چوب رئیس سابق شورای اسلامی شهر بافق به پنبه کمیته بحران شرکت سنگ آهن مرکزی

دسته: اخبار ویژه
۶ دیدگاه
سه‌شنبه - 12 آبان 1394

محمد حسن تشکری کارشناس معدن و رئیس سابق شورای شهر بافق در گفتگویی ویژه با بافق خبر، در مورد مطرح شدن “بحران در سنگ آهن” توضیحاتی داد.

وی در رابطه با وضعیت کنونی شرکت سنگ آهن که توسط مدیران شرکت اعلام شده وکمیته ای با عنوان “بحران” تشکیل شده گفت : وقتی اعلام می کنند بحران حالتی است که به صورت عادی برای حل آن کاری نمی توان انجام داد . این بحران بعید نیست ناشی از اعمال بالا دستی هایی هست که در این سیستم کار می کنند . مدیریت شرکت حدود چهار سال است دراین سیستم با کسانی کار انجام می کنند که حالا به نقطه بحران  رسیده است .

رئیس سابق شورای شهر افزود : این در حالی است که کمیته بحران نیز با کسانی تشکیل می شود که خود مسبب اصلی به گفته خودشان این بحران می باشند که حال می خواهند آن را رفع نمایند.

 حسن تشکری درمورد افراد کارشناسی که می بایست عضو کمیته بحران باشند گفت :  برای حل این مشکل نظرات کارشناسی که در  سیستم کار می کنند و افرادی که مسبب آن نبوده اند جمع آوری می کردند بعد از جمع بندی چون قدرت اجرایی نداشتند در شورای معاونین بررسی و اجرایی کنند  .

 وی در مورد اینکه آیا وقعا بحرانی وجود دارد یا نه بیان کرد : در جمهوری اسلامی طی دوسال که دولت جدید کار را شروع کرده است چند تا از وزیران گفتند فاجعه اقتصادی و اقتصاد کشور بحرانی است  . اینها هم از این کلمه استفاده کردند  گفتند بگوییم وضع شرکت سنگ آهن بحرانی است .

کارشناس حسابداری صنعتی در مورد بحران مالی چنین گفت : باید بررسی شود بحران مالی از کجا شروع شده است  .بودجه نیست یا ورودی پول نیست یا هزینه ها بالا است . هزینه به نظر بنده همان هزینه های دوسال قبل که بود است به جز استخراج شرکت سنگ آهن است چون دوسال در حال باطله برداری است تا دسترسی به ماده معدنی پیدا کند .

وی افزود : حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیارد تومان هزینه ماهیانه این کار است. آیا می شود این هزینه کم را کرد ؟ باید کارشناسان معدنی نظر کارشناسی بدهند و راهکار ارائه دهند.

 این کارشناس در رابطه پیشنهاد کمیته بحران در مورد  تعطیلی معدنی سه چاهون یا دو شیفت کردن آن برای پایین آمدن هزینه ها گفت : کارشناسان معدن و  پروسس  کارخانه فرآوری می دانند اگر سنگ معدن سه چاهون به کارخانه نرسد به عیار کنسانتره آهن تولیدی ۶۷ درصد نمی رسد در نتیجه کنسانتره عیار پایین را فولاد مبارکه واهواز بار گیری نمی کنند ونمی برند  . لذا یکی دیگر از بازارهای فروش  و منابع درآمد شرکت از دست می رود .

 مدیر اسبق معدن سه چاهون افزود :  با دوشیفت شدن سنگ شکن سه چاهون تولید خوراک کارخانه فرآوری کم می شود اگر می خواهید دوشیفت کنید پس چرا در کارخانه فرآوری مگنت سپراتور نصب کردید پس  سنگ شکن سه چاهون باید سه شیفت تولید کند تا این هزینه هایی که کرد بیهوده نباشد .

وی خطاب به مدیران شرکت گفت : اگر  سنگ معدن سه چاهون را نیاز ندارید چرا هزینه زیادی برای راه اندازی خط راه آهن کردید و معدن آقای ط(چشمه پیروزی) را خریداری کردید که عیار سنگ آهن آن به ۴۰درصد هم نمی رسد .چرا باید معدن سه چاهون تعطیل شود وشما بروید معدن کنارآن را بخرید ؟

 این کارشناس معدن تصریح کرد : معدن سه چاهون دو سال است بحث استخراج باطله برداری واصلاح پیت با دوشرکت جهاد نصر وشهداب در حال انجام است. شرکت شهداب طی دوسال دامتراک های ۱۰۰ تنی را آورد در عوض ۳ دامتراک را حذف کرده است ودرارتفاع صفر باطله برداری می کند .شرکت جهاد نصر با ۳۰ دامتراک کار می کند. قرارداد معدن سه چاهون که می خواهند تعطیل کنند نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد و کاهش داشته است .

 وی درمورد نیروها وشرکت طرف قرارداد معدن سه چاهون گفت : باتوجه به کاهش قرارداد در امسال بازهم پیمانکار با همان تعداد نیرو در حال انجام کار است  پیمانکار یک پولی را دریافت می کند ویک هزینه ای را خودش انجام می دهد .کسانی فشار آورده اند که جهاد نصر نیروهایش را باید اخراج کند . پیمانکار مشکلی با این تعداد نیرو مشکلی ندارد .

محمد حسن تشکری در مورد بحث اخراج نیروهای سه چاهون وتعطیلی معدن سه چاهون که به عنوان یک راه کارهای رفع بحران بیان شده است گفت : شرکت سنگ آهن مرکزی با این کار عملا در تولید کنسانتره آهن  با مشکل مواجعه می شود .از طرفی کارهای مدیریت شرکت با هم  همخوانی ندارد چون از یک طرف دارند سرمایه گذاری می کنند واز طرف دیگر می گویند می خواهیم تعطیل کنیم.

وی تصریح کرد : اگر کسی از بیرون این مجموعه کارها را رصد کند متوجه خواهد شد این حرکتها بیشتر شبیه بازی سیاسی است .پشت این قضایا چه برنامه ای خوابیده است .

 این کارشناس حسابداری صنعتی در مورد بحران مالی مطرح شده گفت: مدیرعاملی که می گوید این بحران مالی طی ۵ تا ۶سال است پیش آمده چطور می خواهد بیش از ۴۰۰۰ میلیارد دلار تومان در بحث گندله و فولاد سرمایه گذاری کنید .شما که می گویید پول برای پرداخت حقوق هم ندارید وکمیته بحران تشکیل می دهید .

وی اظهار کرد:  با افکار عمومی مردم بازی  نکنید . جدیدا اعلام کرده شرکت کوبه استیل ژاپن قرار است برای اجرای طرح گندله سه چاهون بیاید ومنابع مالی ان را از طریق فاینانس حل شده است . این در حالی است که دولت به شرکتهای دولتی فایناس نمی دهد چه برسد به شرکت سنگ آهن چغارت که هنوز وضعیت آن معلوم نیست دولتی یا خصوصی به خاطر ۲۸.۵ درصد از سهام که هنوز تعیین تکلیف نشده است.

 وی درمورد بحث درآمد شرکت سنگ آهن باستناد صحبتهای مدیر عامل شرکت در جلسه کار گروه قبل از عید سال گذشته گفت: جوادعسکری گفته است شرکت سنگ آهن ذخیره ارزی ۱۳۸ میلیون یوریی دارد  حتی اگر شرکت هیچ تولیدی نداشته باشد می توانیم هزینه کارگرها را پرداخت کنیم . حتی اگر تا دوسال هیچ فروشی نداشته باشد می توانیم  هزینه پرسنل را پرداخت کنیم . آیا این ذخیره همان ۷۰۰ میلیارد تومان که به حساب پیمانکار صادرات سنگ آهن در دبی است میباشد؟ که حتی با سود این پول می توان حقوق پرسنل وهزینه های جاری را تامین کنیم .

