بیش از 75 درصد از بودجه شهرداری بافق در سال گذشته عمرانی بوده است

دسته: عمومی
یک دیدگاه
جمعه - 21 خرداد 1395

مهندس نوروززاده شهردار بافق:

آفتاب یزد-گروه شهرستان: بافق شهری است تماما معدنی با فاصله ای بیش از 100 کیلومتر از مرکز استان. در سفر یک روزه به بافق فرصتی دست داد تا با شهردار این شهر نیز دیدار و گفت و گویی داشته باشیم.
چرا ورودی شهر بافق آن گونه که باید زیبا و شایسته شهر نیست؟
شهرداری ها در محدوده قانونی شهر دارای وظیفه خدمت رسانی هستند و ما در محدوده طرح تفضیلی شهر خدمات خود را ارائه می نمائیم در این راستا اداره راه مسئولیت ووردی شهر را بر عهده دارد.

چه پروژه هایی در سال گذشته توسط شهرداری به سرانجام رسید؟
با وجود محدودیت های مالی شهرداری در حد توان خود بسیاری از پروژه های کوچک و بزرگ را به ثمر نشاند که از ان جمله جدول گذاری میدان و تعویض آسفالت های قدیمی و کهنه از حد فاصل خیابان معلم تا امام زاده عبدالله می باشد که شرکت سنگ آهن هزینه های آن را تقبل کرده است در بحث فاضلاب شهری نیز هزینه ها بر عهده این شرکت بود و شهرداری در این باره نقشی نداشت.همچنین در سال 94 چند پروژه در بحث ترافیکی و اجرای محورهایی در بافق انجام شد که که بلوار آیت الله میر غنی زاده و بلوار کشاورز در سال گذشته به اتمام رسید ضمن این که در پروژه های ترافیکی بلوار وحشی بافقی و برخی از پروژه های نیمه کاره اجرایی شد.
میزان بودجه بافق در سال 94 و 95 چقدر بود؟
بودجه سال 94 مبلغ 22 میلیارد تومان بوده و بودجه امسال نیز 23 میلیارد تومان است که به طور کلی سرانه بافق 628 هزار تومان می باشد.

منابع بودجه شهرداری بافق کدام است؟
بودجه بافق چندین منبع دارد که عوارض شهرداری به میزان 2 درصد از ارزش افزوده و بخش عمده درآمدها نیز از فروش معادن سنگ و آهن طبق مصوب دولت در تامین بودجه می باشد .در این زمینه در سال 94 کسری بودجه نداشتیم و همه اعتبارات را جذب کردیم ضمن اینکه 10 درصد از عوارض غیر از ارزش افزوده ومنطقه ای را در عوارض محلی جبران کردیم.ارزش افزوده مالیات اغلب از شرکت های صنعتی و تولیدی و کارخانه های فولاد و نساجی اخذ می شود که با توجه به رکود اقتصادی بخش زیادی از این مجموعه ها وضعیت خوبی به لحاظ مالی ندارند و از طرفی ما نیز نمی توانیم برای جبران کمبود بودجه به مردم فشار بیاوریم.اگر چه امسال نیز با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کنیم امابه مردم عزیز بافق قول می دهیم پروژه عمرانی امام زاده عبدالله تا پایان امسال به سرانجام می رسد.

این بودجه به چه میزان جاری و چه قدر عمرانی بود؟
بر اساس قانون 40 درصد از بودجه شهرداری ها باید عمرانی باشد که در سال 94 بیش از 75 درصد از بودجه عمرانی بوده است.

در اجرای پروژه ها با چه مشکلاتی مواجه بوده اید؟
کمبود اعتبارات از جمله مشکلاتی است که شهرداری ها در اجرای پروژه های عمرانی با آن مواجه هستند به طوری که با دستانی خالی پروژه ها را عملیاتی می سازیم ضمن اینکه در اجرای بسیاری از پروژه ها با آزادی سازی و تملک مواجه هستیم که زمان زیادی را به خود اختصاص می دهد و در این باره گاه بیش از 26 جلسه در جهت رفع مشکلات تملک برگزار شده است.

