دوشنبه ۸ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۳۹:۱۴ بعد از ظهر

اصلاح ناهنجاریهای جسمانی با حرکات ورزشی(۳)

کد خبر: 9059
تعداد بازدیدکننده: 386
تاریخ: ۰۵ مهر ۱۳۹۱

 

ناهنجاری پشت گرد / کیفوزپشتی

چنانچه قوس ناحیه پشت بیش از حد طبیعی یعنی ۱۵ تا ۲۰ درجه باشد ناهنجاری تحت عنوان پشت گرد یا کیفوز نامیده شده است

علایم ناهنجاری

 نوع شدید این بیماری قوز نام دارد که از روی لباس قابل رؤیت است‎. در این ناهنجاری بخش کوچکی از ستون مهره‎ها (در حد فاصل دو تا سه مهره‎) به‎ صورت زاویه‎دار بیرون می‎زند. در نوع خفیفتر این‎عارضه انحنا جزئیتر است و در سطح کل مهره‎های پشتی وجود دارد. این ناراحتی که به گوژپشتی‎ برگشت‎پذیر معروف است عمدتاً باید با وسایل ارزشیابی مطالعه و بررسی شود.کوفتگی و احساس درد در قسمت قفسه سینه خصوصاً هنگام تلاش و فعالیتهای جسمانی نیز از علایم این ناهنجاری است‎.

عوامل ایجاد ناهنجاری

 با توجه به نوع ناهنجاری عوامل آن نیز متفاوت است‎. معمولاً گوژپشتی برگشت‎پذیر بر اثر رعایت‎نکردن بهداشت حرکتی‎، بدنشستن‎، موقعیت شغلی‎ نامناسب و استفاده از وسایلی مانند میز و صندلی نامناسب در بلندمدت ایجاد می‎شود. عوامل دیگری مثل ضعف عضلات را نیز می‎توان علت این عارضه‎ دانست‎. تحقیقات نشان داده است که این ناهنجاری بیشتر مشکل دختران نوجوان است و غالباً سه الی شش مهره ستون فقرات در این ناهنجاری چنین‎ هستند

عوارض ناهنجاری

این ناهنجاری ممکن است از دو لحاظ اثر نامطلوب داشته باشد:

الف‎) شکل ظاهری

ب‎) عوارض فیزیولوژیک

الف‎) شکل ظاهری. در اثر افزایش قوس ناحیه پشت‎، شانه‎ها و پشت به عقب می‎روند و گردن و سر جلو می‎آیند. شکم تا حدودی می‎افتد و در نتیجه نمای‎ کلی بدن از حالت طبیعی خارج می‎شود.

ب‎) عوارض فیزیولوژیک. قوس ناحیه پشتی به کمک انحنای دنده‎ها و جناغ سینه‎، قفسه و حفره استخوانی را به وجود می‌آورد که امکان فعالیت قلب و دم‎ و بازدم را تسهیل می‎کند. به هم خوردن این تعادل باعث محدودیت در این قفسه می‎شود و در نتیجه امکان فعالیت طبیعی این اندامها با مشکل مواجه می‎شود. محدودیت قفسه سینه‎ کاهش ظرفیت قلب و گردش خون را به دنبال دارد که این خود آستانه خستگی فرد را پایین می‎آورد.

حرکات اصلاحی کیفور پشتی

تمرین ۱

در حالت ایستاده با پاهای نیمه‎باز دستها را در بالای سر مستقیم نگه دارید و بالاتنه را به سمت راست و چپ خم کنید. چندین مرتبه این‎ حرکت را انجام دهید.

تمرین ۲
دستها را روی وسیله‎ای متناسب با ارتفاع تهیگاه (میز، نرده یا صندلی( قرار دهید. سپس سعی کنید ناحیه بالاتنه خصوصاً قفسه سینه به سمت‎ پایین قوس داده شود. به حالت اولیه برگردید. حرکت را چندبار تکرار کنید.

 

تمرین ۳

 این تمرین دونفره به دو صورت نشسته و ایستاده انجام می‎شود. دو نفر پشت به یکدیگر قرار می‎گیرند و دستهای یکدیگر را در حالی که به‎ بالای سر کشیده شده است می‎گیرند. شروع حرکت به این ترتیب است که یک نفر با خم کردن تنه خود نفر دیگر را به پشت خود می‎کشد، سپس به حالت‎ استراحت برمی‎گردد و فرد دیگر همین حرکت را تکرار می‎کند. بهتر است این تمرین ابتدا نشسته و سپس ایستاده انجام شود.

تمرین ۴

روی شکم دراز بکشید و در حالی که پاها کاملاً کشیده است دستها را به سمت جلو و بالای سر نگه دارید. دستها و سینه را به آرامی از روی‎ زمین بلند کنید و دوباره به آرامی به حالت اول برگردید. سعی شود در اجرای این حرکت پاها روی زمین ثابت باشد. حرکت را تکرار کنید.

عباس فتاحی بافقی

کارشناس ارشد تربیت بدنی

۱ نظر

  1. همشهری می‌گه:

    با تشکر از شما،این حرکت هم در بهبود این عارضه موثر است: بر روی صندلی نشسته،پاها آویزان است از ناحیه کمر خم شده،دستها از دو طرف پاها آویزان ،سر به سمت بالا خم شده و دستها ازطرفین به سمت بالا آمده و به طرفین برمی گردد.