جشنواره آیین ها و بازی های بومی محلی نوروز 94 در روستای قطرم بافق برگزار شد

دسته: عمومی
۱۲ دیدگاه
دوشنبه - 10 فروردین 1394

جشنواره آیین ها و بازی های بومی محلی روستا همانند سال های گذشته و با توجه به همزمانی با ایام فاطمیه و سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) با تاکید بر حفظ شعائر اسلامی و حفظ حرمت این ایام در تعطیلات نوروز 94 توسط ستاد برگزاری برنامه های نوروز به منظور پر نمودن اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان روستا و پر رنگ نمودن سنت حسنه صله رحم، شناساندن و اشاعه فرهنگ روستایی و ساده زیستی در بین مردم برگزار شد. که اهم برنامه های اجرا شده در این جشنواره به شرح ذیل می باشد:

1- طبخ آش
بنا بر یک سنت دیرین و کهن مراسم طبخ آش که هر ساله در اولین شنبه سال انجام می شد امسال نیز به همت بانیان خیر در روز شنبه 1 فروردین 94 با حضور پر شور اهالی در مصلای روستا برگزار شد و اهالی در یک فضای شاد و صمیمی دور هم جمع شده و پس از دعا برای بارش رحمت الهی سالی سرشار از رحمت و موفقیت برای تک تک اهالی از خداوند متعال مسئلت نموده و در کنار هم آش را صرف نمودند.

DSC_2160

2- مسابقه محلی دغال بازی
یکی از بازی های بومی محلی روستا دغال بازی است که طرفداران بسیاری خصوصا در بین جوانان دارد. این مسابقه مهیج و شاد در عصر روز شنبه 1 فروردین با حضور 10 تیم شش نفره برگزار شد که پس یک رقابت تنگاتنگ و نفس گیر تیم شماره 4 با اعضای: حسین دهقان، حاج محمد حکیمی، حاج علی دهقان، عباس خالقی، جلال دهقان و جعفر خالقی موفق شدند مقام اول این مسابقه را از آن خود نمایند و در پایان هدایایی به رسم یادبود تقدیم این عزیزان شد.

20150321_164244

3- مسابقه قوی ترین مردان روستا
مسابقه قوی ترین مردان روستا با حضور 10 شرکت کننده ( علی اصغر دهقان، ابراهیم محمدی، علیرضا خالقی، محمد بیکی، حسام شمس الدینی، علی خالقی، امیر حسین دهقان، مسلم دهقان، حسن دهقان و عباسعلی حاجی شمس الدینی ) روز یکشنبه 02/01/94 ساعت 9 صبح در مدرسه روستا برگزار شد و شرکت کنندگان در 6 بخش دراز و نشست، شنا سوئدی، وزنه تعادل، کنده کشی، حمل گونی شن، کشیدن خودرو به رقابت پرداختند که در پایان مسابقه و طی مراحل مهیج و نفس گیر آقایان ابراهیم محمدی، علیرضا خالقی و محمد بیکی موفق شدند به ترتیب مقام اول تا سوم را از آن خود نمایند و هدایایی به رسم یادبود تقدیم تمامی شرکت گنندگان در این مسابقه گردید.

IMG_7564

IMG_8102

4- مسابقه فوتبال
مسابقه فوتبال گل کوچک ویژه جوانان عصر روز یکشنبه آغاز و شرکت کنندگان در قالب 8 تیم شش نفره طی دو روز به رقابت پرداختند که در پایان مسابقات تیم شماره 4 با اعضای ( محمد بیکی، مهدی ایزدیان، حسن دهقان، علی خالقی، علیرضا ایزدیان، حمید بیکی) موفق شد مقام اول را به دست آورد و هدیه ای به رسم یادبود تقدیم این عزیزان شد.

DSC_2319

5- مسابقه دومینو
دومین دوره مسابقات دومینو ویژه خواهران با حضور 6 تیم روز یکشنبه 2 فروردین ساعت 3 عصر در محل حسینیه روستا آغاز شد و شرکت کنندگان در یک فضای صمیمی و با شعار های مختلف که همه رنگ و بوی بهار فاطمی داشت به رقابت پرداختند این مسابقه ساعت 7 عصر به پایان رسید و پس از برگزاری نماز مغرب و عشاء با حضور اهالی روستا در محل برگزاری مسابقه شرکت کنندگان به اجرای طرح های خود پرداختند.
داوری این مسابقه به عهده آقای محمد ابوالحکیمی بود که در پایان مسابقه و پس جمع بندی امتیازات تیم شماره 2 با اعضای ( فاطمه دهقان، زهرا خالقی و فاطمه خالقی) موفق شدند بیشترین امتیاز را از آن خود نموده و برنده این دوره از مسابقات شوند.

