استاندار یزد ظرفیتهای استان را تشریح کرد

دسته: عمومی
یک دیدگاه
پنج‌شنبه - 6 آذر 1393

شورای اداری استان با حضور رییس مجلس شورای اسلامی تشکیل شد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري يزد ، ” سيد محمد ميرمحمدي” عصر چهارشنبه پنجم آذر ماه در جلسه ي شوراي اداري استان كه در سالن شهيد منتظر قائم استانداري با حضور ” دكتر علي لاريجاني ” رييس مجلس شوراي اسلامي برگزار شد، ضمن تبريك روز تشكيل بسيج مستضعفين و آغاز هفته بسيج اظهار داشت : آرزو داريم كه تمام آرمانهاي امام خمینی(ره) روز به روز شكوفاتر شود و بسيج مستضعان، در جهان شكل گيرد .
استانداريزد در ادامه گفت : لازم مي دانم از همكاري ، تعامل و تلاش نمايندگان محترم مردم استان در مجلس شوراي اسلامي تشكر نمايم و همچنين از تلاشهايي كه نمايندگان قبلي استان در طول سالهاي مختلف انجام دادند قدرداني نمايم .
وي افزود: آنچه بايد امروز به آن اشاره كنيم فرمايش حضر ت امام خميني ( ره )در خصوص عناويني است كه براي مجلس شوراي اسلامي ذكر نمودند و آن را راس امور و عصاره فضائل ملت دانستند مي باشد .
مير محمدي ادامه داد: اين عناوين رسالت سنگيني را به دوش مجلس قرار داده است . بنابراين با اين وصف كه مجلس در راس امور است و مقدرات كشور به دست مجلس رقم مي خورد و همچنين با معرفي مجلس به عنوان عصاره فضائل ملت و اينكه بازتاب دهنده عزت ، شرف ، فرهنگ ، ادب و هويت مردم ايران مي باشد ، چنين استنباط مي شودكه رسالتش رسالت ساده اي نيست و به دوش تك تك نمايندگان مجلس سنگيني دارد و اين جلوه و نماد عصاره فضائل ملت بايد در همه ي شئون بازتاب داشته باشد .
اين مقام مسئول در معرفي ظرفيتهاي موجود در استان يزد اظهار داشت : منابع انساني يكي از ظرفيتهاي مهم استان يزد مي باشد ، بنابراين از استان يزد با وجود داشتن مفاخري بزرگ همچون شرف الدين علي يزدي ، ملا عبدالله بهابادي ، رشيد الدين ميبدي ، وحشي بافقي ، حاج شيخ عبدالكريم حايري ، سيد محمد كاظم طباطبايي يزدي ، شيخ محمد فرساد ، فرخي يزدي ، فاضل اردكاني ، حاج شيخ غلامرضا فقيه خراساني، آيت الله شهيد صدوقي و مرحوم آيت الله خاتمي مي توان به عنوان استاني عالم خيز ياد كرد .
وي ادامه داد: نماد ديگري كه مي توان به عنوان ظرفيت منابع انساني به آن اشاره كرد سابقه ي 21 ساله صدر نشيني فرزندان اين استان در كنكور سراسري مي باشد .
استاندار يزدخاطر نشان كرد: اين استان 3981 شهيد ، 9712جانباز ، 769 آزاده و 949 جاويد الاثر در راه دفاع مقدس داشته است و اين بعد انقلابي ، اسلامي ، فرهنگي ، مذهبي و ارزشهاي انساني هست كه در وجود مردم اين استان تبلور يافته است .
مير محمدي ادامه داد: معادن استان يزد به دليل اينكه 2/2 ميلياردتن ذخيره شناسايي شده از معادن استان مي باشد و 275 معدن فعال در استان وجود دارد در كشور مقام دوم را به خود اختصاص داده است .
وي افزود: 51 درصد از توليد سنگ آهن كشور از اين استان تامين مي شود و همچنين صنايع متعدد و گسترده ي ديگري از جمله فولاد كه 15 درصد از توليد كشور را در اين زمينه تامين مي كند موجود مي باشد .
عالي ترين مقام اجرايي استان تصريح كرد: كارخانجات كاشي و سراميك در استان يزد 45 درصد از توليد كشور را برعهده دارند و همچنين نساجي استان 27 درصد از توليد كشور را به خود اختصاص داده است .
مير محمدي اشاره نمود: در استان يزد 14 شهرك صنعتي و 15 ناحيه صنعتي فعال وجود دارد كه واحد هاي صنعتي مختلفي در آن متمركز شده است و استان يزد علي رغم آنكه استاني خشك و كويري است مردم سختكوش و تلاشگر آن با حفر قنوات متعدد عمران و آباداني هاي زيادي ايجاد كردند و نقطه نقطه آباداني هايي كه در اين استان مي بينيم از ابتدا بر اثر ايجاد قنات بوده است كه البته متاسفانه با حفر چاه هاي عميق تعداد زيادي از قنوات استان خشكيده و سطح آب سفره هاي زير زميني افت كرده است .
