مهندس سید نصرالله اقتصادی دومین مدیر عامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران چغارت به دیار باقی شتافت

دسته: مقالات
۱۳ دیدگاه
سه‌شنبه - 26 بهمن 1395

429707908_101118_414427971972707454

زمان مدیر عاملی از 1354 تا 1358
429909176_100326_8221409982751722156

سال 92 که برای آماده نمودن کتاب معدن تلاش با مدیران عامل شرکت تماس می گرفتم ، از آقای مهندس راستار شنیدم مهندس اقتصادی دومین مدیرعامل شرکت چند سالی است در کانادا به سر می برد و به سختی بیمار است . تماس گرفتن با ایشان مشکل بود تصمیم گرفتم از مدیرانی که در ایران هستند تحقیق کنم و از ایشان صرف نظر نمایم . ولی گویا مهندس راستار خبر چاپ کتاب را به آقای اقتصادی داده بود . یک روز بعد از خبر ایشان صبح زود تلفن به صدا در آمد ، پاسخ دادم صدا از راه دور بود ولی واضح و روشن . فردی آن طرف خط مودب و با مهر خودش را مهندس اقتصادی معرفی کرد گفت سالهاست برای بیماریش کانادا زندگی می کند .گفت از اینکه پس از 50 سال کتابی برای چغارت چاپ می شود خوشحال است . خواست سلامش را به مردم بافق برسانم و بگویم بهترین سالهای زندگیش زمانی بوده که در کنار کارگرهای بافقی برای آماده نمودن معدن تلاش می کرده است . گفت اگر عمری بود و برگشت اطلاعات زیادی از چغارت قدیم در اختیارم می گذارد . روز بعد بیوگرافی و چند مطلب دیگر از کانادا به اداره فاکس شد . در انتظار بازگشت ایشان بودیم گویا وقت با ما یار نبود و مهندس اقتصادی جمعه 22 بهمن 95 به دلیل بیماری سخت ریوی از دنیا رفت روانش شاد . گوشه ای از زندگینامه ایشان را می خوانیم :

مهندس سید نصرالله اقتصادی پس از پایان دبیرستان در سال 1336 وارد دانشکدۀ کشاورزی کرج  شد . در آغاز شیفتۀ تحصیل در این رشته بود ولی وقتی از امکان درس خواندن با کار حرفه ای در آلمان آگاه شد ، علاقه مند گردید درس را در رشتۀ معدن آلمان ادامه دهد . وی به استخدام بانک تهران درآمد سپس اقدام به دریافت پذیرش از دانشکدۀ معدن دانشگاه آخن آلمان  نمود . وی در خرداد 1337 روانۀ آلمان شد . دو ماه بعد در معدن زغال سنگ به کارآموزی پرداخت و پس از هفت ماه کار سخت و سنگین در بخشهای مختلف معدن ، وارد دانشکده شد . سرانجام در سال 1345  با دریافت مدرک فوق لیسانس در مهندسی معدن ، پس از سه سال کار و کارآموزی با هدف خدمت به ایران بزرگ وارد کشور شد . وی به استخدام سازمان ذوب آهن ایران درآمد . در اسفند 1345 راهی بافق شد و تحت سرپرستی دکتربه آئین خدمت به میهن را که از آرزوهای همیشگی اوبود آغاز نمود .

مهندس اقتصادی مشارکت فعالی در اصفهان داشت جهت پی جویی و اکتشاف سنگ آهک برای مصرف در  ذوب آهن . مدتی مسئول کارپردازی حوزۀ بافق شد . ساخت ماکت کارخانۀ فرآوری سنگ آهن چغارت ، از کارهای ایشان است . مهندس اقتصادی  با همکاری گروهی از معدنکاران چغارت ، دست به تجهیز و احداث نمایشگاه حوزۀ بافق زد جهت معرفی کارهای انجام شده در بافق . در مراسم بتن ریزی کورۀ بلند و آغاز عملیات ساختمانی کارخانۀ ذوب آهن در نمایشگاه  بین المللی سال 1968 تهران ، اقدام به احداث نمایشگاه حوزۀ بافق نمود. وی همچنین مدتی سرپرست انتقال تجهیزات و ماشین آلات اکتشافات سنگ آهن از باجگیران به تهران و سپس بافق بود . ایشان بر عملیات اکتشافات هوایی منطقۀ اکتشافی بافق ـ زرند ـ ساغند ـ طبس نظارت می کرد .

زمان ساخت و تجهیز کارخانۀ فرآوری سنگ آهن چغارت ، مهندس اقتصادی سمت معاونت فنی حوزه را برعهده داشت . تدوین سازمان بهره برداری چغارت با همکاری کارشناسان روسی و انجام کارهایی چون نگارش شرح مشاغل ، شرح وظایف و اختیارات و نمودار سازمانی بهره برداری از عملکردهای ایشان محسوب می گردد . مهندس اقتصادی در خرداد 1350 به علت مشکلات خانوادگی  استعفا و به عنوان مشاور معدنی در شرکت ایران وسوند تهران مشغول کار شد . در خرداد 1351  بار دیگر از سوی شرکت ملی ذوب آهن برای خدمت در واحد طراحی معدن و با سمت سرپرست معدن به کار دعوت گردید .

پس از آغاز بهره برداری از معادن و کارخانۀ آریامهر ، شرکت ملی ذوب آهن ایران فعالیت هایی انجام داد که مهم ترین آنها تأسیس شرکتهای مستقل بهره برداری و تفکیک فعالیتهای اکتشافی از بهره برداری  با هدف آسان نمودن کارهای اجرایی و مدیریت بهتر امور بود که از نتایج به دست آمدۀ آن می توان به تأسیس شرکت سنگ آهن مرکزی ایران اشاره نمود . تیرماه 1354 مهندس اقتصادی به عنوان مدیر عامل و مجری طرحهای عمرانی شرکت انتخاب گردید . در این دوره از خدمت  به اجرای طرح توسعۀ معدن چغارت و افزایش ظرفیت تولید سنگ آهن دانه بندی شده از 900 هزار تن به  3 میلیون تن در سال پرداخت . این طرح  بصورت امانی و با استفاده از نیروی انسانی توانا و کارآزمودۀ شرکت و با همکاری صمیمانه و صادقانۀ کارگران ، تکنسین ها ، مهندسین و کارمندان ، در تیرماه 1357 و 6 ماه زودتر از برنامۀ زمانبندی شده انجام گرفت . یکی دیگر از کارهای زمان مدیریت ایشان ، کاهش هزینۀ تولید از راه انتقال بخشی نیروی انسانی به طرح توسعه ، افزایش تولید و استفادۀ بهینه از مواد مصرفی و یدکی بود . با اجرای این کارها قیمت تمام شدۀ هر تن سنگ آهن به میزان قابل توجهی کاهش یافت .

انجام اکتشافات تفصیلی کانسار چادرملو و تهیۀ گزارش نهائی آن برای آغاز طراحی تأسیس معدن چادرملو به همراه اکتشافات مقدماتی کانسارهای چاه گز ، ساغند ، جلال آباد ، آنومالی شمالی ، سه چاهون ، میشدوان ، ناریگان و برخی آنومالیهای دیگر در زمان مدیریت ایشان انجام پذیرفت . از طرحهای مهم اجرایی دیگر زمان مهندس اقتصادی ، می توان به اجرای اکتشاف آب در دشتهای بهاباد ، چارملو و دشت حسن آباد  همچنین تکمیل ساختمان های مسکونی ، رفاهی و ورزشی خسرو مهر اشاره کرد . مهندس نصرالله اقتصادی در کنار دکتر به آئین و مهندس خلیل راستار کارشناسانی کارساز و مدبر بودند که با حضور در منطقۀ بافق ، موجب شکوفایی و پیشرفت اکتشافات چغارت شدند .

مراسم پرسه و بزرگداشت مهندس اقتصادی روز جمعه 29 بهمن در مسجد نور، خیابان دکتر فاطمی تهران ساعت 4 از جانب معدن چادرملو برگزار خواهد گردید.

 

عالیه نقیب الذاکرین بافقی(مهرگان)


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۰۷
برچسب ها:
دیدگاه ها
م این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 27 بهمن 1395 - 7:06 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

باز هم که غلو شد

بینام این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 27 بهمن 1395 - 7:33 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

الفاتحه

بافقی2 این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 27 بهمن 1395 - 7:35 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اینکه خدمات ایشان را بیان کرده اید بسیار خوب است.اما تلنگری هم باشد برهمه مدیرعاملان و مدیران و همینجوری تا پایین که اخرش مرگ است و حساب وکتاب .

ع- اولیایی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 27 بهمن 1395 - 8:46 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

روحش شاد، پدرم وقدیمی های سنگ آهن از مرام ، اخلاق وتوانمندیهای روان شاد خیلی تعریف وتمجید می کنند ، زنده یاد در تجهیز وراه اندازی شرکت سنگ آهن (با توجه به امکانات 50 سال پیش )مدیریت مدبرانه وزحمات قابل توجه وتحسین برانگیزی داشت . خداوند روحش را قرین رحمت فرماید .
آمین یا رب الالمین

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 27 بهمن 1395 - 9:06 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

قدیمی ها چی بودند و حالائی ها چیند

محمد رضا برزگری بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 27 بهمن 1395 - 11:34 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

خدا بیامرزه تمامی کسانی را که به مردم خدمت می کنند.

محسن این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 27 بهمن 1395 - 12:56 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اینجانب از بازنشستگان قدیمی شرکت سنگ آهن بارها وصف حال و خصائص برجسته ایشان را شنیده ام.
الحق و ا لانصاف که مهندس اقتصادی از مدیرعاملان برجسته شرکت سنگ آهن ایران بوده و حتی بسیاری از اساتید دانشگاههای قدیمی کشور مثل دانشگاه تهران نیز خدمات بارز ایشان را در بافق و حتی کشور به یاد دارند.
امید است که همه ما به یاد داشته باشیم که پایان راه این دنیای همه مرگ است و از پایمال کردن حق الناس بر حذر باشیم. تنها چیزی که در این دیار از ما به یادگار خواهد ماند همین خوبیها و خدمات ماندگار است.
انشاا…

م م این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 27 بهمن 1395 - 8:33 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

م غلو نی برو مطالعه کن

رصا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 27 بهمن 1395 - 11:40 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

درود سپاس خوبست خیابانی در بافق بنام ایشان نامگذاری شود واقعا ابر مرد اقتصا د بود

    تیزبین این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 28 بهمن 1395 - 12:03 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

    ایشون چیکار کردن که خیابونی باسمشون بشه؟اصلا معلوم نشد چه مدت مدیرعامل سنگ آهن بودن؟ظاهرااز مدیران میانی شرکت بودن درزمانی که حاضر نشدن حتی جاده بافق به یزدرا آسفالت کنن ولی راه آهن را برا غارت معدن بافق سریع کشیدن!

حاجی فدائیه این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 6 اسفند 1395 - 12:06 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

هرکس دستش ازدنیاکوتاه شدفاتحه نثارش کنیدخداگذشتگان همه رابیامرزد

رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 7 اسفند 1395 - 8:51 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

مایه تاسفه که نه کتابتون نامی از بافق و چغارت داشت و عنوانش را نوشتید معدن تلاش!!! و نه در این نوشته نام بافق را درست اداکردیدو نوشتین شرکت ….مرکزی ایران چغارت!!!.شما که نویسنده بزرگی هستین چرا از نوشتن نام شهرتون ابا دارین؟مگه بافق چه کار با شما بچه های بافقی کرده که هنرتون فقط حذف نام اونه ولی وقتی پای پول و کار پیش میاد فریاد می زنین معدن وشرکت و فلان ماله ماست وما بافقی هستیم!!!فکر کنم بایدصدها سال طول بکشه تا بچه های بافقی یاد بگیرن که رو نام شهرشون تعصب داشته باشن وباافتخار از اون نام ببرن!!!!!!!

دکتر اسدالله جعفرزاده این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 14 خرداد 1396 - 2:13 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

هرگز نمیرد ان که دلش زنده شد به عشق
ثبت است در جریده عالم دوام ما دانستی
درمعدن بافق انسانهاتم اباد رای والا ودانا بسیام.ر بودند.دکتر سیروس بهائین از پایه گذاران اولیه شرکت سنگ اهن بافق بود.او در طول خدمت خ نمیودادیچهره معدن وپارک خسرومهر اباد را تغیییر داد.پاک امد وپاک زیست. با رفتن او از محیط بافق همان در فقدان او چونان ابر بهار گریستند.

You cannot copy content of this page