته بافقي ” مشهور است اگر چه عاقبت در همين راه جانش را تقديم انقلاب و استقلال كشور نمود.حاصل آن تخته و آن تلاشها حالا در قالب موشكهايي تبلور يافته كه امنيت اكثريت شهرهاي اسراييل را به باد فنا داده است.
او كه بود؟
حدود 13 سال قبل يعني 1380 خورشيدي در نزديكي هاي زينبيه سوريه وارد مطب پزشكي شدم كه مي دانستم اصالتا بافقي است!!!منتظر ماندم تا بيمارانشان رفتند و جناب آقاي دكتر جمال بافقي خودشان آمدند و يكساعتي به زبان عربي وفارسي شكسته از آباواجداد و شغل و سوابقشان سئوال كردم و نوشتم.مطالب آن ديدار را در كتاب مفاخر بافق آورده ام.جدشان از ايل و تبار جمالي هاي فعلي بافق بود كه سالياني دور به عراق وكربلا مهاجرت كرده بودند و الان خانوداه گسترده وبزرگي را در كربلا؛نجف،دمشق،تهران وشيراز تشكيل داده اند.
از ديگر سو،ديروز افتتاحيه ساخت سريال سردار شهيد طهراني مقدم برگزار شد.همان كه پدر موشكي ايران بشمار مي آيد و در انفجار مقر موشكي ايران بهمراه عداه اي از دوستان وهمكارانش به شهادت رسيد.طهراني مقدم هم يزدي بودولي همه جا نام اورا بر زبان مي آورند ولي نامي از همكار پرتلاشش يعني سردار بافقي نيست اگر چه در همان مقر و در حادثه اي جدا گانه به شهادت رسيد!
شهید ناصر جمال بافقی ساکن کربلا بود. نوجوان بود که صدام خانواده او را از عراق بیرون کرد. قبل از انقلاب سربازی رفت و تولیدی راه انداخت. با شروع جنگ کار را رها کرد و سر از جبهه درآورد. استعداد و خلاقیت حاج ناصر سالها راه گشای بسیاری از پروژه های موشکی شد و سرانجام در 31 مرداد 1388 در سن 53 سالگی به شهادت رسید.
همه‌ی آدم‌ها وقتی که به دنیا می‌آیند، هم قدند. بعدها همین طور که بزرگ ‌شوند قدشان هم با هم فرق می‌کند.
هر خیر و خوبی که می‌کنند چند سانتی‌ متر به قدشان اضافه می‌شود و با هر بازیگوشی و بدرفتاری، یکی دو سانتی ‌متر آب می‌روند. حاصل این جمع و تفریق‌هاست که قد آدم‌هارامعلوم می‌کند
جنگ که می‌شود خدا نردبان شهادت را از آسمان پهن می‌کند تا برسد نزدیکی‌های زمین. کافی است قدکسی کمی بلند‌تر ار بقیه باشد. با اندک تقلایی می‌تواند نردبان را بگیرد و بالا برود. آنقدر بالا که دیگر عقل ما کوتوله‌ها به درک آن قد نمي دهد .
جنگ که تمام می‌شود خدا نردبان شهادت را هم می‌کشد سمت آسمان. آنقدربالا که دست هرکسی به آن نرسد. بالا رفتن آنقدر سخت می‌شود که مردم نردبان را فراموش می‌کنند و مشغول زمین می‌شوند.کم‌کم کوتاهی مُدِ روز می‌شود وبلندي عيب بزرگ .
در این زمانه است که شهادت می‌شود هنر مردان بزرگ. مردانی که آنقدر بلندِ بلندِ بلند شده‌اند که آسمان دنیا برایشان کوتاه شده‌ است. دستشان را به نردبان گرفته‌اند و از میان ما رفته‌اند. از میانِ ما آدم‌های کوتاه و بلندی که با حسرت سر به فلک سائیدنشان را به تماشا نشسته‌ایم و منتظریم تا یکی اختلاف قد ما و آنها را بگیرد تا فاصله‌ی میان زمین و آسمان را محاسبه کرده باشیم.
حاج ناصر جمال بافقی از این دست مردان بزرگ بود .شهید جمال بافقی حتی در دوران بازنشستگی هم اگر ایده جدیدی به ذهنش می‌رسید حتما به محل کار سابقش می‌رفت و این ایده را با اعضای جدید در میان می‌گذاشت. حال كه موشكهاي ايراني حماس آسايش را صهيونيستهاي تل آويو نشين گرفته به روح بزرگ وملكوتي آن شهيد والا مقام كه در تجهيز توان موشكي ايران اسلامي كه بعدها منجر به پرتاب سفينه هاي فضايي و علمي نيز گرديد درود مي فرستيم وانشالله زندگي نامه مشروحش را در آينده خواهم آورد.
سيد محمد مير سليماني بافقي/تيرماه 1393 مشهد


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۸۴
برچسب ها:
دیدگاه ها
سندرم این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 31 تیر 1393 - 3:33 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

از کجا این اطلاعات رو گیر میارین ؟!

soheil8 این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 31 تیر 1393 - 9:39 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

جالبه

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 31 تیر 1393 - 9:50 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بارک الله به سید

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 1 مرداد 1393 - 12:36 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

درود و سلام دوستان عزیز.
با عرض پوزش نام شهید حاج ناصر جمال بافقی صحیح است گه بنده در مقدمه به اشتباه مهدی نوشتم. لطفا تصحیح بفرمایید.

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 1 مرداد 1393 - 4:36 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام سيد خدا خيرت دهد اگر ميشود از نخبگان ومدال اوران اين روزها هم صحبت کنيد

پرستو این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 1 مرداد 1393 - 1:57 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بافقی سربلند بوده وسربلند هم می ماند.درود براقاسید.

تندر کویر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 1 مرداد 1393 - 4:09 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ازکجا این اطلاعات قابل استناداست؟
منبع وماخذ آن کجاست؟

میرسلیمانی بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 10 مرداد 1393 - 9:57 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

دوستان گرامیم نام بنده محمد و فامیلم میرسلیمانی بافقی است لطفا افراد را به نام اصلی خود خطاب بفرمایید تا مطالبتان زیباتر و مستند تر باشد.از تاخیر در پاسخ دوستان عذر خواهم.زندگی نامه آن سردار عزیز اخیرا توسط انتشارات رهای تهران چاپ شده است. البته بنده هنوز آن کتاب را مشاهده نکرده ام و از یادداشتهای سالهای قبل خودم استفاده کرده ام.از گوگل می توانید کمک بگیرید.
با کمال احترام

rahman این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 22 شهریور 1393 - 11:39 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلامبرتو که
یاد بالا رفتن را به یادمان آوردی
پاک فراموش کرده بودم

You cannot copy content of this page