DSC_2381

6- مسابقه آشپزی
اولین دوره از مسابقات آشپزی با حضور 28 نفر از خواهران در سه بخش شیرینی و کیک، دسر و غذا روز یکشنبه 2 فروردین ساعت 8 شب در محل حسینیه روستا برگزار شد و غذاهای شرکت کنندگان کد گذاری و توسط داوران مسابقه از لحاظ کمیت و کیفیت مورد بررسی قرار گرفت که در پایان با جمع بندی امتیازات در بخش غذا خانم ها (طاهره خالقی، نرگس دهقان، زهرا دهقان) مقام اول تا سوم و در بخش شیرینی و کیک خانم ها ( فاطمه کوهی زاده، عصمت دهقان، طیبه دهقان) مقام اول تا سوم و در بخش دسر نیز خانم زهرا زینلی مقام اول را کسب و جوایزی به رسم یادبود به این شرکت کنندگان اهداء شد.

DSC_2418

7- مسابقه طناب کشی
مسابقه طناب کشی روز دوشنبه 3 فروردین ساعت 9 صبح در دو بخش برادران و خواهران و در رده های مختلف سنی اعم از کودکان، نوجوانان و جوانان برگزار شد و پس از پایان رقابت تیم ها و جمع بندی امتیازات گروه های برتر مشخص و هدایایی به رسم یادبود تقدیم برندگان مسابقه گردید.

DSC_2517

8- مسابقه هفت سنگ
مسابقه محلی هفت سنگ روز دوشنه 3 فروردین ساعت 10 صبح در رده سنی نوجوانان و با شرکت 4 تیم برگزار شد و پس از رقابت تنگاتنگ تیم های شرکت کننده تیم شماره 3 شامل ( علی حاجی ابویی، علی اصغر دهقان، محمدسجاد دهقان، علیرضا رجب زاده، محمد حکیم زاده و علیرضا دهقان) موفق شد مقام اول را کسب نماید و در پایان هدیه ای تقدیم این عزیزان شد.

DSC_2478

9- مسابقه طناب زنی
مسابقه طناب زنی ویژه نوجوانان دختر برگزار شد و در پایان مسابقه و جمع بندی امتیازات جوایزی به نفرات اول تا چهارم ( زهرا خالقی، فرزانه خالقی، فاطمه ریحانی فرد و فاطمه رجب زاده) اهدا شد.

10- مسابقه تیر اندازی با تفنگ بادی
مسابقه تیر اندازی با تفنگ بادی نیز ویژه خواهران برگزار شد که پس از پایان رقابت و جمع بندی امتیازات نفرات اول تا سوم این مسابقه مشخص شدند اسامی برندگان به شرح ( زکیه اسلامی، فاطمه دهقان، فاطمه دهقان) می باشند.

11- مسابقه نقاشی با موضوع بچه های فاطمی
به مناسیت سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) مسابقه نقاشی با موضوع بچه های فاطمی روز سه شنبه 4 فروردین ساعت 10 صبح و با حضور حدود 50 نفر از کودکان و نوجونان در محل حسینیه روستا برگزار شد. در این مسابقه شرکت کنندگان در دو بخش انفرادی و گروهی با موضوع بهار و فاطمیه به هنرنمایی پرداختند و در پایان قرار شد نقاشی های این عزیزان در سایت روستا انتشار و همچنین آثار آنان روز چهارشنبه 12 فروردین در قالب نمایشگاهی به نمایش عمومی گذاشته شود.

DSC_2646

12- مراسم اهدای جوایز برندگان مسابقات

DSC_2583

13- همکاری با دهیاری و شورای اسلامی جهت انجام کارهای عمرانی روستا

DSC_2116

ستاد برگزاری جشنواره نوروز 94


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۸۷
برچسب ها:
دیدگاه ها
پارسا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 10 فروردین 1394 - 10:43 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آفرین ومرحبا به این روستاییان ودهیار وجوانان وبچه ها وخانمهای هنرمند

زکی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 10 فروردین 1394 - 10:51 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام.احسنت به این همه تلاش وهمکاری …..

