به مناسبت گرامیداشت 15آذر روز جهانی داوطلب

دسته: عمومی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - 17 آذر 1395

( همه ساله 15آذر  با عنوان روز جهاني داوطلب نامگذاري شده است هدف از نامگذاري  اين روز، تمرین فرصت برای توسعه فرهنگ  فعالیتهای داوطلبانه و مشارکت مردم در عرصه سلامت می باشد.)
فطرت پاك بشري، دين مبين اسلام و آموزه هاي فرهنگي ايران، همگي بر دستگيري از مستمندان، كمك به نيازمندان و به نوعي حمايت از محرومان جامعه تاكيد داشته اند كه وجود زمينه هاي ديني و فرهنگي اينگونه مشاركت ها، پشتوانه محكمي را براي ياري و تداوم مشاركت داوطلبان و مردم در امور عام المنفعه و خيريه فراهم ساخته است.

به همين دليل از دير باز اشخاص و گروههاي انساني براي رفع اينگونه نيازها گرد هم جمع مي شدند. به همین منظور5  دسامبر (15 آذر) روز جهانی داوطلب نامیده شده است. این روز به منظور توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها عنوان شد و در ۱۷ دسامبر سال ۱۹۸۵ به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل رسید و از آن زمان تاکنون سازمان ملل، دولت‌ها و تشکیلات مدنی از همه جهان به داوطلبان پیوسته‌اند تا در این روز از آنان تجلیل به عمل آورند. این روز برای “داوطلبان سلامت” فرصت مغتنمی است تا همکاری خود را در زمینه ی توسعه سلامت در جامعه نشان دهند.

دخالت جامعه در امور زندگی اجتماعی به قدمت زندگی اجتماعی است و اندیشه کار مردم با هم برای رسیدن به مقصود، قسمت اصلی بسیاری از فرهنگ هاست. همچنین مشارکت مردم در امر توسعه جامعه خود به عنوان حقوق فردی، سیاسی و اجتماعی افراد می باشد.
مبانی مراقبتهای بهداشتی اولیه بر نقش آگاهانه مردم در سلامت جامعه تاکید دارد و رابطه مشارکت مردم در فعالیتهای مربوط به سلامت با افزایش سطح سلامتی پایدار مردم آن جامعه را تائید می کند.

سلامتی محور توسعه است و معضلات بهداشتی همان معضلات توسعه است که نمی توان آن را فقط در بخش سلامت حل نمود. بلکه مشارکت تک تک افراد جامعه و بخشهای توسعه، نهادها و ارگانها برای حل مسائل سلامتی و رسیدن به سطح قابل قبول سلامت لازم و ضروری است.

با توجه به تایید اعلامیه آلماآتا در سال 1978 بر مشارکت مردم و تاکید بر نقش آن در کمک به سیستم خدمات بهداشتی درمانی و تعبیر سازمان جهانی بهداشت از مشارکت مردم در توسعه به عنوان روندی که مردم باید از حق خود برای ایفای نقش فعال در توسعه خدمات سلامت استفاده کنند و فعال کردن اجرای خدمات بهداشتی در شهرها سبب شد مسئولان وقت وزارت بهداشت و درمان، طرح رابطان بهداشت (داوطلبان سلامت ) در کشور را اجرا کنند .

معرفی داوطلبان سلامت:

افراد باسواد وآگاه وبا انگیزه محلات میباشند که به طور داوطلبانه با خیر اندیشی بدون پاداش مادی برا ی بهبودسبک زندگی سالم و ارائه مراقبت های اولیه بهداشتی به همنو عان خودبا بخش بهداشت همکاری مینمایندوبا تحت پوشش قرار دادن حداقل 40خانوار ؛وشناسایی افراد نیاز مند به مراقبت های بهداشتی(سالمندان – خانم های باردار –میانسالان – غربالگری بیماری واگیر وغیر واگیر) و ارجاع آنها به مراکز سلامت جامعه فعا لیت مینمایند .رابطین استمرار بخش سلامت و بهداشت در محلات می باشندوپلی بین واحدهای بهداشتی ومردم هستند.

