سرنوشت بازداشتی های اعتراضات اخیر سنگ آهن بافق چه خواهد شد؟؟

دسته: مقالات
۲۵ دیدگاه
یکشنبه - ۱۴ دی ۱۳۹۳

IMG-20150105-WA0010

اولین دور اعتراضات کارگران سنگ آهن بافق ۲۵ خرداد ماه آغاز شد، اعتراض کارگران به خصوصی سازی و واگذاری سهام سنگ آهن بافق به بخشخصوصی منجر به تعطیلی ۳۹ روزه معدن شد.

این دور از اعتراضات با حضور استاندار در روز چهارشنبه ۴ تیرماه در جمع تحصن کنندگان معدن با قرائت مصوبه هیئت دولت مبنی بر لغو موقت واگذاری ۲۸٫۵ درصد از سهام معدن سنگ آهن مرکزی به بخش خصوصی و قول مساعد جهت پیگیری به پایان رسید و قرار بر این شد که نتیجه نهایی مذاکرات و پیگیری ها توسط کارگروهی که در این خصوص تشکیل شده بود طی دوماه از زمان پایان اعتصاب، پیگیری و به مردم و کارگران اعلام شود.

استاندار

اما هنگام فرا رسیدن موعد دوماهه یعنی در تاریخ ۲۸ مردادماه، خبری از عملی شدن وعده ها نبود.

به دنبال گزارش جلسه کارگروه در مسجد جامع بافق، به صورت خیلی عجولانه برای تعدادی از کارگران احضاریه ای صادر و همان شب دو نفر از کارگران معدن دستگیر و بازداشت شدند.

با توجه به محرومیت های بافق با وجود منابع غنی معدنی و نبود امکانات ضروری از جمله جاده ، گاز، بیمارستان مجهز و… و همچنین محقق نشدن وعده ها از سوی مسئولین منجر به فشارهای روحی و روانی به کارگران و مردم و در نهایت شکل گیری دور دوم اعتراضات و تعطیلی ۱۶ روزه معدن در بافق شد.

در تاریخ ۲ شهریور ۵ نفر دیگر از کارگران به همراه رئیس شورای شهر نیز دستگیر شدند. نتیجه این بازداشت های پی در پی تحصن خانواده های بازداشت شده در مقابل ساختمان فرمانداری بود.

farmandari

در ادامه اعتراضات محمد جواد عسکری، مدیرعامل سنگ آهن مرکزی بافق طی ارسال نامه ای به شورای تامین از شکایت خود صرف نظر کرده و خواستار آزادی بازداشتیها شد.

در نهایت در تاریخ ۹ شهریور ماه صورتجلسه ای مبنی بر لغو واگذاری سهام ۲۸٫۵ درصد به بخش خصوصی و همچنین پیگیری واگذاری ۱۵ درصد سهام به بافق تنظیم و در تاریخ ۱۲ شهریور ماه زندانی ها با قرار وثیقه و وکالت آزاد و با استقبال پرشور مردم به دیار خود بازگشتند.

زندانی ها

در حال حاضر چند ماهی از آزادی بازداشت شدگان اعتراضات کارگری می گذرد اما سرنوشت آنها در هاله ای از ابهام باقی مانده است.

پرونده شکایت بر خلاف قول مسئولین مختومه نشده و ۷ نفر آزاد شده مجدد به جرم اخلال در نظم عمومی و خسارت به اموال دولت و غیره، مجدداً به دادگاه احضار شده اند.

هفته گذشته خانواده های این هفت نفر به فرمانداری مراجعه تا پیگیر وضعیت شکایت شوند اما ظاهرا نه تنها جوابی در این رابطه دستگیرشان نشده است بلکه هنوز شاکی اصلی پرونده نیز مشخص نشده است.

