شهدی که تلخ کردند !!!

دسته: مقالات
۱۱ دیدگاه
دوشنبه - 23 شهریور 1394

porfala-225x300-225x3001-225x3001-225x300

این سوال که چرا نمی شود یک کاری را تا آخر، درست و حسابی انجام داد، همواره در ذهنم بوده است. چرا عده ای اصرار دارند تلخی بر کام و دهان مردم باقی بگذارند؟ چا کارهای خوب و قابل تقدیر را با بی حوصله گی و عدم نظارت؛ به مذاق مردم زهر می کنیم؟

پروژه گازرسانی به بافق از آن دست کارهای ارزشمندی است که درحال انجام است_ اگرچه بسیار دیر این عمل صورت گرفته است_ اما همین کار خوب با ندانم کاری و عدم انجام صحیح آن توسط پیمانکاران ضعیف، بجای دعاگویی به جان مسئولانش، به آه و نفرین برای آنان بدل شده است.

یک ماه پیش گازرسانان با سر و صدا و اهن و تلپ به محله ما وارد شدند_ و چه شوق ها که در دلها برنینگیختند_ همسایه ها خوشحال،که امسال در پناه شعله های رقصان و آبی گاز، بدون دود و دم نفت و گازوئیل، زمستان را سرمی کنیم. و شروع به کندن کردند و الان که یک ماه از آن زمان گذشته، هنوز، گرفتاریم و با کوچه ی زخمی و نشست کرده خود، سرمی کنیم و جالب آنکه کوچه و محله ای یک ماه پیش ما، بسیار بهتر و رو به راهتر از الانش بود.

چون در این مدت از نزدیک شاهد چگونگی کار بوده ام، نقاط ضعفش را خواهم گفت.

اول؛ در اینجور پروژه ها، آنکه دلش می سوزد، ساکنین محل هستند چون پیمانکاران، مهمانان چند روزه و چند ماهه هستند و بعد می روند اما این مردمند که باید مثلاً چهل سال دیگر در آن محله زندگی و رفت و آمد کنند. پیشنهاد می شود در هر منطقه یکی از اهالی را انتخاب کنند تا بدلیل آشنایی که با محله دارد و مهمتر از آن بخاطر دلسوزی، بر امور نظارت داشته باشد.

دوم؛ برخی از پیمانکاران با اندک وسایل و تجهیزات قصد انجام کار بزرگ دارند. من شاهد بودم که حتی یک غلتک بزرگ نداشتند و با وسیله ای که بیشتر به اسباب بازی شبیه بود، کار آسفالت را انجام دادند که بسیار وقت گیر شد و خوب هم از کار درنیامده است. و همین بضاعت اندک پیمانکاران باعث شد کاری که در نهایت میشد، ده روزه تمام کرد، الان یکماه است به پایان نرسیده. نمی دانم چرا این رویه ای نادرست در پیش گرفته شده است که از پیمانکارانی استفاده می شود که سرمایه ناچیزی دارند. چرا نباید پیمانکار چند ده ماشین سنگین داشته باشد که بطور همزمان، پروژه را بسرعت پیش برد؟ واگذاری امر عظیمی چون گازرسانی، به شرکت های پیمانکاری که همه ی سرمایه آنها چند دستگاه ماشین معیوب و کوچک است، جز آنکه با اتلاف وقت، خون به دل مردم کند و نارضایتی بتراشند، چه خاصیتی دارد؟

سوم؛ کندن چندین کوچه با هم، مشکل تردد برای اهل محله ایجاد کرد درصورتی که می شد نهایت دو، سه کوچه را کند و کار را به سرانجام رساند و بعد سراغ بقیه کوچه ها رفت.

چهارم؛ عدم نظارت دقیق بر چگونگی کار از دیگر مشکلات بود. شاهد بودم که ساعت 13 دو دستگاه کامیون آسفالت داغ خالی کرده و ساعت 21 آسفالت سرد شده را بدون قیرپاشی اولیه بر زمین می ریختند که اعتراض اهالی را بدنبال داشت و آسفالت هم هدر شد.

پنجم؛ تعلل در نظافت کوچه بعد از اتمام کار، می تواند خستگی را در تن همه، چه زحمت کشان،چه اهالی، باقی بگذارد.

درهرصورت تشدید نظارت لازمه هر کار عظیمی است.

