سلامتی نسل آینده جامعه در گرو داشتن محیط زیستی سالم و عاری از آلودگی است

دسته: عمومی
۳ دیدگاه
شنبه - 2 خرداد 1394

باز عیدهای بزرگ شعبان از راه رسید و موجی از شادی و شکوه ایران اسلامی را فراگرفت. اینجانب نیز به سهم خودم فرارسیدن این اعیاد را به یکایک همشهریان عزیز تبریک میگویم. در این ایام خجسته ما مردم بافق نیز از قافله عقب نمانده و به برگزاری جشن و شادمانی پرداختهایم. یکی از مراسمی که ظاهراً تبدیل به یک رسم دیرینه شده است پخش شربت و شیرینی در جای جای خیابانهای شهر است. از جنبههای مثبت آن که بگذریم، یکی از پیامدهای مربوطه، زباله های ناشی از آن است. هر چند عزیزانمان در شهرداری حجم زیاد زبالههایی که بخش مهم آن ظروف یکبار مصرف است، را از سطح خیابانها و معابر جمع آوری مینمایند، اما پخش زبالهها و بر هم خوردن چهره شهر از یک سو و عدم تجزیه ظروف یکبار مصرف از سوی دیگر محیط زیست ما را تهدید مینماید.
زماني كه براي اولين بار ظروف يكبار مصرف وارد بازارها شدند، همه نفس راحتي كشيدند و به خود وعده زندگي سالم‌تر و البته راحت‌تري دادند. در حال حاضر سا‌ل‌هاست كه اين ظروف حتي در نذري‌ها و سفره‌هاي ما جاي خود را باز كرده‌اند و از زماني كه نذري در سيني‌ها و ظروف فلزي در بين مردم پخش مي‌شد زمان زيادي گذشته ‌است. پخش شیرینی و شربت به مناسبت این اعیاد اقدام خداپسندانه و خوبی است اما در کنار آن باید برای جلوگیری از حجم وسیع زبالههای باقیمانده نیز فکری بکنیم.
بنا به فرمایشات رهبر معظم انقلاب مسأله محیط زیست، مسأله این دولت یا آن دولت، مسألهٔ این شخص یا آن شخص و مسأله این جریان و یا آن جریان نیست، بلکه موضوعی کشوری و ملی است که باید برای حل مشکلات مرتبط با آن، همه دست به دست یکدیگر دهند.
استفاده از ظروف سازگار به طبیعت میتواند کمک شایانی به بازیافت ظروف یکبار مصرف بکند. در حال حاضر بسياري از کشورها به ويژه کشورهاي اروپايي با به کار بستن روشهاي جانشين سعي کردهاند استفاده از آن را به حداقل برسانند. کاربرد پليمرهاي گياهي جهت توليد ظروف يکبار مصرف نمونهاي از اين روشها است.
اما بهترين راه حل براي کاهش آلودگيهاي ناشي از ظروف يکبار مصرف، فرهنگ سازي براي استفاده نکردن از آنهاست که پيشگيري يا کاهش مصرف را در پي خواهد داشت. البته یادمان باشد حداقل کاری که ما میتوانیم بکینم این است که لیوان یا ظرف یکبار مصرف خود را بعد از خوردن نوشیدنی و خوراکی از شیشه ماشین به بیرون پرتاب نکنیم و با مشاهده اولین سطل زباله، آن را درون سطل بیندازیم. با جمع آوری و پخش نکردن زبالهها در این ایام به فرزندانمان بیاموزیم که حفظ محیط زیست، موجب حفظ زندگی میشود.

عبدالحسین رضائی پور
دانشجوی دکتری تخصصی منابع طبیعی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
ماشاالله شمس الدینی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 2 خرداد 1394 - 11:54 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام آقای رضایی پور
ممنون بابت مقاله زیبایتان. با دقت در جمع آوری زباله های بجامانده از جشن شیرینی پس از جشن را باکام دوستداران محیط زیست و کارگران زحمتکش شهرداری تلخ ننماییم.
شهرما خانه ما
عمل به دستورات اسلام نشان دهنده ایمان واقعی میباشد.

کمساری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 3 خرداد 1394 - 9:13 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب آقای دکتر رضایی پور
از بذل توجه و دلسوزی جنابعالی تشکر می نماییم

عسکری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 3 خرداد 1394 - 9:23 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با آرزوی قبولی اعمال؛
متاسفانه بخش بزرگی از جشن های ما مانند عزاداری های ما ریشه در خودنمایی و تبلیغ مغازه و امثال آن دارد و نشانی از تبلیغ دین و پیروی بزرگان دین در آن نیست. کسی که نیت خیر واقعی دارد، می تواند بی هیاهو و در خفا، کمکی به مستحقی بکند و نه شهر را آلوده کند، نه راه بندان ایجاد کند و نه مزاحمتی برای کسی ایجاد کند؛

You cannot copy content of this page