اگر کوچکترین اغماضی در کار گاز صورت گیرد هر روز صبح مرگ خاموش خواهیم داشت

دسته: عمومی
۳ دیدگاه
چهارشنبه - 12 آذر 1393

24-3

به منظور نزدیک شدن به ایام افتتاح گاز شهرستان بافق خبرنگار هفته نامه افق کویر گفتگویی اختصاصی با مجید دهقانزاده مربی آموزشی، لوله کشی گاز و تأسیسات شهرستان بافق که در مرکز آموزش فنی و حرفه ای مشغول به فعالیت می باشد انجام داد.
وی در این گفتگو از روند بهره برداری گاز از تولید تا مصرف چنین گفت: شرکت گاز شامل پالایشگاه اکتشاف، استخراج، پالایش، انتقال، توزیع و مصرف است،4 مورد اول مربوط به شرکت گاز می باشد که در بعد وسیع پالایش می شود.
دهقانزاده افزود: توزیع گاز در سطح شهر به صورت شبکه ای می باشد، نصب علمک و واگذاری امتیاز گاز در بیشتر مناطق انجام شده و در حال حاضر منازل طبق استاندارد مبحث 17 ساختمان که به تأییدیه نظام مهندسی رسیده باشدگاز کشی آن انجام می شود.
وی عنوان نمود:گاز طبیعی مخلوطی از انواع گازهایی هست که تاکنون مصرف کرده اند؛ مانند اتان، بوتان و متان می باشد. درصد اصلی آن گاز متان با 85 درصد و اتان با 10 درصد است و بقیه گازهای دیگر هست که به ترتیب به درصد جزئی می رسد. گاز طبیعی به عنوان یکی از بزرگترین ذخایر انرژی است و در کف دریای خلیج فارس بوده و به دلیل کم بودن عمق این دریا دسترسی به آن به آسانی صورت می گیرد.
مجید دهقانزاده افزود: پارس جنوبی، منبع گاز مشترکی بین کشور ایران و قطر دارد. سرعت برداشت کشور قطر از این منبع چندین برابر بوده و همچنین مساحت بیشتری از این محدوده را دارد، اما مزیتی که این مخزن گاز برای کشور ما دارد این است که شیب آن به سمت ایران می باشد.
وی عنوان نمود: در پالایشگاه، گاز شیرین و نم زدایی شده و با فشار هزار پوند در خط انتقال جای می گیرد. بین این خط ایستگاه هایی به نام فشار پمپاژ است و بعد از آن به ایستگاه های دروازه شهری می رسد فشار هزار پوند به فشار 250 پوند کاهش یافته و در شبکه ی توزیع شهری قرار می گیرد، همچنین در ایستگاه های درون شهری که مرحله بعد می باشد فشار از 250 پوند به 60 کاهش می یابد. توسط رگلاتورهایی که بر روی علمک نصب است گاز خانه را به 4/1پوند تبدیل می نماید، بعد از مشخص شدن علمک کار مجری‌های گاز داخل منزل از این زمان شروع می‌شود.
دهقانزاده اظهار داشت: نکته ی قابل توجه ای را که باید یادآوری کنم این هست که تا نظام مهندسی ساختمان به مجری های ساختمان کد ندهد حق لوله کشی گاز را ندارند، اگر فردی این کار را انجام دهد خلاف قانون است. مجری، نام متقاضی گاز کشی منازل را طی مدارکی که ارائه می دهند در سیستم نظام مهندسی با کد وارد می نماید. در این مرحله ناظری برای نظارت تعیین می گردد. مجری با ناظر باید برای بازدید اولیه در منزل حضور یابند، اگر عیب و ایرادی وجود داشته باشد به مجری اعلام گردد. مجری و مالک موظف هستند برای رفع آن بکوشند. بعد از این مرحله مجری که شرکت های لوله کشی گاز هستند وارد عمل شده و کار توسط ناظر تست شده در صورت نبودن هر گونه عیبی پرونده به شرکت گاز جهت دادن امتیاز که همان کنتور گاز است ارجاع داده می شود، برخی از همشهریان متأسفانه منازل خود را زیر کار لوله کشی نموده اند و ناظرین مهندسی حق ندارند کار را بعد از انجام تأیید نمایند.گاز چیزی نیست که به سادگی بتوان از آن گذشت جان مردم در این بین خیلی مهم می باشد. لوله کشی گاز که به شکل روکار باشد می توان دقیقاً عیوب آن را برطرف نمود.
نوع لوله و عایق کاری در بالا بردن هزینه ها مؤثر است
مجید دهقانزاده ادامه داد: خانه هایی در بافق از سال گذشته لوله کشی آن انجام گرفته، این لوله اگر برای مدتی گاز داخل آن نباشد زنگ زده و پوسیده خواهد شد.0 شخصاً قبل از اعلام رسمی نظام مهندسی به خود اجازه نمی دهم که کار منازل را شروع کنم. صداقت و طبق قانون عمل نمودن در این مورد بسیار با اهمیت و مؤثر است. یکی از نکاتی که الآن قابل توجه هست و شنیده شده و شاید یکی از نکات ضعف باشد این هست که ممکن است ده تا خانه را به 3 ناظر مختلف بدهند، بهتر است مثلاً 5 تا خانه را به یک ناظر بدهند و البته این یک پیشنهاد هست و ما مطیع امر می باشیم.
