شرکت سنگ آهن مرکزی به کجا می رود؟

دسته: مقالات
۱۳ دیدگاه
یکشنبه - ۱۷ آبان ۱۳۹۴

شرکت سنگ آهن مرکزی به کجا می رود؟

زمان تشکیل کمیته بحران در شرکت سنگ آهن مرکزی در زمان واگذاری به صندوق بازنشستگی بود ولی متاسفانه با چند سال تاخیر بالاخره تشکیل شد .

چند سال پیش، مدتی پس از واگذاری در صدی از سهام شرکت سایپا،دخانیات ،ذوب آهن اصفهان ،آلومینیوم المهدی بندرعباس ،شرکت سنگ آهن مرکزی-بافق و واحدهای زغال سنگ کرمان و طبس با روشن شدن عمق فاجعه واگذاری واحد ها به صندوق ورشکسته و مستاصل فولاد، مسئولان شهر های مربوطه و نمایندگان آنها در مجلس به تکاپو افتاده و خواستار خصوصی سازی و واگذاری به جایی به غیر از صندوق فولاد شدند .

در آن زمان نگارنده مطلبی با عنوان “بالاخره ذوب آهن از چنگال صندوق بازنشستگی فولاد گریخت ” نوشت و در این سایت سایت منتشر شد .

غیر از واحدهای زیانده زغال سنگ که مالکیت دولتی(خصولتی) برای آنها بهترین شکل ممکن بود ،شرکت ذوب آهن و آلومینیوم بندرعباس با نفوذ و فشار توانستند از یوغ صندوق بگریزند و حقوق ماهیانه 100 میلیاردی بازنشستگان این صندوق بر دوش آنها بیش از پیش فشار نیاورد.

تنها واحد سود ده و بدون پشتوانه سنگ آهن مرکزی بود که اکثر مسئولین کشوری و مجلسی ها (احتمالا ) با واگذاری آن موافق بودند .

این واگذاری از دو جهت برای دو قطب فولادسازی و به طبع آن دو استان خوزستان و اصفهان بسیار ایده آل بود .

  • مقداری از حقوق بازنشستگان آنان از فروش سنگ آهن پرداخت می شد و مقاومت جدی (استانی یا از طرف مجلس) در برابر آن در کشور وجود نداشت .
  • با صرف درآمد چند صد میلیاردی سنگ آهن مرکزی در سال، به این شرکت اجازه سرمایه گذاری و تبدیل شدن به قطب جدید فولادی داده نمی شد و همیشه به عنوان تامین کننده سنگ آن ها با قیمت و مقدار موظفی از طرف دولت باقی می ماند تا ذخیره آن به اتمام برسد .

این موضوع تا زمانی که ذخیره سنگ وجود داشت و قیمت آن مناسب بود بحرانی ایجاد نمی کرد و با وعده و وعید جمعیت به نسبت کم بافق و بی تفاوتی مسئولین استان روزگار سپری می شد (چنان که در دو سه سال اخیر همین رویه صورت گرفته است.)

بحران از زمانی آغاز می شد که ذخیره معدن تمام می شد و آن وقت جواب دندان شکنی به مردم داده می شد “همین هست که هست ،هر که نمی خواهد برود ”

زیرا در آمد چند صد میلیاردی فروش مواد خام هم مردم را راضی نگه می داشت هم تیشه بر ریشه این پدر پیر معادن سنگ آهن ایران میزد .

ولی قضای روزگار چنین خواست با افت شدید قیمت سنگ آهن قبل از بروز بحران واقعی ،مردم متوجه چیزی شوند که در صورت ادامه روند فعلی در چند سال نه چندان دور رخ خواهد داد .

برای مثال تا چند مدت پیش پروژه فاضلاب شهری به صورت جدی پیگیری می شد و بقیه پروژه ها بیشتر روی کاغذ بود و آن چنان که باید و شاید کاری صورت نمی پذیرفت .

برای مثال بعد از سال ها برای چندمین بار پیمانکار گندله سنگ آهن عوض شد .

هرچند شاید پیمانکار قبلی توان اجرای پروژه را نداشته ولی به نظر می رسد اگر پایشی صورت نگیرد می تواند احتمال (شاید هدف) این امر تاخیر در اجرا و بهره برداری از گندله سنگ آهن مرکزی باشد .

بهره برداری از فاضلاب شهری هیچ مشکلی از شرکت سنگ آهن حل نمی کند ولی اگر بودجه آن در گندله سازی خرج شود می تواند برای فولاد سازان زنگ خطر باشد .

لذا متاسفانه در شرایط بد تحریم در چند سال گذشته فعالیت قابل ذکری انجام نگرفته و باید منتظر ماند و دید که آیا تا اتمام ذخایر آهن شرکت سنگ آهن مرکزی روند فعلی ادامه خواهد یافت ؟

حمیدرضا رنجبر بافقی

Hr_ranjbar@yahoo.com


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۴۶
برچسب ها:
دیدگاه ها
مطلع با انصاف این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۴ - ۹:۵۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

کد خبر: 16565
تعداد بازدیدکننده: 840
تاریخ: ۱۵ اسفند ۱۳۹۱
این صفحه را چاپ کنید

14730
در حاشیه سفر اسرافیل احمدیه مدیر عامل صندوق بازنشستگان فولاد به بافق فرصتی دست داد تا با وی در مورد پاره ای از مسایل به گفتگو بنشینیم که متن این مصاحبه در پی می آید .
باتوجه به اینکه شرکت های واگذارشده به صندوق، دارای هیئت مدیره جدا می باشد . هیئت مدیره اصلی صندوق بازنشستگان چگونه انتخاب می شود ؟
* طبق ماده ۱۱۳ اصلاحیه قانون مدیریت خدمات کشوری سال ۱۳۸۸ کل صندوق های کشور یک هیئت امناءدارند و اعضای این هیئت امناء ۶ نفر از طرف وزیر کار و اموراجتماعی معرفی می شوند و ۳ نفر از طرف ذی نفعان دخیل در صندوق تعیین گردیده، با حکم آقای رئیس جمهور منصوب می شوند و در کل ۹ نفر از هیئت امنای کشور در حقیقت می توانند مدیرعامل و هیئت مدیره صندوق های زیرمجموعه های خودرا تعیین کنند.
بافق فردا : در سال های گذشته وضعیت مالی صندوق مناسب نبود که با واگذاری سهام شرکت ها به ارزش بیش از ۹ هزار میلیارد تومان آینده صندوق را چگونه ارزیابی می کنید ؟ و آیا برنامه منسجمی جهت سرمایه گذاری دارید ؟
ـ باتوجه به سهام و اموالی که به صندوق تزریق شده و با سهام کمی که از قبل موجود بود و در حال حاضر سهامی که به صندوق واگذار شده بعضی سهام این شرکت ها سود ده هستند و از بعضی دیگر سودی عاید صندوق نمی شود و باید روی این سهام طوری سیاست گذاری کرد که سرمایه گذاری توسعه ای را در داخل شرکت های تابع صندوق انجام دهیم تا در درازمدت نقدینگی کافی برای پرداخت به بازنشستگان فعلی و مستمری بگیرانی که در آینده به صندوق اضافه می شوند ، داشته باشیم.
۳ ـ در چه بخش هائی سرمایه گذاری می کنید؟
ـ سندی که به ما عرضه شده بیشتر معدنی و فولادی است لذا فرقی نمی کند که در دخانیات ، فولاد، ماشین سازی و … سرمایه گذاری کنیم اولویت اول ما سودده بودن این سرمایه گذاری ها است زیرا چاره ای نداریم جز اینکه ازاین راه سرمایه ای به دست بیاوریم واگر در ضمن آن احساس کنیم صنعتی سود دهی کمتری دارد در صنعت دیگر سرمایه گذاری می کنیم تا خلاصه با هزار میلیاردی که در سال برای قشر زحمتکش بازنشسته داریم درآمد زایی نماییم .
۴ ـ سیاست گذاری صندوق فولاد که زیر مجموعه سازمان تامین اجتماعی است چگونه است و به چه صورت اداره می شود؟
ـ طبق مصوبه هیئت مدیره ،خود صندوق مستقل است اما از نظر سیاست گذاری ، همه صندوق ها زیر نظر همان هیئت امنای مذکور هستند که عمده ی آن ، همان سازمان تامین اجتماعی است
این صندوق ها نیاز به هم دارند و می توانند نقدینگی یکدیگررا تأمین کنند وچون هیئت مدیره جوانی دارند برطبق قانون برنامه ریزی کاری زیرمجموعه های خود را انجام می دهند و هرساله بودجه خود را به تأیید هیت امناء می رسانند.
۵ ـ تعداد کل بازنشستگان صندوق چند نفر است ؟
ـ ما بالغ بر۸۰ هزار نفر مستمری بگیر ازصندوق فولاد داریم وبالغ بر۱۵هزار نفر در واحدهای زیرمجموعه در حال کارکردن هستند که برای بازنشستگی آینده خود به ما پول پرداخت می کنند و ۵ میلیارد تومان ورودی داریم و در حدود ۸۰ میلیارد تومان اعتبار جهت پرداخت به مستری بگیران داریم.
۶- وضعیت آینده شرکت سنگ آهن مرکزی چگونه است؟
ـ با توجه به توسعه و سرمایه گذاری هایی که در این شرکت درحال اجراست ، در آینده نزدیک روند رو به رشدی خواهد داشت و امیدواریم این شرکت مثل شرکت های دیگر سنگ آهن پیشرفت قابل توجهی کند و شکوفایی منطقه را به دنبال داشته باشد .
۷- بحث هایی بود در ارتباط با اینکه ذوب آهن اصفهان به جای واگذاری سهام ارزش ریالی آن را به صندوق بدهد آیا این صحت دارد؟
۱۷ درصد سهام ذوب آهن قبلا به صندوق واگذار شده و ۵/۲۰ درصد درواگذاری جدید که قراراست صورت گیرد تعریف شده است که مجموعا ۵/۳۷ درصد واگذاری سهام ذوب آهن به صندوق تکمیل می شود.
۸- آیا این سهام ذوب آهن سوددهی دارد؟
قبلا یک سری مشکلات در ذوب آهن مخصوصا در قسمت کُک سازی وجود داشت که سوددهی این شرکت را پایین آورده بود که اخیرا با تغییرات مدیریتی این شرکت ، سال آینده،سال خوبی برای ذوب آهن خواهد بود.
۹- طلب ۴۲۰ میلیاردی شرکت سنگ آهن مرکزی ازذوب آهن اصفهان چگونه وصول می شود؟
اصولا شرکتها به هم بدهی دارند و شرکت ذوب آهن نیز به سنگ آهن بدهکار است و از این بدهی نمی توان صرف نظرکرد و چون این بدهکاری و بستانکاری مشخص است بایستی مسئولان شرکت سنگ آهن بافق و ذوب آهن اصفهان در مورد این مسئله مذاکره کنند تا این بدهی ها را به هر طریقی که شده حل و فصل نمایند
۱۰- باتوجه به اینکه زمانی شما سکّان دار شرکت ملی فولاد بودید تنها فولاد بافق واگذار شد. دلیل این چه بود؟
همانطور که می دانید هشت طرح فولادی زیرمجموعه سازمان توسعه و نوسازی معادن ایمیدرو قرار داشت وشرکت ملی فولاد مجری این طرح ها بود و واگذاری از طرف ایمیدرو صورت گرفت و نظر کارشناسی روی این مسائل نیز داشتیم و واگذاری فولاد بافق در زمان کوتاهی صورت گرفت که مطالعه نشده بود و باعث شد یک سری مشکلات برای این مجموعه فولادی ایجاد شود وانشاءا… با پیگیری خریدار، این فولاد، مشکلات مرتفع شود و زمانی که بنده سکان شرکت فولاد را در اختیار داشتم تمام دغدغه دولتی ها رفع مشکل این واحد فولادی بود زیرا این طرح زمان زیادی برده است و این به صلاح نیست. در هر حال هشت طرح فولادی به مزایده گذاشته شد و فقط واحد فولاد بافق شاید به دلیل سود دهی به فروش رسید و هفت طرح فولادی دیگر در آینده واگذار می شود .
۱۱ ـ اگر زمانی پیشنهادی جهت واگذاری واحد احیای فولاد بافق به صندوق بشود آیا جناب عالی از این پیشنهاد استقبال می کنید ؟
ـ جهت تکمیل زنجیره ی تولید فولاد در شهرستان ، ما موافق این واگذاری به شرکت سنگ آهن ویا صندوق هستیم و مخصوصا در فولاد که سود دهی بیشتری دارد سرمایه گذاری کنیم .

