سفر به ناشناخته ها ((غاراشکفت))

دسته: عمومی , مقالات
۱۱ دیدگاه
دوشنبه - ۱۸ آبان ۱۳۹۴

 

شاید کمتر دوستان از وجود غاردربافق اطلاع داشته باشند.

دوست دارم شما رابا خود به غاری زیبا و بکربا مناظری زیبا ودست نخورده دردل کوه ببرم .جایی که تانبینید زیباییهای آنرا درک نخواهید کرد.قبل از حرکت چند شرط دارم اول اینکه اگرکوهنورد نیستید فکردیدن این غار زیبا راازسربدرکنیددوم اینکه حتی اگرکوه میرویدولی از ارتفاع وحشت دارید باز هم بی خیال این سفر شوید سوم اینکه یک روز کامل باید بپایش وقت بگذارید ضمنابه هشدارهای هواشناسی هم توجه کنید.

اماده اید؟؟حرکت می کنیم.ساعت هفت ونیم صبح به همت مدیریت محترم کارخانجات تعمیر لکوموتیو بافق که همیشه برای چنین برنامه هایی پشتیبان ما بودند از بافق حرکت کردیم.ساعت هشت کنار کوه پیاده شده و با سرویس هماهنگ می کنیم تا عصر در همان مکان منتظرمان باشد.یک ساعتی صعود میکنیم وجای شما خالی بساط صبحانه وچای را پهن می کنیم.نمیدانم چرا نان وپنیری که درمنزل با اکراه می خوریم در کوه خوشمزه ودلچسب میشود.

1

 

پس از صرف صبحانه راه می افتیم. دوساعتی پیاده روی نکرده بودیم که به صخره ای بزرگ می رسیم.دو انتخاب بیشتر نداریم یا عبور از صخره وبازی بامرگ ،یا دست از پا دراز ترو بازگشت به منزل.راه اول را انتخاب کرده و از اولین صخره که تقریبا ده متر بود بالا می رویم.استراحتی کوتاه وحمله به صخره دوم.این صخره تقریبا پنج متر بیشتر نیست اما چون کنارپرتگاهی بزرگ هست عبور از آن دل شیر می خواهد.

 

30fkp0jarbsqba9g73mj

 

با هرزحمتی بود این صخره را هم پشت سر میگذاریم وتازه به قسمت وحشتناک کار می رسیم.عبورازکنار پرتگاه بصورت چهاردست وپا.انتخاب دیگری نیست.چون یک طرف شماکوهی بلند.طرف دیگرتان پرتگاهی عمیق .بالای سرتان صخره وزیر پایتان معبری تقریبا پنجاه سانتی.

ajjpu2t0hj9a8b876pti h8r8atescdcq1fqiev31

 

حال تجسم کنید همین معبر در بعضی از قسمتها شیب ملایمی هم بسمت پرتگاه داشته باشد.در اینجا نگاه کردن به پائین باعث سرگیجه وسقوط میشود بهتر است به هیچ چیز فکر نکنید.بطورمثال شروع به خواندن کنید تا حواستان به خطر نباشد این را هم بگویم کوچکترین اشتباه مساوی مرگ است .بعد از گذشتن از معبر پرتگاه دیگری جلوی رویتان است ارتفاع این معبرهم شاید بیشتر از پنج متر نباشد امادو مشکل دارد اول اینکه زیر پایتان پرتگاهی وحشتناک هست دوم اینکه حالت صخره وحشتناکتراز دو صخره قبلی است.وعبور از آن بی نهایت ترسناک است وتبحر خاصی می خواهد.

faxw5chkvz5d3p1pkmks

 

پس ازگذشتن از صخره ها یک ساعتی درکوه راهپیمایی می کنیم وبه غار میرسیم.دوستان اگر در کوه زیاد سر می خورید وسنگ زیاد از زیر پایتان ریزش می کند بدانید که در انتخاب محل گذاشتن پادقت نمی کنید.این میتواند بسیار خطرناک باشدوباعث سقوطی مرگبار گردد.انتخاب محل گذاشتن پادرکوه بسیارمهم است.به همه جا نمیتوان تکیه کرد وهمه جانمیتوان پاگذاشت.تابه محکم بودن جای پایتان اطمینان حاصل نکردید قدم از قدم برندارید. این را محض احتیاط گفتم.

w9uu0wm79ztdpo7z5vi1

 

پس از تلاش فراوان به غاررسیدیم غاری زیبا وشگفت انگیز.اشکفت درلغت به معنی غار.رخنه کوه.شکاف وشکافته است گاهی شکفتن هم معنی میدهد.این غار دقیقا وسط شکاف کوه قراردارد وبه همین دلیل نام آنرا اشکفت گذاشته اند.کف غارخاک رس وسنگ وبعضی قسمتها از گذشته های دورقندیلهایی بچشم میخورد.

bcss1b16olyhp70wlv5w

 

انتهای غاردو غار کوچک قراردارد باسنگهایی زیبا وبراق.مانند سنگ نمک که زیبایی این غاررا دوچندان میکند.در مقام مقایسه محوطه داخلی غار را اگر عاری از تپه وسنگ فرض کنیم شاید گنجایش بیش از پنجاه تریلی برای پارک را داشته باشد.

