چرا احمدی‌نژاد در کنار ملک عبدالله نشست؟

دسته: اخبار ایران
بدون دیدگاه
پنج‌شنبه - 26 مرداد 1391

حمدی‌نژاد در کنار ملک عبدالله
شب گذشته، ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی در مهمانی که به مناسبت خوشامدگویی به سران کشورهای اسلامی، برگزار کرده بود، رئیس جمهور ایران را خطاب کرده و از وی خواست که برود و در کنار او بنشیند.

تحلیلگر تلویزیون عربستان ـ که این مهمانی را پوشش می‌داد ـ گفته است که احمدی‌نژاد نیز آمد و در کنار ملک عبدالله با کت و شلواری تیره قرار گرفت.

عبدالله الچماری در این باره افزود: در نظر گرفتن جای مناسبی برای حضور احمدی‌نژاد در کنار ملک عبدالله، حامل پیام مهمی برای هر دو ملت ایران و البته ملت عربستان است و آن اینکه ملک عبدالله بدین وسیله می‌خواهد اعلام کند، ایران و عربستان دو کشور مسلمان هستند که لازم است، به رغم تفاوت‌ها با هم همکاری داشته باشند.

بنا بر این گزارش، یکی دیگر از کار‌شناسان سعودی در این باره گفته است که دعوت احمدی‌نژاد برای نشست در کنار پادشاه عربستان سعودی، این پیام را برای رئیس جمهور ایران داشته که اقدامات عربستان در سوریه ضد ایران نیست و ایران باید این موضوع را درک کند.

گفتنی است، در این اجلاس سران، بیش از چهل کشور از مجموع ۵۷ کشور عضو سازمان همکاری اسلامی هستند، در حالی که سوریه در این اجلاس غایب است و بررسی اوضاع و بحران این کشور نیز بر این اجلاس سایه افکنده است.

در این باره باید گفت، نقش کارآمد ایران در این اجلاس که اهداف خاصی را درباره سوریه دنبال می‌کند، تا بدانجا اهمیت دارد که رسانه‌های غربی و عربی نسبت به این موضوع اذعان دارند. در همین زمینه، شبکه فرانس ۲۴ دیروز خاطرنشان کرد که رئیس جمهور ایران، عربستان را در زمین خودش به چالش می‌کشد.

کار‌شناسان و ناظران بر این باورند که به رغم اینکه ۵۷ کشور اسلامی در سازمان همکاری‌های اسلامی مواضعی متفاوت دارند، اجلاس کنونی مکه با نقش تعیین کننده ایران، کمک می‌کند تا حل مسأله سوریه خروجی این اجلاس بوده و از سوی دیگر، بازدارنده نقشه‌های محور غربی ـ عربی در این زمینه باشد؛ برخی از رسانه‌های عربی هم به نقش‌آفرینی ایران در این اجلاس تأکید دارند.

السفیر و الجزیره از جمله رسانه‌های عربی هستند که رویارویی ایران با عربستان را در اجلاس مکه بازتاب داده‌اند. همچنین «الرای» به بازتاب سخنان وزیر خارجه مصر درباره نقش موثر ایران در اجلاس مکه پرداخته است.

به گزارش «الرای»، «محمد کامل عمرو»، وزیر خارجه مصر امروز اظهار داشت: مصر از ایران انتظار دارد با توجه به اینکه همچنان روابط خوبی با نظام سوریه دارد، این کشور را از پیامدهای ادامه وضعیت کنونی آگاه سازد.

«عمرو رشدی»، سخنگوی وزارت خارجه مصر نیز با اشاره به دیدار وزیران خارجه ایران و مصر در حاشیه اجلاس مکه اظهار داشت: قاهره در این دیدار بر عزم خود در زمینه حل بحران سوریه تأکید کرده است.

ارسالی : مصطفی محمودی کهن


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۴
برچسب ها:

You cannot copy content of this page