محمد رضا فتاحی قلعه ای این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

د خبر: 19128
تعداد بازدیدکننده: 347
تاریخ: ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۲
این صفحه را چاپ کنید

پس از اینکه بارها عرضه سهام ذوب آهن اصفهان در فرابورس بدون خریدار مانده بود بالاخره به هر نحو ممکن اصفهانی ها بلوک ۵۶ درصدی این شرکت را به ارزش هر سهم ۵۱۱۱ ریال به صندوق تامین اجتماعی سپردند تا به آینده ای مبهم دچار نشود . عرضه سهام در تاریخ ۲۳/۱۲/۹۱ انجام شد و تامین اجتماعی آن را به قیمت ۲۱۱۵ میلیارد تومان خریداری کرد و قرار شد طی چند روز با پرداخت ۲۰ درصد نقد به مبلغ ۴۵۰ میلیارد تومان و مابقی به صورت ۵ ساله با نرخ سود ۱۵ درصد مبادله انجام شود.سر انجام در تاریخ دوم اردیبهشت ماه سال جاری تامین اجتماعی با پرداخت مبلغ مورد توافق معامله را قطعی کرد .
لازم به ذکر است در زمانی که ما در تخصیص سنگ آهن معدن دی ۱۹ بافق در کش و قوس بخشیدن یه اردکان یا تقسیم بین مهریز و ابرکوه بودیم قدیمی ترین و بزرگ ترین معدن آهن استان بدون هیچ اظهار نظری از طرف مسئولین استان به صندوق سپرده شد .
حال سکوت کرده آینده این واگذاری را به نظاره می نشینیم …….

امیدواریم شرکت سنگ آهن مرکزی مجبور نباشد به تنهایی قسمت اعظمی از بار صندوق را بر دوش کشد .!!!!!

۳ نظر

رضايي says:
اردیبهشت ۸, ۱۳۹۲ at ۱۰:۰۶ ق.ظ

خب عزیز دل صندوق بازنشستگی فولاد الان زیرمجموعه صندوق تامین اجتماعی هست. یعنی دقیقا مدیریت ذوب آهن و شرکت سنگ آهن مرکزی در یکجا متمرکز شده است. تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل!!
Reply
مهدی says:
اردیبهشت ۸, ۱۳۹۲ at ۱۱:۳۹ ق.ظ

اینکه از اول معلوم بود که اصفهانیها دم لای این تله ها نمی گذارند حالا تصور کنید ذوب اهن اصفهان کم پول باید طلب سهام خود را به صندوق بازنشستگان بدهد و به همان مقدار پول سنگ اهن بافق طلب ذوب اهن دارد و از این به بعد چه شیر توشیری می شود
Reply
محمد رضا says:
اردیبهشت ۸, ۱۳۹۲ at ۷:۰۷ ب.ظ

