یکشنبه ۷ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۱:۱۲:۰۶ قبل از ظهر

در هنگام عقرب زدگی چه کنیم؟

کد خبر: 28085
تعداد بازدیدکننده: 1075
تاریخ: ۰۶ مهر ۱۳۹۲

روز تعطیل خوابیده بودم،  با صدای گوشیم  از خواب بیدارم کرد وقتی گوشی روبرداشتم دیدم انورخط یه نفر میگه.بچم رفت.گفتم کجارفت مدرسه که امروز تعطیله

میگه بقرآن شوخی نمیکنم بچم رفت کمکم کن حالا چکار کنم ؟

میگم.آخه چطور شده؟ .آروم تعریف کن ببینم چکارمیتونم بکنم

عقرب گزیدش

کجاشو گزید

زیربغلش.(ببخشید سر ناخنش)

درش بیار.(منظورم زهرش بود)

در نمیاد

ببرش دکتر

کوهسونم .نمیتونم  اگه بمیره چکارش کنم؟

راهنماییهای لازمو بهش کردم  یه ساعت بعد که زنگ زدم تااحوالی بگیرم گفت بچم سر و بر و گنده داره بازی میکنه

ما عادت کردیم از چیزهایی میترسیم که چندان خطرناک نیستند مثل رطیل(رطیل اصلا غده تولید سم نداره) عقرب. بعضی از مارها.جن وآل  ومارمولک و…وازچیزهایی نمیترسیم که خطرناکندمثل دو نوع عنکبوت (بیوه سیاه وقهوه ای منزوی)که تقریبا در اکثر خانه ها یافت میشوند .

عقربهای خطرناک در ایران دو گونه اند گاردیم وجرار یازرد قاتل.گاردیم فقط دراستان خوزستان یافت میشه وزرد قاتل تقریبا همه جا هست.دربافق عقرب زرد زیاده اما زرد قاتل خیلی مشاهده نشده عقربهای سیاه بزرگ وشکلاتی رنگ خیلی خطرناک نیستند.البته گزش آنها میتونه دردناک باشه اما آنچنان خطری نداره.یکی ازخصلتهای عقرب خسیس بودنشه. این موجود برای زهر خودش ارزش زیادی قائله و تامجبور نشه ازاون استفاده نمیکنه حتی اگر شما عقربی را بدام بیندازید ابتدا عقرب از یک آنزیم که دردهانش داره استفاده میکنه تا خطر رو از خودش دورکنه اگر مجبورشد دیگرچاره ای  جزخشونت نداره .

عقربهای ایران بالاترین میزان گزش را در دنیا به خود اختصاص داده‌اند. طبق نتایج بررسی‌ها، افرادی که ۶ ساعت پس از گزش به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند ۲ برابر کسانی که بین ۶ تا ۱۲ ساعت و ۵ برابر کسانی که بیش از ۱۲ ساعت به مرکز درمان می‌روند، شانس مرگ کمتری دارند. از آنجایی که عقربها بیشتر در مناطق گرم و شب‌ها فعال هستند رعایت نکات ایمنی در مورد جلوگیری از عقرب گزیدگی بخصوص در مناطق گرمسیری و به هنگام تاریکی هوا اهمیت داره. مثل پوشیدن جوراب، شلوار و کفش مناسب، تکاندن کفش و لباس قبل از پوشیدن و….فراموش نکنید عقربها میتوانند براحتی ازشیارهای کوچک درودیوارکه به اندازه سه میلیمتر باشد عبورکنند.

چند دقیقه پس ازگزش عقرب که بیشتر در ناحیه دست و پا اتفاق می‌افتد علایمی چون درد، تاول، قرمزی،و تورم مشاهده میشه؛ با گذشت چند ساعت پس  از گزش، ممکن است علایم دیگری نظیر: تند شدن نبض، بالا رفتن فشار خون، سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ، بی‌اختیاری ادرار و مدفوع، تنگی نفس، تشنج، و افزایش ترشح بزاق.نیزدرمصدوم مشاهده گردد.عقرب گزیدگی اغلب خطرناک نیست و تنها باعث بروز علایم و نشانه‌های موضعی در محل گزش می‌گردد. با این وجود باید کمک‌های اولیه ضروری را برای مصدومین انجام داد و خطرناک بودن یا نبودن عقرب و شدت مسمومیت را به کادر درمانی و پزشک واگذار کرد. توصیه میکنم اگر علائم مرحله دوم مثل تهوع.تنگی نفس ….درمصدوم مشاهده شد حتما مصدوم را به مراکزدرمانی برسانید. شستشوی محل زخم با آب و صابون، بیرون آوردن وسایل تزئینی و جواهرات، استفاده از کمپرس سرد برای کاهش درد و تورم باید در وحله اول مورد توجه قرار گیرد بدین منظور می‌توان از یک تکه یخ استفاده کرد ولی هرگز نباید اندام گرفتار را در آب یخ غوطه‌ور ساخت بلکه با قراردادن تکه ای یخ در نایلون وگذاشتن آن در محل گزیدگی از گسترش سم جلوگیری نمود یادمان باشد این کار برای تمام گزیدگیها بغیر از مارگزیدگی بسیار مناسب می باشد