وي در ادامه گفت :استان يزد از نظر توليدات گلخانه اي دومين استان در كشور مي باشد كه 128 هزار هكتار سطح زير كشت در استان هست . كه بيش از 60 درصد از اين سطح زير كشت باغات و 2/39 درصد هم مربوط به زراعت مي باشد .
اين مقام مسئول افزود : از ظرفيت هاي ديگري كه مي توان در استان يزد به آن اشاره نمود پتانسيل ها و ظرفيتهاي گردشگري مي باشد كه در اين زمينه 2270 هكتار بافت تاريخي در استان يزد موجود است كه در اين مجموع 1586 آثار تاريخي ثبت شده و 3755 تخت اقامتي داريم .
وي ادامه داد: استان يزد داراي ظرفيت 188949 دانش آموز ، 89231 دانشجو و 45 مركز آموزش عالي و علم و فناوري كه از مجموع اين مراكز 61 درصد آنها دولتي و بابقي غير دولتي مي باشد .
استاندار يزد خاطر نشان كرد : استان يزد از نظر پزشكي يكي از استانهاي بسيار قوي و پر ظرفيت است كه در اين زمينه داراي 19 بيمارستان ، زايشگاه و آسايشگاه با ظرفيت 2489 تخت و همچنين 168 مر كز بهداشتي و درماني و 170 خانه بهداشت مي باشد .
مير محمدي ادامه داد: استان يزد از نظر امكانات ورزشي داراي 193 سالن ورزشي و 10 ورزشگاه مي باشد و همچنين از نظر امكانات فرهنگي داراي 84 مركز و كانون فرهنگي هنري ، 604 باب كانون فرهنگي و هنري مساجد ، 114 باب كتابخانه عمومي، 5 سينماي فعال و همچنين 129 مورد مطبوعات محلي و منطقه اي است.
عالي ترين مقام اجرايي استان اشاره نمود: يكي ديگر از منابع بسيار غني كه در استان يزد وجود دارد انرژي خورشيدي است كه استان بيش از 300 روز در سال انرژي خورشيدي دارد كه بايد اين انرژي استحصال شود و در خدمت مردم و توسعه صنعت قرار گيرد كه البته اقدامات اوليه آن صورت گفته است تا بتواند هم در زمينه توليد انرژي خورشيدي و هم در زمينه توليد سلول هاي خورشيدي و پنل هاي خورشيدي گسترش پيدا كند .
وي در ادامه افزود: كشور ما از نظر توسعه بسيارنا متوازن است به طوري كه وقتي به هرم جمعيتي كشور نگاه مي كنيم مشاهده مي شود كه تهران يك ارتفاع بسيار بالايي دارد و سيستان و بلوچستان و محور شرق كشور بسيار ارتفاع پايين دارند ،در صورتيكه توزيع جمعيت مناسب يكي از محور هاي مهم امنيتي كشور مي باشد .
اين مقام مسئول ادامه داد: ما هر چقدر بتوانيم امكانات توسعه را در مناطق مختلف ايجاد كنيم يا به عبارتي ديگر بستر هاي توسعه را فراهم كنيم طبيعي است كه جمعيت بدنبال اين بستر ها حركت مي كند و سرمايه گذاري ، اشتغال و سكونت صورت مي گيرد و همچنين خدماتي پيرامون آن شكل مي گيرد كه باعث ايجاد گسترش آبادي در منطقه مي شود .
وي افزود: براي بستر سازي اگر آب ، برق، گاز ، راه ، راه آهن در يك جايي رفت سرمايه گذار در آنجا حاضر مي شود ، بنابراين با توجه به اين كه محور شرق منابع و ظرفيتهاي زيادي دارد از نظر تجاري و از نظر ترانزيت فرصت هاي خيلي خوبي است كه ما مي توانيم اين عوامل اوليه بستر سازي را فراهم كنيم .
مير محمدي ادامه داد: انتقال آب مي تواند بسياري از مشكلاتي كه سد راه توسعه منطقه است را حل كند و زمينه هاي توسعه را فراهم نمايد و همچنين برق مي تواند از طريق انرژي خورشيدي و با آب سيكل تركيبي ايجاد شود كه خوشبختانه در استان يزد ما از اين امكان برخوردار هستيم .
وي ادامه داد: راه و راه آهن هم از جمله مواردي است كه از نظرترانزيت ، تجارت و همچنين از نظر دسترسي به آن مي تواند زمينه ساز توسعه شود و علاقمندان به سرمايه گذاري را به خود جذب كند . بنابراين ما بايد با توجه به اينكه با يكسري خشكسالي هاي پي در پي رو به رو هستيم ،در سطح كلان بايد به موضوع بحران آب توجه ويژه شود كه در دولت توجه به احياي درياچه اروميه شد كه اين خود توجه بسيار مفيد و ارزنده است و اگر چنين توجهي به محور شرق كشور شود پتانسيل و بازدهي فراواني در زمينه هاي مختلف براي كشور به دنبال خواهد داشت كه اميدواريم با همفكري و هم انديشي همه قوا و دستگاه هاي مختلف اجرايي شاهد براي توسعه متوازن در كشور و محورهايي كه از محروميت برخوردار است باشيم .
استاندار يزداظهار داشت: بعضي از رويكرد ها در دولت مشاهده مي شود كه آن توجه به توسعه بخش خصوصي و مشاركت در بخش خصوصي مي باشد كه اين مشاركت الزامات خاص خودش را طلب مي كند و در بعضي از موارد ما براي توسعه و مشاركت در بخش خصوصي محدوديتهاي قانوني داريم . در اين خصوص بايد نگاه هاي مجموعه دولت و نظام به مشاركت بخش خصوصي و باز كردن ميدان براي فعاليتهاي بخش خصوصي باشد و هر طرحي كه در سطح عامه منفعت دارد و به تصويب هيات دولت برسد بتواند از قانون تملك اراضي براي طرح هاي عمراني و نظامي كشور استفاده نمايد .
مير محمدي اشاره نمود: در بحث آب ، ده برنامه در دست پيگيري داريم كه يكي از اين ده برنامه انتقال آب از بهشت آباد و خليج فارس مي باشد و همچنين مديريت مصرف آب چون 90 درصد از آب استان در بخش كشاورزي مصرف مي شود. بنابراين اگر ما مصرف آب را در بخش كشاورزي درست مديريت نمایيم و 20 درصد هم صرفه جويي كنيم اين خود يك رقم قابل تو جهي مي شود .
وي در ادامه پيشنهادخود را به رييس مجلس شوراي اسلامي چنين اظهار داشت: درصدي از عوايد معادن را كه بهره برداران بهره برداري مي كنند به عمران و آبادي به همان مناطق اختصاص داده شود چون آلودگي آن متوجه ساكنين همین مناطق مي شود .بنابراين همانطور كه براي مناطق نفت خيز 2 درصد از فروش نفت را براي عمران و آبادي مناطق نفت خيز قائل شده اند، براي مناطقي كه واجد معدن هستند يك عنايت شود و درصدهايي از عوايد معادن براي عمران و آبادي آن مناطق اختصاص يابد .
عالي ترين مقام اجراي ادامه داد: طرح ديگري كه در استان يزد در حال اجرا مي باشد، طرح تغذيه سفره هاي آب زير زميني در 5 نقطه است كه سه نقطه از آن بررسي و تصويب شده و دو مكان ديگر در دست مطالعه مي باشد.
وي افزود : اقدام ديگري كه در زمينه بحران آب صورت گرفته است استفاده از پساب شهري مي باشد كه در استان يزد اتفاق افتاده است . منتهي هنوز از آب پساب استفاده درستي نمي شود كه در برنامه كاريمان هست كه آن را سامان داده تا بهره برداري درست از آن بشود.
مير محمدي ادامه داد: فعاليت ديگر در اين زمينه حفر چاه هاي اضطراري مي باشد، چون ما در استان احتمال قطعي آب را به دلیل فرسودگی لوله هاي آب انتقالي را داریم كه براي تعمیر آن امكان قطعي آب وجود دارد . بنابراين ما در بهمن سال گذشته از وزارت نيرو 25 حلقه چاه اضطراری حفر نمایيم كه خوشبختانه 22 مورد آن اقدام شده است .
وي ادامه داد : تشكيل گروه هاي پايش محلي براي پيشگيري از حفر چاه هاي غير مجاز و جلوگيري از برداشت مازاد بر پروانه نیز از دیگر کارها در این راستاست كه اين اقدام در شهرستان خاتم با همكاري فرماندار خاتم ، امام جمعه و شوراي شهر اين شهرستان صورت گرفته است .
استاندار يزد در ادامه گفت : فعاليت ديگري كه در زمينه بحران آب در استان يزد صورت مي گيرد ، تجهيز چاه هاي عميق به كنتور هوشمند مي باشد. چون با اين روش ارزش آب براي همه معلوم مي شود و مي توان از آبي كه برداشت مي كنيم بالاترين بهره وري را داشته باشيم وهمچنين باروري ابراها مي تواند در اين زمينه 5 الي 10 درصد تاثير گذار باشد .
مير محمدي در پايان ادامه داد: برنامه ي ديگري كه در رابطه با موضوع بحران آب در استان در حال اجرا مي باشد بررسي آبهاي قعري است که امیدواریم به نتیجه مطلوب برسد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۵
برچسب ها:
دیدگاه ها
bi gbm این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 6 آذر 1393 - 1:10 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام ضمن تشکر از استاندار محترم و سختکوش
آقای استاندار استان یزد فقط یزد و اردکان نیست چرا قضیه حوزه انتخابیه را مطرح نکردید و پیگیری نمی کنید که مردم مظلوم بافق را
چرا از این حق به حق محروم میکنند
چرا از کمترین امکانات موجود
مثل گاز و جاده و دکتر متخصص محروم است
چرا چرا چرا چرا چرا و چرا و هزاران چرای دیگر
خدایا خدایا خسته شدیم
ذخیره آخوتت را برسان

You cannot copy content of this page