جمعه ۵ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۴:۳۶:۰۲ قبل از ظهر

مباحث آموزشی گاز ۱(دودکش)

کد خبر: 55818
تعداد بازدیدکننده: 200
تاریخ: ۱۸ اسفند ۱۳۹۳

aks

 

حال که بعد از سالها شهرستان بافق از نعمت گاز طبیعی برخوردار گردیده است بر خود لازم دیدم هر چند گاهی مطالبی جهت ایمنی و بهره برداری مناسب همشهریان از این نعمت خدادادی را  بیان کنم. یکی از حساسترین و مهمترین نکات اجرایی لوله کشی گاز ساختمان بحث دودکش می باشد که در این مقوله به نکاتی در باب دودکش پرداخته شده است. بسیاری از مطالب بیان شده مطابق با مبحث ۱۷ مقررات ملی ساختمان می باشد که باید و نباید های را برای مصرف بهینه گاز تدوین نموده است.

 

دودکش

 

وسایل گازسوز نیز همانند سایر وسایل مشابه جهت روشن شدن و سوختن مناسب نیاز به هوا دارند و تنها راه ارتباطی آنها با فضای خارج از ساختمان از طریق دودکش می باشد . گاز گرفتگی از جمله حوادثی است که معمولا در اثرفقدان دودکش مناسب برای وسایل گازسوز به خصوص بخاری و آبگرمکن و عدم تهویه کافی درفضای اتاق روی میدهد  سوختن ناقص گاز و تجمع گازهای مسموم کننده و یا حتی کمبود اکسیژن سبب مسمومیت افرادی که درچنین فضایی تنفس می کنند شده و ممکن است به مرگ آنها منتهی شود. پس لازم است همشهریان محترم از نکات زیر مطلع باشند.

 

-۱ دودکش ها باید در داخل (بدنه) دیوارها اجرا گردند.( توضیح اینکه : مناسبترین دیوارها دیوارهای داخلی می باشند)  اجرای دودکش به صورت نمایان به خصوص در بیرون ساختمان ها غیر استاندارد بوده و می باید عایق شود. ضمناً اجرای دودکش در داخل دیوار حمامها به دلیل احتمال نشت دودکش به طور کلی ممنوع می باشد.

 

۲-در صورت عدم اطلاع از نوع و ظرفیت مصرف کننده گازی بهتر است توجه شود که مناسبترین قطر برای دودکش

شومینه ها و پکیج ها حداقل ۱۵ سانتی متر و بخاریها ۱۰ سانتی متر (قطر داخلی)  می باشد . هر سه مورد اشاره شده مربوط به مصرف کننده های گازی در سایز های استاندارد خانگی می باشد.

 

۳- انتهای لوله خروجی کلیه دودکش ها در پشت بام باید ۱۰۰ سانتی متر از ارتفاع جانپناه یا هر مانع دیگری در مجاورت آنها ۱۰۰ سانتیمتر بالاتر بوده و از دیوارهای جانبی نیز شعاع حداقل ۳متر فاصله داشته باشد و حتماً میباید

مجهز به کلاهک ضد باد (H)  باشند.

چنانچه فاصله کمتر از ۳ متر باشد. طبق قوانین موجود مبحث ۱۷ مقررات ملی ساختمان باید از آن مانع به ارتفاع ۶۰ سانت بالاتر رود و اطراف دودکشها در پشت بام نیز دیوار چینی شود یا با توری مرغی یا رابیتس پوشیده و سپس سیمان شود

تبصره :اگر ساختمانی از ساختمانهای اطراف پایین تر باشد باید دودکشهای ساختمان کوتاه تر تا ۶۰ از بالاترین ارتفاع ساختمان مجاور بالاتر باشد.

۵- قطر داخلی تمامی دودکش باید در طول آنها یکنواخت و سطح داخلی آنها نیز صاف باشد.

-۶ دودکش ها باید حتی المقدور بصورت کاملاً مستقیم و یکسره اجرا گردند و در طول مسیر نیز باید حتماً هوابند  (دودبند)  باشند و در صورت اجرای دودکش ها بصورت قطعاتی حتماً باید از دودکشهای نوع نر و ماده که باعث دودبندی محل اتصال و عدم خروج گازهای حاصل از احتراق می شود استفاده نمود و حتی المقدور نباید قطعات دودکش ها را به صورت لب به لب اجرا کرد در آن صورت هرگز نباید اجزای آنها را با گچ به هم متصل نمود و بهتر

است با وصاله های کارخانه ای و یا ملات سیمان و با استفاده از رابیتس به صورت لب به لب به هم متصل و دود بند

گردند .

۷- اجرای دودکش در کنار دربها نظیر دربهای ورودی به اتاقها ، کمدهای داخل اتاقها در صورتیکه دربهای روی دودکشها بازگردند ممنوع می باشد.

 

۸- اجرای دودکش با فاصله افقی کمتر از ۵۰ سانتی متر از پنجره های داخلی به دلیل احتمال چسبیدن پرده به دودکش و آتش گرفتن آن ممنوع می باشد .

 

۹- بهتر است دودکش ها در داخل ساختمانها حداقل ۳۰ سانتی متر از ورودی دودکش ها گودتر باشند تادر صورت سقوط احتمالی بخشی از بدنه و یا اجسام خارجی دیگر به داخل دودکش موجب مسدود شدن آنها نگردد .

 

۱۰- برای کلیه مصرف کننده های گازی در کلیه طبقات یک ساختمان می باید دودکش مستقل اجرا نمود.( لازم به

توضیح است که حتی دودکشهای مشترکی که برابر مقررات مبحث هفدهم اجرا گردند به دلیل احتمال نشت دود از دوکش به طبقات دیگر مورد تأیید نمی باشد.)

 

این مطلب ادامه دارد…

 

مجتبی دهقان زاده بافقی

دارای پرونده نظارت گاز  از سازمان نظام مهندسی

 

۲ نظر

  1. علی رضا می‌گه:

    سپاس از توجه و مطالب خوب شما

  2. علی می‌گه:

    ممنون نکات اموزنده و خوبی بود درود بر شما تشکر