مربی آموزشی لوله کشی گاز گفت: قطر لوله ها بر اساس طول مسیر تعیین می شود. خانه های ورود به ساختمان هزینه کمتری را باید پرداخت کنند. مالکینی که تمایل دارند لوله کشی گاز به صورت زیر کار انجام شود باید هزینه ای حدود 80 تا 90 درصد را بپردازند. نوع لوله و عایق کاری نیز در بالا بردن هزینه ها مؤثر است.
وی افزود: لوله کشی زیر کار برای خانه هایی که تازه در حال ساخت یا تغییر نقشه هستند بهتر است صورت گیرد. مسئولیت شبکه ی گاز، نگهداری، تغذیه، قطع و وصل می باشد، فعلا کار اداره گاز در شهرستان شبکه ی توزیع و تغذیه است، اگر کوچکترین اغماضی در این کار صورت گیرد هر روز صبح مرگ خاموش خواهیم داشت. سوخت گاز نباید به صورت ناقص انجام شود، اگر ناظری گاز کشی منزلی را تأیید ننمود اصرار بر کار نداشته باشید. بخاری حداقل در فضای 36 متر مکعب باید قرار گیرد. به نحوی که مستقیم با فضای باز ارتباط باشد.
بانوان در رعایت نکات ایمنی کمک کنند
دهقانزاده بیان داشت:یک پیشنهاد به فرمانداری داده شد که کلاسی دو ساعته برای مشترکین که تمایل دارند گاز منزل را وصل نمایند در نظر گرفته شود و مطمئن هستیم جواب خواهد داد تا کلیه نکات ایمنی که در زمینه نصب بخاری، آبگرمکن، کنترل لوله های دودکش، شناخت گاز طبیعی و… هست به مردم آموزش داده شود تا خطرات بعدی صورت نگیرد.
وی افزود:حداکثر طول شیلنگ گاز باید 1 متر و 20 سانت باشد. زمانی که کار انشعابات منزل انجام شد ناظری در کار نیست. شخص و صاحب خانه خودش باید به مسائل ایمنی اهمیت دهد. بانوان در رعایت نکات ایمنی کمک کنند و مصر در این امر باشند، تغییرات لوله کشی در منزل نیز باید با نظارت ناظر باشد تا تأییدیه صادر گردد.
مسئول اجرایی لوله کشی گاز در پایان متذکر شد به افراد بومی اعتماد داشته باشند. سم پاشی شده بود که بومی ها نمی توانند این تجربه را داشته و کار را به نحو احسنت به پایان برسانند در اینجا لازم است این موضوع را تکذیب نمایم. کار جوشکاری در این امر توسط جوشکاری های ماهر و مسلط به این کار که 15 سال سابقه دارند انجام می شود. مجری نیز باید پاسخگوی کار آنان باشد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۰۷
برچسب ها:
دیدگاه ها
حاجی حسنی. این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 12 آذر 1393 - 1:27 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام . از دادن اطلاعات مفید و بجا شما تشکر میکنیم .منتظر راهنمایی ها و هشدارهای بیشتر شما و سایر مسئولین در مورد خطر های استفاده نادر ست از مصرف گاز هستیم .

رنجبر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 12 آذر 1393 - 8:20 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

احسنت بر آقای دهقان زاده واقعا مفید بود . دست شما درد نکند . خدا مادرتان را بیامرزد.

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 13 آذر 1393 - 1:42 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

مردم که شناختی نسبت به این شرکتهایی که برای اجرای لوله کشی گاز در شهرستان می ایند ندارند خواهشن مسئولینی که مجوز فعالیت این شرکتها را میدهند دقت کنند با جان مردم بازی نشود در ضمن بهتر است برای جلوگیری از بروز هر گونه مشکلی شناسنامه فعالیت هر پیمانکار مشخص باشد و هر پیمانکاری که کار انجام می دهد معلوم باشد که کدام منزل را کار کرده که اگر اتفاقی افتاد جوابگو باشد چون پیمانکاران دنبال منافع هستند و میخواهند سود حاصله از کار بیشتر را از دست ندهند

You cannot copy content of this page