آیا غصبی دیگر در راه است؟

دسته: مقالات
۶ دیدگاه
شنبه - 14 اسفند 1395

چند روز قبل خبری در سایتهای شهرستان اردکان منتشر شد مبنی بر اینکه:
جاده ممنوعه«دره‌انجیر» اردکان آسفالت شد(اردکانِ امروز)
آماده شلیک به قلب یوزپلنگ ایرانی
🔸علیرغم مخالفت قاطع سازمان محیط زیست با فعالیت معدنی موسوم به D۱۹ در پناهگاه حیات وحش دره انجیر، مشاهدات خبرنگار مهر حاکی از ساخت جاده «آسفالته» تا مرز این پناهگاه است.
🔸جاده‌سازی به بهانه دامداران شهرستان بافق در حالی است که محدوده مورد نظر در حوزه شهرستان اردکان بوده و منطقه هیچ دامدار و مرتع‌داری ندارد و مشخصا تنها هدف آن می‌تواند ذخیره معدنی D۱۹ باشد.
🔸با وجود این مخالفت‌ها و پیگیری قضایی محیط زیست که به حکم دادگاه هم منجر شده کار ساخت جاده معدن در این منطقه تا جایی پیش رفته که جاده را آسفالت نیز کرده‌ و مدعی شده‌اند که این از سال‌ها پیش مسیر دسترسی مردم بافق بوده و حتماً باید آسفالت شود. ادعای ساخت مسیر دسترسی برای مرتع‌داران و دامداران شهرستان بافق نیز در حالی مطرح شده که مسیر مردم بافق از سمت زریگان به چادرملو بوده و جاده‌ای قدیمی است که همچنان موجود است.
🔸از سوی دیگر احداث جاده را به فرمانداری و مسئولان ارجاع داده‌اند در حالی که تمامی مسئولان شهرستان اردکان از موضوع اظهار بی‌اطلاعی کرده‌اند. مشخص نیست چگونه احداث راه بدون تهیه نقشه و طرح و اخذ مجوز و آن هم با تامین اعتبار در حوزه شهرستان دیگر امکان‌پذیر شده است.
🔸در همین منطقه، معدن سنگ آهن رباط پشت بادام، به علت مشکلات صادرات حدود ۲ سال تعطیل بود و کارگرانش خانه‌نشین بودند. با وجود این اکتشاف و بهره‌برداری از این منطقه از مطالبات جدی شرکت ایمیدرو به شمار می‌رود و این در حالی است که سازمان محیط زیست برای حفاظت از این منطقه تنها ۵ محیط‌بان در اختیار دارد که پول تعمیر موتورسیکلت این محیط‌بان‌ها و تأمین برق پاسگاهش را نیز ندارد.
🔸معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط تأکید کرده است: به دلیل حفظ گونه‌های ارزشمند طبیعت مانند پلنگ و یوزپلنگ نمی‌توانیم اجازه بهره برداری از آنومالی D۱۹ را بدهیم و تلاش می‌کنیم تا در شورای عالی معدن راه حلی برای حل این مشکل پیدا کنیم.
🔸معدن آنومالی شمالی یا D۱۹ که استخراج سنگ آهن در محدوده آن در دستور کار دولت قرار گرفته، بین دوشهرستان بافق و اردکان مشترک است و در میان دو زیستگاه ارزشمند یوز قرار گرفته است.
خبر فوق حاکی از تعرض شهرستان بافق به منابع و محدوده مورد نظر اردکان دارد ومشخصا به (( پناهگاه حیات وحش دره انجیر اردکان)) اشارت دارد. بنده هرچه درنقشه های جدید وقدیم کنکاش کردم منطقه ایی بدین نام پیدا نکردم ودراین جستجو به نکته جالب برخورد نمودم. زمانی که شما درگوگل کلمه درانجیر را جستجو میکنید به این نتیجه میرسید:
کویر و بیابان بافق (درانجیر)
کویر درانجیر در موقعیت جغرافیایی N3209 E5505 کویر درانجیردر استان یزد واقع است. کویر بافق در فرو رفتگی مشرق یزد که در واقع فرو رفتگی اصلی کویر یزد می باشد قرار گرفته است .رودخانه های اصلی این کویر به بخش جنوبی وارد شده و مخروط افکنه های حاشیه ای و معمولا سفید رنگ اطراف این کویر نشان دهنده شوری قابل توجه زمینهای اطراف این کویر می باشد . طول کویر بافق در حدود 75 کیلومتر و عرض آن در حدود 20 کیلومتر بوده و مساحت آن در حدود 750 کیلومتر مربع می باشد . 60% از آن را زمینهای رسی و 40% از آن را نمکزار وسیعی پوشانده است .زمینهای رسی بخش جنوبی و شمال غربی این کویر را پوشانده اند . رودخانه های جنوبی باعث تراکم زیاد گیاهان شور زیست در قسمت جنوبی این کویر شده اند , در حالی که در قسمتهای شمالی و یا نزدیک سطح نمکزار به علت افزایش شوری زمین گیاهی مشاهده نمی شود .

نمکزاری در قسمت شمالی کویر قرار گرفته که تقریبا تمام عرض کویر را از شرق به غرب قطع می کند . سطح این نمکزار را لکه های متحد المرکزی همراه با حوزه های کوچک باتلاقی می پوشاند که در بعضی نقاط به وسیله نمک تازه پوشیده شده است . با توجه به اینکه لبه های این قشر نمکی بطور موضعی شکسته و یا اینکه به طرف بالا برگشته , می توان تصور نمود که نمکزار فعلی بر روی سطح آب فوق العاده کم عمقی شناور بوده و یا بر روی لجن اشباع شده ای بستر گرفته است . به دلیل وجود رطوبت در زیر قشر نمکی , رانندگی بر روی این کویر بشدت خطرناک و در بعضی قسمتها غیر ممکن است .

حال با درنظرگرفتن تعاریف بالا میتوان به این نتیجه رسید که احتمالا مطرح کردن پناهگاه حیات وحش دره انجیر اردکان پیش زمینه ای است برای دست یافتن به کویر درانجیر بافق که وسعتش از گود گوار بافق تا نقطه صفر مرزی با شهرستان اردکان (نقشه های سابق) است واگر چنین باشد ما درآینده دیگر چیزی برای ازد ست دادن نخواهیم داشت چون با الحاق این کویر به اردکان عملا از بافق چیزی باقی نمی ماند. پس بر مسئولین بافق واجب است که از دوستانمان درشهرستان اردکان بخواهند که اول برادریشان ( مالک درانجیر بودن) را ثابت کنند بعد ادعای میراث داشته باشند. منتظر اقدام موثر مسئولین شهرستان بافق برای عدم تکرار چنین ادعاهایی ازطرف شهرستانهای دیگر درخصوص حوزه جغرافیایی بافق هستیم.

رضا دهقانزاده بافقی(رخصت)


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۰۸
برچسب ها:
دیدگاه ها
بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 14 اسفند 1395 - 8:47 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

مسئولین هوشیار باشند

میرسلیمانی بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 14 اسفند 1395 - 10:00 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

واقعا که هیچ قانون وحساب وکتابی در این وادی وجودنداره.دلیل اردکانی ها در الحاق چادرملو وجود یه شترچران اردکانی در بیابانهای چادرملو بوده که استشهادی صوری هم پر کرده بودن درحالی که اصلا در آن بیابانها دامداری نبود!!حالا بر عکس آن اومدن وجود دامدارای بافقی را بهانه کشیدن جاده کردن ؟؟؟؟؟؟؟اگر دامداری بافقی اونجا هستن چرا چادرملو را از بافق جدا کردین؟؟؟؟؟اگر وجود چند دامدار مجوز کشیدن جاده هست چرا وجود چندین هزار تن انسان نمی تونه مجوز احداث جاده گزوییه باشه؟؟؟؟این چه مملکتیست که دامها ارزششون بیشتراز انسانهاست؟؟؟مگر امام زمان به دادمون برسه انشالله

رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 15 اسفند 1395 - 10:06 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

مسئولین … بافق نفوذ خود را نشان دهید نگذارید موقعی که کار از کار گذشت شعار هایتان را در بوق کرنا کنید. البته اگر بر سر موضوع کتیبه امامزاده عبدالله به صلح رسیده اید.

گمنام این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 16 اسفند 1395 - 2:25 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اگر مواظب نباشید این غاصبان همه کار خواهند کرد

حاجی فدائیه این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 30 اسفند 1395 - 3:37 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام وتحیت.سال نومبارک برهمه عزیزان وبچه های بافق فردا★ اینکه مسؤلین شهرستان دست بعصاومحافظه کارانه قدم برمیدارنداظهرمن الشمسه اماواقعیت چه کمبودی حس میکنن که سکوت معنادارمیکنن ازجمله بدیهیاته.احتمالادهه ۷۰ بودکه استادگرامی .ریاست پیام نور واقعیت استان شدن بافق رامطرح کردنداماکوگوش شنوا وحالابعدسالهاجوردیگه داره رقم میخوره.جاداره مسؤلین کمی واقع گراوافق گراباشندنه اینکه بگذارنداقدامی بشودواونادنبال راهکارباشن.

کم گوی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 1 فروردین 1396 - 5:27 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

در رابطه با اینکه در انجیر از ان بافق است مطالعه کتاب جغرافیای استان سال 65الی 69 نیز به ان اشاره شده است .اگر اینگونه نباشد که ما انچه در ان سالها خوانده ایم دروغ بوده است.

You cannot copy content of this page