علی‌اکبر تشکری سلسله خوانین بافقی را به روایت می‌کشد

دسته: عمومی
یک دیدگاه
پنج‌شنبه - 20 فروردین 1394

دکتر علی‌اکبر تشکری، استادیار گروه تاریخ دانشگاه یزد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره کتاب در دست تالیفش که به احتمال زیاد عنوان آن «یزد در حکومت خوانین بافق» نامگذاری خواهد شد گفت: این کتاب روایتی است از سلسله خوانین بافق که بخشی از تاریخ یزد را تشکیل‌ می‌دهد.

تشکری درباره این کتاب گفت: در آستانه سقوط سلسله صفویه، یزد یکی از مراکزی بود که بیشترین مقاومت را در مقابل افغان‌ها داشت. به طوری‌که در اسناد و مدارک موجود در یکی از تهاجمات محمود افغان، دو هزار نفر از سربازان افغانی، به دست یزدی‌ها کشته شدند.

n00214821-b

وی ادامه داد: در این زمان بود که «میرزا عنایت سلطان بافقی»، فرزند فخر‌الدین احمد بافقی که منصب مین‌باشی‌گری را در دربار شاه سلطان حسین داشت به یزد آمد و به دلیل استقبال زیاد و در خواست مردم یزد از وی، فرماندهی یزد را در این زمان بر عهده گرفت.

این استادیار تاریخ دانشگاه یزد در ادامه توضیحات خود از محتوای کتاب بیان کرد: نهایتا میرزا عنایت سلطان با وجود مقاومت‌های زیاد در مقابل افاغنه تسلیم شد و افغان‌ها وی و تمام اعضای خانواده‌اش، به جز خواهر زاده‌هایش (محمد مومن و محمد تقی) را کشتند.

نویسنده کتاب «یزد عصر صفوی» افزود: در دوره افشاریه (عادل‌شاه افشار) یکی از خواهرزاده‌های میرزا عنایت سلطان به نام «محمد تقی‌خان» در سال ۱۱۶۱ هجری قمری سلسله‌ای را به نام «خوانین بافقی» تشکیل داد که این سلسله باعث ‌ثبات سیاسی یزد شد.

وی با بیان این‌که محمدتقی‌خان در این دوران اقدامات متعددی در یزد انجام داد گفت: نقش‌آفرینی در فتح کرمان، همراهی با آقامحمد و سقوط سلسله زندیه از جمله اقدامات وی هستند که در این کتاب به تفصیل به آنها اشاره شده است.

تشکری عنوان کرد: این سلسه تا سال ۱۲۱۳ هجری قمری حیات داشت. تا این‌که در زمان یکی از فرزندان وی به نام «عبدالرضاخان» در سال ۱۲۴۵ هجری قمری (بعد از قرارداد ترکمنچای) شورشی در یزد از سوی عباس‌میرزای ولیعهد به وجود آمد و یزد به تصرف درآمد.

نویسنده کتاب «م‍ش‍روطی‍ت‌ در ی‍زد» با اشاره به این‌که بسیاری از بناهای کنونی یزد یادگار عصر خوانین بافقی است، ادامه داد: اقدامات فرهنگی، موقوفات متعدد، ثبات، امنیت سیاسی و آرامش نسبی در یزد و مبدل‌شدن ‌یزد به یکی از قطب‌های محوری در جنوب از جمله اقدامات بسیار متعددی این سلسله است که مشخصا در این کتاب به آنها پرداخته می‌شود و در اختیار تاریخ‌پژوهان یزد قرار می‌گیرد.

دکتر علی‌اکبر تشکری، استادیار گروه تاریخ دانشگاه یزد است. وی تحصیلات خود را در رشته تاریخ در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه شهید بهشتی تهران و دکترای خود را در همین رشته در دانشگاه اصفهان گذرانده و در حال حاضر علاوه بر تدریس تاریخ در دانشگاه یزد ، مدیرگروه تاریخ این دانشگاه را نیز بر عهده دارد.

«مشروطیت در یزد» و «خاطرات وکیل التولیه» در دو مجلد با مقدمه استاد ایرج افشار و «یزد عصر صفوی ( از تاسیس سلسله تا پایان حکومت شاه عباس اول)» برخی از کتاب‌های وی هستند که تاکنون به چاپ رسیده‌اند.

همچنین وی در کتاب «دانشنامه مشاهیر یزد» به عنوان مدیر بخش تاریخ آن، فعالیت داشته و مقالات مربوط به شخصیت های تاریخی استان را نگارش کرده است.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۶
برچسب ها:
دیدگاه ها
محمد رضا برزگری بافق این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 22 فروردین 1394 - 9:31 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

دکتر جان بنده به خاطر اطلاعات مفید تایخی شهرستان بافق از شما کمال تشکر را دارم انشاالله در پناه ایزد منان موفق باشید.

You cannot copy content of this page