d27nhr8vbfyzuwdysyzg

راستی فراموش کردم یادآوری کنم برای ورود به غار حتما چراغ قوه با خود داشته باشد چون بسیار تاریک است.پس از بازدید ازاین غارزیبااز همان راه بازمی گردیم. یادتان باشدپایین آمدن از کوه ساده تراز بالارفتن نیست فقط کمی ترسناکتراست .البته نیروی کمتری می خواهد .دراین مسیر آب وجود ندارد تا میتوانید آب باخود ببرید سعی کنید درفصول گرم سال به این منطقه نروید چون تبخیر بدنتان زیاد است وتوانایی حمل آب به دلیل صعب العبور بودن مسیر کم است.هیچگاه بدون راهنما دراین مسیر پانگذاریدواز همه مهمترهیچگاه طبیعت را کثیف نکنید.پس از ساعتها راهپیمایی ساعت هیجده به محل قرارمان رسیدیم .در این فصل که هواکمی سرد است پس از رسیدن به مقصد ابتدالباسهای خیس خودرابیرون آورده وبدن خودرا خشک کنید سپس لباس گرمی بپوشد تا خدای ناخاسته سرما نخورید.اینرا هم اضافه کنم راهی که مارفتیم کوتاه ترین مسیر بودوالبته خطرناکترین.راههای ساده تری هم برای رسیدن به غاروجود دارد که بسیار طولانیست.برای رفتن از راههای دیگر یاباید کوهنورد قابلی باشیدکه تمام روز را کوه پیمایی کنید واصلا استراحتی نداشته باشید یا باید یک شب در کوه اتراق کنید که خطرات خاص خودش رادارد.همانطور که میدانیددر منطقه کوه بافق انواع افعی وپلنگ وجود دارد.

 

ajjpu2t0hj9a8b876pti

چون شبها هواسرداست خزندگان بدنبال مکانهای گرم میگردند. اگر دراین فصل در منطقه مورد نظر بخوابیدچه جایی گرمتراز کیسه خواب شما یا داخل چادر شما؟؟

به پای کوه وچشمه که رسیدیم جای شما خالی آتشی روشن کردیم وچای هیزمی چه میچسبد.

دوستا بفرمایید..

jprrbnubs5afc95t4jiy

محمدرضارضایی بافقی – سرپرست تیم کوهنوردی کارخانجات


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۶۹
برچسب ها:
دیدگاه ها
پیر دانای همدان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
اقای رضایی عزیز آدرس غار چی شد .نکنه فکر کردید همه می دونستند شما کحا رفتید و یا شاید میخواستید کسی دیگه اونجا نره …………

م فتاحی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۴ - ۷:۳۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
خدا قوت دوستان
حداقل آدرس ویا نشانه ای از محل غار را منتشر می کردید

    محمدرضا رضایی بافقی. این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۴ - ۸:۵۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

    سلام
    دوستان عزیز پیردانای همدان وم فتاحی عزیز.ضمن تشکر از شما.مسیر اصلی از دره درگوشی شروع می شود.امابا توجه به اینکه درمسیر دره های زیاد ومثل هم وجوددارد عملا آدرس دادن را مشکل وحتی غیر ممکن می کند.بهتر است برای اولین بار با راهنمای محلی به این غارزیبا بروید.

یادگار این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۴ - ۸:۲۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اگر تصاویر درست باشد حرکت در چنین مسیرهایی برای یک عده عزیزی که آموزش کلاسیک ندیده اند و آماتور کار میکنند بسیار خطرناک است و نباید آدرس داده شود و دیگران را تحریک به چنین اقدامی کرد.

yas این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۴ - ۹:۵۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای رضایی عزیز بسیار زیبا توصیف کردید.از توصیف شما پرواضح است که مکان زیبایی است ولی من شخصا حاضر به چنین کاری نیستم.چون واقعامسیر سختی است.

داود شمس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام وخسته نباشید واقعا کوهنوردی پر از ماجرایی داشته اید خطرناک بوده ولی لذت صعود و رسیدن به هدف قطعا شیرین خواهد بود

علیرضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۴ - ۳:۴۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

درود بر صعود کنندگان غار اشکفت. ودرود بر مدیرانی که کارمندانشان را تشویق به چنین کارهایی می کنن.

م فتاحی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با عرض سلام و خسته نباشید
ممنون از اینکه جاذبه های ایران رو با قلم زیباتون به همه معرفی میکنین و هم چنین مرسی از عکسهای عالی و بسیار دلپذیرتون.بی صبرانه منتظر سفر نامه های بعدیتون هستم ….

sajad این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۴ - ۸:۰۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام بر آقای رضایی
بسیار توصیف زیبایی بود.ان شااله کوهنوردان و طبیعت دوستان زیادی از این غار شگفت انگیز دیدن فرمایند و بیشتر به بزرگی و عظمت خدای متعال پی ببرند. اگر عمری باقی بود و لایق باشم،خوشحال می شوم در سفر بعدی دوستان را همراهی کنم.

خروس لاری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱:۳۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

علیرضاردیف 6
لطفا بفرمایید منظورتون از مدیران کیانند لطفادقت بفرمایید

ماشاالله شمس الدینی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱:۱۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام.
دوستان صعود و فرود در کوهستان تابع قوانین خاص خود میباشد لطفا چابکی و تجربه خود را فدای یک لحظه غفلت ننمایید.به قول کوهنوردان حرفه ای اولین اشتباه در ارتفاع آخرین اشتباه میباشد.
همراه داشتن ا بزارآلات مخصوص صعود و فرود لازمه رفتن به این مکان شگفت انگیز میباشد.
اگر قصد دیدن مناظر کوهستان را دارید لطفا.1-تنها به کوه نروید.2-مقصد و مسیر حرکت خود را به خانواده و دوستان خود اطلاع دهید.3-از مسیرهای همگانی و آسان حرکت کنید.4-اگربه مسیری آشنا نیستید از افراد محلی و راهنما استفاده نمایید.
ممنون که رعایت میفرمایید.