از ما و محله چهارپرگار که گذشت و زخم گاز بر تن کوچه و محله ما ماند و تا سالها هم موجب زجر و زحمت ما خواهد بود، اما امیدوارم مسئولان و پیمانکاران گاز رسانی به بافق کاری نکنند که شهد شیرین این نعمت _ که بافقی ها سالها منتظر نزول اجلالش بودند_ به کام مردم بافق ، تلخ شود.

ممحمد علی پور فلاح


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
مهندس گاز این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 23 شهریور 1394 - 2:15 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

همین که هست می خوای بخواه نمی خوای نخواه .
بهتر از این نمیشه کار انجام داد
معلوم نیست بعضی ها از کدام ضدانقلابی پول می گیرند تا بیایند سیاه نمایی کنند .
همین از سر شما هم زیادیه .

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 23 شهریور 1394 - 7:44 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام آقای پور فلاح حرف دل مردم محله را گفتید پیمانکار گاز چه قسمت حفاری وچه قسمت مرمت فقط به منافع خود می اندیشند وبدون زیر کوبی مناسب وقیر پاشی اقدام به آسفالت کردن به ضخامت سه الی چهار سانتیمتر کرده وخاکهای به جا مانده را از کوچه های اصلی به کوچه های فرعی هدایت میکنند ودریغ از نظارت شرکت گاز وشهرداری اثرات این کوتاهی بعد ازگذشت مدتی ازترافیک وبارش باران نمایان خواهدشد

محمود این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 24 شهریور 1394 - 8:22 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

تو مهندس گازی یا …چون بهت نمیاد یک کلاس هم سواد داشته باشی

حامد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 24 شهریور 1394 - 10:07 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

پيشنهاد ميکنم آي پي کاربري که با اسم مستعار ( مهندس گاز ) کامنت گذاشته اند را از طريق پليس فتا پيگيري کنيد تا ببينيم ايشان واقعا چه کسي هستند و هدفشان از گذاشتن چنين کامنتي چيست ؟

  مهندس گاز این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 24 شهریور 1394 - 12:34 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

  اولا من مهندسی خوندم و در زمینه ی گاز تجربه دارم و می بینم که شرکتی که داره کار رو انجام می ده ، به خوبی عمل میکنه . هیچ ارتباط و وابستگی هم به پیمانکار گاز ندارم ولی باانصاف نظر می دم.
  دوما همه ی بافق از این گاز کشی راضیند و فقط آقای پورفلاح مخالفه و هی چوب لای چرخ توسعه بافق میزاره .
  سوما تا موقعی که گاز به بافق نیومده بود هی داد می زدید و گلایه می کردید اما الان ناشکری می کنید . آخه به چه ساز شما برقصند ؟
  چهارما منو از پلیس فتا می ترسونی ؟؟؟
  برو کسی رو بتروسون که جرمی کرده نه کسی که نظر داده و انتشار نظر هم با مدیر سایت بوده و می تونسته نظر را منتشر نکنه .
  واقعا ما بافقی ها واقعا بی انصاف هستیم . دارن برای شما کار می کنند ولی هی زیر آب اونا رو می زنید .

راوی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 24 شهریور 1394 - 2:22 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای مهندس گاز
ادب هم چیز خوبیه

زبرجدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 24 شهریور 1394 - 2:41 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب پورفلاح یادتون رفت بگید این دوستان و مهندسینی که بافقی ها قدرشون رو نمی دونن بعضاً بدون کارشناسی و هماهنگی با آب و فاضلاب اقدام به حفاری میکنند که بیشتر مواقع مثل کوچه ما لوله رو هم قطع میکنند و آب هم نداشتیم .
نکته ای که برای من جالبه اینه که حفاری های خیابان و کوچه ها بدون هیچ هماهنگی با اداراتی مثل آب و فاضلاب انجام میشه.سالها پیش من با شهردار وقت یزد که صحبت می کردم همین مسئله روبرای حفاری های بدون کارشناسی مطرح کردم ولی ایشون گفتند هرکسی کارخودش روانجام می ده و به این چیزها اصلا وابداتوجهی نداره.
توکوچه ای که مادراون زندگی میکنیم یکبار اساساحفاری انجام شد برای طرح فاضلاب شهری و بعد آسفالت شد.دوباره اداره گاز اومد و حفاری کردو هنوزدرنوبت آسفالته و متاسفانه شنیدم که آب و فاضلاب دوباره میخواد بیاد منازل روبه فاضلاب شهری وصل کنه و این یعنی اینکه مااز پت و مت هم بدتریم یعنی اینکه هیچ برنامه و هدفی نداریم یعنی اینکه نمی خوایم به خودمون زحمت بدیم (که اصلازحمتی نیست و وظیفه هست) تا مردم در آسایش و راحتی باشند.یعنی اینکه پول بیت المال اساسا هیچ معنا و مفهومی نداره .من نمی دونم مردم دلشون باید به چی خوش باشه.اینکه عده ای زحمت می کشند تا آسایش روبرای مردم رقم بزنند درجای خود بسیارعالی و محترم ولی اینکه وظیفه محوله به درستی انجام نمی شه و نقصان و کمبود از سر و روش می باره دیگه کمترین کار و کوچکترین حرف و اعتراضیه که میشه انجام دادو کاملا هم به حقه.
به قول امام راحل(ره) اگر هر کسی در هرجای این مملکت وظیفه ای که به دوشش هست رو درست انجام بده این مملکت گلستان میشه و الحق و الانصاف که درست و نکته سنج این حرف زده شده.
اگرمن مسئول کارم رودرحد خودم درست انجام بدم زیرمجموعه من و به تبع اون مردم هم کارشون رو به درستی انجام میدن.اگر من شهروند از شیشه ماشینم آشغال به بیرون پرتاب نکنم و اون رو نگه دارم وبعد از پیاده شدن اون کارو در سطل بندازم همین حرکت فرهنگی به فرزند و دوست وآشنای من هم منتقل میشه و همینطور تا انتهابه همین نحو ادامه داره.به قولی امیدوارم دیوار تا ثریا کج نره و مسئولین و مردم وظایف خودشون رو در همون حد خودشون درست انجام بدن تا شاهد چنین مسائل پیش پا افتاده ای(در دنیای کنونی که مسئله و دغدغه مردم دنیا چیزدیگری است) در شهر و کشورمون نباشیم و به نظرم فرهنگ سازی هم از همین کارهای روزمره ما تسری پیدامیکنه و به دیگران منتقل میشه.
یا علی….

ردی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 26 شهریور 1394 - 10:51 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

دعوی سر لحاف ملا

پیر دانای همدان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 2 مهر 1394 - 4:09 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام بر دوستان گلم
بارها کامنت های فوق را خواندم و خواستم جوابی در شان و منزلت این مهندس گاز عزیز پیدا کنم که نشد,که نشد ,
الا ایالحال شما رشته گاز خواندید و الحمد لله تجربه گاز دارید و نه تجربه رقص پس نیاز به رقص شما نیست که ما ساز بزنیم و شما دوست عزیز برقصید .
در جواب بعدی طرح ملی لوله کشی گاز که از سوی دولت تدبیر وامید پیگیری می شود چنانچه بزرگان طرح فرمودند .وظیفه ملی و دینی بوده و هیچ منتی بر ملت فهیم بافق نیست که شما مهندس گاز خواسته باشید که خط و نشان خواتستن و نخواستن بکشید.
و اما بعد اینکه مردم ولایی بافق هرگز به چشم خود ضد انقلابی در بافق ندیده اند که شما روایتش را در فضای مجازی مطرح کردید/
قطعا نه تنها گاز برای ما زیاد نیست بلکه لازم هم هست و ما مردم کویر مردم زیاده خواهی نبوده و نیستم .
گلایه جناب آقای پورفلاح و صاحب قلم قطعا بی دلیل نبوده و تلنگری به پیمانکاران طرح می باشد .که ای کاش بهتر بود به جای خط و نشان با کمی تفکر و تامل پاسخگو می بودید.اگر چه خود بنده همین امروز شاهد ریختن اسفات روی گودال های پر از خاک بوده ام .گودال هایی که می بایست کوبیده می شدند و شن ریزی و عملیات بستر سازی مناسب جهت اسفال صورت می گرفت .هر چند بنده مهندس نیستم و هندسه نخوانده ام .ولی مادر بزرگ بی سوادم به کارگر اسفالت کار داشت میگفت مادر این اسفالت که شما میکنید( میره تگ .)
و اما بعد :
هر انتقادی یا صحیح هست یا غلط
به هر شکل باید از سوی مسئولین پیگیری شود و موضع گیری خصمانه در برابر آن کار قشنگی نیست . بدرود

م.ت این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 25 مهر 1394 - 10:27 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام.من با حرف مهندس گاز موافقم.

م.ت این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 25 مهر 1394 - 10:30 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام.کاری انجام بشه.بهتر از انجام نشدنشه.در کل دست مهندسای گاز درد نکنه.

You cannot copy content of this page