مسئولان ذوب اهن اصفهان هرروز از کمبود بودجه دم می زنند در صورتی که پول همگفتی به صندوق بازنشستگان فولاد بابت سهام خود می دهند و این مطابقت با همان طلب شرکت سنگ اهن مرکزی از ذوب آهن اصفهان می باشد حالا تصور کنید اگه قرار باشد شرکت سنگ آهن مرکزی تمام بدهی ها و حقوق بازنشستگان صندوق فولاد را به دوش بکشد و آیا دیگر پولی برای سرمایه گذاری دارد.

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

متن زیبایی بود.

علیرضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۴ - ۹:۳۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

درود بر شما
بسیار با دانش و درست نوشته اید
ولی افسوس که ما از داشتن افراد با سواد و تحلیل گر و محاسبه گر چون شما در شهرمان بی بهره هستیم
انشاالله که مردم بافق از حقوق پایمال شده خود پرسش کنند و جلوی این پس رفت را بگیرند
به امید به میدان امدن دانشمندان شهر و یکپارچگی توده مردم بافق
با انتخاب یک نماینده باسواد در پارلمان ایران انشاالله قدمی رو به جلو برداریم
ما بافقی ها همیشه با پول معدن و رای خود زمینه پیشرفت همه ایران را اماده کرده ایم
وقتی نتوانستیم شهر دار کار کشته بافق اقای عفتی را نگه داریم من یکی امیدی جز مهاجرت از بافق ندارم
ابادی بافق به تلاش من وتو وابسته است و بس

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۴ - ۳:۴۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آخه بنده های خدا بحث این حرفها نیست . سرمایه دارها در حال فرارند و دارند پولهایی که از چپاول مردم به دست آوردند را از ایران خارج می کنند . دو هفته پیش بنده تحلیلی در مورد فرار سرمایه دارها ارائه دادم و گفتم که با اخبار کاذب قصد دارند نگذارند قیمت دلار بالا بره . دیدیم که این تحلیل درست بود و علارغم تلاش دولت دلار بالا رفت . الان ما در بحران کامل اقتصادی قرار داریم . کجای کار هستید ؟ الان وقت تحلیل نیست . وقت عمل است . هر کس در درون ایران بتوانددر راه نجات ایران لیاقت خود را نشان دهد لیاقت آن را دارد تا طبق شاهنامه تاج خدمت به مردم را به سر بگذارد . پس ای فرزندان ایران امروز وقت افسردگی نیست . وقت عمل است . امیدی به اصلاح طلب و اصولگرا و یا سلطنت طلب نداشته باشید . هر جوان با لیاقت ایران می تواند خود یک شاه باشد برای ایران البته به شرط آنکه لیاقت خود را به ملت نشان دهد .
به قول شاهنامه :
فریدون فرخ فرشته نبود/ز مشک و ز عنبر سرشته نبود
بداد و دهش یافت آن نیکوئی/تو داد و دهش کن فریدون توئی
نظر قبلی من :

