متأسفانه اعتبار امسال مرمت بناهای تاریخی در بافق صفر است

دسته: عمومی
۴ دیدگاه
چهارشنبه - 27 آبان 1394
 “علی اکبر قانعی» رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بافق، در گفتگو با هفته نامه افق کویر به پرسش های مطرح شده از سوی این هفته نامه پاسخ داد:
وی درباره وظیفه اداره میراث فرهنگی گفت: وظیفه این اداره حفاظت از بناهای تاریخی است که به ثبت می رسد؛ اگر بناها مرمت لازم داشت این کار را انجام می دهیم و از تخریب بناهای قدیمی جلوگیری می‌کنیم. هرسال باید مرمت بناهای قدیمی صورت بگیرد که آن هم بستگی به اعتباری است که به شهرستان اختصاص می دهند؛ متأسفانه اعتبار امسال صفر است؛ ولی در سال پیش 10 بنا را مرمت کردیم که کاروانسرا و خانه وحشی بافقی جزء این بناها است. در نظر داریم خانه وحشی بافقی را به یک موزه تبدیل کنیم.
رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بافق در پاسخ به این پرسش که برای بقعه پیرمراد که در حال تخریب شدن است چه فکری اندیشیده اید؟ تصریح کرد: پیرمراد چند سالی است که در حال تخریب است، یکسری مصالح به اوقاف داده شده است که بصورت مشارکتی پیرمراد تعمیر شود.تاکنون متأسفانه این امر صورت نگرفته است. چند دفعه با رئیس اداره اوقاف صحبت شده؛ اگر بیش از مبلغی با هم توافق کردیم مصالحی خواستند ما در اختیارشان قرار می دهیم که حداقل جلو تخریب این بنا گرفته شود؛ البته سردرب ورودی پیرمراد جالب نیست و هر لحظه امکان سقوط دارد و حادثه ساز است و اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بافق امسال اعتباری نداردتا بتواند از تخریب پیرمراد جلوگیری کند و مستقیماً نمی توانیم تمام هزینه را پرداخت کنیم.
وی پیرامون صنعت چشم انداز که در بافق برگزار می شود عنوان کرد: بافق اولین شهرستان است که صنعت چشم انداز در موردش اجرا می شود و بعد از آن صنعت گردشگری ایجاد می شود. در بحث گردشگری بافق معدن،نخلستان های بافق، نخلستان‌های باقر آباد و شن زارهای صادق آباد مد نظر است.
قانعی در پاسخ به این پرسش که هر ساله چه تعداد گردشگر وارد بافق می شود؟ اظهار داشت: آمار گردشگری را استان تهیه می کند، جدیداً یک سامانه برای ما تعریف شده است که باید اطلاعات مان را از هتل بگیریم، چون یک هتل بیشتر نداریم آماری هم که داریم اقامت در هتل است این چیزی است که می توانیم مستند اعلام کنیم که این تعداد گردشگر وارد شهرستان شده؛ ولی خیلی افراد گردشگر هستند که با اتوبوس از یزد به بافق می آیند و صبح گردش و تفریح خودشان را انجام می دهند و عصر برمی گردند و ما از این تعداد آماری نداریم؛ ولی کاری که انجام می دهیم این است که با تهیه فرم های مخصوص آمارگیری و در اختیار گذاشتن آن فرمها به متولی امامزاده عبدا… و سرپرست کمپ شهید برزگری بتوانیم آماری را داشته باشیم.
وی در پاسخ به این پرسش که برای جلوگیری از تخریب بافت تاریخی شهر چه اقداماتی انجام داده اید گفت: در ابتدا که به بافق آمدم اوضاع خیلی خراب بود و تخریب هایی صورت گرفته بود. خانه سریانی واقعاً خانه شاخص و تکی بود و چند روز قبل از اینکه به بافق بیایم اطلاع دادند فردی که مالک خانه بود می خواست خانه را تخریب کند و پروانه بگیرد  تا بتواند بفروشد که ما جلو این کار را گرفتیم؛ اگر تخریبی صورت بگیرد ما می توانیم جلوی آن را بگیریم؛با توجه به ارزش تاریخی که بنا داشته به شهرداری گفتیم پروانه صادر نکند. ما اعتباری برای خرید منازل تاریخی نداریم؛ ولی فرمانداری می خواهد یکی از منازل تاریخی را خریداری یا اجاره کند و به عنوان خانه هنرمندان از آن استفاده کند. 4 تا از منازل ثبتی که به ثبت آثار ملی رسیدند در بحث مرمت آنها اعتبار ملی درخواست کرده ایم تا با مشارکت خود مالکین  کار مرمت آن را انجام دهیم.
وی در پاسخ به این پرسش که توزیع اعتبارات امسال چگونه بوده است؟ افزود: برای توزیع اعتبارات در مورد شهرستان بافق خیلی کم لطفی شده است. امسال اگر اعتباری ملی برای ما نیاید کاملاً مرمت میراث فرهنگی تعطیل می شود. در بحث اعتبارات 2 نوع اعتبارات داریم. اعتبارات استانی که توزیع کرده اند، 36 میلیون برای بافق در نظر گرفته اند. اوایل سال 94 حدود 200 میلیون از اعتبارات سال 93  در بافق هزینه شد که شامل مرمت و دوره های آموزشی صنایع دستی بوده است؛ ولی امسال می خواهیم از این 36 میلیون در بحث تبلیغات گردشگری کار کنیم یک تعامل با دستگاه های مرتبط مثل محیط زیست، منابع طبیعی، شرکت سنگ آهن، شهرداری داشته باشیم.کار دیگری که در بحث گردشگری بافق داریم این است که جاذبه های گردشگری شهرستان را قرار است از استان بیایند برای تهیه پوستر از ریگزارها و نخلستانها.
علی اکبر قانعی در پاسخ به این پرسش که چه بناهایی جدیداً به ثبت رسیده است؟ عنوان کرد: بناها طبیعی مثل باجگان، شادکام، شن زارهای صادق آباد را داریم تا به ثبت برسانیم؛ اگر شن زارهای صادق آباد به ثبت ملی برسد در این صورت است که ما می توانیم با بردن ماسه ها برخورد کنیم، چون به عنوان یک جاذبه گردشگری به ثبت ملی رسیده است و یک ضوابط برایش اعمال می شود؛ الآن درباره منابع طبیعی که به آن دستبرد شده نمی توانیم برخورد کنیم.

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۲
برچسب ها:
دیدگاه ها
بافقی دل خون این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 27 آبان 1394 - 11:37 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

الان که اداره بازرگانی سابق داره فرت و فرت به مردم مجوز بار کردن ریگها را میده
فکر نکنم تا 2-3 سال آینده چیزی از ریگها بمونه

13 این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 27 آبان 1394 - 11:41 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

نباید منتظر ماندو دید تا استان چقدر اعتبارات بابت میراث به شهرستان میده
باید دست به کار شد و شروع به انجام کار کرد تا بودجه برای طرح های مذکور اختصاص داده شود
والا با دست روی دست گذاشتن که نمیشه اعتبار دریافت کرد

مسعود این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 27 آبان 1394 - 2:33 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

امیدواریم رییس بومی و جدید تغییر و تحولی انجام دهند موفق باشید

oooo این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 27 آبان 1394 - 2:58 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
پس شما چکار میکنید چرا اردکان میبد سهمیشان زیاد است
شما حتی نمیتوانید یک گونی کاه فراهم کنید چه برسد به بازسازی

You cannot copy content of this page