تولید خرما در بافق ۴۰ درصد افزایش یافت

دسته: کشاورزی،دامداری و شیلات
بدون دیدگاه
سه‌شنبه - 10 مهر 1397

یزد- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی بافق گفت: امسال افزون بر هفت هزار و ۵۰۰ تن خرما از نخلستان های شهرستان برداشت شد که در مقایسه با سال گذشته ۴۰ درصد افزایش دارد.

حمید عسکری باقر آبادی’ روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: افزایش سطح زیر کشت، تغذیه مناسب نخل، استفاده از سموم دفع آفات و آبدهی کافی و توجه بیشتر کشاورزان به نخلستانها باعث رشد تولید محصول خرما در این شهرستان شده است.
وی ، بومی، کبکاب، زاهدی و پیارم را از مهمترین ارقام خرمای تولیدی در شهرستان اعلام کرد و افزود: نژاد اصلاح شده نخل به صورت پا جوش از برازجان استان بوشهر به بافق انتقال و در باغ ها و مزارع این شهرستان کشت شده است.
این مسوول، خرمای بافق را مرغوب و صادراتی عنوان کرد و افزود: هم اینک مازاد مصرف این محصول به استانهای همجوار و سایر شهرستانهای کشور صادر می شود و می تواند در ردیف ارقام صادراتی ارز آور قرار گیرد.
وی سطح زیر کشت خرما در شهرستان بافق را ۲ هزار و ۲۱۰ هکتار اعلام و بیان کرد: از این وسعت یکهزار و ۴۰۰ هکتار درخت خرمای بومی و بقیه نخل های اصلاح شده است.
عسکری با بیان اینکه خرمای بومی به صورت کلمپه یا شیرینی های خرمایی،شیره و سرکه قابل استفاده است یادآور شد: برای این منظور در راستای طرح اقتصاد مقاومتی، یک واحد کارخانه فرآوری خرما با سرمایه گذاری ۱۰ میلیارد ریال توسط بخش خصوصی در بافق راه اندازی شده است.
این مسوول تصریح کرد: همچنین از اجزای درختان خرما برای تهیه حصیر، پادری، جارو، کلاه، بادبزن، طناب و دیگر محصولات حصیری استفاده می شود و عمده صنایع دستی بافق مرهون نخل و درخت خرماست.
۲ هزار و ۳۰۰ بهره بردار بافقی در حوزه نخیلات و تولید خرما در بافق فعالیت دارند.
وسعت زمین های زراعی بافق یکهزار و ۵۳۴ و باغی پنج هزار و ۲۲۷ هکتار با محصولات عمده خرما، پسته، جو، گندم و روناس است که از طریق ۱۲۱ قنات و ۲۷۷ حلقه چاه کشاورزی عمیق و نیمه عمیق آبیاری می شود.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۳۱
برچسب ها:

You cannot copy content of this page