مجمع نمایندگان یزد هنوز درباره نحوه افزایش نماینده به یک نظر واحد نرسیده است

دسته: استان , استان یزد , یزد
یک دیدگاه
یکشنبه - 9 اردیبهشت 1397

سهم نمایندگان استان یزد در مجلس افزایش می یابد؟ رئیس مجمع نمایندگان پاسخ می دهد

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد در مجلس شورای اسلامی گفت: پیشنهاد شده است تا در صورت عدم تصویب اضافه شدن ۴۰ نماینده به مجلس و اضافه شدن فقط ۲۰ نماینده به نمایندگان یک نفر به نمایندگان استان یزد اضافه شود. در صورت تصویب اضافه شدن ۴۰ نفر به نمایندگان مجلس دو نفر به نمایندگان استان اضافه خواهند شد.

سید ابوالفضل موسوی بیوکی در رابطه با اضافه شدن یک نماینده به مجمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان یزد در گفت وگو با خبرنگار ایسکانیوز، اظهار داشت: طبق قانون هر ۱۰ سال یک بار به نمایندگان مجلس شورای اسلامی ۲۰ نفر اضافه می شود که در حال حاضر به مدت ۲۰ سال است این اتفاق نیفتاده است، بنابراین طبق قانون باید ۴۰ نماینده به نمایندگان مجلس شورای اسلامی اضافه شود.

وی ادامه داد: طی لایحه ای که از سوی دولت به مجلس آمده قرار بر اضافه شدن ۲۰ نفر به نمایندگان استان یزد است؛ در اولین طرحی که در کمیسیون شوراها پیشنهاد داده شد با توجه به گذشت زمان قرار است به جز ۲۰ نفر مطرح شده ۲۰ نفر دیگر به نمایندگان اضافه شوند، بنابراین مجموعا ۴۰ نفر به نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید اضافه شود.

نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در صورت عدم تصویب اضافه شدن ۴۰ نماینده به مجلس و اضافه شدن فقط ۲۰ نماینده به نمایندگان مجلس فقط یک نفربه نمایندگان استان یزد اضافه خواهد شد و در صورت تصویب این طرح و اضافه شدن ۴۰ نفر به نمایندگان مجلس شورای اسلامی دو نفر به نمایندگان استان یزد اضافه خواهند شد.

موسوی در رابطه با این که به کدام شهرستان های استان نماینده اضافه خواهد شد، گفت: اگر بنا باشد یک نفر به مجمع نمایندگان استان اضافه شود، با توجه به شاخص های جمعیتی حدود بیش از ۵۵ درصد جمعیت را مرکز استان به خود اختصاص داده و با توجه به این موضوع یک نماینده به نمایندگان مرکز استان اضافه خواهد شد اما در صورت اضافه شدن دو نماینده به مجمع نمایندگان استان یک نفر به مرکز استان و دیگری با تغییر حوزه شکل خواهد گرفت.

وی با تاکید بر این که این صحبت ها تاکنون در حد پیشنهاد بوده است، ادامه داد: یکی از حوزه های استان دارای ۵ شهرستان است که فقط یک نماینده دارد و پیشنهاد داده ایم که اگر قرار شده است دو نماینده به مجمع نمایندگان اضافه شود این شهرستان ها از یکدیگر جدا شوند.

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد ادامه داد: روز گذشته شنبه ۸ اردیبهشت ماه در جلسه مجمع نمایندگان استان این موضوع مطرح شد.

مجمع نمایندگان استان هنوز به یک نظر واحد نرسیده اند

نماینده مردم یزد با تاکید بر این که باید در مجمع نمایندگان بر سر این موضوع به اجماع برسیم، افزود:در کمیسیون شوراها باید برای اضافه شدن دو نماینده به استان به اجماع برسیم و سپس از کمیسیون شوراها این طرح به صحن بیاید و تصویب شود، بنابراین مجمع نمایندگان هنوز به یک نظر واحدی نرسیده و بحث ها در حال انجام است.

موسوی تصریح کرد: مجمع نمایندگان استان در رابطه با این موضوع از استانداری درخواست داشته است تا نظرشان را اعلام کنند، همچنین چند جلسه در حضور نماینده ولی فقیه داشتیم و از ایشان هم خواهش کردیم تا نظرشان را اعلام کنند. از سوی دیگر مردم در جریان این تصمیم قرار می گیرند و به ما منعکس کنند تا بتوانیم به جمع بندی لازم برای این موضوع برسیم.

وی در پاسخ به این سوال که به کدام حوزه های انتخابیه قرار است دو نماینده اضافه شود، گفت: پیشنهاد شده با توجه به این که حوزه انتخابیه مهریز، بافق، ابرکوه و خاتم حوزه بزرگی در استان است یک نماینده به آن اضافه شود و امیدواریم در مجمع نمایندگان به یک نظر واحدی برسیم و آن طرح در کمیسیون شوراها به تصویب برسد.

استانداری با در نظر گرفتن نظرات فرمانداری ها پاسخ خواهد داد

موسوی در پاسخ به این سوال که فکر می کنید استانداری تا چه زمانی پاسخ خواهد داد، گفت: استانداری در اسرع زمان با در نظر گرفتن نظر فرمانداری ها به ما نتیجه را منعکس خواهد کرد؛ به هر حال باید برای تصمیم گیری این موضوع تمام مسائل حاشیه ای را با تمام جوانب بسنجیم و به یک اجماع واحد برسیم.

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد در پاسخ به اهمیت اضافه شدن نماینده به نمایندگان استان، گفت: ترکیب نمایندگان در قانون گذاری و بحث های نظارتی و همچنین در پیگیری هایی که در مرکز صورت می گیرد بسیار موثر است؛ در برخی از شهرهای استان های دیگر با این که تعداد جمعیت شان از جمعیت شهرهای ما بسیار کمتر است اما دو الی سه نماینده دارند و در حال حاضر نمی توان از نمایندگان آن شهرها کم کرد تا به طور مثال این موضوع متناسب با دیگر شهرها شود.

وی افزود: اضافه کردن نماینده به حوزه های انتخابیه مشکلات آن حوزه را مرتفع می کند؛باید تناسب میان شاخص های جمعیتی، مساحتی، اقلیمی و قومیت ها برقرار باشد تا بتوانیم بیشترین نظر را از تمامی ارکان جامعه، جمعیت ها، سلیقه ها و مکان های مختلف داشته و در امر نظارت و قانونگذاری بهترین جمع بندی را داشته باشیم.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۱۳
برچسب ها:
دیدگاه ها
پشیمان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 27 خرداد 1397 - 1:35 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

طی لایحه ای که از سوی دولت به مجلس آمده قرار بر اضافه شدن ۲۰ نفر به نمایندگان استان یزد است؟

You cannot copy content of this page