من تاكنون در این سالها هیچ آخوندی را ندیده‌ام كه حرف تازه‌ای بزند

دسته: اخبار ایران
بدون دیدگاه
جمعه - 20 جولای 2012

حجت‌الاسلام قرائتی گفت: احمدی‌نژاد را عدالت‌محور می‌خواندند اما اگر با حضرت علی و نهج‌البلاغه‌اش آشنا باشید او 1400 سال پیش برای شترهایش هم عدالت می‌گفته من تاكنون در این سالها هیچ آخوندی را ندیده‌ام كه حرف تازه‌ای بزند.

به گزارش فرهنگ به نقل از فارس، حجت‌الاسلام و المسلمین قرائتی در مراسم تجلیل از فعالان عرصه كتاب و كتابخوانی گفت: «من قصد دارم درباره مهمترین كتاب یعنی قرآن صحبت كنم. به جرأت می‌توانم بگویم كه كسی تاكنون قرآن را نفهمیده است به جز اهل بیت و افراد بسیار اندكی قرآن علمی‌ترین كتاب است و اگر روی هر كلمه‌اش دست بگذارید پروژه علمی است. قرآن می‌گوید من برای مردم شفا هستم و قطعا همین است.»

وی در ادامه با شمردن مثال‌هایی از قرآن گفت: «مثلا در یكی از آیات قرآن آمده است بدترین صدا، صدای خر است حالا اگر شما این را به یك نفر در كانادا یا آمریكا نشان دهید می‌گوید این بود دین شما كه می‌گوید صدای خر بدترین صدا است؟ اما همین خودش یك پروژه علمی است. شما بزرگترین دكترهای اعصاب را دعوت كنید تا بر روی تأثیر صدای همه موجودات روی اعصاب انسان آزمایش كنند و آن‌گاه نظر بدهید.»

همین جا نذر كنید یك دوره تفسیر قرآن بخوانید

قرائتی در ادامه خطاب به كتابداران حاضر در جمع گفت: «من شما را نمی‌شناسم ولی می‌دانم حقوقتان كم است دوم این‌كه آدم‌های خوبی هم هستید، سوم این‌كه گزینش هم شده‌اید، اما زیر همین سقف از شما می‌خواهم نذر كنید یك دوره كامل تفسیر قرآن را مطالعه كنید. شما به هیچ كتابی نیاز ندارید و قرآن برای شما كافی است. من 33 سال در صدا و سیما هر پنجشنبه برنامه داشتم و یك شب هم این برنامه تعطیل نشده است هیچ كتابی هم مطالعه نمی‌كنم اگر شما تفسیر قرآن را بخوانید بی‌نیاز می‌شوید، هر چه كه بخواهید در قرآن هست.»

وی افزود: «ما سه نوع علم داریم، علم مفید، علم مضر و علمی كه نه مفید است نه مضر، علم مفید علمی است كه ارزش دارد، پیغمبری صدسال بمیرد و بعد دوباره زنده شود تا چیزی را بیاموزد. بعضی از علم‌ها مضر هستند مثلا خداوند در قرآن می‌گوید ندانستن بعضی چیزها برای شما بهتر است مثلا اگر ما در سیلوهایمان گندم نداشته باشیم و به مردم اطلاع‌رسانی كنیم همین الان توی نانوایی‌ها چاقوكشی می‌شود پس بهتر است نگوییم، بعضی‌ علم‌ها هم دانستن و ندانستن‌شان فایده ندارد مثل دانستن تعداد اصحاب كهف. اصل آن كاری است كه انجام داده‌اند نه تعدادشان.»

اطلاعات بیهوده را از كتاب‌های درسی حذف كنید
قرائتی در ادامه با بر شمردن مثال‌هایی برای واضح شدن علم مضر گفت: «مثلا یك نفر به مكه رفته بود و وقتی برگشت به من گفت من در این چند روز هفت متر موز خوردم انگار او هر موزی كه می‌خورده متر می‌كرده و در دفتر خاطراتش می‌نوشته یا خیلی از اطلاعاتی كه در كتاب‌های دانشگاهی و كتاب‌های مدارس آمده است لغو و بیهوده است مثلا به بچه‌های ما چه ربطی دارد كه كوه هیمالیا چند متر است، به شما چه، پدرت بالای كوه هیمالیا رفته؟ مادرت بالای كوه هیمالیا رفته؟ خودت می‌خواهی بروی؟ یا این‌كه تاریخ سلجوقیان چه ربطی به بچه ما دارد.»

انگار كسی نفرینمان كرده!

او یادآور شد: «علت كتابخوان نشدن مردم كشور ما كش دادن مطالب است. اگر خلاصه شده باشد بیشتر كتاب می‌خوانند، اخیرا لندن رفته بودیم به من گفتند یك نفر 1500 جلد كتاب درباره امام حسین(ع) نوشته است یكی از جلدها را باز كردم دیدم حسینیه‌های سبزوار را شمرده كه چه شكلی است و چه كاشی‌ها و چه دیگ‌هایی دارد، واقعا مشكل ما در لندن حسینه‌های سبزوار است. به نظرم كسی نفرینمان كرده كه خیر از عمرمان نبینیم، بچه‌های ما دیپلم و لیسانس می‌گیرند، اما نمی‌توانند قرآن بخوانند چون در عربی در مدارس یادمان داده‌اند كه العصفور طار یعنی گنجشك پرید، آیات قرآن یادمان ندادند.»

30 سال معاون وزیر بودم اما خیلی از وزیرها را ندیدم!

قرائتی در قسمت دیگری از سخنانش گفت: «من 30 سال معاون وزیر بودم، اما كاری به وزیرها نداشته‌ام. اصلا بعضی وزیرها آمدند و رفتند و من ندیدمشان. مثلا آقای فرشیدی چند سال وزیر بود و من یك بار هم ندیدمش. نكته دیگر این‌كه من در یك سال یك ساعت هم روزنامه نمی‌خوانم، كمبود هم ندارم. خلاصه اخبار كافی است، فیلم‌های صدا و سیما هم سر كاری است چون به ازای هر دقیقه‌اش از صدا و سیما پول می‌گیرند و برای همین دقایق را طول می‌دهند.»

وی افزود: «باید نهضت تلخیص كتاب در كشور به راه بیفتد. شما كتابداران هم ننشینید تا كسی بیاید از شما كتاب بگیرد، تلفن بزنید و افراد آن منطقه را جذب كنید.»

وی ادامه داد: «البته بعضی‌ها خودشان عاشق كتاب هستند و به كتابخانه می‌آیند، اما بعضی‌ها هم نمی‌آیند هنر نیست كه افراد عاشق كتاب را در كتابخانه‌تان جمع كنید. اگر هر كدام از شماها تریاكی بودید حضرت عباسی در یك سال 10 هزار نفر می‌شدید اما الان كه كتابدار هستید چند نفر را جذب كتاب خوانی می‌كنید؟»

كتابخانه مگر اداره قند شكر است كه ساعتی كار می‌كنید؟
وی افزود: «شما باید كتاب‌های شیرین دم دستتان باشد تا آن را به مراجعه كنندگانتان معرفی كنید. همین طور زمان كتابخانه نباید محدود به ساعات اداری باشد. شما كه اداره قند و شكر نیستید. كتابخانه باید شبانه‌ روزی باشد، كتابخانه كار اقتصادی نیست كه ساعتی باشد كار فرهنگی است كه زمان ندارد مطالعه و استفاده از كتاب باید مثل استفاده از عابر بانك شود، وزارت ارشاد و سازمان تبلیغات اسلامی باید كاری كنند كه تلفن‌های شبانه‌روزی برای راهنمایی مردم در هر شهر راه بیفتد و این شماره تلفن‌ها در كتابخانه‌ها به مردم اعلام شود.»

روایت قرائتی از القاب سه رئیس جمهور
وی در ادامه با بیان این‌كه ما چون قرآن را خوب نفهمیده‌ایم به افراد لقب می‌دهیم، گفت: «ما سه رئیس جمهور را پشت سر گذاشتیم، به آقای رفسنجانی می‌گفتند سردار سازندگی، اما سردار سازندگی ذوالقرنین بود كه میخ توی سدش نمی‌رفت. به خاتمی گفتند مبتكر گفتگوی تمدن‌ها در حالی كه قرآن پر است از قالو و قل. ابتكاری در حرف‌های او نبود. احمدی‌نژاد را عدالت‌محور می‌خواندند اما اگر با حضرت علی و نهج‌البلاغه‌اش آشنا باشید او 1400 سال پیش برای شترهایش هم عدالت می‌گفته من تاكنون در این سالها هیچ آخوندی را ندیده‌ام كه حرف تازه‌ای بزند.»


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۵
برچسب ها: