مسمومیت کودکان را جدی بگیرید

دسته: عمومی
بدون دیدگاه
سه‌شنبه - 17 مهر 1397

شعار جهانی هفته ملی کودک (۱۴ تا ۲۰مهر۹۷)         ” آینده ساختنی است “

مسمومیت کودکان را جدی بگیرید

کودکان زیر ۵ سال، پر خطرترین گروه سنی از نظر بروز مسمومیت هستند. برخلاف بزرگسالان که مسمومیت ها در خیلی موارد عمدی است در کودکان همیشه مسمومیت ها اتفاقی و بیشتر ناشی از سهل انگاری بزرگسالان است.کودکان خردسال ممکن است هر چیزی را به دهان ببرند. این عمل بخشی از آموزش و درک این گروه سنی از محیط اطرافشان است در واقع کودکان نوپا بیشتر از همه حس ها از حس چشایی استفاده می کنند. آنها به طور معمول هر چیز را به دهان می برند تا بفهمند آن چیز چیست. این عمل زمینه ساز بروز مسمومیت است، به همین دلیل والدین باید مطمئن باشند که کودکان به مواد سمی دسترسی ندارند.

عمده ترین موارد مسمومیت در کودکان در اثر خوردن داروها، مواد شیمیایی و محصولات خانگی مانند: مواد آرایشی بهداشتی، فرآورده های شوینده، سفیدکننده و لوله بازکن، لاک پاک کن (استون) و گیاهان آپارتمانی سمی بوده است. برای همین همواره توصیه می شود در هنگام استفاده از محصولات شیمیایی و پاک کننده اگر چنانچه مجبور شدید به زنگ درب ورودی و یا تلفن جواب دهید، هرگز از کودک خود چشم برندارید.مسمومیت اتفاقی با نفت یکی از مواردی است که در کودکان دیده می شود. مسمومیت در اثر بلع نفت در کودکان بسیار خطرناک است. در صورت بلع نفت توسط کودک هر چه سریع تر او را به نزدیک ترین مرکز درمانی منتقل نمایید.برای جلوگیری از وقوع چنین اتفاقاتی، موادی مانند نفت و بنزین را باید در ظرف اصلی آنها نگهداری کرد و از ریختن این مواد داخل ظروف مربوط به فرآورده های خوراکی و نوشیدنی مثل نوشابه جدا پرهیز کرد.

باطریهای دکمه ای چون براق و درخشان هستند جلب کننده بوده می تواند موجب مرگ باشد ،انسداد مری،سوزاندن مری بخاطر قلیائیت آن از عوارض دیگر آن است بخار کلر از تمیزکننده های خانگی یا استخر ،دود کوکائین،دود مواد افیونی نیز خطرناک است ونباید در اطراف کودک استفاده شود.

درمان مسمومیت

فراموش نکنید عق زدن و برگرداندن نفت، سموم نباتی، مواد اسیدی و بازی باعث آسیب به مری و تارهای صوتی می شود و اگر در هنگام عق زدن این مواد وارد ریه شوند (که امکان آن هم کم نیست) می تواند موجب مسمومیت شدیدتری شود. در نتیجه مناسب ترین اقدام جلوگیری از تهوع بیمار و رساندن بیمار به اولین بیمارستان است.  در این زمینه پزشکان شستشوی معده را تجویز می کنند. زیرا معتقدند ممکن است هنگام استفراغ، نفت سفید به دستگاه تنفسی وارد شده و مشکلات بیشتری را ایجاد کنند.

نصرت قاسمیان کارشناس بهداشت خانواده

برگرفته از کتاب مراقبتهای ادغام یافته کودک سالم


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۵
برچسب ها:

You cannot copy content of this page