مردم وقتی می بینند در مکانی داروخانه راه اندازی شده با وی همکاری کنند تا بسته نشود

دسته: علمی - پزشکی
۷ دیدگاه
چهارشنبه - 1 بهمن 1393

8-10

مدتها بود که شهروندان بافقی از اینکه داروخانه های بافق فقط در یک محل استقرار یافته اند گلایه مند بودند، حال مدتی است، شاهد این هستیم که در میدان چهارده معصوم داروخانه ای راه اندازی شده است. بدین منظور خبرنگار هفته نامه افق کویر گفتگویی با مسئول این داروخانه انجام داده است.
افق کویر:لطفاً خودتان را معرفی کنید؟
دکترعلیرضا خباز، اصالتاً میبدی هستم. فارغ التحصیل دانشگاه اصفهان
افق کویر: چطور شد که بافق را برای شغل خود انتخاب کردید؟
یکی از دلایلی که بافق را انتخاب کردم بحث امتیاز دهی به داروساز است تا قبل از این که به بافق بیایم در قید راه اندازی داروخانه نبودم، بعد از اینکه همسرم در درمانگاه شماره 3 طرح دندان پزشکی خود را گذراند از رفتار مردم تعریف نمود و با اینکه شرایط از لحاظ رفت و آمد نسبت به شهرهای دیگر خیلی سخت است، ولی فرهنگ مردم این شهر نسبت به شهرهایی که در آنجا کار کردم فرهنگ مورد پسندی است و نجابت مردم نسبت به آن شهرها بیشتر است.
افق کویر: آیا از طرف ارگان های خاصی به شما پیشنهاد داده شده تا در این مکان داروخانه خود را راه اندازی کنید؟
هیچ اجباری وجود نداشته است، قبل از این که این کار را شروع کنم از چند نفر از دوستانم که بافقی بودند سؤال کردم که کدام قسمت بیشتر نیاز به داروخانه دارد که خیابان چهارده معصوم را پیشنهاد دادند، حتی بعضی می گویند دکتر خباز به خاطر طرح تحول در این مکان داروخانه را راه اندازی کرده است، ولی ربطی به طرح تحول نداشته است؛ اگر داروخانه ها در سطح شهر پخش شوند به نفع مردم است؛ ولی به هر حال خود داروساز هم باید در نظر گرفته شود؛ یعنی مردم وقتی می بینند در مکانی داروخانه راه اندازی شده با وی همکاری کنند تا بسته نشود.
افق کویر: چه مدت است به این کار مشغول هستید؟
نزدیک به شش سال، شش ماه الیگودرز، دو سال اصفهان، چند ماه میبد و سه سال هم یزد بودم.
افق کویر: چه مدت است که این داروخانه راه اندازی شده است؟
حدود 2 ماه.
افق کویر: استقبال مردم چطور بوده است؟
استقبال روز به روز بیشتر می شود نه به آن صورتی که ما فکر می کردیم.
افق کویر: به نظر شما یکی از دلایلی که استقبال دلخواه صورت نگرفته است عدم تبلیغات کافی نیست؟
با ارسال پیامک تبلیغات کردم، چون چهار داروخانه بیشتر در بافق نیست فکر نکنم نیاز به تبلیغات باشد؛ البته قبول دارم مکان داروخانه کور هست، تابلوی آن نیز بزرگ نیست مشکلاتی از این قبیل هم هست، نبود پرسنل هم مانع می شود که شخصاً به بقیه کارها رسیدگی کنم، البته تقریباً مشکل کمبود پرسنل حل شده است.
افق کویر: داروخانه ها با چه مشکلاتی روبه رو هستند؟
داروخانه چون بحث اقتصادی و درمانی دارد سخت هست؛ بیمار زمانی که به دارو خانه مراجعه می کند فکر می کند داروساز فقط وظیفه دارد که دارو را به فروش برساند در صورتی که فقط این نیست و ما حرص این را می خوریم که بیمار دستور دارویی را که برایش تجویز شده است را گوش نمی کند، ولی هزینه آن را حساب می کند. بیمار مدت طولانی در مطب پزشک برای نوبت پزشک می ماند، ولی زمان گرفتن دارو که مهمترین مرحله می باشد عجله می کند.
افق کویر: افرادی که به عنوان نسخه خوان در داروخانه ها کار می کنند چه ویژگی هایی باید داشته باشند؟ اطلاعات علمی آنها تا چه حد باید باشد؟ همه فکر می کنند که این افراد باید مدرک تحصیلی خاصی داشته باشند در حالیکه مدرک تحصیلی خاصی نمی خواهد؛ بلکه دقت و سرعت بالا می خواهد، دقت بالا به خاطر اینکه دارویی اشتباه نشود و سرعت بالا هم به خاطر اینکه بیمار معطل نشود.
افق کویر: مصرف دارو بدون تجویز پزشک چه عوارضی می تواند داشته باشد؟
اگر آگاهانه باشد هیچ عوارضی ممکن است نداشته باشد، اگر غیر آگاهانه باشد ممکن است همه عوارضی داشته باشد؛ البته در بافق فرهنگ مصرف دارو بالا است، حتی تعداد معتادهایی که به داروخانه برای گرفتن دارو مراجعه می کنند نسبت به شهرهای دیگر که حضور داشتم کمتر است. یکی دیگر از داروهایی که زیاد مصرف می شود و شاید به خاطر عدم آشنایی مردم باشد کورتون ها و پنی سیلین هایی که بدون نسخه مصرف می شود که هم خود بیمار و هم داروساز را دامنگیر می کند.
افق کویر: آیا داروساز مجوز دارد تا این داروها را بدون نسخه به بیمار بدهد؟
حدود 90 درصد آنها باید با هماهنگی پزشک و با نسخه پزشک باشد، ولی به خاطر همراهی مریض مثلاً بیمار قلبی که باید هر روز یک داروی مشخص را مصرف کند و نمی تواند به پزشک مراجعه کند باید با وی همکاری شود.
افق کویر: بیشتر داروهایی که در بین مردم بافق مصرف می شود چه دارویی هست؟
با توجه به تعداد بالای متخصص ها، همه دارویی مصرف می شود.
افق کویر: از نگاه یک دارو ساز فرهنگ مصرف دارو یعنی چه؟
میزان آگاهی مردم نسبت به دارو فرهنگ مصرف دارو هست در شهر بافق دسترسی به پزشک نسبت به شهرهای دیگر آسانتر هست و بهتر است افراد به جای اینکه خود سرانه و با مشورت آشنایان دارویی را مصرف کنند به پزشک مراجعه کنند تا دچار عوارض بعدی پس از مصرف دارو نشوند.
افق کویر: چه انتظاری از مردم دارید؟
انتظار بنده این است به داروخانه به یک مکان درمانی نگاه کنند و اگر بخواهند داروخانه ای پا بر جا بماند باید همکاری لازم را با داروخانه داشته باشند.

