طالبی پیش بینی کرد”80 نفر برای مجلس و8نفر برای خبرگان نامزد خواهند شد

دسته: عمومی
بدون دیدگاه
یکشنبه - 22 آذر 1394

یزدفردا:

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار و رئیس ستاد انتخابات استان یزد گفت: تاکنون با 24 نشست با 121 مصوبه در این ستاد برای برگزاری مطلوب انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری تشکیل شده است.

محمدعلی طالبی روز سه شنبه در نشست خبری با یادآوری آغاز فعالیت ستاد انتخابات استان یزد از تیر ماه امسال اظهار کرد: ستاد انتخابات در 10 شهرستان و 11 بخش استان یزد تشکیل و پیش بینی شده 20 هزار نفر عوامل اجرایی، نظارتی، امنیتی و پشتیبانی با حدود 730 شعبه ثبت نام و اخذ رای در سراسر استان فعالیت کنند.

** تلاش برای بهبود مشارکت مردم در انتخابات
معاون استاندار یزد خاطر نشان کرد: طی روزهای آینده همایشی با هدف مشارکت مطلوب تر احزاب و گروه های سیاسی در انتخابات و فراهم کردن بستر مشارکت مردم برگزار خواهد شد.
وی افزود: هر تشکل دارای جایگاه در بین مردم و متشکل از نخبگان جامعه باید در موضوع سرنوشت ساز انتخابات مشارکت خوبی داشته باشد، چرا مشارکت این گروه های مرجع تضمینی برای مشارکت هر چه بهتر مردم خواهد بود.
رئیس ستاد انتخابات یزد اظهار کرد: این استان باوجود مشارکت زیاد در انتخابات ریاست جمهوری، در انتخابات مجلس شورای اسلامی طی چند دوره گذشته جایگاه مطلوبی نداشته و حتی در برخی از دوره ها مشارکت پایین تر از متوسط کشوری بوده است.
وی اضافه کرد: فراهم کردن زمینه حضور گرایش ها و سلیقه های مختلف در چارچوب نظام و ایجاد فضای رقابتی در انتخابات سبب افزایش مشارکت خواهد شد و امیدواریم از این طریق مشارکت مردم در انتخابات بهبود یابد.
** 88 نامزد احتمالی برای رقابت انتخاباتی در یزد
طالبی شمار نامزدهای مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در استان یزد را به ترتیب 80 و 8 نفر پیش بینی کرد و گفت: طبق بررسی ها فعالیت نامزدهای احتمالی در حوزه تفت و میبد بیشتر از دیگر حوزه های استان بوده و در حوزه یزد نیز فعالیت اندکی صورت گرفته است.
معاون استاندار یزد با یادآوری توقف اصلاح حوزه های انتخابیه و افزایش نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای انتخابات امسال افزود: حوزه های انتخابیه در سراسر استان همانند انتخابات دوره قبل است و تغییرات تقسیمات کشوری پس از آن دوره در انتخابات امسال لحاظ نمی شود.
وی ادامه داد: بر این اساس شهر ندوشن که از نظر تقسیمات کشوری به شهرستان میبد ملحق شده است همچنان جزو حوزه انتخابیه یزد و اشکذر به شمار می آید.
** اهمیت حضور زنان در انتخابات
رییس ستاد انتخابات استان یزد گفت: زنان نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می دهند و حضور آنان در انتخابات نقش تعیین کننده ای دارد؛ زنان همچنین با توجه به نقش تاثیرگذار و تربیتی در خانواده می توانند به ترغیب فرزندان و همسر خود به حضور در انتخابات بپردازند.
طالبی افزود: بانوان با حضور در انتخابات به عنوان نامزد می توانند نقش پررنگ تری در مسائل اجتماعی ایفا کنند و توانمندی های خود را به نمایش بگذارند تا از آنها در مسئولیت های مختلف استفاده شود.
وی خاطر نشان کرد: حضور زنان در شوراهای اسلامی شهر و روستا سبب ارتقای نرخ مشارکت اجتماعی زنان شده و امیدواریم این موضوع در انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز محقق شود.
** انجام 24 فرایند انتخابات به صورت رایانه ای
رییس ستاد انتخابات استان یزد در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: در انتخابات رایانه ای از آغاز ثبت نام تا تشکیل هیات های اجرایی 25 فرایند برای انتخابات تعریف شده که 24 فرایند به صورت رایانه ای و یک روش (اخذ رای) به صورت دستی انجام می شود.
وی افزود: واجدان شرایط رای دهندگان در انتخابات امسال باید 18 سال داشته باشند و بر این اساس متولدین هفتم اسفند 1376 و قبل از آن می توانند در انتخابات شرکت کنند.
** رفع مشکل شعبه های سیار انتخابات
این مسئول با اشاره به تعدد فرایندهای رایانه ای در انتخابات امسال گفت: استفاده شعبه ها از امکانات سخت افزاری و انتخابات یارانه ای مورد ارزیابی قرار گرفته و بسیاری از مشکلاتی که عمده ترین آنها مربوط به آنتن دهی شعبه های سیار بوده مرتفع شد.
وی خاطر نشان کرد: اکنون یزد جزو استان ها برتر در خصوص برگزاری انتخابات رایانه ای است.
طالبی با اشاره به برگزاری نشست های متعدد با هیات نظارت استان، شورای پیشگیری از وقوع جرایم انتخاباتی در دادگستری و دستگاه های متولی پاسخگویی به استعلام های قانونی بررسی صلاحیت نامزدها گفت: تعامل بسیار خوبی بین نهادهای مختلف درگیر در انتخابات برای آغاز برنامه زمان بندی انتخابات وجود دارد و امیدواریم با ادامه این تعامل و همکاری انتخابات باشکوهی در استان یزد برگزار شود.
** آغاز برنامه زمان بندی انتخابات خبرگان از 20 آذر
رئیس ستاد انتخابات استان یزد گفت: برنامه زمان بندی انتخابات مجلس خبرگان رهبری از 20 آذر ماه با اعلام وزیر کشور آغاز می شود و نخستین برنامه تشکیل هیات های اجرایی در شهرستان ها و بخش های مستقل با هماهنگی هیات های نظارت خواهد بود.
وی افزود: ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری از 26 آذر ماه در فرمانداری یزد و وزارت کشور به مدت یک هفته انجام می شود و پس از بررسی صلاحیت نامزدها در هیات مرکزی نظارت، اسامی نهایی نامزدها 21 بهمن ماه توسط شورای نگهبان به وزارت کشور اعلام خواهد شد.
وی ادامه داد: برای بررسی صلاحیت ها نامزدهای انتخابات خبرگان فعالیتی در استان صورت نمی گیرد و این فعالیت ها به طور متمرکز در هیات مرکزی نظارت انجام می شود.
وی اضافه کرد: مهلت تبلیغ نامزدهای مجلس خبرگان رهبری از 22 بهمن تا پنجم اسفند ماه به مدت 14 روز است و انتخابات هفتم اسفند ماه برگزار می شود.
** 28 آذر، آغاز برنامه زمان بندی انتخابات خانه ملت
رییس ستاد انتخابات استان یزد اظهار کرد: برنامه زمان بندی انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز از 28 آذر ماه همزمان با آغاز ثبت نام نامزدها با دستور وزیر کشور آغاز می شود و نامزدها به مدت 7 روز فرصت ثبت نام دارند.
طالبی با اشاره به چهار حوزه انتخابیه در استان یزد افزود: این حوزه ها شامل یزد و اشکذر به مرکزیت فرمانداری یزد، مهریز، بافق، ابرکوه، خاتم و بهاباد به مرکزیت فرمانداری مهریز، تفت و میبد به مرکزیت شهرستان تفت و اردکان به مرکزیت فرمانداری اردکان است که ثبت نام نامزدها در مرکزیت این حوزه ها و وزارت کشور انجام خواهد شد.
وی ادامه داد: استعلام از سوابق داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی در مراجع چهاگانه مشخص شده در قانون شامل دادستانی کل کشور، سازمان ثبت احوال، نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات انجام می شود.
