چه کسی “هل من ناصر” مجتمع فولاد بافق در مقابل مافیا را لبیک می گوید؟

دسته: اقتصادی , مقالات
۱۱ دیدگاه
شنبه - 11 بهمن 1393

image_61629.thumbnail.

در هفتم و هشتم بهمن ماه جاری پنجمین همایش “چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار” در تهران برگزار شد .از سخنرانان این همایش بزرگان صنعت فولاد دنیا همچون آقای “جیانپترو بندیتی” مدیرعامل شرکت دانیلی ایتالیا بود  که در ایران و آسیا سابقه کار طراحی  و ساخت واحدهای فولادی را داشته و همچنان ادامه می دهد .

در این میان مدیرعامل دانیلی در سخنرانی خود بیان کرد واحد های احیای مستقیم نسبت به کوره بلند برای ایران به دلیل وجود منابع گازی فراوان مقرون به صرفه تر است و در ضمن آلایندگی کمتری ایجاد می کند .

بافق شهری است کویری که از مزیت نزدیکی به ذخایر غنی آهن  ایران بهره می برد  ولی بدلیل نداشتن مسئولین ذی نفوذ دهه های متمادی- بیش از چهل سال- استان های اصفهان و خوزستان از پتانسیل آن بهره ها برده و صاحب ثروت ها شده و جز رنج و ویرانی چیزی برای بافق به ارمغان نیاورده اند .

پس از سالیان متمادی کلنگ زنی احداث واحد های فولادی ؛ یک واحد 800 هزار تنی احیا در بافق اکتیو شد ولی دیری نپایید به لطف مافیای فولاد به امید تعطیلی 100 درصد، به بخش خصوصی واگذار شد .

بخش خصوصی که قصد دارد به تعهدش عمل کند  ولی عده ای خوششان نمی آید و مرتب سنگ اندازی می کنند، به رغم زحمات چهل ماهه هنوز اجازه اش نداده اند واحد احیا را فعال کند و هر روز برای وی بهانه ای می تراشند تا فرصتش را بسوزانند و موفق بوده اند .

فعالیت های 40 ماهه خریدار فولاد  بافق بر خلاف برداشت های اولیه نشان می دهد آن تیم به جد دنبال احداث مجتمع فولادی است ولی مافیا به کمک دست اندرکاران این صنعت در کشور توانسته اند ضربه های مهلکی بر پیکره این بخش خصوصی وارد کنند ولی هنوز با پرداخت بهایی گزاف توانسته سرپا بماند.

 لازم به ذکر است در صورتیکه مسئولین استانی و محلی از این سرمایه گذار حمایت کافی و وافی ننمایند به سختی خواهد توانست بخشی از این بار سنگین را به سر منزل مقصود برساند .

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) به هیچ یک از تعهدات خویش در زمان واگذاری طرح فولاد بافق به موقع عمل نکرد و ماه ها فعالیت خریدار را به تعویق انداخت و متاسفانه هیچ مسئول استانی به فریاد “هل من ناصر” وی پاسخی نداد، ولی خریدار با تمام توان در این مدت در راستای ساخت و راه اندازی پروژه گام و قدم برداشته است . موید این حرف زیرساخت های ایجاد شده توسط وی می باشد که نشان می دهد قصدش کار کردن است نه شعار و تبلیغ !

متاسفانه روز گذشته از نماینده محترم شهرمان شنیدیم وزارت صنایع قصد دارد گندله 5 میلیون تنی سه چاهون را به شهر دیگری منتقل کند و مجوز بخش خصوصی در این راستا را تقلیل دهند که این تصمیم نشان از وجود دستان قدرتمند مافیای فولاد در پشت پرده این موضوع می باشد(حتی در صورتی که این موضوع در حد حرف باشد) زیرا احداث واحد گندله به زیر ساخت خاص و نیروی انسانی متخصص نیاز ندارد و تنها دلیل جابجایی ، سود ده بودن آن در صورت احداث در جوار معادن می باشد .

