دوشنبه ۱ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۰:۱۴:۵۶ بعد از ظهر

خانه وحشی بافقی؛ گنجینه ای از تاریخ و ادبیات

کد خبر: 18699
تعداد بازدیدکننده: 153
تاریخ: ۲۸ فروردین ۱۳۹۲

بافق – خبرگزاری مهر: فصل بهار به ویژه ماه های فروردین و اردیبهشت، فصل گردشگری استان یزد و شهرستان بافق است از این رو خانه وحشی بافقی به عنوان گنجینه ای از تاریخ و ادبیات، در انتظار گردشگران بهاری بافق است.

به گزارش خبرنگار مهر، کمال‌الدین محمد وحشی بافقی، شاعر پرشور و نغزگفتار ایرانی قرن دهم هجری که قصیده، غزل، مثنوی و ترکیب‌بندهای او مشهور و دلنشین است در سال ۹۳۶ هجری قمری در بافق یزد زاده شد.

این شاعر پرآوازه، یکی از شاعران بی بدیل است و برخی غزل های او، فصل جدایی ناپذیر ادبیات شیرین فارسی شده است.

اما کمتر کسی از زندگینامه، محل تولد، محل زندگی این شاعر پرآوازه مطلع است و این در حالی است که وحشی در بافق صاحب خانه و کاشانه ای زیباست و مقبره او نیز در همین شهر بنا شده است.

خانه وحشی بافقی با مساحت ۱۲۰ متربع  از مصالح خشت و گل در هفت اتاق به صورت چهار فصل بنا شده و دارای  ایوانی بزرگ  است که جلوه ای خاص و باشکوه به این بنا داده است.

رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بافق در گفتگو با خبرنگار مهر در بافق با اشاره به برخی از ویژگی های منحصر به فرد خانه وحشی بافقی گفت: خانه وحشی بافقی که از معماری خاصی برخوردار است و این ویژگی و زیبایی در معماری خانه وحشی بافقی، گردشگران بسیاری را به این خانه تاریخی جذب می کند.

عباس قدیریان افزود: در ضلع شرقی خانه نیز زیرزمینی قرار دارد که در گذشته جوی آبی از آن می گذشت و به عنوان خنک جا در فصل بسیار گرم تابستان استفاده می کردند.

فاطمه فخر، راهنمای این بنای تاریخی نیز در مورد خانه وحشی بافقی گفت: این خانه قدیمی و ابزار و ظروفی که در آن وجود دارد، بسیاری از مردم را به سمت خانه وحشی بافقی جذب می کند.

وی افزود: نوع معماری، حیاط دلنشین، جذابیت شخصیت وحشی بافقی و … همه و همه از مواردی است که گردشگران از سراسر کشور را به این نقطه فرا میخواند.

این بنای تاریخی که منسوب به وحشی بافقی است  جنب مسجد جامع کبیر بافق قرار دارد و به شماره ۱۴۰۳۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید است.

—————
عکس و گزارش: محمدعلی عبداللهی