اکرم عباسی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۱۳
برچسب ها:
دیدگاه ها
ماشاالله شمس الدینی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 1 بهمن 1393 - 10:44 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
درود خدا برشما جناب آقای دکتر خباز

اقدام نیک شما مبنی بر دایر نمودن داروخانه در این قسمت شهر ستودنی میباشد.
کم کم دکترها هم باید به این قسمت شهر تشریف بیاورند تا تقاضا و عرضه باهم برابر گردد.
ممنون

رنجبر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 1 بهمن 1393 - 2:03 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ضمن تشکر از از اقای دکتر
ما هم سعی میکنیم بیشتر مراجعه کنیم واقعیت تا الان نمیدونستیم

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 1 بهمن 1393 - 6:11 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام بردکترخباز ان شاءالله موفق باشید شهروندان عزیزی که درقسمت های شرق وشما شرقی شهرستان ساکنند سعی کنند درصورت نیاز به دارو کالای بهداشتی از داروخانه دکترخباز خرید نمایند تا ایشون متضرر نشده وقادر به خدمت رسانی باشد

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 1 بهمن 1393 - 8:31 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای دکتر خباز ازشما سپاسگزاریم .حتما با خرید خود،ازشما حمایت می کنیم.البته تبلیغات هرازچندگاهی لازم است.

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 2 بهمن 1393 - 8:59 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

ضمن تشکرازآقای دکترخباز .
انشاالله که انصاف هم درکارشماباشدبنده که رفت به یک داروخانه درشهرکه همه هم اونامی شناسندداروبگیرم دارورادادومبلغ بالایی راازماگرفت شب درمنزل کنجکاوشده ورفتم به یک داروخانه دیگرونسخه رادادم وگفتم برای ماحساب کندببینیم این داروخانه داروهاراچقدرحساب می کندبعدازحساب معلوم شدکه 7000تومان بیشترازماگرفته حالاحساب کنیدروزانه چقدربیماربه این داروخانه مراجعه می کندوپول اضافه ازملت میگیردوهیچ نظارتی هم نیست ./

محمدرضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 2 بهمن 1393 - 10:23 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

دکتر خباز خدا خیرتان بدهد من خودم چهارده معصوم ساکن هستم. خیلی مشکلم بود برای گرفتن یه مسکن برم. امامزاده. الان پیاده میام داروخانه دعاتون هم میکنم

تفکری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 2 بهمن 1393 - 3:59 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اقدام شایسته سایت بافق فردا در توجه به مشکلات شهر و انجام گفتگوی سرکار خانم عباسی با جناب دکتر خباز ستودنی است . امید آنکه همتتان در انتخاب اینگونه سوژه ها ی ظریف دو چندان؛؛ و ایزد منان دستگیرتان . بسیار بجا و قابل تقدیر بود . یا علی مدد .

You cannot copy content of this page