معاون استاندار یزد اضافه کرد: هیات های اجرایی نیز که فرایند انتخاب آنها از 28 آذر ماه آغاز می شود پس از بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی، نتایج را به هیات های نظارت اعلام می کنند و این هیات ها نیز با بررسی صلاحیت ها، عهده دار پاسخگویی به شکایت های داوطلبان رد صلاحیت شده خواهند بود.
رییس ستاد انتخابات استان یزد گفت: اسامی نهایی نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی 27 بهمن ماه منتشر و فعالیت های تبلیغاتی این نامزدها از 29 بهمن ماه به مدت یک هفته انجام می شود.
طالبی افزود: با توجه به همزمانی انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری تلاش شد تا برخی از مواد قانون به نحوی اصلاح شود که شروع برنامه زمان بندی انتخابات و تبلیغات همزمان و هیات اجرایی مشترک شود، اما محقق نشد.
** قبولی فرمانداران و بخشداران در دوره آموزشی انتخابات
رییس ستاد انتخابات استان یزد به برگزاری دوره های آموزشی برای فرمانداران و بخشداران اشاره کرد و افزود: در پایان این دوره با تاکید وزارت کشور از شرکت کنندگان آزمون به عمل آمد و تمامی فرمانداران و بخشداران استان یزد موفق به قبولی شدند.
طالبی خاطر نشان کرد: برگزاری دوره های آموزشی برای کارشناسان، نامزدها و مسئولان ستادهای آنان در دستور کار قرار دارد تا علاوه بر فعالیت های تبلیغاتی قانونمند، انتخابات با کمترین تخلف و تنش برگزار شود.
وی یادآور شد: با ابلاغ به دستگاه های مختلف استان بر ممنوعیت استفاده از امکانات دولتی و وسایل عمومی، صدا و سیما و خطابه نماز جمعه برای تبلیغ نامزدها تاکید شده و فعالیت داوطلبان احتمالی هم در سراسر استان از طریق مراجع نظارتی رصد می شود.
وی اضافه کرد: برای برگزاری مطلوب انتخابات پهنای باند شبکه های ارتباطی درستگاه های مختلف درگیر انتخابات افزایش یافته تا بخشی از دغدغه ها برای روز برگزاری انتخابات مرتفع شود.
رییس ستاد انتخابات استان یزد گفت: ستادها و کمیته های زیرمجموعه این ستاد شامل ستاد امنیت و کمیته های فناوری، استعلام ها و حراست، اطلاع رسانی و تبلیغات و مالی و پشتیبانی در حال فعالیت هستند و قرار است هیات بازرسی انتخابات نیز به زودی در استان تشکیل شود.
در این نشست عباس حیدری مدیرکل حوزه استاندار، با توجه به استعفای داوود پاک طینت با حفظ سمت به عنوان سرپرست اداره کل روابط عمومی استانداری یزد معرفی شد.

** اهمیت نقش رسانه ها
سرپرست اداره کل روابط عمومی استانداری یزد نیز در این نشست با قدردانی از تلاش های دو ساله پاک طینت در این اداره کل اظهار کرد: رسانه ها به عنوان پل و ابزار ارتباطی بین مردم و مسوولان نقش و رسالت مهمی بر عهده دارند.
عباس حیدری با اشاره به در پیش بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری افزود: رسانه های با اطلاع رسانی مناسب، شفاف سازی، انعکاس واقعیت های جامعه، ترغیب نامزدهای واجد شرایط برای حضور در انتخابات می توانند در راستای جلب مشارکت مردم و حضور حداکثر در این انتخابات نقش آفرین باشند.
انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری هفتم اسفند ماه سال جاری در سراسر کشور برگزار می شود.

استان یزد یک میلیون و 70 هزار نفر جمعیت دارد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۹۸
برچسب ها:

You cannot copy content of this page