علت توقیف روزنامه شرق، كاریكاتور نبود!

دسته: اخبار ایران
بدون دیدگاه
دوشنبه - 1 اکتبر 2012

علت توقیف روزنامه شرق، كاریكاتور نبود!

علت توقیف روزنامه شرق
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امکان برداشت‌های اتفاقی از کاریکاتور روزنامه‌ی «شرق» را رد کرد و گفت: این کاریکاتور یا توهین به کل جامعه و مردم یا توهین به نیروهای رزمنده است.

به گزارش بافق فردا به نقل از ایسنا، سیدمحمد حسینی در جریان بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی تأکید کرد: سوابق و مجموعه‌ی کارهای این کاریکاتوریست نشان می‌دهد با هدف، برخی کارها را انجام می‌داده است و این‌طور نیست که از کار او تفسیر و برداشتی صورت گرفته باشد.

وی ادامه داد: چنانچه گذشته‌ی کاری و کاریکاتورهایی که او در مناسبت‌های مختلف و در قضایای سیاسی، مسائل فرهنگی و بین الملل ارائه کرده است را کنار هم بگذاریم، این اطمینان حاصل می‌شود که این اثر یا توهین به کل جامعه و مردم بوده یا توهین به نیروهای رزمنده است.

حسینی درباره‌ی تصمیم هیأت نظارت بر مطبوعات مبنی بر توقیف روزنامه‌ی «شرق» توضیح داد: هیأت نظارت، دور از فضایی که بر جامعه حاکم است، پس از بررسی همه‌جانبه، به این جمع‌بندی رسید و این تصمیم توسط هیأت هفت نفره‌ی نظارت صورت گرفت و وزیر ارشاد یکی از اعضای این هیأت است و ما تابع تصمیمات جمع هستیم.

رسیس شورای فرهنگ عمومی کشور یادآوری كرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نمی‌تواند یک نشریه را توقیف یا لغو امتیاز کند، بلکه این امر در حیطه‌ی اختیارات دادستانی است که می‌تواند رأسا وارد شود و ما وظیفه‌ی خود را در این رابطه انجام دادیم.

وزیر ارشاد نقش‌های مختلف وزارت ارشاد را در ابعاد سیاست‌گذاری، نظارت و حمایت دسته‌بندی کرد و گفت: وزارت ارشاد جنبه‌های سیاست‌گذاری و حمایتی را مدنظر دارد که البته بعد نظارتی را نمی‌توان نادیده گرفت. وقتی یک مطلبی یا کاریکاتوری در نشریه‌ای ارائه می‌شود که واکنش‌هایی جدی در جامعه ایجاد می‌کند، این خواسته‌ی مردم و نیروهای متدین و ارزشی است که با این‌گونه موارد برخورد شود.

رییس شورای فرهنگ عمومی کشور در واکنش به برخی اظهار نظرها مبنی بر این‌که روزنامه‌ی «شرق» به‌خاطر یک کاریکاتور توقیف شده است، اظهار كرد: این‌که برخی می‌گویند به‌خاطر یک کاریکاتور روزنامه توقیف شده، صحیح نیست و عملکرد روزنامه‌ی «شرق» به‌گونه‌ای بوده که بارها در گذشته به آن تذکر داده شده و چندبار توقیف شده است؛ اما با این وجود، این روزنامه از یک مشی برخوردار است که آن را ادامه می‌دهد.

به گفته‌ی حسینی، در عین حال که همه توقع دارند وزارت ارشاد از مطبوعات حمایت کند، اما در جایی که به جامعه‌ی مطبوعاتی ما آسیب برسد این توقع هست که این وزارتخانه وظیفه‌ی نظارتی خود را انجام دهد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۸
برچسب ها: