می‌توان هم یوز را حفظ کرد هم معدن را

دسته: عمومی
۴ دیدگاه
سه‌شنبه - 14 دی 1395

محمود نوریان در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز در واکنش به اظهارات اخیر معاون سازمان حفاظت محیط زیست درباره مخالفت این سازمان با معدنکاری در زیستگاه یوز در محدوده D19 گفت: ما اعتقاد داریم هم باید یوز ایرانی را حفظ کرد و هم معادن را استخراج کرد، مخصوصا استخراج از ذخیره‌ای که جزو ذخایر اصلی سنگ آهن کشور است.

وی گفت: ما نباید به بهانه نگهداری و حفاظت از یوز ایرانی که خود یک ثروت بزرگ است، یک ثروت خدادادی دیگر به نام معادن کشور را از دست بدهیم. ما اعتقاد داریم می‌توان هر دو را حفظ کرد مهم این است که برای حفظ هر دو ثروت سازمان حفاظت محیط زیست راهکار خود را ارائه کند.

نوریان با بیان اینکه شرکت چادرملو آمادگی هرگونه همکاری را با سازمان حفاظت محیط زیست درخصوص رعایت اصول محیط زیستی در فعالیت‌های معدنی در محدوده D19 دارد، اظهار کرد: محیط زیست نباید به این موضوع به صورت یکطرفه نگاه کند. بهرحال امروز از ذخیره سنگ آهن D19 استفاده نشود قطعا طی سال‌های آینده این اتفاق رخ خواهد داد. ذخیره شرکت سنگ آهن مرکزی ایران و شرکت معدنی و صنعتی چادرملو رو به پایان است و اگر دوستان ما در محیط زیست آمادگی استقبال از تعداد زیادی از افراد بیکار شده در این دو شرکت را داشته باشند ما دیگر حرفی نداریم.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در پاسخ به این سوال که شما به عنوان یکی از مدیران با سابقه معدنی مثال‌هایی از معدنکاری سبز در کشورهای دیگر دارید؟ توضیح داد: کشور لهستان یکی از تولیدکنندگان عمده زغال سنگ محسوب می‌شود اما در عین حال این کشور دارای مناطق سبز و جنگلی بسیار زیاد است و در این کشور محیط زیست هیچ وقت جلوی فعالیت‌های معدنی را نگرفته است. در استرالیا نیز به عنوان یکی از معدنی‌ترین کشورهای دنیا وضعیت به همین شکل است. در استرالیا زیستگاه های حیات وحش بسیار زیادی وجود دارد و در عین معادن این کشور نیز در حال استخراج هستند. با توجه به این الگوها ما نباید در ایران صورت مساله را پاک کنیم.

وی با بیان اینکه سازمان حفاظت محیز زیست باید راهکارهای خود را جهت حل این مساله ارائه دهد، گفت: در همین حال باید بگویم که حدود نیمی از محدوده D19 خارج از زیستگاه یوز و منطقه حفاظت شده قرار دارد. همچنین وزارتخانه در زمان امضای موافقت‌نامه با سازمان حفاظت محیط زیست با تبدیل این منطقه به محدوده حفاظت شده موافقت کرد مشروط به اینکه معادن نیز در این منطقه استخراج شوند.

نوریان در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ماین نیوز مبنی بر اینکه شرکت چادرملو در سایت و معدن فعلی خود چه اقدامات محیط زیستی را انجام داده است؟ توضیح داد: ما همه گونه همکاری با محیط زیست داشته‌ایم و دستوراتی را که در این زمینه به ما داده شده را انجام داده‌ایم و هزینه‌های زیادی را نیز بابت رعایت مسائل محیط زیستی و ایجاد فضای سبز پرداخت کرده‌ایم و شرکت چادرملو از این حیث در استان یزد و حتی کشور سرآمد است. در ادامه نیز کاملا آماده همکاری با سازمان حفاظت محیط زیست هستیم.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۹
برچسب ها:
دیدگاه ها
محمد رضا برزگری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 15 دی 1395 - 7:09 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای محمد نوریان: جالبه یه معدن غصبی مدعی غصب یه معدن دیگه هسته. بروید از ذخایر معدنی خود اردکان استفاده کنید.؟؟؟!!!!!

دلسرد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 15 دی 1395 - 7:55 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

حالا دارم کم کم شک میکنم که نماینده سنی مجلس داخل ماشین شرکت شهداب چکار میکرده و شاید زمانی کالبد شکافی شود که چی به چی ربط داره و تصادف کار خدا بود که برخی رسوا شوند.شاید واسه جلب نظر نمایندگان مجلس اونا رو میارن از منطقه بازدید کنن که مجوز برداشت از دی 19 را بدن به چادرملو؟!!!!!!!!!الله اعلم .فعلا باید خفه شد ببخشید سکوت کرد ومنتظر بود و دید که چه رخ خواهد داد.ولی با آرامش و سکوت مرگبار ما مردم و مسولین بافق مسلم و قطعا زود دیر خواهد شد. امام جمعه محبوب آقای سلیمانی که در نماز جمعه داد زدید که اگر دی 19 برنگردد به بافق شخصا وارد می شوید الان وقتشه.نه اینکه با همت والای نماینده محترممون و مسولان وعادلانه با سلام و صلوات نصف دی 19 را بخشیدید و خوشحال از اینکه نصفش مال ماست.اگر سکوت حضرت آیت الله میرغنی زاده و جلوگیری از حرکت مردم بهاباد به یزد نبود الان چادرملو هم مال ما بود.البته فراموش نشود که آنچه بجایی نرسد فریاد است .ما هم مانند پدارنمان به فرزندانمان خواهیم گفت که این اشک چشم من و خون دل شماست .مارا به رخت شبانی فریفته اند………..

لاادری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 15 دی 1395 - 10:33 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

شاید یه روزی معلوم شود چه کسانی و چه شرکتهایی عامل برکناری دکتر یاراحمدی شدند….

علي این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 16 دی 1395 - 10:27 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام موضوع معدن دي ١٩ربطي به تصادف نماينده ندارد چون اين معدن حدود دو سال است با شركت سنگ اهن تفاهم نامه محضري نوشتند وبادستوروزير موضوع واگذاري أن پيگيري شده ويك شركت مستقل تشكيل داده اند واگر بحث محيط زيست أن حل شود انشالله كاراكتشافي واستخراج ان شروع خواهد شد پس اگرميخواهيد نظري بدهيد يك برسي بكنيد ومطلب دروغ نگوييد وچيزي كه نمي دانيد راننويسيد وبرأي خود كناه درست كنيد

You cannot copy content of this page