شورای شهر یا محله؟

دسته: مقالات
۴ دیدگاه
دوشنبه - 18 اردیبهشت 1396

426021570_35357_12227344942503484514-300x300-2

با نزدیک شدن به ایام انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا، نامزدی شخصیت های مختلف،نقل مجالس و محافل کوچک و بزرگ است.

جلسات هم اندیشی در شهر برای تعیین یا شناسایی افراد با شاخصه هایی مثل هم محله ای بودن،محبوبیت و مقبولیت و در اصل رای داشتن ،تخصص در اموری مثل شهرسازی ،از حزب و جناح خاص بودن و…در حال برگزاری است و شنیده ها از آن حکایت دارد که هستند کسانی که می خواهند انتخابات شورای اسلامی شهر را به رقابتی محلگی تبدیل کنند.

مسلما مقاصد افراد برای ورود به ماراتن انتخابات مختلف است .برخی واقعا برای کار به میدان می آیند دوست دارند مسائل مختلف شهر را پی گیری کنند، برای رفع مشکلات از خود هزینه می کنند و در یک کلام قصدشان خدمت است.(که انصافا در این زمینه می توان به شورای چهارم نمره قابل قبولی داد).

برخی برای شهرت و شناخته شدن وارد عرصه رقابت انتخاباتی می شوند و برایشان مهم نیست رایی بیاورند همینکه اظهار وجودی بکنند برایشان کافی است.

عده ای شوراهای اسلامی را بهترین سکوی پرش اقتصادی و سیاسی خود می دانند و بیشتر دنبال اینند که شورا برایشان نانی داشته باشد، آبی برای مردم نداشت مهم نیست.(اگر به سابقه برخی از مدیران و مسؤلین شهر نگاهی بکنید این مهم بخوبی به چشم می آید مخصوصا شورایی که اکثریت آنها جذب شرکت سنگ آهن بافق شده و سمتی گرفتند یا پیمانکار میلیاردی شدند).

بعضی شورا را اهرمی برای قدرت خود می دانند و هستند احزاب و مدیرانی که داشتن مهره هایی در شورای شهر را برای آینده مدیریتی یا جایگاه تعیین کنندگی جناح خود مهم می شمرند و چه بسا بر زیردستان خود تکلیف کنند باید وارد میدان شوی و رای هم بیاوری و برایش خرج هم می کنند.(اصلا قصدم شرکت سنگ آهن نیست چون در دور قبل حداقل خیری در این زمینه ندید).

در این میان هستند کسانی که صرفا به خاطر شناختی که مردم از آنها دارند و انسانهایی خوب به شمار می روند پا در میدان رقابت می گذارند و تفکرشان این است: چون حضورم باعث می شود کسانیکه دوستم دارند پای صندوقهای رای بیایند و بازار انتخابات داغ تر شود ،احساس تکلیف می کنم.( ان شاالله خدا این قصدهای قربت و نیت های خیر را قبول کند!)

براستی برای انتخاب اصلح در شورای شهر معیارهای انتخاب کدامند؟

همینکه شخص شناخته شده باشد ،انسان خوبی باشد،در گذشته مدیر بوده باشد،از قشر و گروهی خاص باشد،از امتیاز هم محله ای بودن برخوردار باشد،متخصص باشد ،از حمایت حزب یا گروهی برخوردار باشد و معیارهایی از این قبیل برای انتخاب اصلح کافی است؟

آیا بهتر نیست در معیارهایمان تجدید نظر کرده موضوعاتی مثل جوان بودن،پی گیر بودن،فعال اجتماعی در عرصه های مختلف از قبیل سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی و…بودن،روح بزرگ داشتن،صاحب فکر و ایده و برنامه بودن،اهل مشورت و انتقاد پذیر بودن و از طرفی منفعت طلب نبودن ،خودرای نبودن ،اهل بده بستان و رانت خور نبودن و… را هم در لیست معیارهایمان وارد کنیم؟

یادمان باشد شورای اسلامی شهر قرار است مهمترین تصمیمات 4 سال آینده را برای شهر ما بگیرد و اگر انتخابی اصلح صورت پذیرد بافق جهش توسعه ای خواهد یافت لذا شورای شهرداری انتخاب نکنیم بلکه شورای اسلامی شهر و همه جانبه انتخاب کنیم .

و اما چند نکته اساسی و مهم:

 در ایام انتخابات به لحاظ تب رقابت انتخاباتی روحیه پرسشگری،کنجکاوی ،آگاهی و قدرت تحلیلمان بالا می رود سعی کنیم این روحیه را بعد از انتخابات هم حفظ کنیم و روی این موضوع که آنهایی که ما انتخاب می کنیم باید پاسخگو ، پی گیر و گزارش دهنده از عملکرد خود باشند پافشاری کنیم.بیایید بعد از انتخابات خودمان را ناظر بر عملکردها و شورای اسلامی را از خودمان بدانیم، سعی کنیم راهکار ارائه دهیم ، با مشاوره گوشه کاری را بگیریم و به یک معنا مطالبه گر باشیم تا شورا از مسیر صحیح منحرف نشود و شهری در شان داشته باشیم.

محمد علی قاسم زاده


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۹۰
برچسب ها:
دیدگاه ها
منتقد دلسوز این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 18 اردیبهشت 1396 - 1:30 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

مردم خوب کسانی را که حزبی و محله ای هستند می شناسند.

امیر قاسمی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 18 اردیبهشت 1396 - 2:54 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اونی که محله ای فکر می کنه فقط به درد همون محله می خورد و اونی که حزبی فکر می کند نوکر و سورای بده هم حزبیهای خود می باشد و هیچ خاصیتی برای منافع شهرستان ندارند.

فتاحی قلعه ای این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 19 اردیبهشت 1396 - 12:54 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

خداوند لعنت کند کسانی که تخریب و تهمت را سرلوحه کار خود کرده اند.

سانسور این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 19 اردیبهشت 1396 - 9:51 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اکیپ صنفی یا شورای شهر ؟؟؟

You cannot copy content of this page