اهداف برنامه داوطلبان سلامت:

1-ارتقاءسطح سلامت جامعه شهری وروستایی با نیاز سنجی محله خودشان

2-مشارکت مردم در بر نامه ریزی وتصمیم گیری واستفاده از همکاری آنان در ارائه مراقبت های اولیه بهداشتی

3-بهره گیری از امکانات موجود آن شهر یا روستا در جهت حفظ و وارتقائ سلامتی با مشارکت رابطین همان جامعه

4-فراهم نمودن زمینه ای برای مشارکت مردم منطقه به عرصه فعالیت بهداشتی و سلامتی

5- جلب مشارکت مردم در حل مشکلات بهداشتی

6-حضور فعال در کلاسهای آموزشی برگزارشده در سیستم بهداشتی

7-انتقال پیام بهداشتی به خانوار های منطقه حداقل 40 خانوار

8-گزارش موارد فوت وتولد ومهاجرت محله به سیستم بهداشتی

9- پیگیری مراقبتهای بهداشتی و ارجاع خانوارهای نیازمند مراقبت به مراکز بهداشتی ( مراقبت اطفال ، زنان باردار ، میانسالان و سالمندان )

 

تاريخچه برنامه داوطلبان سلامت در شهرستان بافق:

طرح رابطين افتخاري بهداشت در آذرماه سال 1375در مركز شماره 3به عنوان اولين مجري اين طرح افتتاح شد به اين صورت كه بعد از بلوك بندي منطقه تحت پوشش مركز تيم هاي سرشماري با مراجعه به درب منازل نسبت به تشكيل پرونده خانواراقدام نموده ودر حين سرشماري از زنان خانه دار در خصوص برنامه دعوت به عمل آمد كه 33نفر به عنوان رابط ثبت نام كردند بعد محدوده جمعيتي هر رابط مشخص وبه طور متوسط 50خانوار به ازاي هر رابط اختصاص داده شد ورابطين پيگيري مراقبت اطفال تنظيم خانواده مادران باردار و…را انجام داده ودر كلاسهاي آموزشي كه هر هفته توسط مربي رابطين تشكيل مي شدشركت مي كردند وآموزشهاي فراگرفته رابه خانوارهاي تحت پوشش منتقل مي كردند ،انجام اين طرح باعث افزايش درصد ارائه خدمات بهداشتي درماني شد با موفقيت اين طرح برنامه رابطين در مركز شماره 1و2نيز به اجرا در آمد. درحال حاضر شهرستان بافق شامل 44836نفرجمعيت و  12720خانوار مي باشد كه  135 نفر رابط در سطح سه مركز شهري و یک مرکز روستایی  27588نفر جمعیت و 6678خانوارراتحت پوشش قرارداده اند وپيگيريهاي واحد بهداشت خانواده ،بهداشت محيط وحرفه اي و….رادر خانوارهاي تحت پوشش خود انجام مي دهند.

طرح های بهداشتی که رابطان در اجرای ان مشارکت فعال داشته اند.

1 . سرشماری جمعیتی

 1. طرح شناسایی زنان سرپرست خانوار ( زنان بی سرپرست ، بد سرپرست )
 2. طرح CBR ( شناسایی معلولین و سالمندان شهرستان )

4   . طرح سنجش بینایی کودکان6-3 سال.

5 . طرح غربال گری فشارخون و دیابت.

 1. طرح بیماریابی و درمان سل .
 2. واکسیناسیون فلج اطفال جهت افاغنه
 3. واکسیناسیون MR
 4. طرح پیشگیری از سالک و… .

چگونه مي توان داوطلب سلامت ( رابط بهداشت) شد

كليه افراد علاقه مند مي توانند با مراجعه به مركز بهداشتي درماني نزديك محل سكونت ، علاقمندي خود را اعلام دارند و پس از ثبت نام و تشكيل پرونده ، با توجه به ميزان توانايي و فرصتي كه در اختيار دارند با مراكز بهداشتي همكاري نمايند.

شرايط داوطلبين سلامت

 • داشتن علاقه و انگيزه جهت انجام فعاليتهاي اجتماعي
 • صلاحيت اخلاقي و مقبوليت اجتماعي
 • داشتن سن 20تا40سال
 • داشتن سواد حداقل سیکل ( پایان مقطع اول متوسطه )
 • ترجيحامتاهل
 • رضايتنامه از همسر

تهیه کننده : فاطمه ابراهیمی ، کارشناس جلب مشارکت مردمی مرکز بهداشت شهرستان بافق

 

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۳۴
برچسب ها:

You cannot copy content of this page