گفتگویی اختصاصی با رئیس مرکز فوریت های پزشکی شهرستان بافق

دسته: عمومی
۳ دیدگاه
یکشنبه - 2 مهر 1396
گفتگویی اختصاصی با رئیس مرکز فوریت های پزشکی شهرستان بافق

صدای آژیر آمبولانس حاکی از خبری است.

IMG_20170923_231923

صدای آژیر آمبولانس حاکی از خبری است.

مردم برای نیروهای سپیدپوش که گاهی دستانشان معجزه آسا و نجات دهنده جان انسانهاست حرمت خاص قائل می شوند.

۲۶ شهریورماه هر سال نیز بنام اورژانس و فوریت های پزشکی نامگذاری شده است.
مردم بافق بواسطه جاده بافق یزد با نام سعید ملک زاده رئیس مرکز فوریت های پزشکی آشناییت زیادی دارند به بهانه روز اورژانس و فوریت های پزشکی و همچنین به منظور دستمریزاد خبرنگار” بافق فردا ” به سراغ رئیس مرکز فوریت های پزشکی شهرستان بافق رفته و پیرامون خود و زندگیش به گفتگو نشسته است.

IMG_20170923_231925

سعید ملکزاده دانش آموخته کارشناسی پرستاری از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان که در حال حاضر بعنوان کارشناس فوریت های پزشکی و بعنوان سرپرست مشغول به انجام وظیفه است می گوید: مدت زمانی است که در این شغل خدمت می کنم این کار برای من و همکارانم دوست داشتنی است چرا که خدمت به خلق سفارش شده خدا و ائمه می باشد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر سه پایگاه جاده ای و دو پایگاه شهری در بافق مشغول به فعالیت است اظهار می دارد: اورژانس ۱۱۵ شهرستان در مجموع با ۳۰ نفر نیرو به شهروندان خدمت رسانی می کند.

IMG_20170923_231920

ملکزاده عنوان می کند:روزانه بطور متوسط نه ماموریت توسط پرسنل انجام می شود .
البته بخشی از تماسهایی که جهت درخواست آمبولانس است با مشاوره تلفنی و راهنماییهای لازم مساله حل می گردد ولی اکثر قریب به اتفاق تماسها با اعزام آمبولانس به محل ختم می شود.

رئیس مرکز فوریت های پزشکی شهرستان بافق همچنین با اشاره به ویژگی های یک نیروی خوب در اورژانس ۱۱۵ تصریح می کند:داشتن نظم، آراستگی، خوش اخلاقی، مهارت، دانش، سرعت عمل صحیح و همواره رازدار بودن از صفات یک مامور اورژانس ۱۱۵ است.

IMG_20170923_231921

وی علت ورود به این شغل را علاقه زیاد به رشته های درمانی بخصوص فوریتهای پزشکی اعلام می کند.

ملکزاده در بخش دیگر از سخنان خود در پاسخ به اینکه چرا برخی معتقدند سرعت عمل اورژانس با تاخیر روبرو است یادآور می شود:گاهی گفته می شود آمبولانس دیر به صحنه حادثه می رسد این مطلب از سه جنبه قابل پاسخ است اول اینکه طبق ثبت زمان و در حالت معمول آمبولانس در داخل شهر بین ۴تا۶ دقیقه در محل حادثه حاضر می شود و چه بسا استرس و فشار روحی ناشی از وضع مصدوم موجب احساس تاخیر رسیدن آمبولانس باشد.
از منظر دوم و سوم تاخیر اعلان شده درست است که این یا بخاطر ترافیک سطح شهر ناشی از مراسم ها، مسدود بودن کوچه ها و…می باشد و یا به دلیل ماموریت همزمان و اینکه پرسنل شیفت در نقطه ای دیگر مشغول انجام وظیفه هستند می باشد .

