شنبه ۶ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۴:۵۰:۱۳ بعد از ظهر

کتاب مخزن علم برای یک جامعه است

کد خبر: 11407
تعداد بازدیدکننده: 99
تاریخ: ۲۴ آبان ۱۳۹۱

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری بافق ، امام جمعه بافق در دیدار اعضا و کتابداران کتابخانه های عمومی شهرستان با اشاره به جایگاه کتاب در اسلام اظهار داشت : مهمترین آموزه ی ماندگار که توسط نبی مکرّم اسلام برای مسلمانان به جای مانده است ، توجه و عنایت ویژه ای بود که آن حضرت به امر علم آموزی که زمینه ساز تعلیم و تربیت دینی می باشد، داشته اند.

وی ارزش تمدن‌هاوفرهنگ‌ها را وابسته به ذخائروپشتوانه های فرهنگی آنها دانست و گفت: ازمیان ذخائرفرهنگی،آنچه بیش ازهمه ارج ومنزلت دارد،فرهنگ مکتوب است.

“حجت الاسلام سلیمانی” افزود: خداوند متعال درآیات قرآن کریم نخست،ارزش قلم را بواسطه قسم یادکرده زیرا قلم انتقال دهنده علم است .

وی با تاکید بر اینکه اسلام یک دین فرهنگی است تصریح کرد: برای رشد فکری جامعه تمام ائمه اطهار (ع) یک حرکت و نظام فرهنگی را دنبال کرده و به سرانجام رساندند.

امام جمعه بافق گفت : ما تا قرن هشتم طلایه دار علم در سراسر دنیا بوده و از دانشمندانی مانند ابن خلدون بهره بردیم .

سلیمانی با اشاره به اینکه کشور ما در گذشته بالاترین دانشگاهها در سطح دنیا داشته است، گفت : بجز مراکز علمی کوفه و مصر ما در ایران سه دانشگاه در خراسان ، شیراز و اصفهان جزء مهمترین مراکز علمی و فرهنگی در سطح دنیا بودند و این افتخاری برای فرهنگ و دین ماست .

سرپرست فرمانداری بافق نیز در این نشست ضمن تبریک هفته کتاب ، کتاب را غذای روح انسان تلقی کرد و گفت: همانگونه که جسم و کالبد انسان نیاز به تغذیه سالم دارد روح انسان نیز به یک غذای معنوی نیاز دارد که آن کتاب می باشد.

“علیرضا صمدی” پایه ی شکوفایی علمی یک تمدن را کتاب خواند و گفت: هرقدر که استفاده ازیک علم یا صنعت دریک جامعه شایع شود ، به همان مقدار وسایل وابزار مورد نیاز آن برای بدست آوردن علوم بیشتر می شود.

وی با اشاره به آیات سوره علق گفت: اولین آیه ای که بر پیامبر اکرم (ص) نازل شد ، آیه اول سوره علق بود که حکایت از خواندن دارد.

صمدی با تاکید برای جایگاه والای کتاب در دین مبین اسلام خاطر نشان کرد : ماندگاری کتاب نسبت به دیگر عناصر فرهنگی از ظرفیت بیشتری در این خصوص برخوردار است و پیش زمینه بسیاری ازکارهای فرهنگی محسوب می شود.

در ادامه رئیس اداره کتابخانه های عمومی بافق با بیان اینکه بیش از ۳۸ هزار نفر در کتابخانه های شهرستان عضویت دارند، افزود: در مجموع تعداد ۴۹۵۹۲ عنوان و ۶۰۰۸۷ نسخه کتاب در کتابخانه های عمومی شهرستان و همچنین ۷۵  عنوان و ۱۸۷ نسخه کتاب بریل نیز برای نابینایان در کتابخانه شهیدبهشتی آهنشهربافق وجود دارد.

“زهرا ابولیان” با اشاره به برنامه و اقدامات این نهاد در شهرستان گفت: درصدد هستیم که انشاا… در صورت تکمیل تجهیزات کتابخانه روستایی ، اولیت کتابخانه عمومی روستایی را در شهرستان دایر کنیم.

وی افزود: یکی از برنامه های شاخص این کتابخانه مجهز شدن کتابخانه عمومی به سیستم پیام مشرق است که اعضا می توانند بصورت شبکه و آنلاین به کل کتابخانه های سراسر کشور برای جستجوی کتاب درسترسی داشته باشند.

گفتنی است در پایان این مراسم تعداد ۲۲ نفر از نفرات برتر مسابقات کتابخوانی آنلاین و مکتوب با اهدا هدیه تجلیل شد .