منطقه حفاظت شده كوه بافق نماد حیات وحش کشور است

دسته: محیط زیست، منابع طبیعی، گردشگری
2 دیدگاه
پنج‌شنبه - 21 ژوئن 2012

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست کشور :

منطقه حفاظت شده كوه بافق نماد حیات وحش کشور است

به گزارش روابط عمومي فرمانداري بافق ،‌معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت : در صورت ارائه طرح جامعی از سوی اداره راه و شهرسازی به سازمان حفاظت محیط زیست احداث جاده روستایی گزوئیه بلامانع است .

“اصغر محمدی فاضل” در دیدار با اهالی سبزدشت با حضور مدیر کل حفاظت محیط زیست استان یزد ، نماینده استاندار ، كارشناسان حفاظت محیط زيست استان ، بخشداربافق ، جمعی از مسئولین محلی و قشرهای مختلف مردم  سبزدشت در مسجد صاحب الزمان دولت آباد با اشاره به جلسات متعددی که در رابطه با جاده گزوئیه برگزار شده است اظهار داشت : خوشبختانه با تعاملی که از سوی مسئولین انجام شده است مشکل خواسته مردم که همان احداث جاده دسترسی گزوئیه می باشد رفع شده است .

وی افزود: به دلیل اینکه این جاده از قلب منطقه حفاظت شده کوه بافق عبور می کند ، سازمان حفاظت محیط زیست برای احداث آن محدویت هایی را ایجاد کرده است که اميدواریم با مشارکت مردم و آشنایی مردم با این منطقه این خواسته مردم به زودی محقق شود.

محمدی فاضل تصریح کرد: امیدواریم اداره راه و شهرسازی  ، طرحی کامل و با جزئیات بیشتر در مورد این جاده به سازمان حفاظت محیط زیست ارائه نماید تا با مطالعه و مذاکره  بیشتر د رمورد نحوه احداث و بهسازی این مسیر پاسخ قطعی داده شود.

وی به سفر رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور بعنوان نماینده هیئت دولت  به شهرستان بافق در جریان سفر سوم ریاست محترم جمهوری به  یزد اشاره کرد و بیان داشت : این سفر باعث شده تا از آقای محمدی زاده از نزدیک با مشکلات و مسائل مربوط به این مسیر آشنا شده و با تعامل خوبی که بوجود آمد ، توجه ویژه ای به خواسته مردم شد.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست کشوربا بیان موضع این سازمان رابطه با جاده گزوئیه خاطر نشان کرد:« اعتقاد بر این است که تنوع زیستی باید حفظ شود و در این زمینه مشارکت مردم  بسیار ارزشمند است و همراهی مردم و نمایندگان آنان ضروری است و ما هم مشکلی با احداث جاده روستایی گزوئیه نداریم  .»

محمدی فاضل با اشاره به اینکه مسئولیت فنی جاده بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست نیست افزود: در این زمینه وزارت راه و شهرسازی مسئول است و  باید یک تعریف خاصی  از جاده دسترسی روستایی به صورت یک طرح ارائه دهد که تاکنون از سوی این دستگاه طرحی به سازمان حفاظت محیط زیست ارائه نشده است .

وی گفت : جهت بهسازی و احداث جاده گزوئیه مردم نباید به زحمت بیافتند و این روند باید به صورت قانونی و بدون هرگونه مشکلی با رعایت موارد فنی انجام شود.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست کشور مردم منطقه سبزدشت را از بهترین محافظان محیط زیست عنوان کرد و افزود: مردم منطقه نسبت به محیط زیست و منایع طبیعی اطرافشان از حساسیت و تعصب خاصی برخوردارند و وجود چنین مراتع سرسبزو تنوع گیاهی موجود در این منطقه خود گواه این مسئله است و بر این اساس برای حفاظت از منطقه از حساسیت بیشتری برخوردارند.

محمدی فاضل بر ضرورت توجه به رعایت قانون و مقررات در زمینه حل مشکلات مردم تاکید کرد و بیان داشت : مسئولین در نظام جمهوری اسلامی ایران به برکت خون شهدا و زحمان آحاد مردم ایجاد شده ،  بعنوان خادم مردم همواره خود را مطیع قانون حاکمیت و نظام می دانند و در این رابطه نیز سوگند یاد کرده اند.

وی گفت : ما به عنوان یک مسئول در نظام همواره برای منافع  و رفع مشکلات مردم بر اساس قانون و مقررات تلاش می کنیم که گاهی اجرای این قوانین برای عده ای ممکن است خوشایند نباشد و لی حقوق آحاد مردم افضل است بر حق گروه خاصی و وظیفه ما در قبال قانون مشخص است

محمدی فاضل با بیان اینکه در بحث حفاظت محیط زیست تنها موضوع شکار مطرح نیست افزود: گرچه در زمینه شکار  اعمال قانون و مقررات محسوس تر است ولی این سازمان طبق وظیفه قانونی خود برای حفظ آب ، خاک ، گیاه و انچه منشا برکت و زندگی است همواره در تلاش است .

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست کشور در ادامه سخنان خود با اشاره  اهمیت منطقه حفاظت شده کوه بافق گفت : به دلیل واقع شدن بخش وسیع از کشور در منطقه خشک و بیایانی ، منطقه حفاظت شده کوه بافق به دلیل تنوع پوشش گیاهی و جانوری از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است .

وی وجود آخرین عرصه های حضور یوزپلنگ ایرانی که نماد حیات وحش کشور است را در این منطقه از دیگر عواملی عنوان کرد  که به اهمیت کوه بافق افزوده است .

محمدی فاضل منطقه حفاظت شده کوه بافق را به دلیل تنوع پوشش گیاهی و زیستی را بهترین مانع جهت ایجاد گردوخاک و ریزگردها در منطقه که امروز زندگی برخی از مردم کشور را تحت الشعاع قرار داده است مهم دانست .

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست کشور بیان داشت :  تخریب در عرصه های گیاهی و جانوری در این منطقه به دلیل اهیمت آن باعث بروز مشکلات زیادی می شود که همواره باید مورد توجه قرار گیرد.

گفتني است معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت از محیط زیست کشور و هیات همراه  در جریان سفر خود به بافق  از منطقه حفاظت شده کوه بافق و مسیر گزوئیه بازدید کرد و از نزدیک در جریان مسائل مربوط به این منطقه قرار گرفت .

خبرنگار : عبداللهي


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۹۸
برچسب ها:
دیدگاه ها
در پناه حق این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 22 ژوئن 2012 - 9:52 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام–انشاءا… به زودی زود مشکل حل میشود

ونوس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 1 جولای 2012 - 11:13 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

گویا یوزپلنگ ایرانی رو فراموش کردند که حالا با عبور جاده سرنوشتش معلوم نیست چه خواهد شد؛ هرچند خیلی هم نامعلوم نیست. (با این حساب خداحافظ سمبل حیات وحش ایرانییییی)