zendaniha

روزهای اول شاکی هیئت مدیره سنگ آهن و فرمانداری بافق عنوان شده بود این درصورتی است که در حال حاضر افراد نامبرده شکایت خود را پس گرفته اند و دولت به عنوان شاکی پرونده معرفی شده است. منظور از دولت دقیقا چه شخص حقیقی یا حقوقی ای هست؟ هرچند با یک گل بهار نمیشود اما اتفاقات اخیر معدن کوشک و امضاءنشدن قرارداد۱۶ نفر از نماینده کارگرانی که درجهت احقاق حقوقشان لب به سخن گشوده اند نیز با اسقرار ریاضی و منطقی این مطلب را در وهله اول به ذهن متبادر می کند که آیا بازماندن پرونده ها بهانه ایست برای سکوت کارگران در مقابل حق خواهی آنها؟ آیا آزادی کارگران تنها وسیله ای بود برای آرام کردن مردم و شکستن اعتراض؟ آیا جرم این ۷ نفر و اشخاص دیگری که شاید بعدها به دادگاه احضار میشوند جز پیگیری حقوق به حق مردم بافق و کارگران بوده است؟

در دولتی که ملقب به تدبیر و امید است ، انتظار دیگری میرفت. دولتی که خود رادولت راستگويان معرفی کرده و در منشور اخلاقی خود دروغ نگفتن و انتقاد پذیری را از اصول خو دانسته، انتظاری غیر از راستی و درستی نمی رود، آن هم در برابر بیش از ۵۰۰۰ کارگر زحمتکش و حداقل ۲۰۰۰۰ شهروند.

چطور و چرا اینگونه برخورد می شود؟ شاید تدبیر در این دولت معنای دیگری دارد که ما نمیدانیم؟!

ای کاش کمی از صندلیهایمان فاصله می‌گرفتیم و با دید کارگری و مردمی تری به قضیه نگاه میکردیم نه از دید حزبی و پست و مقام …؟؟!

 محبوبه رنجبر بافقی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۱۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
امیر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۳ - ۹:۰۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

امیدوازم همانطور که مردم بافق با تحصن و حماسه ی 16 روزه توانستند کارگران را از زندان آزاد کنند با همان اتحاد نگذارند برای آنها پرونده تشکیل گردد و به موقعیت شغلی آنها آسیب وارد شود.
در ضمن کارگران معدن کوشک هم در نظر داشته باشند با از خودگذشتگی همکارانشان بود که حقوقشان پرداخت شد پس از کارگران اخراج شده حمایت کنند تا قرار داد آنها هم تمدید شود.
اسامی کارگران سرافراز بافق را به یاد داشته باشیم :
محمدحسن تشکری
علی‌محمد تشکری
امیر حسین کارگران
کاظم کارگران
علی صبری
رضا دهستانی
رضا خواجه‌زاده
ایرانی
جلیل کمالی
به قول فرخی یزدی :
آنچه را با کارگر سرمایه داری می کند
با کبوتر پنجه ی باز شکاری می کند
می برد از دسترنجش گنج اگر سرمایه دار
بهر قتلش از چه دیگر پافشاری می کند

اواره این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

درحقیقت یاریکدل کمیاب است،چون صدف کمیاب وچون درپربهاست،

bi ghm این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۳ - ۴:۰۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام.چند سال پیش تو صف نانوایی بودیم دیدیم دو نفر در مورد بافق صحبت میکنند،می گفتند مردم بافق بی بخار هستند ،حرکتی نمی کنند ،سنگ آهن جا بردند ،جاده نداریم ،گاز نداریم،از این حرفها.می آمدیم در جلسه خانوادگی همین بحث های میشد بدون کم و کاست ،بین دوستان که دیگه شدیدتر .گذشت تا قضایا امسال اتفاق افتاد و اتفاقا دوباره گذر ما افتاد به صف نانوایی که بحث در مورد اعتراض و بازداشت
بود این دفعه قضیه فرق میکرد آخر می گفتند ما بافقیها هیچ وقت پیشرفت نمی کنیم به خاطر این کارها مون و باید خصوصی بشه و این ها کی هستند که برای ما تصمیم می گیرند و از این دست حرفها ،اتفاقا بین خانواده و دوستان هم این بحث بود و نظرشون تقربیا مثل هم بود و مثل تو صف نانوایی .رفتم تنها نشستم گفتم این هفت و هشت نفر چقدر ساده هستند و رو دیوار
کی ها یادگاری نوشتند ،باید می گذاشتند مثل معدن کوشک بشه تا بفهمن خصوصی سازی سوری و مافیایی چه عاقبتی دارد .مردم تکلیفشون با خودشون مشخص نیست دارند همه چیز می بینند باز هم میگویند خوب میشه ،عجله نکنید ،بابا بردن دیگه چیزی ته اش نیست کارخانه های جوار معدنی در حد یک اسم روی بنر برای تبلیغات است وگرنه ما که داریم اوضاع را می بینیم
امیدواریم مسولان ارشد کشور و استان در نوزدهم این قولها را مکتوب و محکم کاری شده بر روی کاغذ به مردم بدهند وگرنه این دو ماه دو ماه جلسه کاری نمی کند تا ابد ادامه اش میدهند
ولی خواهشنا برای بچه های مردم یک کاری بکنید تا دیگه اسیردادگاه و زندون نشوند و دغدغه نداشته باشند
بگذار بگذرم از این گذر که رهگذری نیست که گذر کند از گذر ما
خدایا ذخیره آخرت را برسان

زنجره این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۳ - ۴:۰۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

حمایت خود را از این دوستان اعلام
می کنیم

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۳ - ۴:۱۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اینها بیگناه هستند و پرونده شون باید بسته بشود

جارچی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۳ - ۴:۱۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

ببخشید منظور از بر هم زدن نظم عمومی چی هست
یک مسله جالب ،چهار ،پنج تا از این بچه ها از محله سفلی بودند
چرا از محله مقابل کسی بازداشت نشد

  سجاد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

  کلام شما بوی تفرقه می دهد.
  محله بازی در بافق دیگر گذشه است.

نصف و نیمه این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۳ - ۴:۱۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

مرده که دیگه زدن نداره ،اگر راست میگید برید اونهایی را بگیرید که با اختلاس کلان نظم کشور را بر هم زدن ،چهار تا کارگر را گرفتید هنر کردید واقعا که .برید جاده و گاز و بیمارستانتون درست کنید دست از سر این چهار تا کارگر بد بخت بر دارید

سعید این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۳ - ۴:۲۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آیا ما می تونیم از کسایی که حق بافق خوردند و می خورند و خواهند خورد شکایت کنیم
فکر نکنم

سلام این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۳ - ۴:۲۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

خدا جای حق نشسته غصه نخورید
تا بوده همین بوده خواهد بود
جاءالحق و زهق الباطل

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۳ - ۵:۱۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام. مسیولینی که قول ازادی انان را دادند جوابگو باشند

mohsen این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۳ - ۸:۲۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
خانم رنجبر تشکر از مطلب بحق تون. وبه هیت مدیره ای که جرعت نمی کنند اسامیشان را در پرتال شرکت بگذارن توصیه می کنم آرامش بهترین وسیله کاردر این معدن می باشد.

ایلیا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

خداجای حق نشسته وباباطل کاری ندارد

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۳ - ۱:۰۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام .هر گونه اقدامی علیه این افرادشاید دوباره آرامش حاضر را به هم بزند لطفا دولت تدبیر باتدبیربیشتر
پیش برودچون آنها جزئی از اعضای کارگری هستند.

محمود این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۳ - ۱:۲۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام و صلوات به عزیزان دلسوز چه مسول و غیر مسول چه آنها که دربند بودند چه آنها که این عزیزان را دربند کردند.حال که هردو دسته به اشتباهات خود پی بردند و تقریبا مساله با صرف نظر نمودن شاکی و آزادی عزیزان ختم بخیر شده دیگر به قول ما بافقی ها چوب توش همبر نکنند دو طرف و طرف سوم که مسولان امنیتی شهرستان هستند کدخدامنشانه پرونده ها را مختومه کنند و نگذارند آتش زیر خاکستر دوباره شعله ور گردد و دامان بعضی ها را بسوزاند و دوباره آلت دست بیگانگان و بعضی خودیهای نامحرم قرار گیرد.

  پرستو این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۳ - ۴:۴۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

  بیکانگان چه کار ما دارند ؟
  شهامت همین عزیزان بود که باعث شد نام بافق پرآوازه شود و حماسه های پی در پی خلق گردد.
  خصوصی سازی سنگ آهن و دستگیری این افراد خط قرمز ماست.