در مورد پروژه پارک آبشار توضیح می فرمائید.
این پروژه در سال 89 کلید خورد که تا سال گذشته اجرای آن به طول کشید و ما برای انجام این پروژه از مشاور خوبی همچون مهندس سمنانی بهره گرفتیم تا مبادا بدون اخذ مشورت بودجه و اعتباری به هدر رود خوشبختانه این پروژه یک مجموعه متفاوتی است که با دسترسی به آبشار فضای مفرحی را در حوزه گردشگری ایجاد خواهد کرد که فاز اول مجموعه 100 هکتار می باشد.

در رابطه با پروژه زیر گذر راه آهن نیز توضیح دهید.
مسیر دو خطه راه آهن یکی از طرح هایی بود که در عرض 6 روز توانستیم زیر گذر را اجرایی کنیم در حالی که 15 روز مجوز داشتیم این مسیر حساسی به شمار می رفت که جنوب را به شمال وصل می کرد و ما تلاش کردیم با کمترین هزینه و زمان این پروژه عملیاتی شود.

یکی از مسائل مهم دررفاه عمومی بحث تردد آسان است متاسفانه در این باره دست اندازها و سرعت کاه های متعددی وجود دارد که کارشناسی شده نیست در این باره توضیح بفرمائید.
موضوع سرعت کاه ها از مسائل ترافیکی است که بر عهده شورای ترافیک می باشد و شهرداری تنها عضوی از این شورا است اکثر سرعت کاه ها در مسیری قرار دارد که تابلوهای سرعت پایین نصب شده باشد در این خصوص اگر شهرداری بدون مجوزی حتی یک سرعت کاه را بردارد در صورت بروز تصادف ،شهرداری با جرائم کیفری مواجه می شود و باید خسارات را کامل پرداخت کند.

در رابطه با جذب سرمایه گذار در اجرای پروژه ها و توسعه اقتصادی بافق آیا تلاشی را به ثمر نشانده اید.
همه شهروندان برای ما عزیز هستند و در این میان سرمایه گذاران به واسطه تلاش های ارزنده شان چه در حوزه انجام پروژه ها و یا پیشبرد اهداف و کارآفرینی دارای احترام خاصی می باشند ما در برخی از پروژه ها با ارائه تسهیلات از حضور سرمایه گذاران استفاده کرده ایم که نمونه بارز آن بلوار وحشی بافقی می باشد همچنین در بحث میوه و تره بار با سرمایه گذاری به توافق رسیده ایم که جانمایی بر اساس طرح تفضیلی انجام شده است همچنین در بحث درآمدهای شهرداری استقبال خوبی از حضور سرمایه گذاران می شود.

بافق از نظر ساخت و ساز در چه شرایطی قرار دارد.
ساخت و ساز در بافق خوب است و خوشبختانه شهر بافق با توجه به مهاجر پذیری شرایط خوبی را می گذراند.

در اجرای پروژه ها به چه مطالبی توجه دارید.
ایجاد فضاهای تفریحی مناسب برای همه اقشار و توجه به تردد معلولان و استفاده از فضاهای مختلف و مناسب سازی معابر نیز مورد توجه قرار می گیرد.

در مورد پارک بانوان نیز بفرمائید.
این پروژه تقریبا به اتمام رسیده است و اختصاص به بانوان دارد پارک بانوان حدود 3 هزار متر مربع وسعت دارد و در طرح توسعه گسترش می یابد امید است بخش توسعه ای به همراه بخش اول طرح افتتاح گررد.

پروژه جایگاه سی ان جی را تشریح بفرمائید.
این پروژه با همه مشکلات و هزینه ها از جمله شبکه برق به طول 2 کیلومتر و هزینه های بالای برق در حال اجرا می باشد این جایگاه به زودی به بهره برداری می رسد در این پروژه متولیان برخی از مطالبات را می خواهند.

و در کلام آخر
یکی از موضوعاتی که شهرداری های بسیاری از شهر ها به آن مبتلا شده اند اجرای طرح های ترافیکی بیش از سهم خودشان می باشد که نه تنها مشکلی را حل نکرده بلکه موانعی را اجرا ایجاد کرده است که تعریض خیابان ها اصلا به صلاح نیست و بهبود فضاها و ایجاد تفرج گاه ها اهمیت بیشتری دارد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸۸
برچسب ها:
دیدگاه ها
سالار این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 21 خرداد 1395 - 9:25 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام اقای شهردار ای کاش در مورد تمام کارها ودر تمام زمینه ها خودتون اظهار نظر نمیکردید ونظر خودتون راتحمیل نمیکردیدیک مور دش مجسمه وحشی،بافقی

You cannot copy content of this page