وی با اشاره به تلاش مسئولین و پیگیری فرماندار به منظور راه اندازی کد دوم پایگاه اورژانس شهری میگوید: پس از این در ماموریت های همزمان شاهد دیر رسیدن آمبولانس نخواهیم بود.

وی با توجه به فرا رسیدن ایام محرم ضمن تسلیت این ایام خطاب به هیات مذهبی چنین توصیه می کند:در اینجا لازم هست خواهش کنم از هییت های مذهبی که در صورت تردد آمبولانس همانند سالهای قبل مسیر را جهت عبور آن مهیا کنند.

ملکزاده گریزی به خاطرات فعالیت در اورژانس می زند و بیان می کند:ماموریت ما اکثرا با مصدومیت، جراحت و فوت همراه است اکثرا خاطرات تلخی دارد ولی هر زمان اقدام بموقع همکاران جان مصدومین را از مرگ نجات می دهد همه خستگی برطرف می شود.
البته لازم است بگویم اکثر پرسنل بخاطر نوع ارائه خدمات جدا از مسایل روحی همواره با آسیب های جسمانی بخصوص درد کمر و زانو روبرو هستند ولی با این حال در مواجهه با مصدومین از نهایت توان وظرفیت خود برای نجات جان او اقدام می کنند.

رئیس مرکز فوریت های پزشکی بافق ضمن تشکر جا دارد از همکاران دلسوز و با وجدان خود عنوان می کند:طی امسال با اقدامات سریع و صحیح چند مورد احیای موفق انجام گرفت و جان مصدومین و بیماران از مرگ حتمی نجات داده شد.

وی همچنین با اشاره به ارایه خدمات جدید اورژانس هوایی ۱۱۵ تصریح می کند:امداد هوایی در پانزده دیماه ۹۵در استان راه اندازی شد و اولین پرواز در هفده دیماه ۹۵ انجام شد.

وی با بیان اینکه هفده آیتم برای درخواست امداد هوایی در دستورالعمل است می گوید:اکثرا این درخواست ها در مورد حوادث جاده ای و مصدومین بدحال می باشد.

وی می افزاید:تاکنون حدود چهارده پرواز انجام و هجده مورد که اکثرا بیماران باضریب هوشیاری پایین و بستری در آی سی یو بیمارستان بوده اند و یا خانمهای باردار با بارداری پرخطر به مرکز استان منتقل شده اند .

وی هدف از راه اندازی امداد هوایی را انتقال سریع و آسان کسانی که دسترسی سریع به خدمات درمانی پیشرفته بخصوص در حوادث جاده ای داشته باشند عنوان کرد.

ملکزاده ادامه می دهد: به دلیل وخامت حال بعضی از منتقل شوندگان متاسفانه درمان نتیجه بخش نیست البته موارد زیادی هم بوده که انتقال با بالگرد موجب دسترسی سریع تر به خدمات درمانی شده و بیماران پس از طی کردن دوره درمان به آغوش خانواده باز
گشته اند.

وی در پایان از تمام کسانی که با انتقادات و پیشنهادات سازنده اورژانس ۱۱۵ را در ارایه خدمات بهتر و انجام وظیفه صحیح تر یاری می کنند تشکر کرد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۰۹
برچسب ها:
دیدگاه ها
همشهری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 2 مهر 1396 - 12:21 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

خداقوت به جناب آقای ملک زاده و همکاران ایشان

بافقی. این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 2 مهر 1396 - 4:19 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام.با تشکر ازپرسنل زحمتکش اورژانس. هرچقدر به انها پرداخت شود باز هم کم است. باید درخصوص سختی کار کارکنان این مجموعه مسولان بالا کاری بکنند. موفق باشید.

مروج این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 3 مهر 1396 - 1:58 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

صدهافرشته برآن دست بوسه می زنند کزکارخلق یک گره بسته واکند باسلام به جناب استادملک زاده برای ایشان سلامت وسعادت آرزومندم و امیدوارم توفیق الهی شامل حالشان باشد ( مروج)

You cannot copy content of this page