چند لحظه با کارگردان بافقی مستند از لاک جیغ تا خدا

دسته: فرهنگی، هنری، مذهبی
یک دیدگاه
چهارشنبه - 29 بهمن 1393

از لاک جیغ تا خدا مستندی پرهیجان و پرطرفدار که به بیان سرگذشت زن هایی می پردازد که حجاب را پس از طی کردن دوره ی بد حجابی برگزیده اند. کارگردان این مستند جوانی ازبافق است که با تلاش و همت خود توانسته این مستند را رهبری کند. خبرنگار بافق پویا به سراغ وی رفت و سوالاتی را در زمینه فعالیتها و زندگی وی از او داشت.

لطفا خودتان را معرفی کنید؟؟

هاشم تفکری بافقی متولد  اسفند ماه سال ۱۳۶۷ هستم .پدرم  حاج رضا تفکری یکی از فوتبالیست های زمان خود میباشد که اگر به او توجه بیشتری میشد به حق خود یعنی  بازی در تیم ملی میرسید.تا ۴ سالگی در بافق زندگی میکردم و بعد از آن برای زندگی به تهران رفتم. سالی سه یا چهار بار برای دیدن پدرم به بافق می آیم. بافق رادوست دارم و به آن ارادت خاصی  دارم. دوره دانشگاهی خود را در دانشگاه سوره که یک دانشگاه معروف هنری است گذراندم.

هاشم تفکری

تعریف شما از هنر به عنوان یک هنر مند چیست؟

هنرمند باید یک شاخک تیزی داشته باشد تا بتواند همیشه جلوتر از جامعه خود حرکت کند. در دوران دانشجویی همیشه بحث این بود که هنرمند یعنی چه و هنرمند کیست؟ به نظر من هنرمند باید هنرش را در رسیدن به کمال خود و جامعه استفاده کند. کمال من نسبت به جامعه عدالت است .بحث مسائل دینی است نه مثل آدمها ی متحجر به آن نگاه کنم و ارزش زده باشم من به دنبال فضای مثبت اجتماعی برای جامعه ی خود هستم واین مهم را میتوان در تمام آثار هنری من دید. هنر در واقع برای من مثل یک تریبون است که از آن برای رسیدن به اهداف خودم از آن  استفاده میکنم.

لطفا در مورد کارهای هنری خود توضیح دهید؟

در زمینه های موسیقی، کلیپ، ترانه سرایی، تئاتر فعالیت داشتم. از ۱۸ سالگی ترانه سرایی میکردم و تاکنون بیش از ۱۵۰۰ اثر هنری  را در کارنامه خود دارم.  همه ی کارهای من مثل فرزندان من هستند که هر کدام شیرینی خود را دارد.بابت کارهای رسانهای پول دریافت کردم اما بابت موسیقی همیشه هزینه پرداخته ام. بعد از خواندن اولین کارم به من از طرف یکی از گروه ها پیشنهاد کاری شد که میتوانست منفعت مادی زیادی را بایم به دنبال داشته باشد اما من نمیتوانم آدم کسی باشم. دلم میخواهد موسیقی را پابرهنه بخوانم ولی با عشق همراه باشد.

نگاه شما به هنرمندانی مثل خودتان  چیست؟

 نگاه خاصی ندارم همه ی ما هنرمندان مثل دیوونه های هستیم که از هنر آویزان شدیم

هدف شما از ساختن مستند از لاک جیغ تا خدا چه چیز بوده است؟

 این قضیه به دوران دانشجویی من برمیگردم. دوره ای مسئولیت بسیج دانشگاه بر عهده ی من بود . بسیج دانشگاه را با تحول بزرگی روبرو کردم و عضویت بسیج را برای همه ی دانشجوها باز گذاشتم. بیش دویست عضو فعال از انواع تیپ ها ووارد بسیج شدند. به مرور زمان نه با حرفهای من با فعالیبت های خودشان تحولی  در  برخی از آنها رخ میداد که بری من جالب بود. همیشه به این موضوع فکر میکردم تا یک روز مستندی با موضوع تحول بسازم . وقتی پیشنهاد ساخت مستند شد از این فرصت استفاده کردم و برای رسیدن به یکی از آرزوی خود از آن استفاد کردم.

چقدر زمان برای ساخت این مجموعه وقت برد؟

ساخت این پروژه با توجه به پیش زمینه ای ذهنی ۴ ساله ای که  داشتم  صورت گرفت.کار ساختاری این مجموعه زمانزیتادی نمیبرد اما پیدا کردن سوژه هایی که از همه لحاظ عالی باشند ، موافقت آنها برای جلو دوربین رفتن و همکاری خانواده ها زمان زیادی را میبرد.

سوژه های برنامه خود را چطور انتخاب میکردید؟

افراد را با فراخوانی که در سایت ها داشتیم جذب کردیم ،پس از گزینش هایی که داشتیم در مرحله موافقت خانواده واقعا سختی زیادی کشیدیم .بارها پیش می آمد که با تمام تجهیزات فیلم برداری به صحنه میرفتیم اما در لحظه آخر با مخالفت خانواده روبرو می شدیم.

ساده انتخاب کردن فضای برنامه دلیل خاصی داشت؟

بله با ساده بودن فضا مخاطب بهتر و با رضایت خاطر بیشتری جذب برنامه میشود و متوجه میشود این برنامه واقعیت دارد.. سعی کردم از پرداختن به حاشیه ها دوری کنم تا اصل و هدف ماجرا در این برنامه گم نشود.

آیا شما حاضر هستید در یک مراسم در بافق برنامه اجرا کنید؟ و یا به جوانان بافقی علاقه مند کمک کنید؟

وی در پاسخ به این سوال با قاطعیت گفت:بله ، من هم بافقی هستم و به بافق علاقه دارم. اگر مسئولین مربوطه از من بخواهند حتما این کار را انجام خواهم داد. و هر کاری که در توانم باشد را انجام خواهم داد. ما در عرصه ی هنر افرادتوانمندی همچون میرزمانی بافقی راداریم که در زمان انقلاب  شعر ها و آهنک هایی را سروده اند ولی هیچگونه تقدیر و تشکری از آنها نمیشود.

مصاحبه:محبوبه رنجبر


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۴۷
برچسب ها:
دیدگاه ها
صادق این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 29 بهمن 1393 - 9:58 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

هاشم جان سلام. افتخار بافقید و از اینکه خود ر ا بافقی می نامید جای شکر و تشکر دارد. آرزوی سلامتی و بهروزی شما را دارم. یا علی

You cannot copy content of this page