محمد حسن تشکری در مورد بازار فروش سنگ آهن وبازار یابی توسط شرکت سنگ آهن به عنوان یک کارشناس معدن گفت : چرا زمانی که شرکت سنگ آهن توان وموقعیت خوبی داشت تا بازارصادرات سنگ آهن را بدست بگیرد فقط یک شرکت خریدار سنگ آهن بود و آن هم  پیمانکار استخراج معدن چغارت بوده است والان همان شرکت دیگر خریدار نیست؟

مدیر کسی در این مواقع بتواند پرسنل را مدیریت کند و بجای تشکیل کمیته بحران بگویند کجا هزینه داریم  کسب درآمد کنند نه اینکه در اوج مشکلات مالی معاونت مالی شرکت را عوض کرده اید .

ادامه دارد…

حسن تشکری در مورد به کاربردن کلمه بحران گفت : بعضی از کلمات بار روانی دارد وباعث به هم ریختن افکار جامعه را دارد . آنچه بنده می بینم و با توجه به حرفهایی که مدیر شرکت قبلا زده است و با کارهایی زیادی که می شود انجام داد شرکت سنگ آهن مرکزی با بحران روبرو نیست

بافق خبر


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸۸
برچسب ها:
دیدگاه ها
soheil این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 12 آبان 1394 - 11:52 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

بنده منتقد صحبت های آقای تشکری هستم چرا که فکر میکنم برخی عرایضشان به کل اشتباه است.
همین الان خوراک خط فراوری سه چاهون به صورت ترکیبی از سنگ چغارت و سه چاهون هست لذا اگر سنگ سه چاهون را حذف کنیم و تماما از سنگ چغارت خوراک دهی شود عیار محصول نهایی بیشتر هم خواهد شد چون عیار سنگ چغارت 52 % و عیار سنگ سه چاهون 36% است. در مورد پروژه گندله که با کوبه استیل به صورت مشارکت هستند باید عرض کردپروژه بصورت EPCF هست که یعنی فاینانس را هم پیمانکار تامین می نماید.

soheil این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 12 آبان 1394 - 2:17 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

عامل بحران درشهرستان و تعطیلی 2 ماهه شرکت ، درباره بحران نظر میدهد ، جالب بود

حق گو این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 13 آبان 1394 - 12:22 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام حرف حق تلخ میباشد.کسی که خود کارشناس صنعتی وسابقه معدنی دارد.دروغ ؟ یا کسی که کارشناس ابتدایی دانشگاه ازاد دارد صییح میباشد . کمی علمی فکر کردن خوب ؟؟؟؟

دلداده این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 14 آبان 1394 - 10:19 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

متاسفم برا این شهر که تخصصدر آن حذف شده براش و رفتن فقط دنبال تعهد

پیر دانای همدان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 19 آبان 1394 - 12:13 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام و درود
ای کاش این چوب هایی که بر پنبه ها میخورد در جلسات خصوصی می بود . و در همانجا پنبه ها پاک می شد .
ما همیشه در حال جنگیم .نه گفتگو و سازندگی .بیایید حقایق را رودر رو بگوییم و مشکلات را با هم حل کنیم .
دریغ و افسوس از مبارزات منفی .و قلم های خطر ناک که بر کاعذ می رود………………؟

منتقد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 19 آبان 1394 - 1:35 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
یک دفعه یاد گفته سردار جنگ های نامنظم و شاگرد اول دانشگاه های آمریکا افتادم (شهید چمران): قبول دارم که تقوا از تخصص بالاتر است اما کسی که تخصصی ندارد و کاری را می پذیرد بی تقواست

You cannot copy content of this page