“مجتع یک میلیون تنی فولاد بافق” یا واحد نورد 550 هزار تنی

دسته: اقتصادی , مقالات
16 دیدگاه
چهارشنبه - 29 آگوست 2012

چندی پیش با تبلیغات بسیار وسیعی تعدادی کانتینر حاوی تجهیزات نورد فولاد بافق در حضور نماینده محترم مردم در مجلس شورای اسلامی و دیگرمسئولین شهرستان به بافق آورده شد .

همان طور که مطلعید روش های مختلفی برای تولید فولاد در جهان وجود دارد که روش های:

1)کوره بلند

2)احیای مستقیم سنگ آهن

بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد .

در روش کوره بلند (که 66.3 درصد فولاد جهان به این روش تولید می شود)کلوخه سنگ آهن پس از خروج از واحدهای آگلومراسیون به همراه کک ،آهک و مقداری سنگ آهن دانه بندی به کوره بلند شارژ شده و مذاب خروجی در کانورتورهای اکسیژنی به فولاد تبدیل می شود .(نظیر ذوب آهن اصفهان)

در روش احیای مستقیم (که 31.2 درصد فولاد جهان به این روش تولید می شود)کنسانتره سنگ آهن در واحد گندله سازی به گندله تبدیل شده و در واحد احیای مستقیم به وسیله گازهای احیایی چون H2 و CO اکسیژن از دست می دهد و به آهن اسفنجی تبدیل می شود سپس در کوره های قوس الکتریکی به همراه قراضه سنگ آهن به فولاد مذاب تبدیل می شود .مذاب حاصله در واحد ریخته گری مداوم به شمش(بیلت،بلوم و اسلب)تبدیل می شود .(مانند فولاد مبارکه و خوزستان)

در ایران که منابع زغال سنگ محدود بوده و زغال سنگ موجود از کیفیت مناسبی برخوردار نیست و برعکس منابع گازی فراوانی موجود می باشد ، در سال های قبل با توجه به قیمت پایین گاز طبیعی سیاست گذاری تولید فولاد به روش احیای مستقیم انجام شد .

در ضمن تولید فولاد با ظرفیت کمتر از 2 میلیون تن به روش احیای مستقیم مقرون به صرفه تر می باشد .

در نتایج اعلام شده توسط شرکت ملی فولاد ایران هزینه احداث کارخانه فولادسازی به ازای تولید هرتن محصول به شرح ذیل خواهد بود:

تولید فولاد به روش کوره بلند

510 دلار به ازای تولید یک تن محصول

تولید فولاد به روش احیای مستقیم

430 دلار به ازای تولید یک تن محصول

با توجه به نکته فوق الذکر هزینه راه اندازی یک واحد 800 هزار تنی فولاد به روش احیای مستقیم (همچون طرح فولاد بافق) 344 میلیون دلار خواهد بود .

طرح فولاد بافق در سال 1385 در جلسه شورای اقتصاد استان به تصویب رسیده بود که بعداً جزء 8 طرح فولادی ایران قرار گرفت که بتواند ظرفیت تولید فولاد ایران را تا سال 1404 به صورت چشمگیری افزایش دهد ولی متاسفانه به بخش خصوصی واگذار شد  که منجر به بیکاری 300 نفر شده و آن را به تعطیلی کشاندند .

پس از به وجود آمدن شرایط نامناسب اقتصادی ،دولت برآن شد تا هر کدام از طرح های در دست اجرا که خریدار داشته باشد واگذار گردد .از بد روزگار یا به دلایل نامعلوم دیگر ،پس از سه بار تلاش در راستای تعطیلی یا واگذاری به بخش خصوصی نهایتاً در تیرماه سال 90 در عین ناباوری طرح فولاد بافق به بخش خصوصی واگذار گردید و طرح های هشت گانه فولاد کشور به طرح های هفت گانه تقلیل یافت و به صورت کاملا اتفاقی هیچ یک از طرح های دیگر فولادی کشور خواهانی نیافت مگر “طرح فولاد بافق”.

نظر به اینکه در حال حاضر در کشور عزیزمان ایران با کمبود شمش فولادی روبرو هستیم و سرمایه گذاری اولیه واحدهای احیای مستقیم و ریخته گری مداوم زیاد می باشد سیاست دولت بر این شد که در هشت طرح فولادی کشور احیا و ریخته گری توسط دولت انجام شود که مسلماً در کنار این طرح ها پس از راه اندازی،بخش خصوصی اقدام به ساخت واحد های نورد خواهد کرد .

پس از گذشت قریب 15 ماه از تعطیلی طرح فولاد بافق توسط خریدار پروژه ،حال خبر از خرید و نصب واحد نورد داده شده است .هرچند برای پروژه کاملا تعطیل نوید بخش است ولی نکات ذیل نباید فراموش شود یا ما را از اصل موضوع دور کند :

1-طبق قرارداد خریدار پروژه مکلف است ظرف مدت 40 ماه از زمان واگذاری(خردادماه 90)واحد احیای مستقیم و فولاد سازی را راه اندازی کند.(لازم به ذکر است تنها 25 ماه فرصت دارد و اگر قصد عمل به تعهدات خویش را داشته باشد و اگر از همین امروز هم شروع کند بعید است ظرف مدت 25 ماه بتواند واحد ریخته گری مداوم را پیش راه اندازی کند)

2-هزینه نصب و راه اندازی واحد نوردی که در حال حاضر توسط خریدار پروژه اعلام شده قطعا از 25 درصد هزینه ساخت واحدهای تعهد داده شده کمتر است .

