اعتصاب کارگران معدن کوشک بافق به دومین روز رسید

دسته: اخبار ویژه , کارگری
۱۳ دیدگاه
یکشنبه - 16 آذر 1393

یک فعال کارگری در معدن کوشک بافق درباره دلیل اعتصاب کارگران به ایلنا گفت:، بیش از ۱۵۰ نفر از کارگران این معدن شامل کارخانه و عمق زمین و معدن روباز، نزدیک به ۹۰ روز است که حقوق و مزایا طلبکارند و به همین دلیل دیروز و امروز (۱۵ و ۱۶ آذر) دست از کار کشیده‌اند. به گفته‌ی این کارگر، با وجود اعتصاب کارگران هنوز پاسخ روشنی از سوی کارفرما درباره پرداخت معوقات کارگران داده نشده است.

این فعال کارگری همچنین به کم بودن دستمزد‌ها در ازای سختی کار کارگران این معدن اشاره کرد و گفت: نزدیک به ۱۰۰ نفر از کارگران که در عمق زمین کار می‌کنند و روزانه نزدیک به ۶۰۰ پله را پایین می‌روند و سپس همین مسیر را بر می‌گردند اما در ازای کاری که انجام می‌دهند هیچ سختی کاری به آن‌ها داده نمی‌شود و حداقل حقوق را دریافت می‌کنند.

38115

وی با اشاره به تعویق در پرداخت حقوق و مزایا گفت: چند سالی است که به طور کلی مزایای جانبی کارگران را قطع کرده‌اند.

همچنین به گفتهٔ منابع خبری در معدن کوشک بافق، آزمایش تست سرب خون که باید در ارتباط با کارگران معدن سالانه انجام شود چند سالی است توسط کارفرما اجرا نمی‌شود، این کارگران دلیل این امر را قراردادکار موقت بخش بزرگی از کارگران معدن کوشک و عدم توجه کارفرما به کارگران قراردادی می‌دانند.

یکی از کارگران در این باره به ایلنا گفت: چند سال پیش که این تست‌ها اجرا می‌شد بیشتر کارگران معدن رسمی بودند اما از وقتی که تعداد کارگران قراردادی بیشتر شده، کارفرما دیگر اهمیتی به اجرایی شدن آزمایشات این چنینی که با سلامت کارگر سرو کار دارد، نمی‌دهد.

این کارگر به یکی دیگر از موارد اعتراضی معدن‌کاران کوشک بافق اشاره کرد و گفت: اجرای طرح طبقه بندی مشاغل در معدن که مدتهاست قرار است اجرا شود، به دلیل اهمال کارفرما اجرا نشده است.

او درباره دیگر موارد اعتراض کارگران گفت: زمانبندی پرداخت حقوق و دستمزد کارگران مناسب نیست و مرتب با تعویق در دریافت دستمزد‌ها مواجه‌ایم.

به گفتهٔ این فعال کارگری، عدم وجود امنیت شغلی برای بخش بزرگی از کارگران این معدن مشکل بزرگی است که علاوه بر عدم پرداخت به موقع حقوق و مزایا کارگران با آن مواجه‌اند.

38117

 

وی گفت: علی رغم سختی کار و دریافت حداقل حقوق با وجود چندین سال سابقهٔ کار در این معدن غیر از ۱۵- ۱۶ نفر بقیه کارگران معدن قرارداد موقت هستند و هیچگونه امنیت شغلی ندارند.

این کارگر همچنین با یاداوری کشته شدن دو کارگر این معدن در سال گذشته و عدم پرداخت دیه از سوی کارفرما گفت: هنوز دیه دو کارگر کشته شده این معدن که سال گذشته در حین کار کشته شدند توسط کارفرما پرداخت نشده و خانواده‌های این دو کارگر در شرایط سختی به سرمی برند. در چنین شرایطی چطور انتظار دارند که ما احساس امنیت کنیم، اگر روزی این اتفاق برای ما بیافتد خانواده‌های ما هم هیچگونه تامین اقتصادی ندارند.

دلایل اعتراض کارگران

کارگران معدن کوشک بافق که از کیفیت تجهیزات ایمنی معدن ناراضی‌اند، در تشریح یکی دیگر از دلایل اعتراضشان گفته‌اند: لوازم ایمنی که در کارگاه استفاده می‌کنیم استاندارد نیست و باید تجهیزات ایمنی استاندارد و مناسب با شرایط کار به کارگران داده شود که متاسفانه مدتی است از سوی کارفرما اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است.

همچنین یکی از اعضای شورای اسلامی کار معدن کوشک بافق نیز در ارتباط با مجموعهٔ مطالبات این کارگران به ایلنا گفت: اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و پرداخت به موقع حقوق و مزایا و همچنینی تجهیز و ارتقاء کیفیت تجهیزات ایمنی معدن از جمله اساسی‌ترین مطالبات آنهاست که باید هرچه سریع‌تر توسط کارفرما پاسخ داده شود.

در همین رابطه «محمد علی جداری فروغی» وکیل دادگستری و نماینده حقوقی کارگران از امضای طوماری توسط کارگران معدن کوشک بافق برای پیگیری مطالبات صنفی شان خبر داد و گفت: روز گذشته مطلع شدم کارگران معدن کوشک بافق در اعتراض به عدم دریافت حقوق و مزایا دست از کار کشیده‌اند و با امضای طوماری از من خواسته‌اند تا به عنوان نماینده حقوقی کارگران پیگیر مطالباتشان باشم.

لازم به ذکر است، معدن سرب و روی کوشک در فاصله ۱۶۵ کیلومتری شرق یزد و ۴۵ کیلومتری شمال شرق شهرستان بافق واقع شده است.

[تصاویر ارسالی از سوی کارگران]

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۳۵
برچسب ها:
دیدگاه ها
حسین این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 16 آذر 1393 - 11:17 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

قابل توجه فرماندار لطفا پیگیری نمایید اگر خودتان سه ماه حقوق نگیرید چه میکنید

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 17 آذر 1393 - 12:46 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

باز هم خوبه عاقبت خضوصی سازی را دیدیم
ولی برای چغارت این اتفاق فکر کنم بیافتد
چغارت خیلی فرق میکنه با معدن کوشک

  h3 این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 18 آذر 1393 - 2:25 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

  چغارت که خصوصی شود همه باید کاسه گدایی در دست بگیریم.
  ماهها حقوقها عقب خواهد افتاد
  حدا به بچه های ما رحم کند
  میراثمان برای آنها نابودی است

میثم این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 17 آذر 1393 - 4:23 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

یادم می آید در زمان اولین اعتصاب بافق برای کاری به یزد می رفتم.یکی از کارگران معدن کوشک در اتوبوس کنارم نشسته بود .سر صحبت را با او باز کردم و در باره ی اعتصابی که در جریان بود با هم حرف زدیم .می گفت کارگران سنگ آهن خواسته های نامعقولی دارند و باید به سر کار برگردند .اوضاع خیلی خو به و ….
امیدوارم امروز این فرد نظر بنده را بخوانند.مطمئنا او هم چند ماهی است حقوق نگرفته است.
بله عزیزان هر گاه در جایی حقی ضایع می شود ما هم از حق دفاع کنیم. بالاخره نوبت به ما هم می رسه.
به قول مارتین نیمولر :
اول سراغ کمونیست ها آمدند،
سکوت کردم چون کمونیست نبودم.
بعد سراغ سوسیالیست ها آمدند،
سکوت کردم زیرا سوسیالیست نبودم.
بعد سراغ یهودی ها آمدند،
سکوت کردم چون یهودی نبودم.
سراغ خودم که آمدند،
دیگر کسی نبود تا به اعتراض برآید.

زنجره این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 17 آذر 1393 - 9:17 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