در صورت عدم وجود دستگاه مکنده مخصوص جهت خارج کردن سم، استفاده از ساکشن و یا مکیدن محل گزش توسط دهان انجام می‌شود در مورد بریدن و مکیدن محل زخم با دهان توافق نظر وجود ندارد. بعضی صاحب نظران با این کار مخالف هستند و عده‌ای استفاده از این روش را مجاز می‌دانندمثلا اگربرای فرزند دلبندتان این اتفاق افتاد این کاررو انجام بدین خوبه ولی برای افراد ناشناس به دلیل احتمال انتقال بیماریها توصیه نمیشود.برای انتقال سریع به مراکزدرمانی بهتر است بدون فوت وقت و انجام اقدامات اضافی مصدوم را هر چه سریعتر منتقل کرد. گزیدگی عقرب در افراد پیر، کودکان، نوزادان و افراد مصدومخطرناک تر است. همچنین اگر گزشنزدیک سر و صورت یا گردن مصدوم باشد، خطزناک‌تر از گزش اندامها میباشد.

در برخی منابع بستن بالای محل گزش با هدف تاخیر در جذب سم توصیه شده‌است. برای این کار باید: ابتدا از پارچه، باند یا یک وسیلهٔ مناسب دیگر با عرض حداقل چهار تا پنج سانتی‌متر استفاده کرد. سپس آن را حدود پنج سانتی متر بالاتر از محل گزش (یعنی قسمتی از اندام که به تنه مصدوم نزدیک تر است) بست. پارچه یا باند باید به حدی محکم بسته شود که تنها باعث کندشدن جریان لنفاوی و خون سیاهرگی در اندام مربوطه گردد. توجه داشته باشید که این کار به هیچ وجه نباید باعث اخلال در جریان خون شریانی اندام مبتلا گردد. به این منظور، پارچه یا باند باید به صورتی بسته شود که یک انگشت به راحتی از زیر آن عبور کند و همچنین باعث قطع نبض در نقاط انتهایی اندام مبتلا نگردد.برای اطمینان  بعد از بستن پارچه یا باند نبض انتهای مسیررا چک کنیداگر نبض نبود یا کند بود باند را محکم بسته اید.

محمد رضا رضایی.امداد گر و مربی امداد هلال احمر

۷ نظر

 1. 123 می‌گه:

  آقای رضایی مطالب جالب و آموزنده ای بود امیدوارم موق و موید باشید

 2. امدادگربافق می‌گه:

  سلام اخوی بسیارزیبا،جالب وآموزنده بودهمیشه ازاین کاراانجام بدین ….باتشکر

 3. داود می‌گه:

  با سلام
  ضمن تشکر از مطلب بسیار جالب و زیبای شما؛ امیدوارم شاهد تداوم درج مطالب آموزشی و کاربردی بیشتری از شما باشیم واز تخصص و تجربیات شما در فضای مجازی استفاده بیشتری شود.

 4. ماشالله شمس الديني می‌گه:

  باسلام
  ضمن عرض خسته نباشید ودست مریضاد خدمت دوست ومربی دلسوز امداد هلال احمرجناب آقای رضایی از ارسال مطلب زیبای عقرب زدگی استفاده کردم بسیار شیوا وروان مسئله گزیدگی عقرب بیان شده امید وارم هیچ کس دچار گزش حیوانات وحشرات سمی نشه ولی حادثه خبر نمیکنه ماباید تا فرصت یادگیری داریم اقدام به یادگیری اصول اولیه امداد اقدام نماییم اینکار الوین فایده اش به خود ما میرسه تا به دیگران.ممنون از شما برادر بزرگوار

 5. بافقی می‌گه:

  سلام دستتون درد نکنه آقای رضائی.لطفا اینگونه مطالب را ادامه بدید

 6. yas می‌گه:

  با سلام وخداقوت…مطلب کاربردی وآموزنده ای بود.شخصا هیچ اطلاعی در این مورد نداشتم،ممنونم.بازم منتظر مطالب آموزنده شما در این مورد هستیم،فقط کاش در مورد باورهای عامیانه که در این موارد وجود دارد بیشتر توضیح میدادید که آیا صحیح است یا غلط؟؟؟؟

 7. رضايي می‌گه:

  ضمن تشکر از تمامی دوستانی که این حقیرروقابل دونستن ومنو از نظرات خوبشون آگاه کردن.یاس عزیز.درمورد باورهای مردم زیاد سخت نگیر شاید زیاد درست نباشه بطورمثال مردم میگن اگه عقرب بین آتش گرفتاربشه خود کشی میکنه درصورتی که اصلا اینطورنیست .عقرب دربرابررادیو اکتیو بسیارقویه حتی با بمب اتم نابود نمیشه درعوض حرارت بیش از ۴۰ درجه رو نمیتونه تحمل کنه.درحلقه آتش حرارت بالا میره واین موجب مرگ عقرب میشه واما چرا عقرب به اطراف نیش میزنه ؟زبون بسته از خودش دفاع میکنه .میگین چیکارکنه؟