هفته دولت و دیدارهای کلیشه ای

دسته: مقالات
۹ دیدگاه
دوشنبه - 5 شهریور 1397

در تقویم، ایام خاصی بیشتر بخاطر درگذشت و شهادت و کمتر بخاطر تولد نامداران ملی یا مذهبی و گاه فرهیختگان علمی و هنری و در چند دهه اخیر مسولین حکومتی به نامهایی مزین شده و بسته به نوع اهمیتش یک روز ، یک هفته و گاه یک دهه را در بر گرفته است.

هفته دولت هم از همین سنخ نامگذاری هاست که بخاطر زنده نگاه داشتن یاد و خاطره خلوص خدمت و همت دولتمردان اوایل انقلاب گرامی داشته می شود و برای این موضوع اجرای برنامه هایی مرسوم است مانند :افتتاح پروژه ها،(که در چند سال گذشته در بافق بیشتر جزیی و کوچک بوده تا زیرساختی و بزرگ) ،غبارروبی مزار شهدا، نشست های خبری و دیدارهای کلیشه ای و … .

بله درست خواندید دیدارهای کلیشه ای؛ که در راس آن می توان از دیدار مسولین ارگانها و نهادهای دولتی با امام جمعه هر شهر یاد کرد.

و اما اجازه بدهید به این بپردازم که چرا این دیدارها را کلیشه ای و گاه مضر برای دولت ، دولتمردان ،ائمه جمعه و حتی گاهی نظام می دانم:

یک روز یکشنبه را در نظر بگیرید که به روز ملاقاتهای عمومی مسوولین با مردم اختصاص داده شده است _البته اینکه چه تعداد از مسولین و به چه میزان به این مهم پایبندند بحث جداگانه ای است _و خوش سلیقگی برنامه ریزان هفته دولت را ببینید که دقیقا همین روز و از روی اتفاق همین ساعتهای مربوط به ملاقات عمومی را به دیدار مسوولین یک شهر با امام جمعه اختصاص داده اند و خودتان را جای زن یا مردی بگذارید که یک هفته صبر کرده اند تا این روز بار عام مسولین گریزپای از مردم فرا رسد تا بتوانند گوشه ای از مشکلاتشان را با آنها در میان بگذارند و متوجه شوید آقای رئیس یا خانم مدیر اداره به خاطر گرامیداشت یاد و خاطره شخصیتی مثل شهید رجایی و باهنر به ملاقات امام جمعه شهر رفته اند و هیچ مسوول دفتری نمی داند که حضرت آقای مدیر یا سرکار خانم رئیس دقیقا چه ساعتی قرار است از این دیدار به اداره برگردد و نمی تواند به شما قول بدهد که پس از بازگشت بتواند به شما نوبت ملاقات بدهد یا نه؟چرا که او هم معتقد است آنقدر کارهای مهمتر برای رفع مشکلات مردم که اصطلاحا به آن “جلسه “می گویند در برنامه های آقای مسوول هست که قرار نیست برای رفع مشکل شما فرصتی بماند.

به این موضوع هم فکر کنید که در دیدار مسوولین ادارات یک شهر با امام جمعه به مناسبت هفته دولت قرار نیست هیچ کدام از روسای ادارات حرف نویی از کتاب خدمتشان به مردم ارایه کنند و اصلا قرار نیست جز فرماندار شخص دیگر حرفی بزند و مسوولین همراه در این دیدار فقط زینت المجلسند و بس.

می ماند صحبتهای آقای امام جمعه که آن هم به خاطر وظیفه ارشادی که دارد باید نصیحتهایی برادرانه یا پدرانه برای خدمت به مردم و تلاش برای رضای خدا و در نظر گرفتن مصالح اسلام و قرآن به مسوولین داشته باشد و مثل همیشه بر برخی از مسایل تاکید کند و برخی حرکتها را محکوم ،البته اگر امام جمعه خوش ذوقی مثل سلیمانی بافقی باشد چند بیت شعر زیبا و خاطراتی از زمان مبارزات ایام انقلاب و دیدار از نزدیکش با شخصیتهای مذهبی و سیاسی هم برا گفتن خواهد داشت.

حالا شما بگویید اینگونه دیدار کلیشه ای هست یا نه؟

و اما یک پیشنهاد:

اگر پس از سالها رفتار اینگونه ای برای یک بار هم که شده یک امام جمعه _که خوب است آن شخصیت سلیمانی بافقی باشد _ تغیر رویه ای بدهد و از قبل به فرماندار شهر اعلام کند امسال در هفته دولت بنا را بر این گذاشته ام که بجای میزبانی از مسوولین محترم، میهمان آنها در محل کارشان باشم تا ضمن تبریک این هفته به خادمان ملت از نزدیک شاهد تلاش آنها و زیرمجموعه شان باشم چه اتفاق مبارکی رخ خواد داد؟
و اگر این حرکت در طول سال _که تقریبا هر هفته اش به نام یک ارگان نامگذاری شده و این دیدارهای کلیشه ای تکرار می شود – تعمیم یابد شاهد چه تحولی در روش ارائه گزارش عملکرد رئیس یک مجموعه و مشاهده عینی واقعیات و از طرف دیگر دادن راهنمایی هایی برای بهتر شدن امور خواهیم بود؟
محمد علی قاسم زاده بافقی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۶۴
برچسب ها:
دیدگاه ها
بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 5 شهریور 1397 - 7:02 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

ما مردم بافق همانند فرماندار محبوب قبلی جناب آقای طلایی مقدم امام جمعه را محور وحدت شهر میدانیم
منظورتونو واضح بفرمایید اگه هرکه هرچه میخاد بگه و بنویسه سنگ رو سنگ بند نمیشه.بنظرم به احترام مقام امام جمعه و حتی رهبری دولتیون باید برن ملاقات.حال در این دیدارها بایستی طوری برنامه ریزی بشه که روزهای ملاقات مردمی که متاسفانه تعداد معدودی از ادارات بافق مراعات میکنن جلسات یهویی و دیدارهای کلیشه ای نزارن خواه با امام جمعه و خواه با دیگران

    مهدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 6 شهریور 1397 - 7:16 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

    رهبر معظم که گه گاه سرکشی میکنند حتی از نمایشگاه و …
    ائمه جمعه هم مثل رهبری مسئولین را در جمع مردم متذکر شوند و سروارسی کنن خیلی خوب است

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 5 شهریور 1397 - 9:43 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

امام جمعه که از چیزی خبر ندارند چرا بروند .باید فرمانداری بره و ازشون در محل کارشون گزارش بخواد.

مهدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 6 شهریور 1397 - 7:14 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

این که امام جمعه حرکت کند و در ادارات سری بزند حرفی پسندیده است و درحالی که اگر سوال و جوابی هم نشود حضور ایشان اثرگذار است

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 6 شهریور 1397 - 8:10 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

کو گوش شنوا خان ؟

شهروند این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 6 شهریور 1397 - 8:37 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

طلایی مقدم، فرماندار محبوب……..
واقعا متاسفم برای طرز تفکر بافقی جماعت

منوچر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 6 شهریور 1397 - 11:03 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای قاسم زاده چند بیت شعر وخاطراتی از مبارزات ایام انقلاب را خدایی خوب اومدی

جواب شهروند این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 7 شهریور 1397 - 7:09 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

طلایی مقدم سه کار بسیار بزرگ تو بافق انجام داد که تا ابد ماندگار شده
اول اینکه وحدت بین مسولان را با محوریت امام جمعه حفظ نمود
دوم تلاش زیادی در به ثمر رسیدن زحمات جهت انتخاب نماینده بومی در مجلس نمود
ساختمان با عظمت تامین اجتماعی را به سرعت ساخت و تکمیل نمود که تو تین دوسال متاسفانه هنوز تجهیز نشده.

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 9 شهریور 1397 - 5:31 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

هر وقت به بافق میایم دلم میگیرد شهری مظلوم با مردمانی نجیب و زحمت کش ولی در پیشرفت کبفی لاکپشت برنده میشود چرا ؟گلوگاه عدم پیشرفت کجا ست ؟ مردم یا مسئولان ؟ دلم برای ان قصبه طیبه میسوزد . کجایند دلسوزان مقام داراین دیار پاک ؟ دوصد گفته نیم کردار نیست .

You cannot copy content of this page