تله موش
موش ازشكاف دیوار سرك كشید تا ببیند این همه سروصدا برای چیست . مرد مزرعه دار تازه از شهر رسیده بود و بسته ای با خود آورده بود و زنش با خوشحالی مشغول باز كردن بسته بود.
موش لب هایش را لیسید و با خود گفت :« كاش یك غذای حسابی باشد .»
اما همین كه بسته را باز كردند ، از ترس تمام بدنش به لرزه افتاد ؛ چون صاحب مزرعه یك تله موش خریده بود.
موش با سرعت به مزرعه برگشت تا این خبر جدید را به همه ی حیوانات بدهد . او به هركسی كه می رسید ، می گفت :« توی مزرعه یك تله موش آورده اند، صاحب مزرعه یك تله موش خریده است . . . »!
مرغ با شنیدن این خبر بال هایش را تكان داد و گفت : « آقای موش ، برایت متأسفم . از این به بعد خیلی باید مواظب خودت باشی ، به هر حال من كاری به تله موش ندارم ، تله موش هم ربطی به من ندارد.»
میش وقتی خبر تله موش را شنید ، صدای بلند سرداد و گفت : «آقای موش من فقط می توانم دعایت كنم كه توی تله نیفتی ، چون خودت خوب می دانی كه تله موش به من ربطی ندارد. مطمئن باش كه دعای من پشت و پناه تو خواهد بود.»
موش كه از حیوانات مزرعه انتظار همدردی داشت ، به سراغ گاو رفت. اما گاو هم با شنیدن خبر ، سری تكان داد و گفت : « من كه تا حالا ندیده ام یك گاوی توی تله موش بیفتد.!» او این را گفت و زیر لب خنده ای كرد ودوباره مشغول چرید شد.
سرانجام ، موش ناامید از همه جا به سوراخ خودش برگشت و در این فكر بود كه اگر روزی در تله موش بیفتد ، چه می شود؟
در نیمه های همان شب ، صدای شدید به هم خوردن چیزی در خانه پیچید. زن مزرعه دار بلافاصله بلند شد و به سوی انباری رفت تا موش را كه در تله افتاده بود ، ببیند.
او در تاریكی متوجه نشد كه آنچه در تله موش تقلا می كرده ، موش نبود ، بلكه یك مار خطرناكی بود كه دمش در تله گیر كرده بود . همین كه زن به تله موش نزدیك شد ، مار پایش را نیش زد و صدای جیغ و فریادش به هوا بلند شد. صاحب مزرعه با شنیدن صدای جیغ از خواب پرید و به طرف صدا رفت ، وقتی زنش را در این حال دید او را فوراً به بیمارستان رساند. بعد از چند روز ، حال وی بهتر شد. اما روزی كه به خانه برگشت ، هنوز تب داشت . زن همسایه كه به عیادت بیمار آمده بود ، گفت :« برای تقویت بیمار و قطع شدن تب او هیچ غذایی مثل سوپ مرغ نیست .»
مرد مزرعه دار كه زنش را خیلی دوست داشت فوراً به سراغ مرغ رفت و ساعتی بعد بوی خوش سوپ مرغ در خانه پیچید.
اما هرچه صبر كردند ، تب بیمار قطع نشد. بستگان او شب و روز به خانه آن ها رفت و آمد می كردند تا جویای سلامتی او شوند. برای همین مرد مزرعه دار مجبور شد ، میش را هم قربانی كند تا باگوشت آن برای میهمانان عزیزش غذا بپزد.
روزها می گذشت و حال زن مزرعه دار هر روز بدتر می شد . تا این كه یك روز صبح ، در حالی كه از درد به خود می پیچید ، از دنیا رفت و خبر مردن او خیلی زود در روستا پیچید. افراد زیادی در مراسم خاك سپاری او شركت كردند. بنابراین ، مرد مزرعه دار مجبور شد ، از گاوش هم بگذرد و غذای مفصلی برای میهمانان دور و نزدیك تدارك ببیند.
حالا ، موش به تنهایی در مزرعه می گردید و به حیوانان زبان بسته ای فكر می كرد كه كاری به كار تله موش نداشتند!

نتیجه ی اخلاقی : اگر شنیدی مشكلی برای كسی پیش آمده است و ربطی هم به تو ندارد ، كمی بیشتر فكر كن. شاید خیلی هم بی ربط نباشد!

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 17 آذر 1393 - 10:25 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام آقایانی که عده ای را در اعتصابات سنگ آهن محکوم کردید این هم نتیجه خصوصی سازی. تحویل بگیرید. حالا حساب کنید از خوزستان بخواهد بیایند و ……………………………

حامد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 17 آذر 1393 - 12:38 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

همه می دونند که خصوصی سازی در ایران به خصوصی بازی تعبیر میشه و در هیچ کجای ایران نتیجه ای جز این نداشته است. آیا به نظر شما اصرار برخیها در اجرای خصوصی سازی سنگ آهن مرکزی و سایر بخشهای دولتی به جز زراندوزی و رانت بازی برخی دلالان می تواند باشد؟

هاشم این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 17 آذر 1393 - 1:05 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اينا همش تقصير اداره كار رئيس اداره كار كجاست چرا نظارت نميكنه

  . این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 18 آذر 1393 - 11:18 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

  قضیه مصداق بیت زیر است :
  اگر ز باغ رعیت ملک خورد سیبی/ بر آورند غلامان او درخت از بیخ

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 17 آذر 1393 - 2:16 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

عاقبت خصوصی سازی همین است که سه ماه است حقوق کارگران معدن کوشک را ندادن خدا خیر گرداند که عاقبت سنگ آهن همین میشود در آینده آی مسئولین بفکر مردم باشید

bi ghm این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 17 آذر 1393 - 4:51 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام به خدا چی بگیم دیگه
زنگ خطر دیگه ای به صدا در آمد
سکوتم از رضایت نیست
دلم اهل شکایت نیست
تا کی عدم نظارت ،عدم حمایت،عدم اجازه،عدم بازرسی ببینیم
همدردی خود را با کارگران زجر دیده معدن کوشک اعلام می کنیم
خدایا ذخیره آخرت را برسان

  میثم این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 17 آذر 1393 - 9:39 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

  دعا برای ظهور خوبه اما مردم باید برای متلاشی نمودن باندهای مافیایی تلاش بکنند.
  تنها راه نجات از این وضع اقتصادی ، اتحاد ملت ایران است

یاسر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 29 آذر 1393 - 10:23 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

بنده خودم چهارشنبه مورخ 26 آذرماه تو لابی هتل نیکان شاهد این بودم که همه کارگرها اومدن حقوق عقب افتاده خودشون را طی چک در حضور وکیل از مدیر عامل دریافت کردن.

You cannot copy content of this page