مباحث آموزشی گاز 1(دودکش)

دسته: عمومی , مقالات
۳ دیدگاه
دوشنبه - 18 اسفند 1393

aks

 

حال که بعد از سالها شهرستان بافق از نعمت گاز طبیعی برخوردار گردیده است بر خود لازم دیدم هر چند گاهی مطالبی جهت ایمنی و بهره برداری مناسب همشهریان از این نعمت خدادادی را  بیان کنم. یکی از حساسترین و مهمترین نکات اجرایی لوله کشی گاز ساختمان بحث دودکش می باشد که در این مقوله به نکاتی در باب دودکش پرداخته شده است. بسیاری از مطالب بیان شده مطابق با مبحث 17 مقررات ملی ساختمان می باشد که باید و نباید های را برای مصرف بهینه گاز تدوین نموده است.

 

دودکش

 

وسايل گازسوز نيز همانند ساير وسايل مشابه جهت روشن شدن و سوختن مناسب نياز به هوا دارند و تنها راه ارتباطي آنها با فضاي خارج از ساختمان از طريق دودكش مي باشد . گاز گرفتگي از جمله حوادثي است كه معمولا در اثرفقدان دودكش مناسب براي وسايل گازسوز به خصوص بخاري و آبگرمكن و عدم تهويه كافي درفضاي اتاق روي ميدهد  سوختن ناقص گاز و تجمع گازهاي مسموم كننده و يا حتي كمبود اكسيژن سبب مسموميت افرادي كه درچنين فضايي تنفس مي كنند شده و ممكن است به مرگ آنها منتهي شود. پس لازم است همشهریان محترم از نکات زیر مطلع باشند.

 

-1 دودکش ها باید در داخل (بدنه) دیوارها اجرا گردند.( توضیح اینکه : مناسبترین دیوارها دیوارهاي داخلی می باشند)  اجراي دودکش به صورت نمایان به خصوص در بیرون ساختمان ها غیر استاندارد بوده و می باید عایق شود. ضمناً اجراي دودکش در داخل دیوار حمامها به دلیل احتمال نشت دودکش به طور کلی ممنوع می باشد.

 

2-در صورت عدم اطلاع از نوع و ظرفیت مصرف کننده گازي بهتر است توجه شود که مناسبترین قطر براي دودکش

شومینه ها و پکیج ها حداقل 15 سانتی متر و بخاریها 10 سانتی متر (قطر داخلی)  می باشد . هر سه مورد اشاره شده مربوط به مصرف کننده هاي گازي در سایز هاي استاندارد خانگی می باشد.

 

3- انتهاي لوله خروجی کلیه دودکش ها در پشت بام باید 100 سانتی متر از ارتفاع جانپناه یا هر مانع دیگري در مجاورت آنها 100 سانتیمتر بالاتر بوده و از دیوارهاي جانبی نیز شعاع حداقل 3متر فاصله داشته باشد و حتماً میباید

مجهز به کلاهک ضد باد (H)  باشند.

چنانچه فاصله کمتر از 3 متر باشد. طبق قوانین موجود مبحث 17 مقررات ملی ساختمان باید از آن مانع به ارتفاع 60 سانت بالاتر رود و اطراف دودکشها در پشت بام نیز دیوار چینی شود یا با توري مرغی یا رابیتس پوشیده و سپس سیمان شود

تبصره :اگر ساختمانی از ساختمانهاي اطراف پایین تر باشد باید دودکشهاي ساختمان کوتاه تر تا 60 از بالاترین ارتفاع ساختمان مجاور بالاتر باشد.

5- قطر داخلی تمامی دودکش باید در طول آنها یکنواخت و سطح داخلی آنها نیز صاف باشد.

-6 دودکش ها باید حتی المقدور بصورت کاملاً مستقیم و یکسره اجرا گردند و در طول مسیر نیز باید حتماً هوابند  (دودبند)  باشند و در صورت اجراي دودکش ها بصورت قطعاتی حتماً باید از دودکشهاي نوع نر و ماده که باعث دودبندي محل اتصال و عدم خروج گازهاي حاصل از احتراق می شود استفاده نمود و حتی المقدور نباید قطعات دودکش ها را به صورت لب به لب اجرا کرد در آن صورت هرگز نباید اجزاي آنها را با گچ به هم متصل نمود و بهتر

است با وصاله هاي کارخانه اي و یا ملات سیمان و با استفاده از رابیتس به صورت لب به لب به هم متصل و دود بند

گردند .

7- اجراي دودکش در کنار دربها نظیر دربهاي ورودي به اتاقها ، کمدهاي داخل اتاقها در صورتیکه دربهاي روي دودکشها بازگردند ممنوع می باشد.

 

8- اجراي دودکش با فاصله افقی کمتر از 50 سانتی متر از پنجره هاي داخلی به دلیل احتمال چسبیدن پرده به دودکش و آتش گرفتن آن ممنوع می باشد .

 

9- بهتر است دودکش ها در داخل ساختمانها حداقل 30 سانتی متر از ورودي دودکش ها گودتر باشند تادر صورت سقوط احتمالی بخشی از بدنه و یا اجسام خارجی دیگر به داخل دودکش موجب مسدود شدن آنها نگردد .

 

10- براي کلیه مصرف کننده هاي گازي در کلیه طبقات یک ساختمان می باید دودکش مستقل اجرا نمود.( لازم به

توضیح است که حتی دودکشهاي مشترکی که برابر مقررات مبحث هفدهم اجرا گردند به دلیل احتمال نشت دود از دوکش به طبقات دیگر مورد تأیید نمی باشد.)

 

این مطلب ادامه دارد…

 

مجتبی دهقان زاده بافقی

دارای پرونده نظارت گاز  از سازمان نظام مهندسی

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۷۵۷
برچسب ها:
دیدگاه ها
علی رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 18 اسفند 1393 - 12:50 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سپاس از توجه و مطالب خوب شما

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 18 اسفند 1393 - 1:24 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ممنون نکات اموزنده و خوبی بود درود بر شما تشکر

عبدالرحمان تقوی نسب این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 30 آذر 1399 - 3:37 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

از رهنمودهای آموزنده وموثرتان متشکرم اجرکم عندالله

You cannot copy content of this page