پاسخ به یک سوال

دسته: مقالات
۶ دیدگاه
سه‌شنبه - 6 شهریور 1397

چند روز پیش طبق عادت هر روزه سایت های خبری شهرستان بافق را رصد می کردم به عنوانی زیبا برخوردم (شورای نگهبان از چه نگهبانی می کند؟) مطلب را دنبال کردم دوستی عزیز یاداشتی با این عنوان نوشته بود وقتی مطالعه کردم متوجه شدم ایشان فرصت مراجعه دوباره به قانون اساسی برای نوشتن را نداشته و ذهنیات خویش را مرقوم فرموده اند با کمال احترام به ایشان در این نوشته سعی می کنم با کمک قانون اساسی پاسخ سوال بالا را بنویسم باشد که مفید واقع شود .
بر اساس اصل نود و چهارم قانون اساسی شورای نگهبان موظف به نگهبانی از قانون اساسی و شرع در مقام قانون گذاری است یعنی باید مصوبات مجلس را بررسی کند اگر مخالف شرع یا قانون اساسی نبود تأیید وگرنه برای تجدید نظر به مجلس باز می گرداند و علی الظاهر تا کنون موفق عمل کرده است و مواردی را که دوست ارجمندمان به عنوان عدم نگهبانی متذکر شده اند هیچ کدام با قانون مصوب مجلس و تأیید شده شورای نگهبان نیست گرچه بعض موارد نقض صورت گرفته ولی مربوط به حوزه اجراست که بنابر اصل یک صد و سیزده قانون اساسی به عهده ریاست جمهوری است و طبق اصل یک صدو پنجاه و ششم نظارت بر حسن اجرای قوانین به عهده قوه ی قضائیه است که طبق اصل یک صدو هفتاد و چهارم قانون اساسی سازمان بازرسی کل کشور زیر نظر رئیس قوه ی قضائیه نظارت را به عهده دارد لذا نگهبانی حوزه قانون گذاری با شورای نگهبان است و حوزه اجرا به عهده سازمان بازرسی کل کشور است .
مثال آموزش و پرورش رایگان : اگر در مدارس دولتی شهریه گرفته شود مربوط به اجراست تخلف از قانون است و مسئول مربوطه باید پاسخ گو باشد و سازمان بازرسی طبق قانون باید با متخلفین برخورد کند و…
اما مواردی که ذکر فرمودند بعضی عین قانون اساسی است ولی بعضی تقطیع شده است و در قانون اساسی این گونه نیست تنها دو مورد را در اینجا می آورم بقیه را خواننده محترم می تواند به قانون اساسی مراجعه بفرماید:
۱٫ “آزادی کامل مطبوعات” در قانون اساسی بدین گونه نیست؛ اصل بیست و چهارم :نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آنکه مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشند. تفصیل آن را قانون معین می کند.
ملاحظه می فرمایید آزادی مصرح در قانون مقید است .
۲٫ “حق تشکیل اجتماعات و راه پیمایی ” اصل بیست و هفتم:تشکیل اجتماعات و راه پیمایی ها بدون حمل سلاح، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است.
باز ملاحظه می فرمایید در قانون مشروط است .
امید است بتوانیم نوشته هایی متقن و مستند ،به مخاطبین عرضه کنیم.
والسلام

احمد علیزاده فلاح


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۵۵
برچسب ها:
دیدگاه ها
محمد هادی سمتی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 6 شهریور 1397 - 2:13 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
احسنت

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 6 شهریور 1397 - 8:06 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

احسنت به جناب آقای علیزاده فلاح . جوابتان عالی بود . . کاش دوستان نویسنده قبل از نوشتن هر مطلبی کمی در خصوص آن مطالعه میکردند و هرچه دم دستشان می امد و یا از ذهنشان عبور می کرد را نمی نوشتند. التماس اندکی تامل .

محمد هادی سمتی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 7 شهریور 1397 - 6:16 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

احسنت

شهروند این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 7 شهریور 1397 - 7:33 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
زمانی که آقایونی که در شورای نگهبان هستند و بیش از نود سال دارند از چی میخوان محافظت کنند در حین جلسه ها باید مرتب بهشون بگن موضوع چیه تا یادشون نره اونوقت تصمیم گیری هم میخوان بکنند …

u این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 7 شهریور 1397 - 9:09 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام.درود بر جناب اقای علی زاده.جالب بودولی چه سود .گوش اگر گوش من وناله اگر ناله توست .انچه البته به جائی نرسد فریاد است.گاهی اینجوریستکه.گنه کرده در بلخ اهنگری به شوشتر زنند گردن مسگری.گویا هدف تضعیف ارکان نظام است.

منصور این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 7 شهریور 1397 - 11:19 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

عالی بود حاجی آقا علیزاده.مرحبا

You cannot copy content of this page