اجراي اصل 44 در شهرستان بافق بايد با برنامه و فراهم نمودن زيرساختهاي لازم همراه باشد

دسته: عمومی
یک دیدگاه
سه‌شنبه - 24 جولای 2012
به گزارش روابط عمومی اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی، علی اصغر نوری شادکام رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان بافق با بیان این مطلب که اجراي اصل 44 در شهرستان بافق بايد با برنامه و فراهم نمودن زيرساختهاي لازم همراه باشد،گفت: با توجه به ابلاغ سیاستهای کلی اصلی 44 توسط مقام معظم رهبری شرایط مناسبی برای واگذاری برخی از امور در معادن بزرگ و راه آهن به بخش تعاون در قالب تعاونیهای فراگیر و توسعه عمران شهرستان فراهم گردیده است.
علی اصغرنوری شادكام در ادامه عنوان کرد: شهرستان بافق با دراختیار داشتن کلکسیونی از معادن بزرگ و کوچک رتبه بالائی در تولید و استخراج  انواع مواد معدنی در استان  و کشور دارد که تعاونی ها می توانند بعنوان یک بخش اقتصادی توانمند هم در عرضه امور پیمانکاری و هم مشارکت در امر تولید منشا خدمات باشند البته در بحث امور پیمانکاری تعداد قابل توجهی تعاونی در سطح شهرستان فعال و دارای سابقه کاری درخشان می باشند  و همچنین در حوزه راه آهن  به دلیل قرارگرفتن در چهارراه ریلی وضعیت کار همانند معادن مناسب است.
وی افزود: اجرای اصل 44 در حوزه معادن و راه آهن در شهرستان بافق که شهری کارگری است بایستی با برنامه و  فراهم نمودن زیر ساختهای لازم از جمله راه اندازی کارگاههای بزرگ جوار معدنی و ريلي همراه باشد.
 رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان بافق اظهاراميدواري کرد با توجه به فراهم گردیدن فرصتهای شغلی بسیار در شهرستان در سالهای اخیر که به واسطه انجام ساخت و سازهاي مسكن مهر، شروع عملیات گاز رسانی در داخل شهرستان و مسیر انتقال آن و در آینده ای نزدیک واگذاری بیش از 10 هزار انشعاب خانگی و صنعتی، خارج شدن شهرستان از بن بست، توسعه مراکز آموزش عالی  و انجام سرمایه گذاری های جدید در معادن و راه آهن و نیز برنامه حمایتی جدید دولت در بخش کشاورزی در قالب طرح کشاورزی مهر كه امکان بهره برداری متقاضیان طرحهای کارآفرینی کشاورزی را فراهم نموده و نیز تسهیلات پرداختی صندوق مهر امام رضا(ع) و کمیته امداد حضرت امام خميني (ره) و سایر موسسات مالی دیگر همگی مبین اقدامات ارزنده دولت در جهت رفع محرومیت و ایجاد اشتغال در شهرستان بوده و انتظار مي رود جوانان جوياي كار با استفاده از اين ظرفيت ها و فرصت ها در جهت رفع مشكل اشتغال اهتمام ورزند تا انشاءا… شاهد رفع مشكل بيكاري در شهرستان باشيم.
وي نگاه غالب جوانان جویای کار در شهرستان را فقط معطوف به اشتغال در سنگ آهن دانست و گفت: عملاً جویندگان کار در  شهرستان به دیگر فرصتهای شغلی بی اعتنا هستند و کمتر به یادگیری مهارتهای لازم و ضروری سایر فرصتهای شغلی توجه می نمایند و به همین دلیل شرکتها مجبورند نیروی متخصص خود را از خارج شهرستان تامین کنند که همين موضوع نيزبعضاً مورد اعتراض مردم قرار می گیرد .
وی بیان کرد: به عنوان مثال كمبود نیروی متخصص، بویژه راننده ماشین آلات معدنی درحال حاضر هم از مشكلات  بسیاری از شرکتهای پیمانکاری  محسوب مي گردد  و همچنین عدم وجود نیروی فنی جهت ساخت و ساز های انبوه در شهرستان از مهمترين دلايل تاخير پروژه مسكن مهر در شهرستان بوده و الان هم بدلیل عدم وجود شرکتهاو نیرو های توانمند در عرضه خدمات گاز، استقرار شرکتهای خارج از شهرستان جهت ارائه خدمات گاز رسانی کلیدخورد و باز هم این فرصت اشتغال از دست متقاضیان بومي خواهد رفت.
رئيس اداره تعاون،كار و رفاه اجتماعي شهرستان بافق گفت: با توجه به اينكه امسال سال دوم بهره مندی متقاضیان استفاده از بند (و) ماده 80 (کمک بیمه ای دولت) برای کارگاهها است، تمام کارگاههایی که دارای مجوز فعالیت از مراجع رسمی بوده و طی یکسال قبل از درخواست استفاده از تخفیف حق بیمه سهم کارفرما ،کاهش نیرو نداشته و در زمان درخواست حداقل یک نفر نیروی بیمه شده داشته باشند میتوانند با استخدام نیروی بیکار ثبت نام شده در مراکز کاریابی شهرستان از این تخفیف بيمه اي استفاده نمایند .
نوری شادکام  از مهمترین مشکلات حوزه کار شهرستان وجود قراردادهای موقت کاری و عدم پرداخت حق و حقوق کارگران توسط  شرکت های پیمانکار ی است که کار دست چندم تحویل می گیرند عنوان کرد و گفت: بایستی کارفرمایان بر روند اجرای قراردادها نظارت بیشتری اعمال نمایند تا برای کارگران و خانواده های آنان مشکلی بوجود نیاید.
 وی عدم تعیین تکلیف بیش از 2000 نفر از کارگران شركت هاي منطقه درخصوص تبدیل وضعیت رایادآورشد و عنوان کرد: دراین خصوص بخشنامه هئیت محترم وزیران تکلیف دستگاههای اجرائی را بوضوح بیان کرده ولیکن مقاومت دستگاهها مانع تحقق خواسته کارگران می شود.
نوری شادکام، تعطیلی تنها واحد تولیدی شهرستان (کاشی زمرد) و بلاتکلیفی بیش از 300 نفرازکارگران مجموعه را از مشکلات دیگر حوزه کار شهرستان عنوان کرد و اظهار اميدواري نمود كه با مساعدت مسئولين استان و شهرستان، این سرمایه گذاری انجام شده و با احیاء مجدد این مجموعه، سهامداران امیدوار و کارگران به کار خود بازگردند .
وی همچنين تسریع در راه اندازی واحد های جوار معدنی بزرگ از جمله دو طرح فولاد شهرستان، طرح اگلومراسیون و گندله و طرحهای توسعه ای مجموعه راه آهن شهرستان را لازم دانست و گفت: با بهره برداری از این طرح ها چهره شهر متحول ومشکل اشتغال مرتفع خواهد گردید.

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۶
برچسب ها:
دیدگاه ها
رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 24 جولای 2012 - 7:57 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای مهندس نوری قابل توجه شما : در طی این چندین سال که در بافق چندان کار زیر بنایی صورت نگرفته وبا توجه به یکی از بندهای اصل 44 که رسیدن به عدالت اجتمایی است آیا باز هم صحبت از خصوصی سازی از انصاف است . زمانی می توانید بحث خصوصی سازی را مطرح کنید که لااقل جندین کارخانه در اینجا احداث شود. در غیر این صورت مطمئن باشید حوادث سالهای 78و90 تکرار خواهد شد.