شناس says:
آبان ۴, ۱۳۹۴ at ۱۱:۱۱ ب.ظ

جواب به ایلیا :
به نظرم این خبرهایی که امروز پخش شد به هم ربط داشت و عده ای قصد داشتند مشکلات ارزی و کمبود ارزی را بپوشونند تا از وحشت پولدارها بکاهند و یا اینکه به آنها اخطار هم بدهند .
۱-خبر صندوق بین المللی پول که گفته بود ایران با نفت ۵۰ دلار ۱۰ سال دوام میاره و عربستان ۵سال .
در صورتی که ما می دونیم ذخایر ارزی عربستان دهها و یا شاید صدها برابر ایرانه .
۲-خبر اختلاس کرج که امروز پخش شد .
این خبر هم یک پیام داشت که کفگیر ما به ته دیگ نخورده و پول هنوز داریم . مقصد این پیام پولدارها بودند .
۳-خبری خبر از دستگیری افرادی می ده که قصد داشتند حساب بانک ملی را در روز عاشورا خالی کنند .
این هم یک اخطار بود برای کسایی که می خواند در برند .
۴-خبر تجاوز در قزوین که گفته شده عده ای پسر را رو بستند و به دوست دخترای اونا تجاوز کردند .
نمی دونم ربط این خبر به بحران ارزی امروز کشور چیست . شاید هدف پرت کردن حواسها بوده است . فقط می دونم این خبر شبیه خبری است که در سال ۹۰ و در زمان بحران ارزی پخش شد . یعنی خبر تجاوز در باع خمینی شهر که مردها را زندانی کردند و به زنها تجاوز کردند .
پس دوست عزیز ، فریب جو سازی ها رو نخور ببین چی رو می خوان پشت خبرها پنهون کنند . دزدی ها کلان است اما امروز سناریو رو کردن اختلاس به دلایل دیگر است .
تحلیل بسیار مهم است و گرنه گولتان می زنند .
http://www.bafghfarda.com/?p=63924#comment-51691
اما دلار این روزها هی گران می شود و از مرز 3535 تومان هم گذشت .
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940818000834
در ضمن هر گاه پولدارها وحشت زده می شوند ، یکی را هم می فرستند خودش را لخت کند . مثلا قبلا گلشیفته لخت می شد . الان هم بازیگری به نام صدف طاهریان کشف حجاب کرد . هدف تنها پرت کردن هواس مردم از آنچه می گذرد .
یا قضیه ی فیتیله که می گویند در آن توهین به آذری ها شده .
همه ی اینها برای پرت کردم حواس مردم است .
دوستان عزیر ماجراها جدیدی تر از آن است که تصور می کنید .

mohsen این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۴ - ۳:۵۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
چند نکته خدمت دوستان عزیز کانون بازنشستگان فولاد از اول هم ورشکسته نبود بلکه مانند شرایط حاظر خود را تلبکار دولت قلم داد کرد و توانست از طریق رد دیون سهامهای شرکتهای بزرگ و پر سود را تصاحب کند از شرکت های که زیر مجموعه این کانون میباشند خیلی از آن ها را با رانت ونفوذ ی که داشتن آنها را ضرر ده و بی سود جلوه دادند که موفق شدن با قیمتی خیلی پایین آنها را بابت رد دیون از دولت جدید در شهریور سال 92 به مجموعه کانون اضافه کنند. احتمالا دوستان خبر داشته باشند که در واگذاری شرکت سنگ آهن چگونه قیمت گذاری شد.. از این بحث ها که بگذریم دوستان کانون بازنشستگان فولاد متعلق به وزارت کار و تعاون می باشد پس متعلق به ارگان دولتی میباشد. پس شرکت دولتی میباشد. به نظر شخصی به زیر مجموعه مناسبی رفته ایم. حال به گفته دوست عزیز سنگ آهن مرکزی به کجا می رود؟ به نظر تا آینده ای بسیار این شرکت پا برجا می باشد مطمئن باشید آنها با اکتشافی بسیار دقیق وحساب شده ذخایر منطقه بافق را شناسایی و محاسبه کردن. دلیلی دیگر هزینه و سرمایه گذاری که در این مجموعه شده بسیار است. به نظر شخصی شرکت سنگ آهن باید تبدیل به بزرگ ترین شرکت تولید کننده خوراک برای فولاد سازان باشد هم کنستانتره و هم گندله. دوستان چرخه فولاد خوب می باشد ولی اگر به جای کارخانه فولاد گندله دیگر زده می شد بسیار مفید تر بود هزینه کارخانه فولاد 2 برابر گندله می باشد و آلایندگی و مصرف آب آن هم به مراتب بالاتر از گندله می باشد. یادمان باشد هدف سرمایه گذاری و جزب نیرو در شهرمان بود. متاسفانه کشور ما واردت کننده کنسانتر و گندله می باشد.دوستان در آینده نه چندان دور فولاد سازانی که تولید آنها حد عقل زیر 2 میلیون تن باشد نمی توانن در بازار رقابت کنند و با مشکلات جدی رو برو خواهند شد. به خصوص فولادهای کامل خصوصی. دوستان متاسفانه همدلی با یک گزارش یا یک مصاحبه نباید از بین برود خوشبختانه در حال حاضر اکثریت مردم با روشن فکری مسائل را مشاهده و پیگیری می کنند که بزرکترین نعمت برای شهرمان میباشد. دوستان مسئولین شهرمان الحق و انصاف بسیار پر تلاش و پیگیر مسائل بودن. هم مدیر عامل هم شخص آقای فرماندار وهم مجموعه کارگروه. انشا الله نتیجه اش را هم در آیندهای نزدیک خواهیم دید.

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۴ - ۷:۱۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

برادر من چرا ناراحتید ما خودمان نماینده تعیین کردیم و سنگ آهن را دو دستی تقدیم صندوق کردیم ،

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱:۰۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

به نظرمن باید مدیریت شود وجلوی ریخت وپاش ها گرفته شودوحقوق کارکنان تعدیل گردد.

بافقی زاده این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۴ - ۸:۲۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با تشکر از مطالب ارزنده شما اقای رنجبر
امیدوارم اطلاع رسانی و روشنگری شما برای مردم واقعا بی پناه بافق موثر واقع شود

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

در یک پروژه 1000 میلیاردی وقتی بعد از 2 سال 25 میلیارد سرمایه گذاری می شود تازه در دورانی که پول زیاد بود با الان که اصلا پولی نیست . درست است امیدتان را از دست ندهید توسعه جوار معدنی صورت خواهد گرفت .حتما صورت خواهد گرفت . بیایید برای یک بار هم که شده با هم باشیم و نماینده مجلس را از شهر خودمان بفرستیم .باهیچ چیز دیگری به نتیجه نمی رسیم در مهریزی که آهن , راه آهن و هزاران چیز موردنیاز دیگر نیست فقط و فقط به خاطر اینکه نماینده مجلس از آن شهر می باشد کارخانه فولاد محسن با سرمایه گذاری دولتی ایجاد شد ,بدون خط راه آهن گمرک تاسیس شد و لی در شهر ما با وجود تمام زیرساخت های لازم هیچ کاری صورت نگرفت .راه حل فقط و فقط نماینده مجلس است .

علیرضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۴ - ۹:۵۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اگر روزی از روز ها نماینده ای از بافق به پارلمان راه پیدا کند همین ما بافقی ها او را از مجلس اجراج می کنیم و هر روز برایش طومار می نویسیم
همین کاری که با مهندس دهستانی انجام دادیم
یا بر کنار کردن شهردار شهر گشته اقای عفتی

پیر دانای همدان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱ آذر ۱۳۹۴ - ۹:۲۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام و درود
بار دیگر نظر علیرضا کامنت 11
نشان از اضهار نظر تلخ ولی واقعی باعث ازرده شدن خاطر ما گردید .
به امید روزی که افکار ما تغییر کند و همه پشتیبان منتخبین خود باشیم هر چند مخالف ایده ها و افکارشان باشیم .
منتخبین شهر چه در شورا چه در مجلس شاید منتخب من و شما در رای نبودند ولی اکنون منتخب شهر مان هستند.پس اگر حمایتشان نمی کنیم لا اقل با زبان تلخ خود تخریبشان نکنیم .

اسما این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۴ - ۷:۳۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

خیلی زیاد است نمی توانم بنویسم