پس چرا در این میان بحث جابجایی مکان احداث واحد گندله سه چاهون و انتقال آن به شهری دیگر مطرح می شود؟

مگر جز منافع شخصی چیز دیگری می تواند باعث طرح این مسئله شود ؟

عده ای در جهت منافع شخصی خویش منافع ملی را نادیده گرفته و هر روز بر آن دامن می زنند .

حمیدرضا رنجبر بافقی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۳۴
برچسب ها:
دیدگاه ها
محمد رضا فتاحی قلعه ای این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 12 بهمن 1393 - 9:33 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

مهندس جان سلام: جنابعالی که رشته ات در مورد صنایع ومعادن می باشد و همیشه از نظرات کارشناسی شما استفاده کردیم. لطفاً بیشتر در این زمینه فعال باشید.

ساسان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 12 بهمن 1393 - 5:42 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ممنون
بسیار دقیق نوشته شده است

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 12 بهمن 1393 - 7:05 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اول کس هایی که لبیک میگویند مسولین خود شهرمون و بعد مقامات بالاتر استان!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

جواد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 12 بهمن 1393 - 9:40 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

مهندس جون بافق دوتا مجوز گندله دارد یکی 5 میلیون تن سه چاهون که متعلق به شرکت سنگ اهن مرکزی است ویکی هم آقای ابویی مجوز گرفته البته 1/7 میلون تنی به اسم فولاد بافق البته چون قرار است خوراک فولاد محسن و فولاد سامان مهریز را تامین کنه دخیل میخواهد مجوز ان را 5 میلیون تنی کنه وبعد هم یواشکی به مهریز ببرند….

mohsen این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 12 بهمن 1393 - 9:59 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
دوستان عزیز گول این حرفای کانون بازنشستگان فولاد( متعلق به ذوب آهن اصفهان) رو نخورید بافق بزرگترین تولید کننده سنگ آهن دانه بندی کشور طی ۴۰ سال گذشته بوده حرف دوستان درست سنگ آهن قیمتش 1/3 شده آیا قیمت تیرآهن یا میلگردهم 1/3 شده! فکر کردیت بدبختی ما از کجاست! متاسفانه بعلت سود سرسام آور این صنعت مافیای بزرگی در این صنعت به وجودآمده اند حقوق کارگران سنگ آهن هیچه در درآمد آنها. خوراک ارزان با کیفیت از بافق میبرن بعداین مافیا باسیاست اسرائیلی جوابش ومیدن اونا نمی خواهند بافق در صنعت فولاد باشه. اونا حتی نمی خواهند از خاکی که از شهرمان داره استخراج میشه به خودمون بدن . ولی دیگه کور خوندن مسئولینمان به قضایا پشته پرده پی بردند با اتحاد مردم تمامی حق و حقوق شهرمان را پس
می گیریم.

جالب این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 13 بهمن 1393 - 6:24 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

مهندس جان خیلی عالی بود. شما و دیگر فارع التحصیلان دانشگاههای معتبر بیشتر از این باید فعال باشید و افشاگری کنید.
موفق باشید

محمدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 13 بهمن 1393 - 9:21 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

زنده بادفولادبافق

علیرضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 14 بهمن 1393 - 7:27 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بحث افشا گری نیست
روح حق خواهی باید در ما زنده شود

مجتبی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 15 بهمن 1393 - 9:47 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای مهندس بنده به عنوان 1 بافقی از شما تشکر می کنم که وقت می گذارید و برای شهر خود فکر کرده و قلم فرسایی می کنید امیدوارم و دعا می کنم مسئولین ما نیز تکانی به خود بدهند. حق گرفتنی است.

MehD این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 17 بهمن 1393 - 10:20 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام آقای مهندس،
با تمام وجود به وجود افراد فرهیخته ای چون شما در شهرمان افتخار می کنم، امیدوارم راهتان پر رهرو باشد و روزی بافق آباد شود.
متشکرم.

بس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 20 بهمن 1393 - 8:12 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

قاطی پاطی شدمهندس.. گندله ی سه چاهون نبوده و گندله ابویی بوده است. در ضمن، نماینده ما یک فرد …. است که در جهت منافع باند و دسته ی خود و مهریزی ها در حال دادزدن است. به حرفهای او گوش نکن

You cannot copy content of this page