منطقه بافق و نواحی مجاور آن سرشار از منابع معدنی است

دسته: مقالات
۴ دیدگاه
سه‌شنبه - 26 خرداد 1394

دکتر “عزت اسلامي زاده”، عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد بافق در گفتگويي ويژه با هفته نامه افق کوير، پيرامون ” ژئوتوريسم” بافق و استان يزد گفت در جهان امروز از “توريسم” يا ” گردشگري” به عنوان يک صنعت ياد مي شود و توجه به صنعت توريسم رويکردي کاملاً تخصصي و عالمانه پيدا کرده است. ديگر صنعت توريسم به سواحل آفتابي و ماسه‎اي نرم يا مکانهاي تاريخي خلاصه نمي‎شود و مفاهيم گسترده‎‎تري را در برمي‎گيرد.

ايران از نظر جاذبه هاي طبيعي ظرفيت بالايي دارد. زمين گردشگري يا ژئوتوريسم بدون نياز به هزينه هاي گزاف اوليه مي تواند سبب افزايش درآمد ملي و اشتغالزايي شود.

براي بدست آوردن حمايتهاي سياسي و مردمي، لازم است اثرات اقتصادي مثبتي که بوسيله ژئوپارکها حاصل و سبب توسعه اقتصادي و اجتماعي منطقه مي شود بررسي شده و نتايج آن در دسترس عموم قرار گيرد. مناطق ژئوتوريستي کشور بايد شناسايي و ثبت شوند و همراه با نقشه هاي راهنما، اطلاعات موجود از طريق سايت هاي اينترنتي و نيز دفترچه هاي راهنما در اختيار متقاضيان قرار گيرد. افراد راهنماي اينگونه تورها بايد متخصص بوده و آموزش ديده باشند. برنامه‌ريزي صحيح و فرهنگ‌سازي همه‌جانبه به منظور نهادينه کردن سفرهاي جمعي با تور و بهره‌گيري از تخصص شرکت‌هاي مجري، آب آشاميدني سالم، مسائل بهداشتي و مديريت زباله ازجمله ضرورتهاي اساسي است.

جاذبه هاي ژئوتوريسم استان يزد شامل جنگل‌هاي طبيعي، گياهان دارويي، پوشش جانوري متنوع با مناطق حفاظت‌شده، کويرهاي وسيع، کوههاي مرتفع، غارهاي فراوان، دره هاي زيبا و تپه هاي ماسه اي است. در اين ميان، شهرستان بافق به دليل داشتن جاذبه هاي کوير نوردي و بازديد تپه هاي ماسه اي، به همراه ژئوتوريسم معدني داراي پتانسيل بالايي است.

وي در پاسخ به اين پرسش که گاهي به بهانه اينکه اين ريگ ها به وجود خواهند آمد؛ يعني زايش دارند، جهت برداشت و فروش آن دستوراتي صادر مي شود؛ گفت: اين ريگ ها در طول بيش از 2 ميليون سال تشکيل شده اند! چگونه در اين مدت کم دوباره ترميم مي شوند! به نظر من، هر آن کس که اين ريگ ها را برداشت کند، به ثروت ملي کشور دست درازي کرده و خيانتکار است؛ زيرا وجود اين تپه ها و ثروتي که از طريق گردشگري و بازديد آنها حاصل مي شود به مراتب بيش از سود جويي هاي فردي است.

وي ادامه داد: اين امر در مورد برخي معادن نيز صادق است به عنوان مثال چشمه هاي” تراورتن” ساز در” توران پشت” تفت مناظر بسيار زيبايي ايجاد کرده اند و معادن تراورتن اين منطقه با ويراني اين مناظر خسارت جبران ناپذيري به ثروت ملي و چشم اندازهاي طبيعي وارد مي سازند.

وي افزود: وقتي ذخيره يک معدن تمام مي شود، نبايد آن را به حال خود رها کرد؛ بلکه امروزه با تغيير کاربري اين مکانها از آنها استفاده هاي زيادي مي شود. وي تصريح کرد: در نزديکي تفت، معدن سرب و روي “دره زنجير” بيش از 40 سال فعاليت داشته، اکنون که ذخيره آن تمام شده؛ مي توان از تونلهاي اين معدن که داراي استحکام بالا و تهويه طبيعي است به منظور زمين گردشگري استفاده نمود. از معادن مي توان در زمان فعاليت و بعد از آن به عنوان جاذبه هاي گردشگري بهره برد. “پيت” زيباي معدن چغارت يکي از اين جاذبه هاست.

وي ادامه داد: منطقه معدني بافق و نواحي مجاور آن واجد منابع عظيمي است که با استفاده از روشهاي پيشرفته اکتشافي مي توان به آنها دست يافت. ذخاير معدني شناخته شده فعلي فقط بخشي از اين منابع است.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۰۹
برچسب ها:
دیدگاه ها
کمساری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 26 خرداد 1394 - 12:38 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام خدمت سرکار خانم دکتر اسلامی زاده
تجزیه و تحلیل و دید بسیار زیبای شما به همراه توان علمی بالای شما می تواند راه گشا فرا راه مسئولین محترم اجرایی شهرستان و تقویت صنعت گردشگری این شهرستان بخصوص در زمینه ژئوتوریسم شود

پدربزرگ این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 28 خرداد 1394 - 6:44 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام خانوم اسلامی زاده ببخشید اسم شما مینا هست نه عزت
اسم کامل شما مینا عزت اسلامی زاده هست چرا عزت رو همه جا میارید ولی اسم قشنگ مینا رو نمیگید ؟

فرهنگی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 30 خرداد 1394 - 3:39 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

پدربزرگ عزیززشت شماست که باتجربه پدربزرگیتون سراسم بحث کنیدشماهدف رودرنظربگیریدواینکه اگرشماوامثال شماپدربزرگهابجای این فکرهابه فکررشدوترقی شهرتون بودیدحالااین روزوحال شهرمون نبود.درثانی وقتی اسم عزت میادهمه اسمهای دیگرروبه دنبال داره .

ولگرد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 4 تیر 1394 - 2:02 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای پدر بزرگ مگر تو فضول اسم مردمی از ملا نقطه گیر هم رد کردی

You cannot copy content of this page