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۳ - ۱:۳۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

کجای کارید ، نانوایی را به خاطر اینکه ارزان فروشی کرده تعطیل کردند :
نانوایی ارزان فروش پلمب شد
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در حالی تقدیر از نانوایی‌های خوشنام را به‌عنوان طرحی برای تشویق آنها به تولید مناسب و رعایت نرخ‌های مصوب، اعلام کرده است که دیروز یک واحد نانوایی در ورامین به‌دلیل ارزان‌فروشی پلمب شد.
به گزارش ايرنا، اين نانوايي در منطقه خيرآباد شهرستان ورامين به‌دليل فروختن نان با قيمتي كمتر از نرخ مصوب، توسط كارگروه آرد و نان ورامين پلمب و از ادامه كار آن جلوگيري شد. اين واحد نانوايي، نان بربري را ۱۰۰ تومان ارزان‌تر از قيمت مصوب مي‌فروخت و روزهاي پنجشنبه نيز نان را به‌صورت رايگان و صلواتي به مردم عرضه مي‌كرد. با شكايت عده‌اي از واحدهاي خبازي شهرستان، كارگروه آرد و نان ورامين نسبت به پلمب اين واحد نانوايي اقدام كرد. سيدمحمود نوابي، معاون وزير صنعت ديروز از ناكارآمدي برخوردهاي نظارتي در بهبود كيفيت وجلوگيري از گرانفروشي و كم فروشي نان سخن گفت.
http://www.alef.ir/vdcgnn9xzak9nx4.rpra.html?255250

میلاد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۳ - ۳:۰۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

عزیران تا زمانی که فساد وجود دارد هیچ کس نمی تواند در این مملکت کار اقتصادی کند.
الان فساد پدیده شاندیز معلوم شده که حدود 94000 ملیارد توامن اختلاس صورت گرفته است. این اختلاس بزرگترین اختلاس قرن است و حتی به نظر می رسه روی بابک زنجانی هم سفید شده
به دلار اگه حساب کنیم :
26628895184.13598=3530÷94000000000000
یعنی تقریبا 26 میلیارد دلار اختلاس صورت گرفته.
http://www.baharnews.ir/vdchw-n-.23nmidftt2.html
پس به جای گیر دادن به چند تا کارگر،دست مفسدین را قطع کنند.

علیرض این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۳ - ۱:۲۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

احسن به خانم رنجبر شیر زن بافقی از متنهای زیبا یتان که موضوع سنگ آهن بود اگر 10 تا از اینجور زنهایی مثل خانم رنجبر تو بافق داشتیم هرگز حق حقوقی از بافق ضایع نمی شد شیر زنان بافقی بپا خیزید واز حق بافق دفاع کنید که مسئولین از حق بافق دفاع نمی کنند

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام. شما شیر مردان چرا پشت این عده را خالی کردید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  کارگران سنگ آهن این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۳ - ۶:۳۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

  خالی نکردیم،اگه خالی کرده بودیم الان تو زندان بودندیا اخراج شده بودند.کسانی که در فرمانداری تجمع می کردند فقط خانواده ی بازداشتیها نبودند بلکه مردم دیگر هم بودند.
  شاید پرونده بسته نشده ولی جرات نمی کنند آنها را اخراج یا دوباره دستگیر کنند.پس نشون میده ما پشت آنها بودیم و هستیم.
  در مورد بسته شدن پرونده هم ما مردم عادی نمی تونیم کاری کنیم بلکه افرادی مل صباغیان یا امام جمعه باید کاری بکنند.
  ما به خانواده ی کارگران بازداشتی قول می دیم اگر دستگیر یا اخراج شدند مثل کوه پشت آنها باشیم.

پیر دانای همدان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۳ - ۱۲:۲۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

یکی وعده خوبان وفا نکند
به امید وعده های مسیولین در خصوص آزادی

میرسلیمانی بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

درود بر غیرت وشرف نویسنده مطلب ونیز قهرمانان دلاور بافقی