(غریب بودن ریگهای صادق آباد)

دسته: محیط زیست، منابع طبیعی، گردشگری , مقالات
۳ دیدگاه
سه‌شنبه - 14 بهمن 1393

u062Fu0627u0634

چند شب پیش به اتفاق خانواده ازکافی شاپ هتل نیکان بیرون می آمدم اتوبوس حامل توریستهای خارجی و داخلی جلوی هتل نیکان توقف نمود و جمع کثیری از جهانگردانی که جهت تفریح شهر بافق و ریگهای صادق آباد را برای گشت وگذار انتخاب نموده بودند پیاده شدند.

بادونفراز آنان درباره سفرشان به بافق سئوال نمودم ، اولی خانمی بود که از انگلستان آمده بود مادر ایرانی و پدر روس.گفت با اینکه به اکثر کشورهای اروپایی سفر نموده ولی خاطره خوش ریگهای صادق آباد هرگز ازیادش نخواهد رفت وبرایش تازگی و مفرح بوده .ازمهمانپذیری و مهربانی مردم بافق و صنایع دستی زیبایش گفت اززیبایی ورزش باستانی ومیدان خان گفت وچه باحرارت و پراحساس سخن میگفت .همراهیانش نیز تصدیق نمودند بافق از نظر جذب توریست در بهترین موقعیت مکانی می باشد.

درمهرماه نیزشهرستان بافق میزبان برگزاری همایش بزرگ کشوری کویر نوردی جوانان داوطلب هلال احمر بود .بیش از800نفردر دو گروه خواهران وبرادران دراین همایش شرکت داشتند اکثرشرکت کنندگان ریگهای صادق آباد را بهترین مکان تفریحی بخاطر وجود تل ماسه های خدادادی عنوان نمودند و بارضایت کامل شهربافق رابه مقصد محل سکونت خود ترک نمودند.

واما منظور اصلی: ما که چنین اماکن توریستی و منحصر بفردی داریم چرا آنطور که بایسته و شایسته است نتوانسته ایم از این پتانسیل بی پایان استفاده نماییم؟؟.حتی یک جاده درست و حسابی نداریم.تابلو های راه نما درطول مسیر وجود ندارد.مکان اتراق جهانگردان برای رصد ستارگان وماندن در بیابان درنظر گرفته نشده.نور و روشنایی چه در مسیر و چه در کمپ به اندازه کافی نیست.جایی برای نشتن و خستگی از تن بدر کردن نیست. صندلی برای استراحت کهنسالان درنظر گرفته نشده.

دوستان و عزیزان دلسوز فرصت سوزی در چنین مواردی به نفع مردم و آینده شهر نیست

توریست و جهانگردی که با شوق و اشتیاق شهرخود را به شوق دیدن اماکن دیدنی و تفریحی شهربافق ترک مینماید نباید از کمبودهای پیش پا افتاده دلسرد شود.

مصاحبه شوندگان بزرگترین نقطه ضعف درمسیر ریگهای صادق آباد را نداشتن جاده مناسب و تابلوهای راهنما درطول مسیر وابتدایی بودن امکانات رفاهی در کمپ  برشمردند.

میتوان باکمی انصاف جور دیگری به این قضیه نگاه کرد مادرمقابل آیندگان خود مسئولیم همانطور کهطبیعت با سخاوت زیبایی هایش رابرای ما به ارث گذاشته است ما نیز باید با حفظ آن برای آیندگان نگهدارینمایم.

گرچه دراین مدت تلاشهایی ازسوی مسئولین برای اسکان این جهانگردان صورت گرفته ودست اندرکاران این منتطقه تفریحی کوشش خودرا درجهت شناساندن آن به جهانگردان انجام داده اند اما نیاز به همت مسئولین و سرمایه گذارن هست تارونقی به این ریگ های خفته بر دامان طبیعت بدهند.

 

باتشکر ماشاالله شمس الدینی

 

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸۹
برچسب ها:
دیدگاه ها
حاچی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 16 بهمن 1393 - 9:31 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

باز دلها خون شود

ایلیا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 16 بهمن 1393 - 3:30 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

مـا اجــنـبــی ز قــاعــده کـار عــالـمـیـم بـیهـوده گـرد کـوچـه و بـازار عـالـمـیم
دیوانه طـینتـیم زر و سـنگ ما یکـیسـت اینـیم اگـر عـزیـز و گـر خـوار عـالـمـیم
بــا مـرکـز و مـحــیـط نـداریـم هـیـچ کــار هست اینقدر که در خم پرگار عالمیم
ما مردمان خانه بـدوشیم و خوش نشین نی زان گـروه خـانه نـگـهدار عـالـمـیم
حـک کردنی چـو نقطه سـهویم بـر ورق ما خـال عیب صفحـه رخـسـار عالمیم
بـا سـینـه بـرهـنـه بـه شـیران نـهـیم رو انصـاف نیسـت ورنه جـگـردار عـالمیم
وحشی رسوم راحت و آزار با هم است زین عـادت بـد اسـت کـه آزار عـالمیم

niloo این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 18 بهمن 1393 - 12:22 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

این مکان به دلیل بکر بودنش ناب است و مورد توجه توریستها.
موافقم که باید جایی برای رصد داشته باشد. اما تو را به خدا جاده و برق و … را به بیابان نبرید. اگر شما نور را به بیابان ببرید، چگونه ستاره ببینیم؟.
توجه داشته باشید که گروه خاصی از توریست ها (طبیعت گرد) به اینجا می آیند نه هیلتون نوردها! شما اگر بهترین هتل و امکانات را هم به این ریگها بیاورید، هیچگاه برای گروه دوم جذاب نیست که به کویر سفر کنند. آنها در هتل پرستاره شان استراحت می کنند و از بوتیکهای برند خرید می کنند و …
ببینید کویر مصر که یک زمانی بسیار مورد توجه بود، حتی انتن دهی موبایل نداشت و این هیچ توریست مشتاقی را از رفتن باز نمی داشت.
ما دوستداران طبیعت عاجزانه خواهش می کنیم این ریگها را مدرن نکنید و بگذارید همینطور دست نخورده و جذاب بماند. فقط لطفی که شما می کنید، معرفی آن و جذب گردشگر است

You cannot copy content of this page