در ضمن در حال حاضر واحدهای نورد دسته دوم از کشورهای اروپایی و حتی ترکیه به ایران وارد می شود که با هزینه نسبتا پایینی قابل راه اندازی است .

3-واگذاری طرح فولاد بافق از بین 8 طرح فولاد استانی به بخش خصوصی ممکن است در اذهان مردم شریف و ولایت مدار شهرستان بافق کم لطفی و شاید بی عدالتی و دست داشتن عده ای در راستای جلوگیری از تولید فولاد در بافق را تداعی کند.

4-نظر به اینکه انتقال سیال (آب و گاز)به مراتب ارزان تر از انتقال جامدات (حمل سنگ آهن) است راه اندازی واحدهای فولاد سازی در بافق می تواند راهی به سوی تولید فولاد ارزان باشد .

راه حل و پیشنهاد :

طبق مفاد قرارداد در صورتیکه خریدار نتواند ظرف مدت 40 ماه پروژه را به بهره برداری برساند طبق نظر و قیمت گذاری کارشناسان سازمان توسعه می بایست پروژه به دولت عودت گردد .

لذا می توان درصورت عدم اجرای تعهدات خریدار طرح فولاد بافق به شرکت سنگ آهن واگذار شود.

با توجه به اینکه در پایان سال جاری پروژه آگلومراسیون به بهره برداری میرسد این شرکت می تواند از منابع داخلی خویش طرح فولاد را راه اندازی کند .

حمیدرضا رنجبر بافقی

[email protected]


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۹۲
برچسب ها:
دیدگاه ها
پورفلاح این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 29 آگوست 2012 - 10:36 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

مقاله بسیار جالبی بود. بعد از مدتها به صورت کارشناسی مسئله کارخانه فولاد بافق، بررسی شده بود. تشکر از نویسنده مطلب

علی رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 29 آگوست 2012 - 12:01 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

علت حرکت بافق به سمت پیشرفت همین زیاد شدن تحصیل کرده ها است که هر موضوع و حرفی رابدون سند و مدرک باور نمی کنند.

علیرضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 29 آگوست 2012 - 12:18 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آنچه البته به جایی نرسد فریاد است .

رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 29 آگوست 2012 - 6:36 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

البته دخیل عباس تا این لحظه به وعده های انتخاباتی خود عمل نکرده ببینیم در اینده چی می شود

حبیب این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 29 آگوست 2012 - 10:20 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

خسته نباشید دوستان
احسنت به این مطلب خوبتان،اگر لطف کنید درمورد خصوصی سازی مطلبی بزنید ممنون می شوم

سهیل این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 29 آگوست 2012 - 11:54 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

عمرا اگه برگردوند حتی اگه هیچ کاری هم نکنند.

رنجبر بافقي این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 30 آگوست 2012 - 12:44 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

مهندس دستد درد نكنه

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 30 آگوست 2012 - 12:45 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اگر اطلاعات دقيق داشته باشيم بهتر پيش ميريم

رنجبر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 30 آگوست 2012 - 3:52 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

فولاد مهمترين مسئله بافق است
مردم ورسانه هاي محلي بايد پي گير جدي باشند

مهدي این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 10 سپتامبر 2012 - 10:32 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام خدمت آقاي رنجبر ان شاءالله كه هرجه زود تر فولاد بافق به شركت سنگ آهن واگذار گردد تا دوباره شاهد شروع كار اين پروژه باشيم

فتوحي بافقي این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 18 سپتامبر 2012 - 1:06 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اطلاعات دقيق وكامل است
دلسوزان بيشتر پي گير باشيم

فتاحي این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 27 سپتامبر 2012 - 2:19 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

دست در دست هم دهيم به مهر
ميهن خويشرا كنيم اباد

عليبمون این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 1 اکتبر 2012 - 11:39 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

چرا اين نورد فولاد كارگر نمي گيرد ؟

علي این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 7 اکتبر 2012 - 3:01 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اولا اطلاعات ارايه شده كامل نمي باشد و نويسنده مقاله هيچگونه اطلاعات از مشكلات موجود نداردچون هنوز مشكلات مالي تحويل وتحول پروزه بطور كامل حل نشده است و تا زمان كامل تحويل وتحول هزينه كردن بيهوده مي باشد ضمنا مسئولين شهر بافق و استان يزد مي بايست در حل مشكل خريدار را ياري نمايند و فقط ننشيند بالاي گود وبگويند لنگش كن در مورد كار خانجات دست دوم هم بايد گفت كه اين كارخانجات اگر خوب بود در همان كشور خودشان راه اندازي مي شد و ديگر اينكه معمولا اين گونه كا خانجات مشكلات طراحي وتهيه قطعات وتكنولوزي دارند. ضمنا كار خاناي كه هنوز نصب نشده براي چي مي بايست كارگر بگيرد.

هیزم کش جهنم این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 9 نوامبر 2012 - 10:52 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

همشهری محترم که از این مقاله انتقاد کردی لطف کن سری به دیگر شهرستان های اطراف بزن بعد نظر بده شما که ادعای اطلاعات میکنی یا خوابی یا خودت رو به خواب زدی

خوب این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 25 دسامبر 2012 - 5:10 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

توليد كننده لوازم يدكي تجهيزات نورد فولاد