هموطن این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 10 فروردین 1394 - 11:18 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام وعرض تبریک بمناسبت فرارسیدن عید نوروز باستانی خدمت تک تک ایرانیان
از ایجا میخواستم از برگزار کنندگان این مراسم تقدیر و تشکر کنم و دست مریضاد به همه ی این عزیزان میگویم ، نقطه ضعف هایی هم در اجرای مراسم هست که ان شاءالله سال به سال این ضعف ها کاسته شود

با سپاس فراوان

مجتبی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 10 فروردین 1394 - 2:12 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام و خسته نباشید به اعضا محترم شورا ،دهیاری و مردم فرهیخته قطرم این برنامه ریزی نشانه همدلی و صمیمیت بین اعضا این خانواده(مردم قطرم) می باشد.من که از دیدین این صفحه لذت بردم و برای مردم این روستا آرزومند سالی شاد و با نشاط همانند درختان سرسبز روستاهستم.

با احترام فراوان
همسایه

کامبیز این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 10 فروردین 1394 - 2:34 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بسیار عالی بود.
من برنامه هاشونو دیدم و خیلی خوشم اومد و هر سال به اونجا میرم

امــــــــــــــــــــیرعــــــــــــــــــــلی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 10 فروردین 1394 - 2:48 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باســــــــــلام واقعا باید گفت احسنت به این همه پشتکار که آئین چندین وچند ساله را زنده نگه داشتن.باعث افتخاره کاشکی منم اهل این روستا بودم کاشکی امیر علی از تهران…..

جمعی از اهالی روستا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 10 فروردین 1394 - 4:53 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد
و تشکر از ستاد برگزاری جشنواره نوروز 94 که در برگزاری هر چه باشکوه تر این مراسم تلاش و کوشش وافر نمودند ،مراسم امسال خیلی خوب و منظم برگزار شد و سال به سال استقبال مردم بیشتر و بیشتر می شودامیدوارم هر سال نسبت به سال قبل بهتر و بهتر برگزار شود.یک خواهش هم از مسئولین بلند پایه استان و شهرستان داشتم که با وجود مشاهده زیستگاه یوز و پلنگ ایرانی و خسارتهایی که هر ساله بر مردم این منطقه میزند چرا جشنواره یوز ایرانی را در روستای قطرم برگزار نمی کنند این روستا از لحاظ محیطی ،دارای شرایط خوب و بکری است لذا خواهشمندیم در انتخاب محل برگزاری جشنواره یوز ایرانی این روستا را لحاظ فرمایید . با سپاس از لطف سروران ارجمند

جواد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 10 فروردین 1394 - 6:04 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

خیلی عالی بود افرین و مرحبا به همه روستائیان که همبستگی و حمایت میکنند و بازوی خوبی برای شورا و دهیار هستند و با شرکت در این مراسمات موجب دلگرمی اهالی می شوند

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 10 فروردین 1394 - 10:56 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ایول به بچه های قطرم احسنت……

مهدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 11 فروردین 1394 - 3:15 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام و احترام قابل توجه مسئولین شهرستان و استان: روستای قطرم (ماسوله کویر) با دارا بودن بافت قدیمی و سنتی و جاذبه های گردشگری که دارد توانایی تبدیل شدن به قطب گردشگری شهرستان و حتی استان را دارا می باشد و این مهم مستلزم توجه ویژه مسئولین به این روستا است.ضمنا پیشنهاد می گردد همایش یوزپلنگ آسیایی که قرار است در شهریور ماه امسال برگزار گردد در این روستا برگزار شود تا سرآغازی برای پیشرفت و تبدیل شدن این روستا به قطب گردشگری باشد.

رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 12 فروردین 1394 - 7:06 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

قطرم یکی از قطبهای گردشگری است قطب های زیادی در شهرستان بافق وجود دارد باید به همه قطب ها توجه ویژه شود با توجه به بودجه ای که امسال دولت برای بحث گردشگری گذاشته کارهای زیاد و خوبی می توان در بافق انجام داد ما می توانیم باید یک یا علی بگیم و از مسئولین بخواهیم در این زمینه پیگیری های لازم را انجام دهند .

حسینSh این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 15 فروردین 1394 - 6:41 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام.باریک الله به این هموطنان دوست داشتنی.خداقوت.انشاالله سال های سال به توفیق خداهمینطورپیش برید.عالی بود

You cannot copy content of this page